Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
elorant

Δημοσίευση από elorant » 06 Μάιος 2010 12:14

«H Ακρόπολη δεν πρέπει να κλείνει, επιμένουν πολλοί, άλλοι καλοπροαίρετα, ορισμένοι υποκριτικά. Όλοι, βέβαια, αναγνωρίζουν το δίκιο των απεργών που διεκδικούν την καταβολή των δεδουλευμένων μηνών, το δικαίωμα στην εργασία και την παύση της πολύχρονης εργασιακής ομηρίας. Μόνο που δεν τους αναγνωρίζουν το δικαίωμα να «κλείνουν» ειδικά την Ακρόπολη. Δεν τους ενοχλεί, φαίνεται, να παραμένουν κλειστά μεγάλα και μικρά μουσεία και αρχαιολογικοί χώροι ανά την επικράτεια, όχι μόνο λόγω της απεργίας, αλλά από τρομακτικές ελλείψεις σε προσωπικό, ελλείψεις που επιτάθηκαν με την απόλυση 3.000 συμβασιούχων, ψευδεπίγραφα «εποχικών», το 2008. Δεν τους πειράζει, μάλλον, που το ΥΠΠΟ συνεχίζει να καλύπτει τις πάγιες ανάγκες του με ανασφάλιστους εργαζομένους των 400 ευρώ, μέσω των προγραμμάτων STAGE.

Δεν τους προβληματίζει που από μήνες οι συμβασιούχοι κινητοποιούνται, φωνάζουν, στέλνουν υπομνήματα, οργανώνουν χάπενινγκ, αναρτούν πανό σε εγκαίνια κ. λ.π., χωρίς να εισακούονται. Δεν τους τρομάζει, ίσως, ότι οι υπηρεσίες του υπουργείου υπολειτουργούν, καταδικασμένες από μια πολιτική υποχρηματοδότησης, που θέτει σε κίνδυνο τα μνημεία και ταλαιπωρεί τους πολίτες. Αρκεί η Ακρόπολη να μένει ανοιχτή για τους τουρίστες και για να μη γίνεται διεθνώς ρεζίλι η χώρα! Αφέλεια ή υποκρισία; Πόσοι γνωρίζουν πως στην Ακρόπολη υπηρετούν 70 φύλακες, 21 μόνιμοι και οι υπόλοιποι συμβασιούχοι, εκ των οποίων οι 43 απλήρωτοι για τέταρτο συνεχόμενο μήνα (!); Πώς θα μείνει ανοιχτός ο χώρος όταν οι συμβασιούχοι απεργούν; Ή δεν τους αναγνωρίζεται ούτε αυτό το δικαίωμα; Μπορεί ο χώρος να ανοίξει αφύλακτος και ποιος θα αναλάβει μια τέτοια ευθύνη;

Όχι, δεν «κλείνουν» οι απεργοί την Ακρόπολη, αλλά οι πολιτικές που ασκούνται από χρόνια επί των μνημείων και των εργαζομένων για την προστασία τους. Ούτε χάνουν το δίκιο τους οι εργαζόμενοι όταν αποφασίζουν συλλογικά πώς θα προβάλουν τα αιτήματά τους και θα πιέσουν για την επίλυσή τους. Όσοι «αστόχαστα» ρίχνουν το ανάθεμα στους εργαζομένους για το αποτέλεσμα μιας διαχρονικής και διακομματικής απαξίωσης της πολιτιστικής κληρονομιάς, ας ρίξουν μια ματιά πίσω από τη ραγισμένη βιτρίνα…»

Σ. Γκότσης, Καθημερινή, Μάρτιος 2009
Ο κ. Στάθης Γκότσης είναι ιστορικός - υπεύθυνος του Γραφείου Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο Βυζαντινό Μουσείο

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Μάιος 2010 12:22

Εγώ δεν αναγνωρίζω κανένα δίκιο των απεργών. Από τη μία οι ίδιοι οι απεργοί δίνουν τα τελευταία 30 χρόνια 80% στο δικομματισμό (και θα ξαναδώσουν στις επόμενες εκλογές) και από την άλλη οι μισοί από αυτούς (για να μην πω μεγαλύτερο ποσοστό) ακόμη και στα stage έχουν μπει με ρουσφέτι για να αποκτήσουν προϋπηρεσία και να γίνουν μόνιμοι. Επομένως μην αναπαράγουμε λαϊκιστικές απόψεις συνδικαλιστών παρακαλώ. Και ορίστε και ένα δικό μου κείμενο που αφορά βέβαια τις "επίσημες αργίες" αλλά και για τις απεργίες τα ίδια ισχύουν:

Προσοχή προσοχή: Οι αρχαιολογικές τοποθεσίες και τα μουσεία παραμένουν κλειστά κατά τις εξής ημερομηνίες: 1 Ιανουαρίου, 25η Μαρτίου, Μεγάλη Παρασκευή (από τις 12:00), Κυριακή του Πάσχα, 1η Μαΐου, 25 Δεκεμβρίου, 26 Δεκεμβρίου.

Ειδικοτέρως, το ωράριο πρόσβασης της Ακρόπολης Αθηνών κατά τη χειμερινή περίοδο είναι 08:30 μέχρι 15:00 καθημερινά.

Μπες στο μυαλό μου με τη μία που λέει και το άσμα: Είσαι Ιάπωνας, έχεις έρθει από την άλλη άκρη της γης για να επισκεφθείς την Ελλάδα που σου περιγράφουν στα πανεπιστήμιά σου. Την Ελλάδα της φιλοσοφίας και της επιστήμης, της αττικής τραγωδίας και της απαράμιλλης πρώιμης τέχνης. Κανονίζεις να βρίσκεσαι στην Αθήνα 24, 25 και 26 Δεκεμβρίου. Θεωρείς αυτονόητο ότι αυτό το μνημείο που θαυμάζεις από μικρός και που όλος ο κόσμος θαυμάζει, θα είναι ανοιχτό και προσβάσιμο να σε υποδεχτεί. Έρχεσαι με τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου στις 24 Δεκεμβρίου το μεσημέρι. Ξεκουράζεσαι λίγο, τρως μεσημεριανό και ξεκινάς για τον ιερό βράχο. Φτάνεις στις 3:30 το μεσημέρι. Τρως πόρτα και απορείς: Τι έκανα λάθος; Εντάξει λες, παράξενο ωράριο έχουν στην Ελλάδα. Ας έρθω αύριο στις 9 το πρωί. Πας, όλα κλειστά. Και βλέπεις και άλλους απέξω να απορούν καθώς είναι ημέρες που όλοι αποζητούν τα αξιοθέατα. Έχει μεγάλη κίνηση. Φεύγεις και πάλι απογοητευμένος. Τελευταία μέρα αύριο, η τρίτη μέρα. Και πάλι τρως πόρτα. Τρεις ημέρες στην Αθήνα, η μοναδική σου ευκαιρία να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα και ήρθες από την Ιαπωνία. Δεν κατάφερες απλά να δεις την Ακρόπολη από κοντά, ακόμα και αν ήθελες να πληρώσεις το δεκαπλάσιο αντίτιμο του εισιτηρίου.

Και μέσα στην άγνοια και την απορία σου σαν Ιάπωνας που είσαι, αποφασίζεις να ρωτήσεις και να βγάλεις άκρη. Πας σε κάποιον διαθέσιμο αστυφύλακα που ξέρει αγγλικά. Και ακολουθεί ο διάλογος:

- Κύριε αστυφύλακα, πάντα κλειστή είναι η Ακρόπολη;

- Όχι βέβαια. Απλά έχει ωράριο και αυτές οι μέρες κιόλας είναι δύσκολες λόγω αργίας.

- Ωράριο; Μέχρι τις 3 όμως;

- Ναι βέβαια, οι δημόσιοι υπάλληλοι εδώ έχουνε δικαιώματα, δεν ξέρω τι γίνεται στη χώρα σας...

- Στη χώρα μας προσπαθούμε να έχουμε βάρδιες στα σημαντικά μέρη προς επίσκεψη. Αλλά τι εννοείτε "λόγω αργίας";

- Μα δεν ξέρεις ότι έχουμε Χριστούγεννα; Δεν ενημερώνεσαι πριν έρθεις;

- Ήθελα να κλείσω εισιτήριο για τον αρχαιολογικό χώρο μέσω internet, όπως έκανα και σε άλλες χώρες, αλλά δεν βρήκα πουθενά!

- Μέσω internet; Καλά ένα τηλέφωνο δεν μπορούσες να μας πάρεις πριν έρθεις;

- Όχι δεν ήξερα. Και κάτι τελευταίο σας παρακαλώ. Γιατί μου είπατε ότι είναι κλειστή αυτές τις ημέρες η Ακρόπολη;

- Μα γιατί είναι Χριστούγεννα. Γεννήθηκε ο Χριστός μας. Και όταν πάλι σταυρώνεται και ανασταίνεται, το Πάσχα, είναι επίσης κλειστή η Ακρόπολη. Και είναι κλειστή κι άλλες μέρες.

- Ο Χριστός; Μα εγώ ήρθα στο ναό της Αθηνάς.

- Ποιάς; Δεν ξέρω ποια μου λες, εδώ είμαστε χριστιανοί και τηρούμε τις παραδόσεις μας.

- Χριστιανοί; Ναι ξέρω, έχω διαβάσει ότι αυτοί έχουν καταστρέψει όλους τους αρχαιολογικούς σας χώρους. Μα, δεν είστε αντίπαλοι για το τόσο μεγάλο κακό που σας έκαναν;

- Τι λες; Πού τα έμαθες εσύ αυτά τα πράγματα; Στην άλλη άκρη της γης;

- Ναι, κάνουμε ελληνική ιστορία και φιλοσοφία στις σχολές μας και τα έχουν μάθει και τα παιδιά: Όλα σας τα μουσεία και οι ναοί είναι γεμάτοι από κατεστραμμένα και διαμελισμένα γλυπτά από τους χριστιανούς που ήθελαν να επιβάλλουν τη νέα τους θρησκεία...

- Ε και λοιπόν;

- Τι λοιπόν; Γιορτάζετε αυτούς που κατέστρεψαν την πολιτιστική σας κληρονομιά και από πάνω τις μέρες γιορτής κλείνετε και τους κατεστραμμένους αυτούς χώρους για να γιορτάσουν και αυτοί την ίδια τους την καταστροφή; Είστε με τα καλά σας;

- Δεν είμαστε σοβαροί, που ήρθες να μας μάθεις και την ιστορία μας. Φύγε από δω βλάσφημε!

Φεύγει ο Ιάπωνας λοιπόν και πηγαίνει πίσω στη χώρα του. Μετά από κάποιες ημέρες διηγείται στους φίλους του πως η Ελλάδα έχει αποκλείσει την πρόσβαση στους αρχαιολογικούς χώρους σε ορισμένες ώρες καθημερινά. Εξιστορεί μάλιστα αυτό που του είπε ο αστυφύλακας, ότι συνηθίζουν οι νεοέλληνες να κλείνουν τους χώρους αυτούς τις ημέρες της χριστιανικής λατρείας. Και όχι για λόγους πένθους, αλλά για λόγους εορτασμού. Εορτασμού της καταστροφής του ελληνικού πολιτισμού. Τα μαθαίνουν αυτά οι Ιάπωνες και μένουν με το στόμα ανοιχτό. Μετά γελάνε και φωνάζουν: "Καλά κάνουν οι Αγγλοι που δεν τους δίνουν τα μάρμαρα, τουλάχιστον εκείνοι εκδίδουν και μεταφράζουν την ελληνική φιλοσοφία. Έχουν και το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, το πρώτο στον κόσμο στην μελέτη των αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων. Προφανώς τα εκτιμούν και τα αξίζουν περισσότερο..."
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Μάιος 2010 12:44

μη με κάνετε να μετανιώσω που άφησα να εξελεγχθεί η συζήτηση. αν μπορείτε να αυτορρυθμιστήτε κάντε το. αλλιώς δηλώστε το ότι δε μπορείτε, γιατί εγώ τον αστυνομικό σε αυτή την συζήτηση δε πρόκριτε να τον κάνω. μόνο τον χασάπη.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

elorant

Δημοσίευση από elorant » 06 Μάιος 2010 12:46

cdhyper έγραψε:Εγώ δεν αναγνωρίζω κανένα δίκιο των απεργών.
Πρόβλημα σου.
cdhyper έγραψε:Επομένως μην αναπαράγουμε λαϊκιστικές απόψεις συνδικαλιστών παρακαλώ. Και ορίστε και ένα δικό μου κείμενο που αφορά βέβαια τις "επίσημες αργίες" αλλά και για τις απεργίες τα ίδια ισχύουν:
Ενώ εσύ με ένα γενικόλογο κι εύπεπτο παράδειγμα δεν λαϊκίζεις ε;

Τεσπά, ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του. Παρέθεσα το κείμενο ώστε να δούμε και ποια είναι η άλλη άποψη. Και στο ζητούμενο που λέει πως κάποιοι είναι απλήρωτοι νομίζω πως οφείλουμε να δείχνουμε, το λιγότερο, σεβασμό. Γιατί η απαξίωση και η ισοπέδωση είναι πολύ εύκολα αλλά δεν μας πάνε και πολύ μπροστά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Μάιος 2010 13:09

Μήπως θα έπρεπε τελικά να πιέσουμε για μια οικουμενική κυβέρνηση ακόμα και με το ζόρι πριν μας διασπάσουν τελείως;
Όλοι για το καλό της Ελλάδας κόπτονται και μια ζωή στείρα αντιπολίτευση βλέπουμε στην πράξη, μέχρι να έρθει ο άλλος κυβέρνηση και να αντιστραφούν οι ρόλοι.

Επειδή ΟΛΟΙ είμαστε αγανακτισμένοι και τσατισμένοι με όσα ζούμε, συγκρατηθείτε μη γίνουμε και εμείς σαν και τους πολιτικούς μας... ενωμένοι πρέπει να είμαστε και κάποτε με κοινούς στόχους.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 06 Μάιος 2010 13:33

Για να έχεις κοινούς στόχους πρέπει να έχεις και κοινά συμφέροντα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν τα έχουμε. Και δεν μιλάω για σένα dimsis που μπορεί ιδεολογικά να διαφωνούμε 90% αλλά στην πραγματικότητα να έχουμε κοινά συμφέροντα. Μιλάω για αυτούς τα συμφέροντα των οποίον εξυπηρετούν εδώ και δεκαετίες αυτοί που μας κυβερνάνε. Γιατί δεν είναι κανείς τόσο χαζός να νομίζει ότι ολοι αυτοί ήτανε άχρηστοι που μας φτάσανε εδώ. Επίτηδες το κάνανε και συμφέροντα εξυπηρετούσανε.

Το καλό της Ελλάδας έτσι γενικά δεν υπάρχει, δεν υπήρξε ποτέ και δεν θα υπάρξει ποτέ.

υγ. Πολιτισμός χωρίς αξιοπρεπή ζωή δεν υπάρχει. Τι να κάνω να μιλάω για το σημαντικότερο μνημείο που είναι η ακρόπολη (και κανείς δεν διαφωνεί για αυτό) όταν δεν έχω σαν κράτος την αξιοπρέπεια να πληρώσω τους ελάχιστους μισθούς πείνας σε αυτούς που το συντηρούν. Εάν η ακρόπολη είναι ένα χάλι μάλλον δεν έχουνε καταλάβει κάποιοι πως είναι η υπόλοιπη Ελλάδα στο τομέα αυτό. Πολιτισμός σε αυτήν την χώρα πέρα από τα μπουζούκια δεν υπάρχει γιατί ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να υπάρχει. Οι σκεφτόμενοι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι.

υγ2 Δικαίωμα στην απεργία δεν αναγνωρίζουν συγκεκριμένες ιδεολογικές αντιλήψεις που όλοι τις ξέρουμε και όλοι ξέρουμε που οδηγούν.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Μάιος 2010 13:39

Ποιοί είναι "αυτοί που μας κυβερνάνε"; Πήραν την εξουσία με τη βία; Να ξέρω αν είναι να οργανώσω κι εγώ αντάρτικο να μην είναι μόνο του το ΠΑΜΕ που θέλει να κάψει τη βουλή. Εγώ θυμάμαι βρέξει χιονίσει να παίρνει αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα και 80% ο δικομματισμός. Ποιός τους ψηφίζει ρε γαμώτο; Spambot στις κάλπες υπάρχει; Να στείλουμε τον fiskilis.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 06 Μάιος 2010 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Μάιος 2010 13:45

elorant έγραψε:
cdhyper έγραψε:Εγώ δεν αναγνωρίζω κανένα δίκιο των απεργών.
Πρόβλημα σου.
Κάνε quote και τις παρακάτω φρασούλες μου που πέρασες στο ντούκου.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Μάιος 2010 14:37

Στη γειτονιά μου σήμερα δυο γεροντάκια πλακωθηκαν στις μπουνιες, ο ενας αριστερος ο άλλος δεξιός. Αυτό είναι το πρόβλημα. Έχει χαθεί η κοινή λογική.

Αυτά που λέει ο cdhyper αποτελούνε κοινή λογική. Ο γιατρός με το φακελάκι, η καθηγητρια που διαβάζει περιοδικό την ώρα του μαθήματος, ο πολεοδόμος που θέλει μιζα δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι? Σε αυτά τι φταίει το κράτος?

Έχουμε χάσει τον αυτοσεβασμό. Όταν ο καθηγητής δεν θεωρεί τον εαυτό του δάσκαλο με ότι αυτό συνεπάγεται έχουμε πάρει λάθος δρόμο.

Έχουμε χάσει το σεβασμό στην ιστορια μας. Σπηλώνουμε το όνομα αυτής της χώρας με ενέργειες όπως τη κατάληψη της Ακρόπολης, ένα όνομα που οι προγόνοι μας γράψανε με χρυσά γράμματα στο βιβλίο της παργόσμιας ιστορίας.

Χθες οι Γερμανοί γράφανε "γιατι να δώσουμε λαφτά σε αυτούς που δεν σέβονται την περιουσία τους" άλλοι λέγανε ότι είμαστε απολίτιστοι.

Υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να αποκαλείται ένας Έλληνας απολίτιστος;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 06 Μάιος 2010 14:54

To ΠΑΜΕ θέλει να κάψει την βουλή ε; Να σου πω, δεν βάζεις και εναν αγκυλωτό για avatar να μην χάνουμε χρόνο;

elorant

Δημοσίευση από elorant » 06 Μάιος 2010 15:23

cdhyper έγραψε:Κάνε quote και τις παρακάτω φρασούλες μου που πέρασες στο ντούκου.
Να τις κάνω quote, πολύ ευχαρίστως
cdhyper έγραψε:Από τη μία οι ίδιοι οι απεργοί δίνουν τα τελευταία 30 χρόνια 80% στο δικομματισμό (και θα ξαναδώσουν στις επόμενες εκλογές)
Και τι σημαίνει αυτό; Πως επειδή κάποιος συντηρεί τον δικομματισμό του αξίζει να μένει απλήρωτος; Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς υποτίθεται πως αποδυκνείει η επιχειρηματολογία σου.
cdhyper έγραψε:και από την άλλη οι μισοί από αυτούς (για να μην πω μεγαλύτερο ποσοστό) ακόμη και στα stage έχουν μπει με ρουσφέτι για να αποκτήσουν προϋπηρεσία και να γίνουν μόνιμοι.
Κι αυτό επίσης δεν σημαίνει πως πρέπει να μένουν απλήρωτοι.

Στην ουσία της επιχειρηματολογίας του κειμένου που παρέθεσα απαντάς με γενικόλογες διαπιστώσεις εντελώς εκτός θέματος.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 06 Μάιος 2010 15:46

Ο δικομματισμός και ο φανατισμός είναι ο λόγος που μένουν απλήρωτοι αυτοί και θα μείνουμε απλήρωτοι εγώ κι εσύ στο μέλλον.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Μάιος 2010 17:06

telika, ta fyta pou esteile h Aleka sthn Akropoli tha ta potizei ypallhlos h ethelontes tou SKAI? auta pou stelnei se forum kai blogs ta potizoume emeis...

gdimi.. eisai poly ligos gia na krineis thn poiothta mou... pare adeia prota apo ton perisso...

eixa paraggeilei kati gyalia re paidia.. tha perimeno ora?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Μάιος 2010 17:25

starfish έγραψε:To ΠΑΜΕ θέλει να κάψει την βουλή ε; Να σου πω, δεν βάζεις και εναν αγκυλωτό για avatar να μην χάνουμε χρόνο;
Α ναι, ξέχασα, δεν είνα το ΠΑΜΕ αυτό αλλά κάποιοι που παρεισφρύουν :)
Ξυπνάτε ρε, μην είστε παπαγαλάκια των κομμάτων, αυτά έβλεπα και στη σχολή μου και γέλαγα, μην το συναντάω και στο forum τώρα.

Είναι όντως κοινή λογική: Αν κάποιος ψηφίζει μ*****ς, φυσικά και να μείνει απλήρωτος. Τη δική του μαλακία να την πληρώσει ο ίδιος και να φύγει μετανάστης ή να πάει στο χωριό του. Το να ψηφίζει τους ίδιους και τους ίδιους και να βγαίνει στις πορείες μόνο ένα δικαίωμά του αναδεικνύει: το δικαίωμα στη βλακεία.

Εγώ που ποτέ δεν στήριξα τον δικομματισμό και τα παπαγαλάκια δεν έχω πάει σε πορεία να ζητήσω "δικαίωμά" μου. Στις πορείες κατεβαίνουν όσοι ψηφίζουν τα κόμματα ενάντια στα οποία διαμαρτύρονται. Αν αυτό δεν είναι σχιζοφρένεια και βλακεία τους, τότε τι είναι; Συνειδητός μαζοχισμός; Εmo κι έτσι;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Μάιος 2010 17:42

καλά το φτάσαμε ως εδώ, αλλά οι τελευταίες σελίδες έχουν ξεφύγει.

το κλειδώνουμε γιατί αν συνεχίσει έτσι θα γίνουν άσχημες παρεκτροπές.

ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες.

η συζήτηση νομίζω ότι ήταν άκρος ενδιαφέρουσα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες