Πρόβλημα με ftp σύνδεση για σελίδα στο ίντερνετ

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
despina81

Δημοσίευση από despina81 » 22 Απρ 2010 13:55

Γειά σας,

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ανέβασμα της σελίδας μου.
Ένας γνωστός μου που έχει χώρο στον server του μου έδωσε κωδικούς και μπήκα μέσω dreamweaver έκανα ftp σύνδεση και ανέβασα τα αρχεία μου.Φαίνεται ότι τα αρχεία υπάρχουν στον απομακρυσμένο server.Μου είπε οτι η διαδικασία "ανεβάσματος"της σελίδας θα πάρει 2-3 μέρες.
Έχω αγοράσει domain στο οποίο δήλωσα και Name servers (ns1.netfirms.com αυτής της μορφής,δεν ξέρω αν έπρεπε να τα γράψω κάπως αλλιώς).
Ο γνωστός μου μου είπε ότι αυτή είναι η διαδικασία και δεν θέλει κάτι άλλο.
Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει 5μέρες κ όταν πάω να μπω στην σελίδα μου δεν υπάρχει κάτι κ με βγάζει σε search.Τι δεν κάνω σωστά;

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 22 Απρ 2010 15:40

Συνδέσου με έναν FTP Client (βλ Filezilla)
μπες στο φάκελο public_html ή httdocs και ανέβασε εκεί την σελίδα σου.

Υ.Γ: Μην ξεχάσεις να ονομάσεις την αρχική σελίδα index
Εικόνα

despina81

Δημοσίευση από despina81 » 22 Απρ 2010 15:49

Αρχικά με FileZilla ξεκίνησα αλλά κάτι γινόταν με το antivirus και είχα όλο πρόβλημα και κολλούσε γιαυτό και πήγα dreamweaver.Ξέρεις αν όντως θέλει κάποιες μέρες να γίνει η διαδικασία;Επίσης τώρα που ξαναμπήκα με FileZilla δείχνει οτι υπάρχουν κανονικά τα αρχεία που ανέβασα απο DW.Η αρχική μου είναι Index.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 22 Απρ 2010 16:06

Επειδή μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο, και για να μην ανακατέψουμε γνωστούς, φίλους και μπατζανάκηδες, θα σου γράψω τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να ανεβάσει τη σελίδα του σε ένα server.

Βήμα 1: Επιλογή server

Η επιλογή server θα πρέπει να γίνει ανάλογα με τις ανάγκες που χρειάζεται να φιλοξενηθεί το εκάστοτε site.

Οι ανάγκες αυτές μπορεί να είναι:
Α. Ο χώρος στο δίσκο
Β. Η μηνιαία κίνηση δεδομένων
Γ. Οι τεχνολογίες που έχει φτιαχτεί το site (π.χ. αν το site είναι φτιαγμένο με php ο server θα πρέπει να υποστηρίζει την php αλλά και την ανάλογη έκδοση)
Δ. Οι βάσεις δεδομένων που υποστηρίζει
Ε. Άλλα ποιο εξειδικευμένα αντικείμενα όπως το σύστημα backup που διαθέτει, η θέση του server (που βρίσκεται ο server), ο επεξεργαστής η μνήμη, το σύστημα διαχείρισης κ.α.

Από τη στιγμή που επιλέξουμε τον server που θα φιλοξενηθεί το site μας, σύμφωνα με τις ανάγκες μας, θα πάρουμε κάποια στοιχεία από τον διαχειριστή του server.

Τα βασικότερα στοιχεία που θα λάβουμε είναι τα:
- Nameservers
- Κωδικοί ftp
- Κωδικοί πρόσβασης για το σύστημα διαχείρισης κ.α

Βήμα 2: Domain name

Έπειτα από την αγορά ενός domainname αυτό θα που πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε, είναι να δηλώσουμε τα Nameservers που μας έχουν δοθεί από τον διαχειριστή του server.

Από τη στιγμή που δηλώσουμε τα Nameservers στο domainname θα περιμένουμε κάποιες ώρες μέχρι να ενημερωθεί το μητρώο ονομάτων.

Η διαδικασία αυτή μπορεί να διαρκέσει έως 24 ώρες.

Αφού ενημερωθεί το μητρώο, αν από τον browser μας πληκτρολογήσουμε το domain μας, θα δούμε μια εικόνα παρόμοια με την παρακάτω.
Εικόνα
Αυτό σημαίνει ότι στον server δεν έχουμε ανεβάσει αρχεία αλλά πάνω από όλα δεν έχουμε ανεβάσει αρχείο με όνομα index το οποίο είναι το βασικότερο που θα ανοίγει το site μας.

Βήμα 3: Ανέβασμα αρχείων στο server με ftp

Για να ανεβάζουμε τα αρχεία μας - το site μας στον server υπάρχουν πολλοί τρόποι.
Ωστόσο ο καλύτερος και ποιο γρήγορος τρόπος είναι με τη χρήση ενός προγράμματος ftp όπως το filezilla.

Αφού συνδεθούμε στο πρόγραμμα ftp με τους κωδικούς που έχουμε λάβει από τον διαχειριστή του server, τότε μπορούμε να ξεκινήσουμε να ανεβάζουμε τα αρχεία μας.
Τα αρχεία μας τα ανεβάζουμε συνήθως στον φάκελο public_html ή στον φάκελο www και οπωσδήποτε ονομάζουμε το αρχείο που θέλουμε να φαίνεται πρώτο index.

Μια εικόνα του προγράμματος ftp φαίνεται παρακάτω.
Εικόνα

Από τη στιγμή που ανέβουν όλα τα αρχεία μας στον server το site μας είναι πλέον στον αέρα.

Πληκτρολογώντας το domain μας στον browser πλέον θα βλέπουμε το site που έχουμε δημιουργήσει.

despina81

Δημοσίευση από despina81 » 22 Απρ 2010 16:24

Σε ευχαριστώ πολυ για τον κόπο σου!

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 24 Ιαν 2011 11:39

Καλημέρα σας
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα θέσω την ερώτηση μου εδώ και ελπίζω να το δει κάποιος.
Η ερώτηση μού είναι αυτό τον φάκελο public_html πού και πώς τον δημιουργώ??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Ιαν 2011 11:45

Ο φάκελος public_html υπάρχει ήδη σε accounts που ο πίνακας διαχείρισης του hosting είναι cpanel. Δηλαδή δεν το δημιουργείς εσύ.

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 24 Ιαν 2011 12:00

CyberCr33p Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση .
Κάνω κάτι εγώ στο control panel ?? επιλέγω δηλαδή κάτι εγώ έτσι ώστε να γνωρίζει το σύστημα ότι θα πάει η σελίδα μου εκεί ? Γιατί το λέω αυτό ?
Προσπαθώ να ανεβάσω την σελίδα μου και μου βγάζει το εξής μήνυμα
Σημειώθηκε σφάλμα. –Αδύνατη η δημιουργία απομακρυσμένου φακέλου.
Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. Το αρχείο μπορεί να μην υπάρχει ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα άδειας.
Βεβαιωθείτε ότι έχετε την κατάλληλη εξουσιοδότηση για το διακομιστή και ο διακομιστής είναι σωστά ρυθμισμένος.
Καμία ιδέα τι θα μπορούσε να φταίει??

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Ιαν 2011 12:21

Αφορά τη σελίδα στην υπογραφή σου; Εάν ναι τότε βλέπω ότι το control panel που έχει ο server είναι το Plesk.

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 25 Ιαν 2011 11:04

CyberCr33p ναι η σελίδα που έχω στην υπογραφή μου είναι.
Το πρόβλημά μου λύθηκε. Απλά ο φάκελος που έπρεπε να βάλω την σελίδα μου είναι ο httpdocs . Απλά το αναφέρω για να γίνει γνωστό και αυτό το ενδεχόμενο.
CyberCr33p ευχαριστώ για την πολύτιμη Βοήθεια .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες