Φόρμα στην php???

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alex_begos

Φόρμα στην php???

Δημοσίευση από alex_begos » 25 Απρ 2010 12:03

Παιδιά σε μια φόρμα έχω ένα lisbox στο οποίο έχω 10 επιλογές μία επιλογή για παράδειγμα είναι «νερο» μια άλλη «κόλα» κ.λ.π. Θέλω όταν ο χρήστης επιλέξει την επιλογή νερό αμέσως δίπλα να εμφανίζετε ένα editbox… Πως θα το πετύχω αυτό…

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φόρμα στην php???

Δημοσίευση από korgr » 25 Απρ 2010 17:24

Πρεπει να εξηγεις καλα τι θελεις να πετυχεις.
Αποριες για παραδειγμα:
στο editbox (textfield φορμας προφανως εννοεις) θελεις να γραψει κατι ο χρηστης? Ή να μπει η τιμη που διαλεξε απο το select list?
Γιατι να εμφανιστει μονο κατοπιν επιλογης και να μην υπαρχει εκει διπλα αυτο το textfield?
Επισης θα βοηθουσε να ελεγες το ακριβες concept μηπως γινεται και αλλιως. Γενικα να προτειναμε και κατι εναλλακτικο...

Άβαταρ μέλους
alex_begos

Φόρμα στην php???

Δημοσίευση από alex_begos » 25 Απρ 2010 19:30

Να εξηγήσω τι ακριβώς θέλω συγνώμη αν σας μπέρδεψα…
Θέλω να κάνω αναζήτηση σε ένα πίνακα στην βάση μου, ο πίνακας αυτός έχει πάνω από 20 πεδία και θέλω να δώσω στον χρήστη την δυνατότητα να κάνει σύνθετη αναζήτηση. Να διαλέγει με ποια πεδία θα κάνει αναζήτηση…
Παράδειγμα
Search for: "απο ένα combobox(fieldcombo στο παράδειγμα) να διαλέγω με ποιό πεδίο του πίνακα να κάνω αναζήτηση" "απο ένα άλλο combo(like στο παράδειγμα) να διαλέγω τι συνθήκη where θα έχω πχ. (like,between,equals). Στο τέλος να έχω ένα editbox να βάζω κείμενω για αναζήτηση..
Αν τώρα έχω between θα θέλω να εμφανίζετε άλλο ένα edtibox.

πχ
Search for: fieldcombo, like editbox1 ή
Search for: fieldcombo, between, editbox1,editbox2.

να αναζητήσω απο το 13-01-2009 εώς 01-01-2010

αν και πάλι δέν σου έδωσα να καταλάβεις πες μου... ελπίζω να μην σε κουράζω :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες