Solved Ο υπολοιστής παγώνει μετά την έναρξη SOS

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Rubie

Δημοσίευση από Rubie » 24 Απρ 2010 20:43

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα ξαφνικά ο υπολογιστής μου εμφάνισε πρόβλημα. Ενώ τον είχα ανοίξει κανονικά, πάγωσε και δεν μπορούσα να ανοίξω κανένα παράθυρο ούτε καν να τον κλείσω(ουσιαστικά δεν πατιέται τίποτα με το ποντικι). Όσες φορές κι αν τον άνοιξα από τότε παθαίνει το ίδιο (αναγκάζομαι να τον κλείσω πατώντας το power. Του έκανα χθες scan με antivirus και βγήκε καθαρό. Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί σκέφτομαι ότι ίσως είναι κάτι πολύ απλό που δεν έχω σκεφτεί. Ο υπολογιστης μου είναι φορητός ΗΡ pavilion dv51020-ev και χρησιμοποιώ Vista.Τον έχω κάτι παραπάνω από χρόνο και δεν είχα μέχρι τώρα προβλήματα.Ευχαριστώ πολύ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rubie την 28 Απρ 2010 18:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Rubie

Δημοσίευση από Rubie » 24 Απρ 2010 21:08

ΟΚ Νομίζω το έλυσα.Πήγα στην ασφαλή λειτουργία και τώρα όλα λειτουργούν κανονικά.Πάντως ευτυχώς που υπάρχουν forum σαν κι αυτά για κάτι άσχετους σαν κι εμένα.Ευχαριστώ Καληνύχτα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Απρ 2010 09:49

Πολύ καλή σου μέρα :D :D και ζητώ συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση :oops: .
Επειδή -τουλάχιστον όπως τα περιγράφεις- το να πας απλώς σε SAFE Mode και να επανεκκινήσεις σε NORMAL Mode, δεν μου φαίνεται να λύνει (από μόνο του) τα προβλήματα, θα πρότεινα:
Εδώ περιγράφεται πώς κάνεις έλεγχο του δίσκου σου στα Vista. Πέρασέ τον κι αυτόν από ένα checkup :D . Εξάλλου τσάμπα είναι, ενώ αντίθετα μπορεί να βρει/διορθώσει κακές εγγραφές. Αυτές, πάλι, ίσως δημιούργησαν το πρόβλημα, κι ίσως καραδοκούν στη γωνία για να το ξαναεμφανίσουν.
Επίσης μια εγκατάσταση ενός Anti-Spy όπως π.χ. το Spybot (είναι και δωρεάν) -αν ήδη δεν έχεις κάτι παρόμοιο- θα σ'απαλλάξει κι αυτή από φασαρίες. Πολλές φορές, περίεργες συμπεριφορές των Windows οφείλονται σε Spies.
Το πολύ πολύ να βγει 'καθαρός' κι απ' όλα αυτά ο δίσκος σου, κι η λύση του προβλήματός σου να καταχωρηθεί (και αυτή) στα 'μυστηριακά-υπερφυσικά' της μαμάς Microsoft :kaloe: .
PC-Ponemenos
Εικόνα

Rubie

Δημοσίευση από Rubie » 28 Απρ 2010 17:35

Καλησπέρα!!!Βασικά το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν εγκατέστησα το free AVG.Μετά την εγκατάσταση άρχισε να μου δημιουργεί διάφορα προβλήματα.Οπότε μέσω της ασφαλής λειτουργίας έκανα επαναφορά του συστήματος πριν την εγκατάσταση και τώρα λειτουργεί κανονικά. Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις κι αν υπάρχει κάποια πρόταση για καλό free antivirus είναι απόλυτα δεκτές.Ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Απρ 2010 19:08

Το http://www.microsoft.com/Security_essentials/ κάνει; Το χρησιμοποιώ από τότε που κυκλοφόρησε και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Rubie

Δημοσίευση από Rubie » 28 Απρ 2010 19:54

Θα το δοκιμάσω σίγουρα γιατί από το AVG δεν έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη συν ότι μου δημιούργησε και το τελευταίο πρόβλημα.Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες