δημιουργια φόρμας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
shortyjr

δημιουργια φόρμας

Δημοσίευση από shortyjr » 23 Απρ 2010 18:37

Γεια σας παιδια.
Ειμαι στο στάδιο να φιάξω μια απλή σχετικα φόρμα.
Με πεδία name:,location:,email:.
Στο cpanel εφιαξα βάση δεδομένων και μεσα απο το phpmyadmin εκανα εναν πίνακα.
1)Θα ηθελα να ρωτήσω αρχικα αν ειναι καλύτερα να τα στέλνω σε email μου για αρχη τα αποτελέσματα η μπορειτε να με βοηθήσετε να τα στέλνω στον πινακα που έχω φιάξει.
2)εχω δει οτι η περισσότερες φόρμες ειναι με scripts. να την κανω και εγω με script η υπάρχει και άλλος τρόπος χωρις να χρησιμοποιήσω java κλπ.
3)Θέλω τα 3 πεδια να τα βάλω με εικόνες που θα φιάξω απο photoshop όπως και το κουμπί keep me informed που θα στέλνει την φόρμα. Ειναι ευκολο?
4)Τέλος, θα ήθελα στο input box να βάλω γραμματοσειρα διαφορετική απο αυτη που εχει παντού, οπως επισης και το μέγεθος με το οποιο θα γραφεις μέσα να ειναι διαφορετικό και το input box να μην είναι ορθογώνιο αλλα να εχει καμπύλες στην ακρη . γινονται ολα αυτα?
γιατι εχω διαβάσει οτι δημιουργούντε προβληματα.

sxsweb

δημιουργια φόρμας

Δημοσίευση από sxsweb » 27 Απρ 2010 12:03

1) Mπορείς να χρησιμοποιήσεις και τους δύο τρόπους. Αλλα θα χρειαστεί script για να αποθηκεύσει τα δεδομένα στην βάση και να τα στείλει μέσω e-mail. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να στέλνεις την φόρμα μέσω e-mail.
2) Τι εννοείς ακριβώς. Για την εμφάνιση της φόρμας ή για την λειτουργία της. Πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις scripts.
3) Είναι σχετικό ανάλογα με τις γνώσεις σου. Γίνεται με css και javascript
4) Αυτό που λες στο 3. Θα αντικαταστήσεις την εμφάνιση των editboxes που υπάρχουν με τις εικόνες που θα φτιάξεις στο photoshop μέσω javascript και css

Για να στέλνεις mail μέσω php :www.phpeasystep.com/phptu/8.html
Για 3 και 4 κοίτα www.noupe.com/ajax/47-excellent-ajax-css-forms.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης