[Solved] Εξωτερικος Σκληρος Δισκος

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 21 Απρ 2010 20:24

Προσφατα εκανα μια μικρη αναβαθμιση του υπολογιστη μου & εβαλα ποιο νεωτερο σκληρο δισκο[500 gb].Αυτον που εβγαλα ειπα να τον κανω εξωτερικο.Ολα οκ.Αγορασα και τα σχετικα εξαρτηματα αλλα δυστυχως διαπιστωνω οτι δεν τον αναγνωριζει το Desktop που εχω.Η θυρα USB ειναι οκ. Τιποτα ομως.Ο δισκος ειναι 300GB barracuda 7200.8-Seagate.Απο οτι μου ειπε το καταστημα που πηγα τη συσκευασια για ελεγχο[sata HDD Docking station],εχει προβλημα ο δισκος.Που μπορω να τον παω για επισκευη? Δεν κατεχω και πολλα.Ευχαριστω πολυ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LABEROS την 05 Αύγ 2010 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Απρ 2010 22:09

Πολύ καλησπέρα σου :D :D
Πάλι θα μουρμουρήσω, πάλι θα σκούξω, πάλι θα γκρινιάξω :D :D
Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα Πάλι ελλειπέστατα στοιχεία........
Φίλε LABEROS ούτε ο Geostuff, ούτε εγώ αναφερόμαστε στο post αυτό για να 'την πούμε' σε οποιονδήποτε!! Απλώς όσο περισσότερα, αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα στοιχεία μας δίνεις για το Software και το Hardware σου, τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου και τόσο πιο σφαιρική άποψη μας δίνεις για το πρόβλημά σου.
LABEROS έγραψε:...Αυτον που εβγαλα ειπα να τον κανω εξωτερικο.....
Αυτό σημαίνει ότι ο νυν εξωτερικός, που σε παιδεύει, ήταν προηγούμενος εσωτερικός. Έτσι δεν είνει;
Στην περίπτωση αυτή μπορείς να τον ξανακάνεις δεύτερο εσωτερικό, και να τον ελέγξεις από το ίδιο σου το PC αν λειτουργεί, ή όχι!
Καθώς δεν μας το γράφεις, θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για PC, κι όχι για Laptop που -μάλλον- δεν παίρνει δεύτερο σκληρό. Στην περίπτωση Laptop, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι:
Είτε να τιν ξαναρίξεις μέσα ως μοναδικό εσωτερικό, ώστε να δεις αν λειτουργεί
Είτε να τον συνδέσεις ως δεύτερο εσωτερικό σκληρό στο PC ενός φίλου :wink:
Αν έχει όντως σοβαρό πρόβλημα ο σκληρός, ανεξάρτητα εσωτερικού/εξωτερικού, τότε μάλλον είναι πολύ αμφίβολη ως αδύνατη η επισκευή του... Χώρια του ότι γίνεται κάπου στο εξωτερικό και στοιχίζει πανάκριβα... Αν δεν κάνω λάθος :o :o
Αυτό σημαίνει, ότι αν π.χ. έχει πρόβλημα στο ηλεκτρομηχανικό του μέρος, και δεν έχεις τόσο τεράστιας σημασίας αρχεία μέσα του, η θέση του είναι πλέον στα ανακυκλώσιμα, κι εσύ πάρε έναν καινούργιο. Πολύ οικονομικότερο και πολύ ευκολότερο θα σου έρθει :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 21 Απρ 2010 22:57

DGeorge έγραψε:Πολύ καλησπέρα σου :D :D
Πάλι θα μουρμουρήσω, πάλι θα σκούξω, πάλι θα γκρινιάξω :D :D
Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα Πάλι ελλειπέστατα στοιχεία........
Φίλε LABEROS ούτε ο Geostuff, ούτε εγώ αναφερόμαστε στο post αυτό για να 'την πούμε' σε οποιονδήποτε!! Απλώς όσο περισσότερα, αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα στοιχεία μας δίνεις για το Software και το Hardware σου, τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου και τόσο πιο σφαιρική άποψη μας δίνεις για το πρόβλημά σου.
LABEROS έγραψε:...Αυτον που εβγαλα ειπα να τον κανω εξωτερικο.....
Αυτό σημαίνει ότι ο νυν εξωτερικός, που σε παιδεύει, ήταν προηγούμενος εσωτερικός. Έτσι δεν είνει;
Στην περίπτωση αυτή μπορείς να τον ξανακάνεις δεύτερο εσωτερικό, και να τον ελέγξεις από το ίδιο σου το PC αν λειτουργεί, ή όχι!
Καθώς δεν μας το γράφεις, θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για PC, κι όχι για Laptop που -μάλλον- δεν παίρνει δεύτερο σκληρό. Στην περίπτωση Laptop, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι:
Είτε να τιν ξαναρίξεις μέσα ως μοναδικό εσωτερικό, ώστε να δεις αν λειτουργεί
Είτε να τον συνδέσεις ως δεύτερο εσωτερικό σκληρό στο PC ενός φίλου :wink:
Αν έχει όντως σοβαρό πρόβλημα ο σκληρός, ανεξάρτητα εσωτερικού/εξωτερικού, τότε μάλλον είναι πολύ αμφίβολη ως αδύνατη η επισκευή του... Χώρια του ότι γίνεται κάπου στο εξωτερικό και στοιχίζει πανάκριβα... Αν δεν κάνω λάθος :o :o
Αυτό σημαίνει, ότι αν π.χ. έχει πρόβλημα στο ηλεκτρομηχανικό του μέρος, και δεν έχεις τόσο τεράστιας σημασίας αρχεία μέσα του, η θέση του είναι πλέον στα ανακυκλώσιμα, κι εσύ πάρε έναν καινούργιο. Πολύ οικονομικότερο και πολύ ευκολότερο θα σου έρθει :wink:
Παιδια, ειλικρινα συγνωμη,αλλα ειχα την γνωμη οτι οσα εγραψα ηταν αρκετα...
Εχουμε και λεμε λοιπον:Δεν προκειται για λαπτοπ.Για κανονικο PC προκειται.Τωρα για να το ανοιξω και να τον ξανασυνδεσω τον προβληματικο,λιγο δυσκολο οχι ακοτορθωτο.Και αυτο γιατι ειχα φερει καποιον φιλο ο οποιος μου τα εφτιαξε ολα αυτα.Αν τελικα δεν τον ξαναβαλουμε εντος να τον δοκιμασουμε,το αποκλειουμε να επισκευαζεται εντος Ελλαδας?
Απλα ρωταω...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Απρ 2010 09:31

Πολύ καλημέρα σου :D :D
LABEROS έγραψε:....το αποκλειουμε να επισκευαζεται εντος Ελλαδας?
Απλα ρωταω...
Από πολύ πιθανά, ως σίγουρα το αποκλείουμε να επισκευάζεται! Εξακολουθεί να είναι άποψή μου, βάσει των -μέχρι τώρα- γνώσεων/εμπειριών μου. :wink:
Αν κάποιο μέλος εμπειρότερο γνωρίζει κάτι αντίθετο, μάλλον θα καταθέσει άποψη/ιδέα :P
Και δεν φαντάζεσαι, τουλάχιστον η επανασύνδεση (και η δοκιμή του στο PC) πόσο απλή είναι :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 22 Απρ 2010 14:50

DGeorge έγραψε:Πολύ καλημέρα σου :D :D
LABEROS έγραψε:....το αποκλειουμε να επισκευαζεται εντος Ελλαδας?
Απλα ρωταω...
Από πολύ πιθανά, ως σίγουρα το αποκλείουμε να επισκευάζεται! Εξακολουθεί να είναι άποψή μου, βάσει των -μέχρι τώρα- γνώσεων/εμπειριών μου. :wink:
Αν κάποιο μέλος εμπειρότερο γνωρίζει κάτι αντίθετο, μάλλον θα καταθέσει άποψη/ιδέα :P
Και δεν φαντάζεσαι, τουλάχιστον η επανασύνδεση (και η δοκιμή του στο PC) πόσο απλή είναι :hammer:
Τελικα καποιος φιλος που εχει τα WIN XP τον ειδε το δισκο.Αρα προβλημα δεν εχει ουτε ο δισκος.Το θεμα ειναι πως θα μπορεσω εγω που εχω τα 7 να δει ο υπολογιστης τον 300αρι εξωτερικο δισκο...Αν καποιος φιλος γνωριζει ας μας φωτισει...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Απρ 2010 15:32

Θα σε δανγκάσω :D :D , κι όταν δανγκάνω, δανγκάνω όπως εκείνη η αισχρή/αηδιαστικότατη δανγκανιά από το δράκοντα του Komodo :hammer: :lol: :lol: :lol:
Δεν είμαστε εκεί! Δεν βλέπουμε τι παίζεται! Τα προφανή για σένα, δεν είναι και για μας! Πάλι ελλιπέστατα στοιχεία...... Αααααχ τα χάπια μου :P :P :P :P
Ο φίλος σου ο XPής πώς είδε τον δίσκο, ως δεύτερο εσωτερικό, ή ως εξωτερικό;
Αν τον είδε ως δεύτερο εσωτερικό, τότε ξανασυσκεύασέ τον ως εξωτερικό, και δες αν εμφανιστεί στο XP-PC του φίλου σου. Αν δεν εμφανιστεί, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευασία (εξωτερικός). Αν εμφανιστεί στον XP και ως εξωτερικός, τότε μάλλον θέλεις κάποιον driver ώστε να τον δουν τα Win7 σου.... Αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό! ....Αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις!!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 22 Απρ 2010 16:48

DGeorge έγραψε:Θα σε δανγκάσω :D :D , κι όταν δανγκάνω, δανγκάνω όπως εκείνη η αισχρή/αηδιαστικότατη δανγκανιά από το δράκοντα του Komodo :hammer: :lol: :lol: :lol:
Δεν είμαστε εκεί! Δεν βλέπουμε τι παίζεται! Τα προφανή για σένα, δεν είναι και για μας! Πάλι ελλιπέστατα στοιχεία...... Αααααχ τα χάπια μου :P :P :P :P
Ο φίλος σου ο XPής πώς είδε τον δίσκο, ως δεύτερο εσωτερικό, ή ως εξωτερικό;
Αν τον είδε ως δεύτερο εσωτερικό, τότε ξανασυσκεύασέ τον ως εξωτερικό, και δες αν εμφανιστεί στο XP-PC του φίλου σου. Αν δεν εμφανιστεί, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευασία (εξωτερικός). Αν εμφανιστεί στον XP και ως εξωτερικός, τότε μάλλον θέλεις κάποιον driver ώστε να τον δουν τα Win7 σου.... Αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό! ....Αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις!!!!!
Εχω την υποψια συνονοματε Γιωργη,οτι τωρα με μαλωνεις[αστειευομαι...].Για να ειμαι ειλικρινης-τωρα ειναι λιγο μακρυα ο φιλος-δεν θυμαμαι πως τον ειδε...,απλα θυμαμαι τις επιλογες που εκανε.Μα ετσι κι αλλοιως στην ιδια συσκευασια τον εχω[SATA HDD Docking station].Τον πηγαινω και τον φερνω.Λεω,μηπως παιζει καποια αλλη ρυθμιση για να τον δει ο υπολογιστης στα WIN 7?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Απρ 2010 18:01

όταν τον ανοίγεις το δίσκο, ακούγεται να γυρνάει;
Τα windows δε σου εμφανίζουν κάτω δεξιά ένα balloon που να αναφέρει ότι εντοπίστηκε νέα συσκευή αποθήκευσης, και περίμενε γιατί τώρα περνάμε τους drivers?
Πήγαινε: Start->δεξί κλικ στο My Computer->Manage->storage management και δώσε ένα screenshot

ΥΓ Ποια είναι η θήκη που πήρες; link ή πλήρες όνομα

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 22 Απρ 2010 18:27

Η Θηκη που πηρα απο multirama ειναι αυτη:

http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=020805

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 22 Απρ 2010 18:38

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Απρ 2010 22:35

:yea: :yea: :yea: :yea: Άπαιχτη η Φωτό!!! :yea: :yea: :yea: :yea:
Disk 2---Removable (G)----No media :o :o
Τιιιιιιιιι είναι αυτόοοοο; Αναγνωρίζεται ο δίσκος (ως δίσκος 2) και μάλιστα (removable) και πάπαλα; :o :o
Να υποψιαστώ format στο δίσκο, μη αναγνωρίσιμο από τα Win7 και αναγνωρίσιμο από τα XP;...Μάλλον για πολύ~πάρα πολύ χλωμό το φαντάζομαι :think: :think:
Να υποψιαστώ ότι ο φίλος σου τον σύνδεσε με καλώδιο e-SATA ενώ εσύ με USB; Πιό πιθανό το βλέπω...
LABEROS έγραψε:...Η θυρα USB ειναι οκ....
Του PCιού, ή του δίσκου :question: :wink: Αν μία απ'τις δύο δεν 'παίζει' τότε :crash:
Στη συσκευασία του, μάλλον θα πρέπει να συνοδεύεται κι από τα δύο είδη καλωδίων σύνδεσης (USB και e-SATA). Επιπλέον -ίσως- συνοδεύεται και με CD εγκατάστασης ακόμα και για Win7, επίσης και για τους δύο τρόπους σύνδεσης! Ίσως έχει περίεργους drivers, που πρέπει καλά και σώνει να εγκατασταθούν ώστε να γίνει ορατό το "media" και από τα Win7, μιάς και μόνο την ύπαρξη αποσπώμενου δίσκου έχουν αντιληφθεί μέχρι τώρα.
Επίσης, αν χρησιμοποιείς τη σύνδεση e-SATA, μου φαίνεται ότι πρέπει να ειδοποιήσεις/ρυθμίσεις το BIOS του PCιού, πως πρόκειται να 'δει' και δίσκο SATA :P
Ο φίλος σου μπορεί να χρησιμοποιούσε ήδη SATA δίσκους, οπότε χωρίς καμμία επιπλέον ρύθμιση στον XP, και με το καλώδιο e-SATA να τον 'είδε' με τη μία :wink: ... Λέμε τώρα :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 23 Απρ 2010 10:53

DGeorge έγραψε::yea: :yea: :yea: :yea: Άπαιχτη η Φωτό!!! :yea: :yea: :yea: :yea:
Disk 2---Removable (G)----No media :o :o
Τιιιιιιιιι είναι αυτόοοοο; Αναγνωρίζεται ο δίσκος (ως δίσκος 2) και μάλιστα (removable) και πάπαλα; :o :o
Να υποψιαστώ format στο δίσκο, μη αναγνωρίσιμο από τα Win7 και αναγνωρίσιμο από τα XP;...Μάλλον για πολύ~πάρα πολύ χλωμό το φαντάζομαι :think: :think:
Να υποψιαστώ ότι ο φίλος σου τον σύνδεσε με καλώδιο e-SATA ενώ εσύ με USB; Πιό πιθανό το βλέπω...
LABEROS έγραψε:...Η θυρα USB ειναι οκ....
Του PCιού, ή του δίσκου :question: :wink: Αν μία απ'τις δύο δεν 'παίζει' τότε :crash:
Στη συσκευασία του, μάλλον θα πρέπει να συνοδεύεται κι από τα δύο είδη καλωδίων σύνδεσης (USB και e-SATA). Επιπλέον -ίσως- συνοδεύεται και με CD εγκατάστασης ακόμα και για Win7, επίσης και για τους δύο τρόπους σύνδεσης! Ίσως έχει περίεργους drivers, που πρέπει καλά και σώνει να εγκατασταθούν ώστε να γίνει ορατό το "media" και από τα Win7, μιάς και μόνο την ύπαρξη αποσπώμενου δίσκου έχουν αντιληφθεί μέχρι τώρα.
Επίσης, αν χρησιμοποιείς τη σύνδεση e-SATA, μου φαίνεται ότι πρέπει να ειδοποιήσεις/ρυθμίσεις το BIOS του PCιού, πως πρόκειται να 'δει' και δίσκο SATA :P
Ο φίλος σου μπορεί να χρησιμοποιούσε ήδη SATA δίσκους, οπότε χωρίς καμμία επιπλέον ρύθμιση στον XP, και με το καλώδιο e-SATA να τον 'είδε' με τη μία :wink: ... Λέμε τώρα :P
Λοιπον επειδη ζαλιστηκα με ολα αυτα-δεν τα γνωριζω και καλα-φωναξα παλι το φιλαρακο μου,ανοιξε το PC τον συνεδεσε εσωτερικα,εκανε καποια απλα πραγματα,μετεφερε τα αρχεια σε εναν αλλο εσω,& ολα οκ.Τωρα δουλευει και ως εξωτερικος.Εγω ,βεβαια, ποτε δεν θα το καταφερνα.Τελος παντων.Σας ευχαριστω για ολα.Εγινε πληρη αποκατασταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες