Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Μάιος 2010 18:38

Επιμένω ότι οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστοι και διορίστηκαν για εξαγορά ψήφου. Το ρουσφέτι κυβερνάει από τη μεταπολίτευση και εντεύθεν. Τώρα αν ζεις στην Σκανδιναβία είναι άλλο θέμα.

Εγώ ξέρω ολόκληρες σχολές άχρηστες στην Ελλάδα που φτιάχτηκαν για να βολευτούν τα ρουσφέτια. Εκτός από το αραλίκι βλέπεις έχουμε και την δημιουργία εικονικών αναγκών (εξ'ού και η γραφειοκρατία).
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

starfish

Δημοσίευση από starfish » 03 Μάιος 2010 19:53

θα σου απαντήσω πολύ απλά ότι κάνεις λάθος (όχι για πρώτη φορά). Δεν ψηφίζω Συριζα. Έχω όμως πολλούς καλούς φίλους που ψηφίζουν Σύριζα και είναι αξιέπαινοι, αξίολογοι, μορφωμένοι και ενημέρωμενοι, με σοβαρή στάση ζωής που διακρίνεται απο αξιοπρέπεια, αγωνιστικότητα και αλτρουισμό. Όχι μόνο δεν ψηφίζω Σύριζα αλλά έχω και πολύ σοβαρές ενστάσεις για πολλά αυτά που κάνει και υποστηρίζει.

Παρόλα αυτά με το post σου προσπάθησες να προσβάλλεις και εμένα. Γιατί το να με πει κάποιος @@ μπορώ να το προσπεράσω πολύ εύκολα γιατί δεν με ξέρει. Να χαρακτηρίζεις όμως την στάση ζωής μου, τις ιδέες , τους αγώνες και την πολιτική στάση κάποιου ψεύτικη και αντίθετη με αυτό που δηλώνει είναι σοβαρή κατηγορία.

Δεν με εκπλήσει όμως. Δεν είναι τυχαία αυτά που λες ούτε είσαι ο μόνος. Φτάσανε την χώρα την χώρα να γίνει υπόδουλη σε τράπεζες και συμφέροντα, στην ουσία αυτήν την στιγμή μας αφαιρούν μεγάλες πιθανότητες να ζήσουμε μια αξιοπρεπή ζωή και εσύ και πολλοί άλλοι το μόνο που βγάζετε ως συμπέρασμα είναι ότι φταίνει οι Δημόσιοι υπάλληλοι (που αποτελούν αναμφισβήτητα μέρος του όλου μεγαλύτερου και σοβαρότερου προβλήματος).

Αναπαράγεις με άλλα λόγια την ίδια επιχειρηματολογία που μας πουλάνε αυτοί που μας φτάσανε εδώ. Γνώμη σου και σεβαστή αλλά απο όποια άποψη και να το δεις είναι απλοική. Εκτός εάν νομίζεις οτι ξαφνικά η κυβέρνηση έπαθε κρίση ειλικρίνιας. Λες και δεν φτιάξανε αυτοί αυτό όλο το σύστημα ή δεν το ξέρανε.

Το δεύτερο δε κοινό που βρίσκω σε αυτά που λες εσύ και πολλοί εκπρόσωποι (στην ουσία) των κυβερνώντων των τελευταίων 30 χρόνων, είναι η απαξίωση της Αριστεράς, το βρίσιμο και οι χείριστοι χαρακτηρισμοί εναντιών οποιουδήποτε προσπαθεί να αντισταθεί στην κατακρεούργηση της ζωής και των δικαιωμάτων του και απόδοση των ευθυνών για το που φτάσαμε στην αριστερά. Αυτό και εάν είναι αστείο. Δεν είναι τυχαίο επίσης ότι η αριστερά τρώει απίστευτη λάσπη για κάθε προσπάθεια που κάνει να αντισταθεί ενώ η ακροδεξιά είναι στο απυρόβλητο και βασικός σύμμαχος της κυβέρνησης. Βλέπεις η ακροδεξιά δεν ενοχλεί καθόλου αυτούς που μας κυβερνούν. Γιαυτό και σε όλες τις χώρες της Ευρώπης που αυτην την στιγμή ο κόσμος ζει μεγάλα προβλήματα η ακροδεξία γιγαντώνεται και η αριστερα ποινικοποιείται.

Ευτυχώς βέβαια οι πιο πολλοί είναι αρκετά έξυπνοι να καταλάβουν πως πίσω απο όλα αυτά κρύβονται συμφέροντα που τα βοηθάει η παθητική στάση ζωής, η άνευ όρων παράδοση και οι αμπελοφιλοσοφίες.

Εγώ ξέρω πως ενάντια στους ανθρώπους που δουλεύουν σε αυτήν την χώρα συντελείτε ένα έγκλημα καταπάτησης δικαιωμάτων, συνεχούς κλεψίματος πλούτου που οι ίδιοι παράγουν, πλήρη εγκατάλειψη της παραγωγής, διατήρηση της ρουσφετολογίας και του μέσου ως μείζον πολιτικό μέσο πίεσης και ξεπουλήματος των πλουτοπαραγωγικών πηγών της χώρας. Αυτό γίνεται εδώ και 30 χρόνια. Δεν είναι χτεσινό. Βέβαια οι πιο πολλοί εσκεμμένα ή απο λάθος κλείνουν τα μάτια τους. Τώρα που ο κόμπος έφτασε στο χτένι είναι πολύ λογικό ότι η φούσκα έσκασε και αναγκαστήκαν να φανερώσουν την πραγματική κατάσταση που πολλοί όμως την ξέραμε (μέσα στις άκρες)

Είναι κουτό να πιστεύει οποιοσδήποτε ότι όλοι αυτοί που μας κυβερνούσανε τόσα χρόνια δεν ξέρανε που οδηγούσανε την χώρα. Όταν πχ βάζεις τα χρήματα των ασφαλιστικών σε τράπεζες άτοκα, δίνεις απο αυτά άτοκα δάνεια σε επιχιρηματίες οι οποίο σε ποσοστό 90% μετά κήρυτταν πτώχευση και δεν επέστρεφαν τίποτα, αφήνεις την ανασφάλιστη εργασία, και παίζεις και τα χρήματα που έμειναν στο χρηματιστήριο εε τότε κάποια στιγμή δεν θα έχεις να πληρώσεις συντάξεις και φάρμακα. Δεν χρειάζεται πτυχίο οικονομίας για να το καταλάβεις.
Αυτά γίνονται εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ. και κανείς δεν την πλήρωσε ούτε θα την πληρώσει.

Οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πιστέψω αυτούς που ηθελημένα μας οδήγησαν εδώ, ότι θέλουνε να μας σώσουν. Μια χαρά παίξανε το παιχνίδι τους και ξεπουλήσανε μια ολόκληρη χώρα. Η μόνη λύση είναι η αντίδραση και η συμμαχία όλων των εργαζομένων πού αυτήν την στιγμή παλεύουν υπόλοιπη ζωή τους και το μέλλον των παιδιών τους.

Τα πράγματα είναι πολυ απλά, ξεκάθαρα, και φανερά εάν θέλει κάποιος να ανοίξει τα μάτια του και να τα δει.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Μάιος 2010 20:40

file starfish ti exei prosferei ola auta ta xronia h aristera se auton ton topo?
pera apo to misos metaksy Ellhnon,
pera apo tou na mou kleinei ton dromo kai na mhn me afhnei na pao sthn douleia mou me to etsi thelo,
pera apo to oti synkyvernhse 3 xronia me autous pou eftyne kai kataferan na 2plasiasoun to xreos ths xoras,
pera apo to exei sthn idiokthsia ths mia typografikh etaireia pou kata periergo tropo pairnei ola ta megala kratika erga,
pera apo to oti spoudazoun ta paidia tous se amerikanika kolegia
kai to vasikotero: yposthrizei mia politikh pou egine praksh kai ypeferan (kai ypoferoun) kati ekatomyria anthropoi se olon ton planhth...

ena apo ta megalytera provlhmata autou tou topou einai oti oloi aristerofernoume kai oloi deksiopername.. tora hrthe o kairos na to paroume allios..

starfish

Δημοσίευση από starfish » 03 Μάιος 2010 21:20

Για το τι έχει προσφέρει η αριστερά σε αυτόν τον τόπο έχω να σου δώσω καμιά δεκαρία βιβλία που θα σε κάνουν να αλλάξεις γνωμη για πολλά πράγματα που δεν γνωρίζεις. Δεν στο λέω επιθετικά. Τώρα εαν εννοείς τόπο, τι έχει προσφέρει στον Λάτση πχ, προφανώς δεν έχει προσφέρει. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια συμφέροντα όσο και εάν θέλουνε κάποιοι να πιστεύουμε το αντίθετο. Πάντως μην ακυρώνεις έτσι εύκολα το αίμα και τις ζωές που δώσανε άνθρωποι στο κιλελερ, στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο, στην χούντα. Λίγο σεβασμός σε ανθρώπους που παλέψανε για τα πιστεύω τους και για εναν καλύτερο κόσμο ακόμα και εάν διαφωνείς με τις ιδέες τους δεν κάνει κακό.

Και το θέμα δεν είναι ο τόπος μόνο. Είναι ο κόσμος ολόκληρος. Έχεις πχ διαβάσει ποτέ για τις συνθήκες εργασίας στην "πολιτισμένη" ευρώπη της βιομηχανικής επαναστάσης πριν και μετά τα αριστερα κινήματα; Μάλλον όχι. Αλλά θα μου πεις αυτά ειναι προπαγάνδα.

Όσο για το "Ελλήνων" δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα. Ποσώς με ενδιαφέρει εάν κάποιος είναι Έλληνας ή όχι. Εάν θες να το πάρουμε σαν χώρα και όσων κατοικούν εδώ, το παραπάνω post μου, δίνει μια ικανοποιητική απάντηση για το εάν μπορούμε να είμαστε όλοι αγαπημένοι επειδή έτυχε να γεννηθούμε εδώ.

Το να κλείνει κάποιος τον δρόμο είναι hobby; Λες να το κάνει κάποιος επειδή γουστάρει να σου σπάει τα νεύρα; Μήπως πρέπει να σκεφτείς ότι μερικές φορές κάποιος για να φτάσει στα άκρα έχει φτάσει λόγω κάποιων συνθηκών; Χωρίς να δικαιολογώ πχ το κάθε κλείσιμο δρόμου δεν μπορώ να πω κατι παραπάνω απο ότι να κλείνεις τον δρόμο ή οποιαδήποτε μορφή πάλης αποκτά αξία με βάση για ποιόν λόγο γίνεται και που στοχεύει. Απο την άλλη η απεργία ειναι συνταγματικό διακαίωμα φίλε μου. Δεν μπορεί η αριστέρα να παίζει τον ρόλο του απεργοσπάστη επειδή κάποιοι χρησιμοποιούν την απεργία για άλλους σκοπούς.

Για το επόμενο απλά έχω να σου πω τα εξής. 1) Η κυβέρνηση ήτανε 3 μήνες. Μην υπερβάλεις για να κερδίσεις εντυπώσεις. Ξέρουμε απο ελληνική ιστορία. 2) ΤΟ ΚΚΕ πχ έχει παραδεχτεί ότι ήταν λάθος για πολλούς λόγους 3) Η απόφαση για την συγκυβέρνηση είχε ληφθεί μετά απο ψήφιση μέσα στο κόμμα (ναι ψηφίζουν κιολας) και η σημερινή ηγεσία του είναι αυτή που τότε είχε μειοψηφίσει. 3) Ο λόγος που έγινε τότε αυτό είναι γιατί η ΝΔ είχε αποδεχτεί την υιοθεσία προτάσεων νόμων του ΚΚΕ για διάφορα θέματα. Τους οποίους νόμους φυσικά πήρε πίσω μόλις διαλύθηκε ο συνασπισμός. Αυτά τα γνωρίζεις; Μήπως καλό είναι να ακούς και την άποψη του άλλου πριν κρίνεις; Γενικά μιλάω.

Το παίρνει όλα τα κρατικά εργα απο που το βρήκες; Απόδειξη έχεις; Προφανώς όμως και θα παίρνει έργα. Εταιρία είναι με ιδιοκτησία εργαζόμενου κοκ. Εσύ δεν παίρνεις έργα; Εάν πάρεις μια μεγαλη δουλεια δηλαδή είναι τι; Η τυποεκδοτική fafos δεν είναι ούτε κρυφή ούτε μυστικό. Ειναι ιδιοκτησία του ΚΚΕ και στην ουσία η μόνη εφημερίδα που βγαίνει εδώ και δεκαετίες γράφοντας ξεκάθαρα ποιανού όργανο είναι σε αντίθεση με τις υπόλοιπες που το παίζουν ανεξάρτητες. Ενοχλεί και η ειλικρίνεια τώρα; Και μην μου αρχίσεις τις μλκ του Πάγκαλου σε παρακαλώ. Έλεος με αυτές τις αηδίες.

"Τα παιδιά τους σπουδάζουν σε αμερικάνικα κολέγια". Ωραίο. Απο το Πρετεντέρη ενημερώνεσαι να υποθέσω;
Η κόρη της Παπαρήγα πήγε σε κολέγιο - σχολή της Αθήνας για να πάρει πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Φοβερό. Σκάνδαλο. Να κρεμαστεί στην πλατεία παραυτα. Ρε φίλε σοβαρά τώρα. Αυτά τα ακούγαμε όταν είμαστε 16 χρονών.

Όσο για το εάν υπέφεραν και υποφέρουν εκατομμύρια άνθρωποι αυτο είναι μια τεράστια συζήτηση που ευχαρίστως να την κάνουμε σε άλλο post. Ένα μονο θα σου πω. Η ιστορία δεν είναι αυτή που δείχνουν οι αμερικάνικες ταινίες. Έξυπνος άνθρωπος είσαι θα το καταλαβαίνεις.

Όσο για το δεξιοπερνάμε, αυτό πάλι είναι γενικότητες. Ξέρεις τι ποιότητα ζωής έχω; Ή ακόμα καλύτερα, ξέρεις τι μου αξίζει; Δηλαδή εάν δεν ε΄χω να φαώ θα είσαι ευτυχισμένος;

Προσπάθησα στο μέτρο που είναι δυνατόν να σου δώσω μια απάντηση σε αυτά που ρωτάς, όσο και εάν είναι αδύνατον σε τόσο λίγο χρόνο και γραμμές. Το θέμα όμως είναι και θα είναι ότι αυτήν την στιγμή η ζωή μας γαμ..... και εγώ πρέπει να κάθομαι να απολογούμαι για το γιατί τα mig επιτέθηκαν στον Tom Cruise στο top gun. Να βγούμε για ένα ψάρεμα και να τα συζητήσουμε όλα αυτά εάν θες. Αλλά όχι να μας έχουν φτάσει εδώ και να μου λέτε πάλι οτι φταίει η αριστερα και όχι αυτοί οι τσάτσοι που μας κυβερνάνε 30 χρόνια. Λίγο σεβασμό στην κοινή νοημοσύνη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Μάιος 2010 21:30

προς όλους: αποχρωματίστε την συζήτηση γιατί δε θα την κλειδώσω.. απλά θα σβήνω μηνύματα.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 03 Μάιος 2010 21:32

fasista mou esi...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Μάιος 2010 21:39

cordis έγραψε:προς όλους: αποχρωματίστε την συζήτηση γιατί δε θα την κλειδώσω.. απλά θα σβήνω μηνύματα.

ευχαριστώ.
na fero remover h xrlorinh gia ton apoxromatismo :lol:

file starfish sthn varka den yparxoun politikes syzhthseis.. ekei den exei svhsimo h kleidoma posts, ekei exei vouta sto pelagos... :lol:

epishs milas me kapoion pou htan pollaaaaa xronia ston xoro kai kserei poly kala ti ginetai kai ti leei.. (Grapsas, fafos klp neolaia :lol: )

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Μάιος 2010 21:52

Φίλε starfish, πολύ θα ήθελα να μου πείς ποιός κατά τη γνώμη σου φταίει.
Συγκεκριμένα
Δημόσιο, ιδιώτες, πολιτικοί;
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.

Και κάτι ακόμα.
Η κατάσταση, παγκοσμίως, έχει γίνει χάλια. για να μην πούμε τίποτα βαρύτερο.
Σου λέει τίποτα οτι αυτοί που μας σκίζουνε εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι τα "παιδιά των λουλουδιών", οι "επαναστάτες του Μάη του 68" και στα καθ' ημάς η "γενιά του Πολυτεχνείου";
Σύμπτωση λες;

Δεν είμαι δεξιός, ούτε αριστερός, ούτε λίμπερο, ούτε κλασσικό δεκάρι ούτε τίποτα και γι αυτό τους έχω ΟΛΟΥΣ γραμμένους.
Υπάρχει όμως κατι που με τσαντίζει.
Ο δεξιός έρχεται, λόγω ιδεολογίας, και σου λέει θα σε σκίσω. Οπότε κι εσύ παίρνεις τα μέτρα σου.
Ο αριστερός έρχεται σε στύλ "όλοι οι προλετάριοι αδέλφια είμαστε, κάτω το κεφάλαιο, κοινωνικό κράτος για όλους" και στα παίρνει όταν κοιμάσαι.
Αυτό είναι που έχει εξοργίσει τον κόσμο.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 03 Μάιος 2010 22:03

Φίλε μου πολυ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και ειλικρινά θα σου απαντούσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσον έχει νόημα να γράψω κάτι εάν είναι να σβηστεί μετα από λίγο.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Μάιος 2010 22:17

Δεν υπάρχει χρωματισμός στη συζήτηση γιατί απλούστατα δεν υπάρχει αριστερά. Όσοι νομίζουν ότι ο Σύριζα είναι αριστερά ή το ΚΚΕ κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 03 Μάιος 2010 22:44

Τα ανεκδοτα είναι σε άλλο Thread.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Μάιος 2010 00:44

Οι αριστεροί θα ήταν ενάντια στο νόμο υπέρογκης χρηματοδότησης των κομμάτων, θα ήταν ενάντιοι στο να έχουν έναν πρόεδρο που λέει ότι αναλαμβάνει δημόσια έργα, θα ήταν ενάντιοι στη διασπάθιση του δημοσίου χρήματος από τεμπέληδες (και όχι να χαϊδεύει τα αυτιά τους), θα ήταν ενάντιοι στην ενισχυμένη αναλογική και θα οργάνωναν διαδηλώσεις για πολιτικούς λόγους και όχι για χρηματικούς, θα ήταν ενάντιοι από το να έχουν την Τυποεκδοτική (έναν από τους ελάχιστους τεράστιους καπιταλιστικούς εκδοτικούς οργανισμούς με μισθούς πείνας) και να τυπώνουν τα έντυπα της Αγγελοπούλου και του Μάκη. Έχω και άλλους 2653 λόγους αλλά δεν έχω αρκετό χόρο να τους αναφέρω. Προφανώς και δεν υπάρχει αριστερά στην Ελλάδα.

Αριστερός είναι αυτός που νοιάζεται για το μέλλον του τόπου του με ουσιαστικές ανατροπές και όχι με trendy happenings και καπιταλιστικούς φερετζέδες.

Αριστερά στην Ελλάδα δεν υπάρχει (εντός κοινοβουλίου τουλάχιστον).

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 04 Μάιος 2010 02:48

Apostolis_38 έγραψε:Φίλε starfish, πολύ θα ήθελα να μου πείς ποιός κατά τη γνώμη σου φταίει.
Συγκεκριμένα
Δημόσιο, ιδιώτες, πολιτικοί;
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.
Apostolis_38 έγραψε:...τους έχω ΟΛΟΥΣ γραμμένους....
Νομίζω με αυτό καταλαβαίνεις για το ποιος φταίει ...

Βέβαιος και δεν υπάρχει σήμερα αριστερά .

Κοιτάξτε τα σπίτια των αρχηγών σας , τα επαγγέλματα των ψηφοφόρων σας .

Υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας γεννημένοι και αγέννητοι .
Καθημερινά βλέπαμε να γίνονται διπλα μας τα μεγαλύτερα εγκλήματα που ξαφνικά συνειδητοποιούμε πως δεν τα βλέπαμε μονο εμείς , αλλα όταν παίρνουμε απόφαση να φωνάξουμε για κάτι δεν βρίσκουμε συντρόφους .

Οποιος δήποτε έχει ασχοληθεί ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά με την πολιτική στην Ελλάδα πρέπει να δικαστεί για εσχατη προδοσία , όλοι οι άλλοι είμαστε συνένοχοι .

Σε ποσα νοσοκομεία δουλεύουνε χωρίς προσωπικό και χωρίς πρώτες ύλες ??? Γιατί συνεχίζουνε να δουλεύουνε ??? Έπρεπε εδώ και καιρό να αρνούνται να πάνε για δουλειά , αλλα σκέφτονται πως αν δεν πάνε για δουλειά θα χάσουνε το μεροκάματο , όταν λέμε ο αγώνας θέλει θυσίες δεν εννοούμε να θυσιάσουμε τους άλλους αλλα μονο τον εαυτό μας .

Οπουδήποτε και να πας όλοι ξέρουνε να σου πούνε ποιος και που κάνει μια παρανομία .
Πάρτε παράδειγμα από τον εαυτό σας , όσοι μένετε στην αθηνα ξέρετε που πουλάνε ναρκωτικά , παράνομα τσιγάρα , παράνομα CD , παράνομα διαβατήρια . Έχετε κάνει τίποτα για αυτό ???

Τι κάνετε ??

Όταν dipla mas κακοποιούνται παιδιά και γυναίκες τι κάνουμε ??
Όταν ο γιατρός του νοσοκομείου μας παίρνει φακελάκια τι κάνουμε ??
Όταν ο εφοριακός μας λαδώνεται τι κάνουμε
...

Καταλαβαίνετε που το παο έτσι ???

Είναι η μονη αλήθεια και δυστυχώς ακόμα και σήμερα ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να την δούμε !!!
:(

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 04 Μάιος 2010 09:44

Λεό, αν εσύ ξεκίνησες με όνειρα για τη ζωή σου εμείς ξεκινήσαμε με ονειρώξεις για το αύριο.
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι μόνο εσύ ονειρεύτηκες ένα καλύτερο μέλλον;

Επειδή όμως, όπως λέτε, ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει τότε όλοι οι πολιτικοί μας και όλες οι ιδεολογίες κερδίσανε την αδιαφορία μου με το σπαθί τους. Τους αναγνωρίζω οτι δεν είναι τελείως άχρηστοι...

Εγώ όμως έχω αποφασίσει και επιλέγω που δείχνω το ενδιαφέρον μου.
Τώρα αν εσύ μπερδεύεις το πιτσιρίκι που τρώει ξύλο στο σπίτι με τον Πάγκαλο και τον Καρατζαφέρη ή τους νεοφιλελεύθερους κρίμα για τα όνειρα σου.

Εχε πάντως υπ' όψη σου τον νούμερο ένα κανόνα των ψυχολόγων, δεν φταίει το παιδί που κλείνεται στον εαυτό του αλλά ο γονιός που δεν ξέρει να το πλησιάσει.
Αλλαξε τους πρωταγωνιστές και θα δεις την Ελλάδα σήμερα...

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 04 Μάιος 2010 12:16

fafos έγραψε:file starfish ti exei prosferei ola auta ta xronia h aristera se auton ton topo?
pera apo to misos metaksy Ellhnon,
pera apo tou na mou kleinei ton dromo kai na mhn me afhnei na pao sthn douleia mou me to etsi thelo,
pera apo to oti synkyvernhse 3 xronia me autous pou eftyne kai kataferan na 2plasiasoun to xreos ths xoras,
pera apo to exei sthn idiokthsia ths mia typografikh etaireia pou kata periergo tropo pairnei ola ta megala kratika erga,
pera apo to oti spoudazoun ta paidia tous se amerikanika kolegia
kai to vasikotero: yposthrizei mia politikh pou egine praksh kai ypeferan (kai ypoferoun) kati ekatomyria anthropoi se olon ton planhth...

ena apo ta megalytera provlhmata autou tou topou einai oti oloi aristerofernoume kai oloi deksiopername.. tora hrthe o kairos na to paroume allios..
δλδ το ΚΚΕ είναι..αριστερό? ναι και εγώ είμαι ο μαχάτμα! χεχε..ευχαριστώ φίλος μου έφτιαξες το πρωινό!

και εδώ που τα λέμε, το μίσος μεταξύ των ελλήνων το έφτιαξε η δεξιά και η ελίτ όταν με τις ναπάλμ των αμερικανών και τα λεφτά των βρετανών κέρδιζε τον "εμφύλίο", όταν έβαζε βασιλιάδες σε παλάτια, όταν ανέβαζε στρατιωτικούς να κάνουν πολιτική στη χούντα και πάει λέγοντας...

όσον αφορά τις πορείες ναι και εγώ τετάρτη θα απεργήσω και θα πάω στην πορεία γιατί αν δεν κουνηθεί ο κόσμος, "αυτοί" οι κυβερνώντες παίρνουν θάρρος και ένα-ένα ροκανίζουν τα λίγα δικαιώματα που έχεις και έχουμε

και αυτό ΔΕΝ είναι αριστερή άποψη φίλτατε...είναι απλή λογική ενός σκεπτόμενου ανθρώπου

cdhypher: οι κεντρώοι είναι οι παραδοσιακοί φιλελεύθεροι στην ελλάδα. Κάνω λάθος?
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης