Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Απρ 2010 11:25

pagou έγραψε:δεν μιλαμε εναντια στα μεγαλα κεφαλια που ξερουν αυτοι, διοτι κινυνευουμε να ξεβολευτουμε.
Πάντως εγώ, εδώ και 30 χρόνια, πρώτη φορά βλέπω να υπάρχει τόση αγανάκτηση ενάντια στα μεγάλα κεφάλια.
Μεγαλύτερη ακόμα κι απο τότε που ο Ανδρίκος πήρε τον τίτλο με χαρακτηριστική ευκολία.
Βλέπεις, τότε φταίγανε συγεκριμένα κεφάλια με μπλέ χρώμμα.
Τώρα, επιτέλους, ο κόσμος κατάλαβε οτι όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη.

Το νου σας πάντως.
Τα πράγματα στον κοινωνικό τομέα θα σφίξουν απίστευτα. Οι φτωχοί Ελληνες θα μπουν στο παιχνίδι των ταλαίπωρων μεταναστών και η κοινωνία μας, όπως την γνωρίσαμε θα γίνει μουσειακό στοιχείο και ο σώζων εαυτόν σωθήτω.
Αν μάλιστα οι πολιτικοί καταφέρουν να βγάλουν την οργή από πάνω τους και στραφούμε ο ένας εναντίον του άλλου ετοιμαστείτε για πρωτόγνωρες καταστάσεις.

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 27 Απρ 2010 13:06

καλά κρασιά

εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο οτι το κείμενο χαιδεύει όσους δεν είναι στο δημόσιο, λες και το ...75% των εργαζομένων στην ελλάδα δεν έχει μερίδιο ευθύνης σε τίποτα..όχι ευχαριστώ δε μασάω το παραμύθι του δημοσίου

είναι το κλασσικό νεοελληνικό στυλ "αυτός γιατί έχει τόσα και εγώ όχι? να του τα πάρουν να μάθει"..μια ζωή ραγιάδες, μίζεροι και ζηλόφθονες. Αντί να διεκδηκίσει ο ιδιωτικός τομέας τα προνόμια του δημοσίου, να καλυτερέψουν οι συνθήκες για όλους, γίνανε όλοι ξαφνικά οικονομολόγοι και χωρίς να αναλύσουν τίποτα, αναμασάνε το κουτόχορτο, 2-3 τσιτάτα και ..εγένετο η φιλοσοφία: να ψοφήσει το δημόσιο να δούμε άσπρη μέρα!

έχω δύο ερωτήσεις και μία διευκρίνηση:

1) δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ρε οτι μαζί με το δημόσιο θα χαθεί και το .."κοινωνικό" κράτος? με τους μισθούς σε πτώση, να δω τι θα κάνουν οι μικροαστοί νεοέλληνες που φρενήρεις ουρλιάζουν "φταίει το δημόσιο και οι τεμπελχανάδες", όταν χρειαστούν ξαφνικά το χαμένο πρόσωπο του κοινωνικού κράτους

2) τόσα χρόνια που μαζεύατε κάρτες και δάνεια, που λέγατε "yes" στο αφεντικό σας με την ελπίδα να πάρετε αύξηση, που δίνατε ψίχουλα στον πακιστανοαλβανό να σας βάφει τους τοίχους και να χτίζει το όνειρο της ολυμπιάδας 2004, όταν κατέρρεαν τα βαλκάνια το 92-93 δεν ακούσατε τότε τις ιστορίες των εξαθλιωμένων προσφύγων από τις κοινωνίες τους που είχαν πάρει την κάτω βόλτα, τότε σας άρεσε να ονειρεύεστε τζιπάκια, εξοχικά και διακοπές...και καλά κάνατε, αλλά το "όνειρο" που σας πουλήσαν ..τέλειωσε εδώ και καιρό...σας φάγανε τα λεφτά κακομοίρηδες..τώρα θέλετε και τα ρέστα?.

διευκρίνηση:
όχι δεν είμαι του δημοσίου, ούτε εξαρτώμαι με κάποιον τρόπο από αυτό όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των πληροφορικάριων...
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 27 Απρ 2010 13:11

Πάρτε μια εικόνα για τις "ειδικότητες" που γίνονται διευθυντές νοσοκομείων. Cdhyper δεν έστειλες βιογραφικο, μερικοί συνάδελφοί σου γίναν διοικητές νοσοκομείων.
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1807683

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Απρ 2010 13:31

gdimi, λες ορισμένα σωστά πράγματα αλλά

για το 1) Που ακριβώς είδες το κοινωνικό κράτος;
πες του να κάτσει σε μια γωνιά μπας και συναντηθούμε κάποτε.

για το 2) θα είχε ενδιαφέρον μια δημοσκόπηση για το ποιοί είναι αυτοί που κατέχουν τις περισσότερες κάρτες και ποιοί είναι αυτοί που έχουν "στην πλάτη τους" τα μεγαλύτερα δάνεια.
Για το ποιός παίρνει ευκολότερα δάνειο δεν χρειάζεται.
Ξέρεις κι εσύ οτι το "μήνας μπάινει μήνας βγαίνει" ακούγεται ελκυστικότατο στα αυτιά των τραπεζιτικών.

Και για τα δύο μαζί.
Δεν είναι το "γιατί αυτός έχει τόσα πολλά κι εγώ τόσα λίγα".
Είναι το "γιατί μια ζωή να ξεσκίζουνε εμένα".
Γιατί να ΤΟΥΣ πληρώνω ΕΓΩ συνέχεια;
Γιατί να ΠΛΗΡΩΝΩ τους πολιτικούς για να βαράνε γιές σέρ στην Μέρκελ και να δίνουν τα Ιμια σε άλλους.
Γιατί να ΠΛΗΡΩΝΩ τους μπάτσους να μου το παίζουν εξουσία.
Γιατί να ΠΛΗΡΩΝΩ την ΔΕΗ για απροειδοποίητες διακοπές ρεύματος που μου κατατρέφουν τον εξοπλισμό από τον οποίο βγάζω το ψωμί μου.
Γιατί να ΠΛΗΡΩΝΩ τον γιατρό να μου πασάρει τα φάρμακα της εταιρείας με την οποία συνεργάζεται.
Γιατί να ΠΛΗΡΩΝΩ τον δάσκαλο να κάνει εκπαιδευτικά πειράματα πάνω στο παιδί μου.

ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΟΥΖΑ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Απρ 2010 13:35

λοιπον πετυχα αυτον το τυπακο εδω και επαθα. πολυ ωραιος και εντος θεματος

http://an-teiresias.blogspot.com/2010/0 ... st_19.html

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Απρ 2010 16:41

gdimi έγραψε:καλά κρασιά

εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο οτι το κείμενο χαιδεύει όσους δεν είναι στο δημόσιο, λες και το ...75% των εργαζομένων στην ελλάδα δεν έχει μερίδιο ευθύνης σε τίποτα..όχι ευχαριστώ δε μασάω το παραμύθι του δημοσίου

είναι το κλασσικό νεοελληνικό στυλ "αυτός γιατί έχει τόσα και εγώ όχι? να του τα πάρουν να μάθει"..μια ζωή ραγιάδες, μίζεροι και ζηλόφθονες. Αντί να διεκδηκίσει ο ιδιωτικός τομέας τα προνόμια του δημοσίου, να καλυτερέψουν οι συνθήκες για όλους, γίνανε όλοι ξαφνικά οικονομολόγοι και χωρίς να αναλύσουν τίποτα, αναμασάνε το κουτόχορτο, 2-3 τσιτάτα και ..εγένετο η φιλοσοφία: να ψοφήσει το δημόσιο να δούμε άσπρη μέρα!
+1
Apostolis_38 έγραψε: Αν μάλιστα οι πολιτικοί καταφέρουν να βγάλουν την οργή από πάνω τους και στραφούμε ο ένας εναντίον του άλλου ετοιμαστείτε για πρωτόγνωρες καταστάσεις.
+1

Ειναι ξεκαθαρο οτι προσπαθουν να δημιουργησουν κλιμα ωστε να στραφουν ολοι κατα των δημοσιων υπαλληλων και να μπορεσουν να αναθεωρησουν το συνταγμα πιο ευκολα.
Ναι το δημοσιο ειναι σκατα ολοι το ξερουμε. Ειναι ενα συστημα κοινωνικης προνειας ομως. Αντι να υπαρχει δηλαδη καποιο κοινωνικο συστημα που θα τους παρεχει στεγη και φαι τους βαζουν στο δημοσιο και οτι αποφερουν. Εστω να κανουν καφεδες απο το να μπεκροπινουν στα παρκα με χαρτοκουτες.

Εγω ειμαι αντιθετος σ'αυτην την πολιτικη δαιμονοποιησης των δημοσιων γιατι στο φιναλε αυτα τα λεφτα που θα γλυτωσουμε απο την απολυση τους θα πανε στις κοιλαρες των βουλευτων και των παρελκομενων τους.
Ολοι φταιμε και ολοι ειμαστε γτπ αλλα να μας βαζουν να μαλωνουμε μεταξυ μας και αυτοι να βγαινουν στα καναλια συνεχιζοντας τα ψεματα και να μην αναλαμβανουν τις ευθυνες τους ειναι επιοικως απαραδεκτο.
Ειμαστε ο πιο απαχαυνομενος λαος που ξερω και ηρθε η ωρα του λογαριασμου δυστυχως.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Απρ 2010 17:46

Δημόσιος Υπάλληλος: όλοι τον βρίζουν αλλά όλοι θα ήθελαν να είναι στην θέση του (αυτοί η τα παιδιά τους)

Ιδιωτικός υπάλληλος: δεν τους βρίζει σχεδόν κανένας αλλά τον κάνουν παρέα ανάλογα με το όνομα του αφεντικού του.

Αφεντικά: όλοι τους βρίζουν μέχρι να γίνουν και οι ίδιοι αφεντικά κάνοντας χειρότερα από αυτά που έβριζαν.

Είμαι κατά των απολύσεων γενικώς και σε όλους τους κλάδους αλλά...

όταν πάω σε μία δημόσια υπηρεσία θέλω να μου χαμογελούν όπως μου χαμογελάει ο ψιλικατζής της γειτονιάς μου όταν πάω να ψωνίσω.. εξάλλου η δημόσια υπηρεσία μου παίρνει περισσότερα από τον ψιλικατζή μου..

όταν παίρνω την ιδιωτική εταιρεία όπου έχω σύνδεση internet θέλω να μου μιλάνε ευγενικά και όχι σαν να τους χρωστάω κάτι...

Έχουμε πολύ κακές συνήθειες για τις οποίες φταίει η κουλτούρα μας και ο παραδειγματισμός όλων όσων γίνονται γύρω μας..

Είμαστε τόσο ηλίθιοι που αυτήν την στιγμή η μισή Ελλάδα τα βλέπει όλα ρόδινα επειδή ο ΠΑΟ πήρε το πρωτάθλημα και η άλλη μισή τα βλέπει όλα μαύρα για τον ίδιο ακριβώς λόγο..

Οι σημερινές γενιές πολιτικών μεγάλωσαν μέσα στην λαμογιά και την ασυδοσία.. Γεννήθηκαν επαγγελματίες πολιτικοί και οικογένειες πολιτικών που κληρονομούν στα παιδιά τους την σκυτάλη της πολιτικής σταδιοδρομίας όπως γίνεται με το κλειστό επάγγελμα των συμβολαιογράφων...

Αλλά ποιος τους σφίγγει το χέρι όταν τους συναντά? ποιος κουνάει τα σημαιάκια κάτω από τις εξέδρες? εμείς δεν είμαστε αυτοί? και γιατί το κάνουμε? για να φωτογραφηθούμε με έναν δημοφιλή πολιτικό? δεν νομίζω...

Όταν μία χώρα έχει πολιτικές ιδέες και κόμματα που έχουν δοκιμαστεί σε άλλα έθνη ή και στο δικό μας και απέτυχαν παταγωδώς προκαλώντας μόνο πόνο, και τους επιτρέπουμε να κλείνουν τους δρόμους μας, για να πουν ότι είναι εδώ αλλά να μην έχουν να πουν κάτι που θα λύσει το πρόβλημα, έχουμε ότι μας αξίζει..

Ο καρκίνος αυτού του τόπου είναι πρώτα οι χαζοιδέες που έχουμε για εμάς και τους γύρω μας, οι πολιτικοί που μας δουλεύουν ψιλό γαζί και το δημόσιο που είναι 50 χρόνια πίσω σε οργάνωση και με υπαλλήλους που δεν ξέρουν από που ανοίγει το pc.. Τα 3/4 των δημόσιων υπαλλήλων είναι άσχετοι, αγενέστατοι και την έχουν δει βασιλιάδες..

Στην προηγούμενη δουλειά μου είχα απολύσει υπάλληλο επειδή στραβοκοίταξε πελάτη... αν το κάνεις αυτό σε δημόσιο υπάλληλο θα έρθουν οι συνδικαλιστές να κλείσουν τις εθνικές οδούς... όταν ο πολίτης δέχεται τον έλεγχο της εφορίας, εκτός από τα 10 χρόνια της ζωής του που χάνει πρέπει να έρθει σε συμβιβασμό με τον εφοριακό για το τι θα τον γράψει... γιατί ρε μεγάλε super duper δημόσιε υπάλληλε εφοριακέ μετράς τον καφέ με το κουτάλι στο καφενείο της γειτονιάς μου για να του βρεις ότι πούλησε 3 καφέδες χωρίς απόδειξη? (κατεσέ)
γιατί ρε φίλε δημόσιε υπάλληλε του υγειονομικού μπαίνεις σε μεγάλη αλυσίδα super market και πας απευθείας στο γραφείο του διευθυντή και μετά από λίγα λεπτά κατεβαίνετε αγκαλιασμένοι και με γελάκια ενώ τον ψιλικατζή της γειτονιάς μου τον στέλνεις στην σέντρα επειδή το ψυγείο των παγωτών είχε -17 θερμοκρασία και όχι -18?

η συνέχεια επί των δικαστηρίων (άλλο αγαπημένο hobby των Ελλήνων) :lol:

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 27 Απρ 2010 18:03

Ποιος σας είπε πως οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι πολλοί ???
Είναι απλός διορισμένοι σε λάθος θέσεις .

Εγώ ξέρω στα σχόλια δεν έχουνε καθηγητές , στα νοσοκομεία δεν έχουνε νοσοκόμες και γιατρούς , τα αστυνομικά τμήματα είναι άδεια .

Η γιαγιά μου έπαιρνε 380 euro σύνταξη και τώρα τσι δίνουνε 290 . Γίνετε να ζήσει άνθρωπος με 290 ???

Τα φάρμακα της κάνουνε 175,25 euro το μηνα .

290 - 175,25 = 114,75 . 114,75 / 30 = 3,85 .

Δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα άλλο πιστεύω .

Τώρα όσοι νομίζουνε πως παίρνει τόσο μεγάλη σύνταξη ας μου στείλουνε την διεύθυνση τους να τους τα δώσω και τα 290 για να μην εκμεταλλεύεται το δημόσιο η γιαγιά μου .

Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο τις πάτρας οι ειδικευόμενοι γιατροί αναγκάζονται να δουλεύουνε 3 ημερες / 72 ώρες χωρίς ύπνο . και μέσα σε αυτές τις ώρες εξετάζουνε ασθενείς . Αντί να φωνάζουμε λοιπόν να τους απολύσουνε δεν τους δίνουμε κανένα ρεπό ???

P.S. http://www.youtube.com/watch?v=wVX16ucM45s&fmt=18
:(

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Απρ 2010 18:18

Μιλάς για τις ίδιες νοσοκόμες που:
- σιγά μη κάτσουν να πλήνουν το κόλο του ασθενή που δε μπορεί να περπατίσει ;
- φωνάζουν κάποιο συγγενή του ασθενή να κρατήσει το μπουκαλάκι με τα ούρα επειδή αυτές σιχαίνονται;
- σιγά μη σκοτιστούν στης 12 το βράδυ να παν τον άρρωστο για κατούρημα ή να αλλάξουν τα παμπερς;
όλα τα παραπάνω τα έχω δεί πρόσφατα μιας και ο παππους και γιαγιά μου είχαν προβλήματα υγείας.
έχεις δεί πόσες ρωσσίδες και αλβανέζες είναι μαζεμένες εκεί για μια δουλειά σαν αποκλειστική (70-100 euro/μέρα)
Ολες έχουν τη σιγουριά πως δε μπορει κάνεις να τις διώξει απο εκει και μερικές απο αυτές τα ξύνουν.

Η για τους γιατρούς που θέλουν φακελάκι για να δείξουν την απαραιτητη προσοχή ;

Η για τους δάσκαλους που έρχοντε μεθυσμένοι στο σχολείο;
Δουλεύουν 4-5 ώρες την ημέρα.. αργείες αραχτοί... καλοκαίρι αραχτοί.. γιορτές το ίδιο..

Εγώ λέω... άστους να φάνε και αυτοί λίγο αγχος.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Απρ 2010 19:45

Για όσους υποστήριξαν "δαιμονοποιώ" τους δημοσίους υπαλλήλους: Φυσικά και για το οικονομικό χάλι δεν φταίνε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Στον ιδιωτικό τομέα αν ένας υπάλληλος δεν είναι καλός στη δουλειά του, χάνει η ιδιωτική επιχείρηση και αν συνεχίσει να χάνει κάποια στιγμή έκλεισε και τέρμα. Δεν χάνω χρήματα από την τσέπη μου σαν πολίτης. Τώρα αν είναι μαλάκας ο ιδιωτικός υπάλληλος και στηρίζει τον δικομματισμό με την ψήφο του είναι άλλο θέμα. Τον τεμπέλη δημόσιο υπάλληλο όμως τον πληρώνουμε όλοι για να δουλεύει και όχι για να "παίρνει κάτι ο καημένος ο άχρηστος" όπως υποστηρίχθηκε παραπάνω. Αν τα βάλετε κάτω και τα μετρήσετε, οι μισθοί στους άχρηστους δημοσίους υπαλλήλους που έχουμε καταβάλλει από την μεταπολίτευση και ύστερα θα αρκούσαν για να γίνουμε μια νέα Σουηδία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Απρ 2010 20:54

Για όσους υποστήριξαν "δαιμονοποιώ" τους δημοσίους υπαλλήλους: Φυσικά και για το οικονομικό χάλι δεν φταίνε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Στον ιδιωτικό τομέα αν ένας υπάλληλος δεν είναι καλός στη δουλειά του, χάνει η ιδιωτική επιχείρηση και αν συνεχίσει να χάνει κάποια στιγμή έκλεισε και τέρμα. Δεν χάνω χρήματα από την τσέπη μου σαν πολίτης.
Για το οικονομικό χάλι φταίνε όλοι, και πρώτα απ' όλα όσοι πήραν/υπέγραψαν τις λάθος αποφάσεις-κινήσεις μετά όσοι ψήφισαν αυτούς και τέλος οι πάντες που δεν έκαναν τα πάντα για να πάρουν πίσω αυτές τις λάθος αποφάσεις. Δεν νομίζω να μην υπάρχει ιδιωτικός υπάλληλος που ψήφισε ότι ψήφισε και κάποιος άλλος δημόσιος υπάλληλος.

Σίγουρα υπάρχουν δ.υ. που πληρώνονται τσάμπα, πληρώνονται χωρίς να δουλεύουν. Πληρώνονται ενώ θα έπρεπε να τους είχαν ξαποστείλει σπίτι τους να κάθονται. Και για αυτό το γεγονός φταίει και κάποιος άλλος υπάλληλος προϊστάμενος του, όπως μερίδιο ευθύνης έχουν και όλοι οι προϊστάμενοι του.

Για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που θεωρείς ότι δεν φταίνε, δεν υπάρχει έστω και μία ιδιωτική επιχείρηση που να έχει προσπαθήσει να "λαδώσει" κάποιον πολιτικό ή κάποιον δημόσιο υπάλληλο ώστε να πάρει κάποιο έργο ή να μην κινηθούν νομικές διαδικασίες; Δεν υπάρχει ούτε ένας ιδιωτικός υπάλληλος της εταιρίας που να γνώριζε αυτή την κίνηση και να μπορούσε να την αναφέρει ή να την καταγγείλει για το δημόσιο συμφέρον; Σίγουρα δεν φταίνε όλοι και δεν γνωρίζουν όλοι, αλλά πάντα υπάρχει και κάποιος ιδιωτικός υπάλληλος που γνωρίζει και έχει μερίδιο ευθύνης, (και το βλέπω πιο πιθανό να βρίσκεται κάπου μέσα στο λογιστήριο). Δεν νομίζω πως όλες οι συναλλαγές γίνονται αποκλειστικά και μόνο ανάμεσα σε δημόσιες υπηρεσίες για να φταίνε μόνο δημόσιοι υπάλληλοι.

Για τα δημόσια έργα που έχουν γίνει και έχουν βρεθεί κακοτεχνίες, δεν έχουν γίνει επιπλέον έξοδα ώστε να διορθωθούν αυτές οι κακοτεχνίες; Αυτά δεν είναι επιπλέον έξοδα που πληρώνεις από την τσέπη σου σαν πολίτης; Δεν φταίει ΚΑΙ κάποιος ιδιωτικός υπάλληλος για την κακοτεχνία;

Για όλες αυτές τις χιλιάδες δύσχρηστες (για να μην πω στην πράξη άχρηστες) ιστοσελίδες -για να πιάσουμε και τα της ειδικότητας- που υπάρχουν στο διαδίκτυο και φτιάχτηκαν στα πλαίσια έργων του δημοσίου, δεν ευθύνεται ΚΑΙ κάποιος ιδιωτικός υπάλληλος που δεν την έφτιαξε σωστά; Δεν ευθύνεται ίσως απλώς η εταιρία/ο μελετητής που ανέλαβε να κάνει τη μελέτη και κατέληξε να δημιουργηθεί ένα έκτρωμα, ένα άχρηστο κατασκεύασμα (όπως προδιαγράφηκε);

Αυτά δεν είναι χρήματα που πληρώνουμε από την τσέπη μας; Σε δέντρα φυτρώνουν;

Στα νοσοκομεία που υπάρχουν ιδιωτικοί υπάλληλοι φύλαξης, δεν ευθύνονται (όχι μόνο αυτοί αλλά ΚΑΙ αυτοί) όταν λουφάρουν και την κάνουν με σιγανά πηδηματάκια και γυρνάνε μετά από 3 ώρες; Δεν τους πληρώνουμε αυτούς από την τσέπη μας;

Στα σχολεία, τα πανεπιστήμια, τα νοσοκομεία, τις δημόσιες υπηρεσίες, δεν ευθύνονται οι ιδιωτικοί υπάλληλοι που έρχονται να κάνουν απεντομώσεις και δεν κάνουν σωστή δουλειά, με αποτέλεσμα να ξανάρχονται μετά από λίγες μέρες και να ξαναχρεώνουν την υπηρεσία σαν πρόσθετη υπηρεσία. Δεν είναι χρήματα που πληρώνουμε από την τσέπη μας;

Αυτά δεν είναι παρά μικρά δείγματα του αν φταίνε ΚΑΙ οι ιδιωτικοί υπάλληλοι (σίγουρα όχι όλοι, όπως δεν φταίνε και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι). Αυτά είναι απλώς μερικά μικρά χαλικάκια στην παραλία, αλλά από την άλλη, όλες οι παραλίες από χιλιάδες τέτοια χαλικάκια φτιάχνονται, άλλες με μικρότερα σε μέγεθος κόκκου άμμου, άλλες με κοτρώνες ολόκληρες.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Απρ 2010 21:05

Οι ιδιωτικές εταιρείες που αναφέρεις ότι παραδίδουν κακότεχνα έργα είναι "δικαίωμά" τους να είναι λαμόγια. Είναι ελεύθερες να δρουν απατεωνίστικα. Όπως κι εγώ είμαι ελεύθερος να δολοφονήσω κάποιον ή να εξαπατήσω κάποιον άλλον. Δουλειά του δημοσίου και των πολιτικών/νομοθετών είναι να αποτρέπουν τέτοιες ενέργειες και να προφυλάσσουν το κοινωνικό καλό. Και στη Σουηδία υπάρχουν απατεώνες, δεν το έχουμε στο DNA μας. Οι Έλληνες είμαστε όπως όλοι οι άνθρωποι (ασχέτως των χιουμοριστικών που κυκλοφορούν). Η διαφορά μας είναι ότι έχουμε ανίκανους ή απατεώνες πολιτικούς και δημόσιους υπάλληλους.

Δηλαδή δεν είναι καθόλου σωστή η άποψη ότι στη διαπλοκή στο δημόσιο φταίνε και οι δύο, ο ένας που τα παίρνει (δημόσιος υπάλληλος) και ο άλλος που τα δίνει (ιδιώτης). ΠΑΝΤΑ φταίει ο δημόσιος υπάλληλος που τα παίρνει γιατί για να είναι δημόσιο πρόσωπο και να διαχειρίζεται εξουσία πρέπει να διακατέχεται από ηθική και ακεραιότητα. Δεν απαιτώ τις ίδιες αξίες από κάποιον οποιονδήποτε ιδιώτη όμως. Πάντα υπάρχουν λαμόγια. Ποτέ όμως δεν πρέπει αυτά τα λαμόγια να γίνονται πολιτικοί. Δουλειά των πολιτικών είναι αφενός η πάταξη και ο περιορισμός των απατεώνων και αφετέρου η πρόληψη (παιδεία) για τους μελλοντικούς απατεώνες.

Όταν κάποιος είναι "υπάλληλος του δήμου", του λαού δηλαδή, πρέπει να υπηρετεί το συμφέρον ΟΛΩΝ. Όταν κάποιος είναι ιδιωτικός υπάλληλος, δεν είναι απαιτητό να νοιάζεται για το κοινωνικό καλό (στηριζόμαστε μόνο στο φιλότιμό του αλλά δεν θα του ζητήσω και το λόγο. Πάντα υπήρχαν μ*****ς και θα εξακολουθούν να υπάρχουν). Όταν η μαλακία γίνεται κανόνας όμως ΠΑΝΤΑ φταίει ο πολιτικός που την ανέχεται.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Απρ 2010 21:47

Αυτό που βλέπω ότι δεν θέλεις να καταλάβεις είναι ότι τη λαμογιά του ενός δεν την πληρώνει ο δημόσιος υπάλληλος από την τσέπη του, ούτε είναι ο δημόσιος υπάλληλος αστυφύλακας όλων των πολιτών ή των ιδιωτικών υπαλλήλων. Ο δημόσιος υπάλληλος είναι για να εκτελεί ένα έργο/υπηρεσία που θα έχει όφελος όλος ο "δήμος". Τη λαμογιά και το "εύκολο κέρδος" που καρπώνεται κάποιος ιδιώτης από το δημόσιο, χωρίς να παραδίδει το αντίστοιχο έργο/υπηρεσία/ποιότητα την πληρώνουμε σχεδόν αποκλειστικά όλοι οι υπόλοιποι. Αυτό για το οποίο είναι υπόλογος και ευθύνεται ένας δημόσιος υπάλληλος είναι όταν δεν εκτελεί το έργο/υπηρεσία για την οποία έχει προσληφθεί με τα μέσα που του παρέχονται και στο βαθμό που έχει την εξουσία να την εκτελέσει.

Δεν έχω απαίτηση όταν πηγαίνω σε μια δημόσια υπηρεσία στην άνω παναγιά, να ξέρει να μου πει απ' έξω που ακριβώς βρίσκεται το 1ο καπή αλεξανδρούπολης. Εχω απαίτηση όμως να πάρει ένα έγγραφο που θα δώσω, να του δώσει αριθμό πρωτοκόλλου, και αν χρειάζεται και άλλα στοιχεία από το δήμο αλεξανδρούπολης που μένω, να τα αναζητήσει υπηρεσιακά, στο χρονικό διάστημα που προβλέπεται, ώστε να μην τρέχω εγώ αλεξανδρούπολη και να ξανάρχομαι για ένα κωλόχαρτο που μπορεί να ξέχασα να έχω μαζί μου (και για το οποίο χαρτί προβλέπεται διαδικασία αυτεπάγγελτης αναζήτητης δικαιολογητικών).
Δεν έχω την απαίτηση να πάω στην αστυνομία και να κάθεται δύο ώρες ο αστυνομικός να με ακούει να του αναλύω τη συλλογή από τικ που έχω αναπτύξει από την πολύωρη καθημερινή απασχόληση μου με τον υπολογιστή, αλλά έχω την απαίτηση να κάνει την θεώρηση του γνησίου της υπογραφής μου ο αξιωματικός υπηρεσίας, ό,τι ώρα και αν πάω, όλο το 24ωρο, και να μην με στέλνει σε δήμους, νομαρχίες, κεπ και δεν ξέρω που αλλού γιατί βαριέται να το κάνει ο ίδιος.
Δεν έχω την απαίτηση από τον υπάλληλο της υπηρεσίας να μου φτιάξει καφέ όση ώρα περιμένω για να εξυπηρετηθώ, αλλά έχω την απαίτηση, αν δηλώσω αναλφάβητος, να κάτσει να μου φτιάξει την αίτηση, να τη συμπληρώσει με τα στοιχεία που θα του δώσω και να μου τη δώσει να την υπογράψω χωρίς να μου κάνει μούτρα, άσχετα σχόλια, ή να με στείλει σε κάποιο γραφείο ιδιώτη απέναντι για να μου φτιάξει εκείνος την αίτηση.
Οι ιδιωτικές εταιρείες που αναφέρεις ότι παραδίδουν κακότεχνα έργα είναι "δικαίωμά" τους να είναι λαμόγια. Είναι ελεύθερες να δρουν απατεωνίστικα. Όπως κι εγώ είμαι ελεύθερος να δολοφονήσω κάποιον ή να εξαπατήσω κάποιον άλλον.
Μάλλον για να κατανοήσω πως το εννοείς αυτό, ή ακόμα και να συμφωνήσω, θα πρέπει να εξηγήσεις πως το εννοείς το "δικαίωμα". Αν συμφωνήσω όμως τότε δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση, γιατί η σπατάλη του δημόσιου χρήματος, η εξαπάτηση του λαού, η αθέτηση των λόγων και των υποσχέσεων, η σημερινή κατάσταση γενικά, είναι απλώς το αποτέλεσμα του δικαιώματος κάποιων, που, απλώς το εφάρμοσαν.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Απρ 2010 21:59

Τη λαμογιά και το "εύκολο κέρδος" που καρπώνεται κάποιος ιδιώτης από το δημόσιο, χωρίς να παραδίδει το αντίστοιχο έργο/υπηρεσία/ποιότητα την πληρώνουμε σχεδόν αποκλειστικά όλοι οι υπόλοιποι.
Δεν έχεις δίκιο εδώ γιατί ξεχνάς τον παράγοντα μίζα. Το να καρπώνεται ο ιδιώτης την αμοιβή είναι ανήθικο για τον ίδιο ή την εταιρεία του. Το να την καρπώνεται (τη μίζα) όμως ο δημόσιος υπάλληλος είναι 5 φορές ανήθικο για τον ίδιο, τον πολιτικό που τον διόρισε και την κοινωνία ολόκληρη που δεν πρέπει να στηρίζεται στο φιλότιμο του ιδιώτη αλλά στην υπευθυνότητα του δημοσίου υπαλλήλου. Η υπεξαίρεση από δημόσιο ταμείο σε κάποιες στιγμές της αρχαίας Ελλάδας ετιμωρείτο με θάνατο. Και όταν λέμε υπεξαίρεση, ενοούμε φυσικά από δημόσια πρόσωπα (υπαλλήλους) καθώς ο ιδιώτης ΔΕΝ μπορεί να αποκτήση πρόσβαση στα δημόσια έσοδα αν δεν του το επιτρέψει κάποιος δημόσιος υπάλληλος.

Το "δικαίωμα" το βάζω σε εισαγωγικά όπως είδες. Εννοώ ότι σε όλες τις κοινωνίες υπάρχουν και οι "κακοί/σκάρτοι άνθρωποι" και δεν γίνεται να μην υπάρχουν (γιατί επιτελούν και έναν ρόλο. Χωρίς αυτούς δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης για τους "καλούς" ανθρώπους). Αυτοί όμως που έχουν τη φυσική ελευθερία να είναι σκάρτοι (όπως έχω και τη φυσική ελευθερία να σε δολοφονήσω) πρέπει να περιθωριοποιούνται από τους εκλεγμένους λειτουργούς μιας κοινωνίας.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Απρ 2010 22:25

Το "δικαίωμα" το βάζω σε εισαγωγικά όπως είδες.
Κι όμως δεν το είδα. :o

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης