hosters εναντιων σχεδιαστων

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 00:16

@Εξάλλου μην ξεχνάς οτι αν είσαι developer με arx@dia (και όχι arx@dia developer)

δεν ξερω μπορει να ειμαι απλα ενας μετριος που προσπαθει να επιβιωσει σε δυσκολους καιρους. ( η πελατες με ειδοι ενδυσης/υφασμα, μειωσαν τις παραγγελιες κατα -80%. οσοι ασχολουνται με το αθλημα του υφασματος ξερουν οτι οι πελατες κοιτανε τις γεματες αποθηκες τους απο περυσι. Κατα συνεπεια εχουμε εισελθει σε μια περιοδο σκληρου ανταγωνισμου, λογω ελειψης μετρητων.

@Είτε με in-house developer(s) είτε με freelancer(s) η δουλειά θα γίνει.
το θεμα ειναι δεν θελω να βοηθαω καποιον που δεν με βοηθαει. Που λεει οτι κανει τα παντα. Που εξισωνει ειδηκοτητες. δεν εχω κανενα να προβλημα να δουλεψω με καποιον που κανει με freelancer τις δουλειες του ακομα και αν δεν ειμαι εγω ή που τουλαχιστο καμαρωνει για το σχεδιαστικο του τμημα.
Ποσοι host ειναι ετσι που σεβονται & καμαρωνουν το δημιουργικο τους τμημα; Ελαχιστοι;

Εξαλλου πανω απο ολα η εξιδικευση. ΟΧΙ εγω δεν λεω σε κανεναν οτι κανω hosting. λεω οτι τους εχω "εκει". Για την ακριβεια εαν δεν νιωθω περηφανος για την ποιοτητα των συνεργατων μου παυουν να ειναι συνεργατες μου, διοτι διαφορετικα εκτιθομαι.

Το στυλ ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνο ειναι η σιγουρη λυση για να μην κανεις τιποτα καλα. ειτε εισαι σχεδιαστης ειται προγραμτιστης ειτε το νεο στυλ των ΙΕΚ: γραμματεας/γραφιστας/προγραματιστης/σκουπα-manager

Προσωπικα ακολουθω το εξης:
Σχεδιαζω αυτο που θελω. Το στελνω στον (εξωτερικο) συνεργατη μου ( τα ιδια παληκαρια εδω και πολλα χρονια) και ετσι κυνηγαμε δουλειες. Εγω ειμαι καλος σε κατι αυτοι σε κατι αλλο.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 00:44

Κάθε εταιρία φιλοξενίας είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο κάνει κατασκευή σελίδων.
@
ξερω αρκετες ξενες που κανουν μονο host. τουλαχιστο μια ελληνικη που αναφερθηκε παραπανω δεν κανει.

αλλα οπως ειπα αυτος ειναι ο συλλογισμος μου. μπορειται απλα ΕΝΑΣ host ( ο παραπανω εξαιρειται διοτι το εκανε) να μου τον αντιστρεψει με το κανει οτι και "εμεις": να στελνει το σχεδιαστικο/κατασκευαστικο του εξω. τι μονο εμεις θα δινουνε λεφτα;

( συνηθως δεν μιλαω για λεφτα, αλλα ... )

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Απρ 2010 01:26

Βασικά, ως freelance web designer δε βρίσκω λογική στο Θέμα.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Το ότι μια εταιρία hosting θέλει να ασχοληθεί με web design & development δεν είναι κακό. Είναι καλό θα έλεγα γιατί αν θέλει να ασχοληθεί σοβαρά είναι πιθανότερο να συνεργαστεί με κάποιον freelance παρά να προσλάβει inhouse.

Αν δεν θέλει να ασχοληθεί σοβαρά και προσλάβει κάποιον που ξέρει photoshop, λίγο html και στήνει joomla, τότε και πάλι δεν με απασχολεί, οι πελάτες αυτοί έτσι κι αλλιώς δεν θα ερχόντουσαν σε μένα.

Καλώς ή κακώς υπάρχει και αυτή η αγορά και κάποιος πρέπει να καλύψει τις ανάγκες.

Και τέλος, αυτή η αγορά όταν θελήσει να ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο πάλι θα ψάξει για σοβαρούς επαγγελματίες.

Οπότε προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι κάνει κάποιος και προσπαθώ να σοβαρευτώ όσο το δυνατόν περισσότερο.
Γίνονται πραγματάκια

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 09:25

ειπα πουθενα οτι απαγορευω κατι;

κατι αλλο ειπα περι σκληρου ανταγωνισμου. ισως να φταει η εντονη μελετη των μεσαιωνικων συντεχνιων, ο εντυνομενος ανταγωνισμος κ.α. αλλα ειπα ποιους προτιμω για συνεργατες μου και το γιατι.

δεν κανω διαφημισι αλλα η xelixis.net ειναι πολυ του γουστου μου διοτι ακολουθει μια λογικη που μπορει ελλαδα να ειναι παραλλογη αλλα στο εξωτερικο δεν ειναι. εκει ο καθενας ειναι πολυ καλος σε κατι και κανει μονο αυτο. ισως παλι να φταινε οι ατιμες οι συντεχνιες. μπορειτε να ρωτησετε τον κροποτνικ

δεν συμφωνεις με αυτα που λεω. δηλαδη βαζεις στο σιτε σου: design by me host by .....;

καλα κανεις συνεχισε την προσπαθεια

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Απρ 2010 10:18

Καλημέρα,
pagou έγραψε: ξερω αρκετες ξενες που κανουν μονο host. τουλαχιστο μια ελληνικη που αναφερθηκε παραπανω δεν κανει.
Δηλαδή αν πάει κάποιος στη συγκεκριμένη εταιρία και ζητήσει σελίδα, δεν θα τον παραπέμψει σε κάποιον γνωστό; Αν ναι τότε ισχύει αυτό που είπα, οτι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ο πελάτης δεν θα χαθεί, άρα θα πρέπει να θεωρείται ανταγωνιστής σου σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Απρ 2010 10:19

ALR έγραψε:Αν δεν θέλει να ασχοληθεί σοβαρά και προσλάβει κάποιον που ξέρει photoshop, λίγο html και στήνει joomla, τότε και πάλι δεν με απασχολεί, οι πελάτες αυτοί έτσι κι αλλιώς δεν θα ερχόντουσαν σε μένα.

Καλώς ή κακώς υπάρχει και αυτή η αγορά και κάποιος πρέπει να καλύψει τις ανάγκες.

Και τέλος, αυτή η αγορά όταν θελήσει να ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο πάλι θα ψάξει για σοβαρούς επαγγελματίες.
Η σοβαρότητα ενός επαγγελματία δεν κρίνεται από τα εργαλεία που χρησιμοποιεί αλλά από το αποτέλεσμα που παράγει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Απρ 2010 11:03

manolism έγραψε: Η σοβαρότητα ενός επαγγελματία δεν κρίνεται από τα εργαλεία που χρησιμοποιεί αλλά από το αποτέλεσμα που παράγει.
Συμφωνω, ετσι ειναι Μανωλη.
Φοβαμαι ομως πως παρεξηγησες την τοποθετηση του ALR
Μιλαει για καποιους που γνωριζουν "επιφανειακα" καποιες λειτουργιες του joomla* και κυνηγουν τον πελατη για ...200 ευρω.

*Οπου joomla οποιοδηποτε open source cms

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Απρ 2010 11:18

Συμφωνώ και εγώ με αυτό αλλά το να δαιμονοποιεί ένα εργαλείο (για κάποιους) δουλειάς δεν νομίζω να είναι σωστό. Ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 11:57

Δηλαδή αν πάει κάποιος στη συγκεκριμένη εταιρία και ζητήσει σελίδα, δεν θα τον παραπέμψει σε κάποιον γνωστό; Αν ναι τότε ισχύει αυτό που είπα, οτι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ο πελάτης δεν θα χαθεί, άρα θα πρέπει να θεωρείται ανταγωνιστής σου σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.
@
απανταω σαφως σε αυτη την ερωτηση. ασ το κανω αλλη μια φορα:
ακομα και αν δεν ειμαι εγω δεν με ενοχλη καθολου.

Μιλαει για καποιους που γνωριζουν "επιφανειακα" καποιες λειτουργιες του joomla* και κυνηγουν τον πελατη για ...200 ευρω.
@
Οπως ειπα παραπανω:

Το στυλ ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνο ειναι η σιγουρη λυση για να μην κανεις τιποτα καλα. ειτε εισαι σχεδιαστης ειται προγραμτιστης ειτε το νεο στυλ των ΙΕΚ: γραμματεας/γραφιστας/προγραματιστης/σκουπα-manager

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Απρ 2010 12:14

manolism έγραψε:Συμφωνώ και εγώ με αυτό αλλά το να δαιμονοποιεί ένα εργαλείο (για κάποιους) δουλειάς δεν νομίζω να είναι σωστό. Ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.
Μανώλη,

είναι όπως τα λέει ο Νότης. Γνωρίζω επαγγελματίες που παίζουνε το Joomla στα δάχτυλα και παράγουν καταπληκτικές δουλειές. Δεν εστίασε στο εργαλείο το μήνυμα μου πιο πάνω.

Απλώς τυχαίνει να γνωρίζω 20 αρπα κόλα εταιρίες και οι 13 να χρησιμοποιούνε joomla και έτοιμες templates και για αυτό το ανέφερα ως παράδειγμα, ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό για να χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα, οπότε no offense :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Απρ 2010 14:21

Εννοείται ότι είναι έτσι όπως τα λες όμως οι γενικεύσεις δεν είναι σωστές.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 27 Απρ 2010 14:27

Είναι δυνατόν σοβαρά να κάθεστε και να συζητάτε με κάποιον που θεωρεί τις εταιρείες web hosting που πουλάνε και web design, ότι βγάζουν χρήματα στην πλάτη του;
Από άλλο θέμα του pagou
"γ) κατα προτιμηση να ειναι καθαρη υπηρεσια & να σεβεται τους πελατες του. δηλ. να μην πουλαει web design "
Τι μας λες τώρα; Ότι όποιος πουλάει και web design δεν σέβεται τους πελάτες του; Δηλαδή ή μόνο web hosting ή τίποτα; Γιατί να μην πουλάει και web design; Και πατάτες αν θέλει θα πουλάει, έρχοντας σε συνεννόηση με κάποιον αγρότη.
Δεν μπορώ να καταλάβω ΚΑΘΟΛΟΥ αυτήν την σκέψη - και ούτε όσους συμμετέχουν σ'αυτήν την και την δίνουν αξία.
Με ποιά λογική δηλαδή; Από χθες τα διαβάζω και νόημα ακόμα δεν έχω βγάλει από τα γραφόμενα του pagou, που ως νεο μέλος εδώ έχει αρχίσει μια υπόγεια επίθεση.

@ όλους άλλους:
Με συγχωρείτε για το μακροσκελές post, αλλά απορώ γιατί το συνεχίζετε!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 14:51

οτι και να προσπαθεις να πεις εχει ηδη απαντηθει απο τη μερια μου. διαβασε το.

σωστος τα νεα μελη δεν εχουν λογο, τι εκανες στο στρατο βασανιζες νεους;

Υπογεια επιθεση; τι το υπογειο εχει ο συλλογισμος μου; τον κρυβω κατω απο το χαλι;
εναντια σε ποιους; εχω μια αποψη πληρως τεκμηριωμενη. μερικοι θα διαφωνησουν μερικοι θα συμφωνησουν. αντιθετα εκει που διαβασες μονο αυτο που ηθελες μιλαω ξεκαθαρα: μεσα σε ελαχιστα post βρηκα αυτο που ηθελα την xelixis.net τι εγινε δεν μπορυσες να το δεις αυτη την εταιρεια;

με πια λογικη; δεν επαναλμβανομαι αφου δεν μπηκες στο κοπο του να διαβασεις πριν τσαμπουκαλευτεις. επι την ευκαιρια σου αναφερω οτι κρινω το μελλον απο το παρελθον οποτε και κρινω οτι κουβεντα μαζι σου θα ειναι θα ειναι μονολογος (διοτι δεν σε νοιαζει να διαβασεις τι ειπα απλα επρεπε να την πεις και εσυ) τωρα αν οντως διαβαζεις το post 2 μερες τωρας και δεν ειδες το συλλογισμος εεεε... τι να πω εγω ο φτωχος;

το post ειχε ωρια εξελιξη με ενδιαφερουσες αντιρησεις και απο τις 2 πλευρες. ΤΣΑΚ πεταγεσαι χωρις επιχηρηματα, τσαμπουκαλευσαι και στελνεις την κουβεντα στη λαικη. προφανως θα εψαχνες πατατες.

δεν θα συνεχισω. απαντησε οτι θες. ξαναδιαβασιε τις 2 last παραγραφους για το γιατι . καλο ξεπουλημα

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 14:56

Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
http://nitro912gr.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 27 Απρ 2010 15:01

Μια χαρά διάβασα όλες τα posts - μερικά και 2η φορά.
Αλλά δεν υπάρχει κανενας συλλογισμός όταν αναφέρεις " ΔΕΝ ΘΕΛΩ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ HOSTING ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ WEB DESIGN"
Προσωπική σου άποψη - δεν βρήκα όμως καμμία τεκμηρίωση μέσα στα post σου.
Μόνο σαν κόμπλεξ μπορώ να το εκλάβω!
Αν ο άλλος έχει τον τρόπο να πουλάει το οτιδήποτε(από πατάτες εως και 1 porsche/ημέρα) και το κάνει καλά ας το κάνει !
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες