Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 04 Μάιος 2010 13:56

Γνώμη μου είναι ότι όλοι φέρουμε ευθύνη για την κατάσταση που επικρατεί τώρα στη ζούγκλα του Ελλαδιστάν. Μπορεί κάποιοι πολιτικοί να έκλεβαν για χρόνια από τα χρήματα δημόσιο τομέα και με διάφορες κομπίνες να ζούσαν μέλι γάλα εις βάρος της χώρας μας, αλλά...

Κάποιοι κάθονται και αράζουν σε υπηρεσίες του δημοσίου τομέα και δεν παράγουν έργο για δεκαετίες.
Κάποιοι κλείνουν τους δρόμους με το έτσι θέλω χωρίς κάποιο ιδεολογικό σκοπό ή πολιτική στάση, καθοδηγούμενοι από μερικούς δήθεν αρχηγούς που νοιάζονται για τα συμφέροντα των πολλών.
Η πλειονότητα των Ελλήνων μπέρδεψε την έννοια πολιτικοποίηση με κομματικοποίηση. Στο μυαλό του Έλληνα πολίτη, αλλά και πολιτικού, δεν υπάρχουν μέσες άκρες. Υπάρχει μόνο η άποψη και η οπτική γωνία του δικού τους κόμματος (το σωστό). Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος και de facto δε ταιριάζει για το γενικότερο καλό της χώρας μας.
Το πρώτο πράγμα που όλοι κάνουν όταν υπάρχει πρόβλημα είναι να σπείρουν τη διχόνοια και να κατηγορήσουν κάποιους λίγους, αντί να στρώθουν και να σκεφτούν πως θα το αντιμετωπίσουμε.
κτλπ. κτλπ...

Είμαι μικρός ακόμα,αλλά πείτε μου...
-Πώς γίνεται ομάδες ανθρώπων που ανήκουν σε συνδικαλιστικές οργανώσεις και κομματικές παρατάξεις να κατεβαίνουν και να κλείνουν δρόμους, να φράζουν το δρόμο για τουρίστες που θέλουν να ανέβουν σε βαπόρια (τα οποία μας πληρώνουν ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για να προσαράζουν στα λιμάνια μας), να κλείνουν καταστήματα και επιχειρήσεις με το έτσι θέλω?
Σίγουρα έχουν κάποια προβλήματα. Σίγουρα περνάνε μια φάση της ζωής τους η οποία δεν είναι ευχάριστη, και δείχνει να γίνει χειρότερη. Αλλά ρε αδερφέ, με ποιο δικαίωμα πας και εμποδίζεις τον πλησίον σου από το να βγάλει το ψωμί του? Τι σου φταίει? Και στο κάτω κάτω, όλοι έχουμε προβλήματα. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που έχω εγώ ένα πρόβλημα θα κάνω απεργία και θα κλείνω δρόμους, θα σταματάω επιχειρήσεις στις οποίες δουλεύουν εκατοντάδες εργαζόμενοι και θα κάνω χαρακίρι? Εγώ αυτό δε το καταλαβαίνω.

Και επίσης δε καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος δεν αντιδράει σθεναρά σε τέτοιες ενέργειες. Δημοκρατία έχουμε (ακόμα) σε αυτή τη χώρα. Δε μπορεί οι 200 να κάνουν ότι θέλουν τους 10 εκατομμύριους.

Και αυτό ισχύει και για τους πολιτικούς. Αν ο Ελληνικός λαός συσπειρονώταν σωστά και ενωνόταν με ψυχή και σώμα, ασχέτως κομματικής παράταξης και ομάδας που υποστηρίζει στο Ελληνικό πρωτάθλημα, τότε πιστευώ ότι πολλά θα μπορούσαν να γίνουν.

Όμως αντι αυτού, ο Έλληνας προτιμάει να πάει στο γήπεδο να κάψει τους οπάδούς της άλλης ομάδας με διαφόρων ειδών στρακαστρούκες, προτιμάει να συμφωνήσει με το κόμμα το οποίο υποστηρίζει από το να διαφωνήσει με κάτι που βαθιά μέσα του ξέρει πως είναι λάθος, προτιμάει να κλέψει και να ρίξει την ευθύνη αλλού, προτιμάει να κάνει τα στραβά μάτια, προτιμάει να πάρει στη δουλειά ένα φίλο του από κάποιον που πραγματικά έχει τα προσόντα για τη συγκεκριμένη θέση, προτιμάει να κάθεται στη πολυθρόνα του και να κατεβαίνει μόνο όταν γίνονται ανούσιες πορείες δίχως συγκεκριμένο σκοπό.

Γενικά, ο Έλληνας όσο και να λέει το αντίθετο, με τις πράξεις του δείχνει ότι γουστάρει την κατάντια μας.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 04 Μάιος 2010 14:52

Η λυση ειναι μια. Απολυση των μισων δημοσιων υπαλληλων και κληροδοτηση της Ενωσης Κεντρωων στον Cdhyper στον οποιο θα δωσουμε το λιγοτερο 250εδρανα.

Μονο ετσι θα σωθει η Ελλαδα !
Aflex έγραψε: Και επίσης δε καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος δεν αντιδράει σθεναρά σε τέτοιες ενέργειες. Δημοκρατία έχουμε (ακόμα) σε αυτή τη χώρα. Δε μπορεί οι 200 να κάνουν ότι θέλουν τους 10 εκατομμύριους.
....
Γενικά, ο Έλληνας όσο και να λέει το αντίθετο, με τις πράξεις του δείχνει ότι γουστάρει την κατάντια μας.
Ειναι απλο... Γιατι ειμαστε ζωα ! Ειδικα οταν το κυβερνων κομμα εχει υποστηριξη και καθοδηγηση απο ομαδα ατομων που κανει οτι θελει εκκατομυρια αμερικανων τι να κλασουν 10εκ Ελληνοραγιαδες..
Για να καταλαβεις το μεγεθος της αποχαυνωσης δες αυτο.
http://www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM

Δεν νομιζω σε αλλη χωρα να ηταν ακομη Πρωθυπουργος ενα τετοιο ατομο. Μονο σε σταυλο.. Ξεπερασε και τον Μπους αυτος.

Οι Ελληνες απο αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=Cr00QE1uLU8

φτασανε σ'αυτο που περιγραφει αυτος
http://www.youtube.com/watch?v=Z-lbkwWXU18
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Μάιος 2010 16:23

file gdimi .. ego san MH skeptomeno atomo, tha kathiso spiti mou na ksemperdepso kana paragadi kai den tha protimhso na kleiso dromous...

shm.. ekei sto kentro exei kati kala katasthmata me gyalia hliou.. an pesei kana pliatsiko ferte kana zeugari kai apo edo... euxaristo...

shm2.. epishs na doso synxarhthria sta kalopaida ths Alekas pou ekleisan thn Akropolh stous ksenous shmera kai diafhmisan me ton kalytero tropo thn varia viomhxania mas sto exoteriko... proteino na zografisoun kai to sfyrodrepano se kathe arxaia kolona gia na ta vlepoun kai oi epomenoi touristes... eksalou, thelei ena vapsimataki h Akropoli..

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 04 Μάιος 2010 16:34

Εγω θα βγω στους δρομους αν συμφωνησουμε ολοι μαζι να πιασουμε και να γ. στο ξυλο ολα τα στρατιωτακια του Συριζα που εξυπηρετουν τα συμφεροντα των τραπεζιτων(ακα αφεντικων των υπουργων) πετοντας μολοτοφ για να εχουν αλωθι οι αστυνομικοι να ριξουν δακρυγονα και να διαλυουν τις πορειες.

Ενα μπραβο και απο μενα στο ΚΚΕ που πηγε κρεμασε πανο στην ακροπολη. :-?
Σφυροδρεπανα εν ετη 2010..
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Μάιος 2010 16:47

gdimi έγραψε: cdhypher: οι κεντρώοι είναι οι παραδοσιακοί φιλελεύθεροι στην ελλάδα. Κάνω λάθος?
Ναι, λάθος κάνεις γιατί μπερδεύεις τον "μεσαίο χώρο" του Κωστάκη με το Κέντρο. Το Κέντρο είναι η σύγκλιση πλουσίων και φτωχών, ούτε η επικράτηση του προλεταριάτου ούτε η διαπλοκή των μεγαλοεργολάβων. Ο τελευταίος κεντρώος ήταν ο Ζίγδης όπως προείπα και ο τελευταίος κεντρώος πρωθυπουργός ο Γεώργιος Παπανδρέου. Μακάρι να είχε ξεκινήσει σοβαρά και ο Λεβέντης αλλά λόγω συμπεριφοράς περιθωριοποιήθηκε.
Η λυση ειναι μια. Απολυση των μισων δημοσιων υπαλληλων και κληροδοτηση της Ενωσης Κεντρωων στον Cdhyper στον οποιο θα δωσουμε το λιγοτερο 250εδρανα.
Όχι, θα σε σώσει ο Γιωργάκης και οι φίλοι του που παίζουν την κυβέρνηση. Αυτοί νομίζουν ότι είναι αρχηγοί σε μη κυβερνητική οργάνωση :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 05 Μάιος 2010 05:50

paink1ller έγραψε:Η λυση ειναι μια. Απολυση των μισων δημοσιων υπαλληλων και κληροδοτηση της Ενωσης Κεντρωων στον Cdhyper στον οποιο θα δωσουμε το λιγοτερο 250εδρανα.

Ξεχνάς μήπως τις κατάσχεσης περιουσιων ???

Ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε αλλα μπορούμε να αναφέρουμε κάτι :

Αναψυκτήρια
Γάμους στο εξωτερικό
Φορολογικές δηλώσεις τον 10.000 euro
Κότερα
"αφτοκινιταρες"
Βίλες στο κύμα
Καμένα δάση η αλλιώς "φρεσκοπουλhμενα" φιλέτα
"μιζενς" - Σήμενς
Φαγοπότι ευρωπαϊκών κονδυλιων από του μεγάλους ιδεολόγους ονειροπόλους επενδυτες της βόρειας Ελλάδας
Άτοκα δανία megaloepixirmation
...

Ατέλειωτη λίστα .

Από τη μια ακούγεται η δημόσιοι υπάλληλοι είναι πολλοί από την άλλη δεν ξέρω που μένετε σε τι σχολειό έχετε πάει ποια νοσοκομεία επισκέπτεστε αλλα εγώ βλέπω παντού κενές θέσεις .
Οποτε Αν όντως θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους οι δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να μην μειωθούνε στον αριθμό αλλα να αλλάξουνε ειδικότητα . Έχουμε δηλαδή 3 τηλεφωνήτριες του οτε ?? Τις απολύουμε και προσλαμβάνουμε 3 γιατρούς σε δημόσιο νοσοκομείο .
Apostolis_38 έγραψε:Επειδή όμως, όπως λέτε, ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει τότε όλοι οι πολιτικοί μας και όλες οι ιδεολογίες κερδίσανε την αδιαφορία μου με το σπαθί τους. Τους αναγνωρίζω οτι δεν είναι τελείως άχρηστοι...
Φαντάσου την παρακάτω εικόνα . Εσύ βρίσκεσαι όρθιος και εγώ σε πλησιάζω από πίσω βάζω το χέρι μου στην τσέπη σου και σου περνώ λίγα λίγα τα λεφτά εσύ όταν το αντιλαμβάνεσαι απλώς ανάβεις τσιγάρο .

Δεν χρειάζεται να κάνω χαρακτηρισμούς αλλα ξέρεις πως λέγεσαι σε τέτοια περίπτωση . Αυτήν την περίπτωση την συναντάς καθημερινά από τότε που γεννήθηκες . Άρα τι είσαι ( είμαστε ) ???

Πέστο καλε μην ντρέπεσαι ...

P.S. Ο Μη-Φοροφυγάς πρώτος τον λίθο βαλέτω !!! ;)
:(

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Μάιος 2010 09:52

Θέλω δε θέλω πρέπει να συμμετάσχω στο κοινό καλό, οπότε μέχρι να τελειώσει η συμμετοχή μου ανάβω κι ένα τσιγάρο.
Τώρα αν εσύ (ως κράτος/πολιτικός) έρχεσαι και παίρνεις στα μουλωχτά αυτό που έχουμε συμφωνήσει μάλλον έχω δίκιο που σε στραβοκοιτάω...
Επειδή όμως έχεις αρχίσει και το παρακάνεις κάποια στιγμή θα το πληρώσεις.

P.S.1 Οσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο υπάρχουν και Ελληνες που ΔΕΝ φοροδιαφεύγουν.
P.S.2 Μάλλον έχεις μπερδευτεί. Δεν είπαμε να φύγουν ΟΛΟΙ οι δημόσιοι από παντού,
αλλά αυτοί που δεν χρειάζονται από εκεί που περισσεύουν.
Ετσι θα σταματήσουν να υπάρχουν κενές θέσεις εκεί που πρέπει :wink:

kouneli

Δημοσίευση από kouneli » 05 Μάιος 2010 23:05

Τρία καράβια έφτασαν απο το Μπαγκλαντές
και έχουν μέσα στα αμπάρια τους χιλιααααάδες Δ.Ν.Τ ές
Λιμάνι είπανε θα πιάσουνε στον Βόλο...
Δεν πας και εσύ Ελλαδίτσα μου που έχεις ωραίο Κώ...ο!!!
zhse thn zwh!!!!!!!!!!!!!!!

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 06 Μάιος 2010 06:37

kouneli έγραψε:Τρία καράβια έφτασαν απο το Μπαγκλαντές
και έχουν μέσα στα αμπάρια τους χιλιααααάδες Δ.Ν.Τ ές
Λιμάνι είπανε θα πιάσουνε στον Βόλο...
Δεν πας και εσύ Ελλαδίτσα μου που έχεις ωραίο Κώ...ο!!!
Αυτή θα έπρεπε να είναι η απάντηση μας στη merkel : http://www.youtube.com/watch?v=zmHZgmmqqMc&fmt=18
:(

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 06 Μάιος 2010 07:22

fafos έγραψε:file gdimi .. ego san MH skeptomeno atomo, tha kathiso spiti mou na ksemperdepso kana paragadi kai den tha protimhso na kleiso dromous...
συγχαρητήρια για την αυτογνωσία και σου προτείνω επιπροσθέτως να πάρεις ένα όπλο και να ταμπουρωθείς καλά καλά σπίτι σου, με την ελπίδα οτι η σημερινή κατάσταση και οι κοινωνικές αλλαγές που τη συνοδεύουν θα σε...προσπεράσουν.
Για να μη νοιώθεις αποκομένος από τον κόσμο, συνέχισε να γράφεις στο internet
fafos έγραψε:shm.. ekei sto kentro exei kati kala katasthmata me gyalia hliou.. an pesei kana pliatsiko ferte kana zeugari kai apo edo... euxaristo...
εννοείς κάτι? γιατί δε μου αρέσει να με χαρακτηρίζουν ψεύτη και πλιατσικολόγο
ειδικά άτομα σαν εσένα
fafos έγραψε:shm2.. epishs na doso synxarhthria sta kalopaida ths Alekas pou ekleisan thn Akropolh stous ksenous shmera kai diafhmisan me ton kalytero tropo thn varia viomhxania mas sto exoteriko... proteino na zografisoun kai to sfyrodrepano se kathe arxaia kolona gia na ta vlepoun kai oi epomenoi touristes... eksalou, thelei ena vapsimataki h Akropoli..
μα η ακρόπολη ήταν..κλειστή..υπήρχε απεργία you know...
άσε που η παπαγαλίστικη στάση σου αντιγράφοντας πρετεντερίστικους λαϊκισμούς βρωμάει νεοραγιαδισμό από μακρυά...
γκρηηκ σουβλάκι γουηθ τζαντζίκι, κόμ κόμ..φρόμ τζέρμανη? κόμ,κόμ..
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

elorant

Δημοσίευση από elorant » 06 Μάιος 2010 10:37

fafos έγραψε:shm.. ekei sto kentro exei kati kala katasthmata me gyalia hliou.. an pesei kana pliatsiko ferte kana zeugari kai apo edo... euxaristo...
Οι moderators γιατί αφήνουν να περνάνε τέτοια σχόλια που αποτελούν καθαρή ύβρη;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Μάιος 2010 11:21

Η Ακρόπολη ήταν κλειστή επειδή υπήρχε απεργία; Και τι είναι η Ακρόπολη, δημόσια υπηρεσία; Αυτές οι απόψεις είναι ύβρεις και δείχνουν έλλειψη γνώσης για το τι ακριβώς πρεσβεύει αυτό το μνημείο και τι ακριβώς ήταν. Δεν φτάνει που εξαιτίας των δημοσίων υπαλλήλων το χειμώνα κλείνει μετά τις 3 και το καλοκαίρι μετά τις 5 και επίσης κλείνει τις αργίες, θα μας πεις ότι είναι λογικό να κλείνει και τις απεργίες! Αυτό δείχνει το πόσο μορφωμένα άτομα έχουν στελεχώσει τη φύλαξη του πιο αξιόλογου μνημείου του κόσμου. Και μόνο το να σκεφτεί να κλείσει κάποιος την Ακρόπολη για οποιοδήποτε λόγο σε μια πολιτισμένη χώρα θα είχε πάρει πόδι και θα είχε ανατεθεί η φύλαξη σε ανθρώπους ή σε εταιρείες που θα την κρατούσαν πάση θυσία ανοιχτή με βάρδιες από την ανατολή ως τη δύση του ηλίου, όπως γίνεται σε όλα τα αξιόλογα μνημεία του κόσμου. Έχει κλείσει κανένας λατινοαμερικάνος δημόσιος υπάλληλος το Μάτσου Πίτσου ή κανας Αιγύπτιος τις πυραμίδες; Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά επειδή οι ούγκα ούγκα συνδικαλιστές που εκπροσωπούν τα ρουσφέτια απειλούν εκείνους που εκπροσωπούν τις μίζες ότι δεν θα ξαναψηφιστούν. Αλλά σε λίγο που θα χρεωκοπήσουμε και τυπικά και όλοι αυτοί οι ούγκα ούγκα θα πληρωθούν πάλι του αγίου πέους ανήμερα, να τους δω όταν θα δουλεύουν 24ωρα στη φύλαξη της Νεράιδας του Στηβ Κακέτση για 200 ευρώ το μήνα. Και το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο, όποιος γνωρίζει τι έγινε στη Ρωσία μετά την πτώχευση καταλαβαίνει τι λέω. Συνεχίστε τις μ******ς και έρχεται η κατάλληλη εποχή.

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 06 Μάιος 2010 11:36

elorant έγραψε:
Οι moderators γιατί αφήνουν να περνάνε τέτοια σχόλια που αποτελούν καθαρή ύβρη;
δεν πειράζει, να φαίνεται η ποιότητα μερικών ανθρώπων και συνεχίζουμε:
cdhypher έγραψε: Η Ακρόπολη ήταν κλειστή επειδή υπήρχε απεργία; Και τι είναι η Ακρόπολη, δημόσια υπηρεσία; Αυτές οι απόψεις είναι ύβρεις και δείχνουν έλλειψη γνώσης για το τι ακριβώς πρεσβεύει αυτό το μνημείο και τι ακριβώς ήταν. Δεν φτάνει που εξαιτίας των δημοσίων υπαλλήλων το χειμώνα κλείνει μετά τις 3 και το καλοκαίρι μετά τις 5 και επίσης κλείνει τις αργίες, θα μας πεις ότι είναι λογικό να κλείνει και τις απεργίες!
βασικά δε δηλώνω τίποτα ότι είναι λογικό ή όχι, παρά το γεγονός το ίδιο αν ισχύει ή όχι. Επειδή δεν έχεις ιδέα αν ισχύει ή όχι δεν ευθύνομαι εγώ. Επίσης από που κατάλαβες οτι είμαι ανιστόρητος; Από εκεί που λέω ότι ο κάθε μισθωτός εργαζόμενος έχει δικαίωμα να απεργεί? Γιατί η ακρόπολη ναι δεν είναι υπηρεσία, αλλά η φύλαξή της, η διατήρησή της, η ξενάγηση στους χώρους της είναι όλα υπηρεσίες που πραγματοποιούνται από..μισθωτούς οι οποίοι σύμφωνα με εσένα πρέπει να είναι μέρα-νύχτα εκεί ότι και να συμβεί.
Μήπως είσαι εργοδότης και απαιτείς τα ίδια από τους υπαλλήλους σου?
Όλα τα άλλα που ανέφερες μετά το quote που έκανα είναι άσχετα με ότι έγραψα εγώ αν και καταλαβαίνω πως είναι κάπως..πρωι :-?
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Μάιος 2010 11:46

από..μισθωτούς οι οποίοι σύμφωνα με εσένα πρέπει να είναι μέρα-νύχτα εκεί ότι και να συμβεί.
Σαφέστατα και ναι, οι μισθωτοί πρέπει να είναι εκεί ό,τι και αν συμβεί. Επίσης πρέπει να υπάρχουν βάρδιες. Και απαγορεύεται η απεργία ειδικά σε αυτούς τους χώρους όπως απαγορεύεται και να πει ένας γιατρός "απεργώ" όταν έχει άτομο ανοιχτό στο χειρουργικό τραπέζι ή στην εντατική να χαροπαλεύει.
Μήπως είσαι εργοδότης και απαιτείς τα ίδια από τους υπαλλήλους σου?
Εγώ δεν είμαι το σπουδαιότερο μνημείο του κόσμου. Μην προσπαθείς συνεχώς να μου δείξεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι είναι η Ακρόπολη. Ωστόσο ακόμα και στο πιο ευτελές παράδειγμα που υπαινίσσεσαι, μια καφετέρια στο Μπουρνάζι μένει ανοιχτή από την ανατολή μέχρι τα ξημερώματα. Πώς τα καταφέρνει; Α δεν υπάρχει συνδικαλισμός εκεί ε;

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες