Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Απρ 2010 14:04

epiveveoneis auta pou egrapsa parapano...

opote archise apo tora na skeftese ti eksigiseis tha doseis gia ta dika sou megalitera sfalmata pou mazi me ton ipolipon (idiou megethous- olous mas vazo mesa) mas, epomizomaste tis maalllakies ton "allon"...

ipopsin oti o pateras mou akomi den kseri ti eksigiseis na dosei... ilpize kai autos se "emena/emas"...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Απρ 2010 14:15

KGP έγραψε: ... giati lefta outos i allos den prokite na paroume apo to IMF....

an prosechate oloi kalitera... to IMF apla dinei "know how" kai genika "support" kai "infrastructure" stous europeous eterous mas gia na ftiaksoun (eneka tis eukairias...kai fisika ochi giati eimaste omorfoi alla giati tha chriastei kai gia alles periptoseis) to antisticho -as to apokalesoume- "EMF"
Δε κατάλαβα τι εννοείς... πως δε θα πάρει χρήματα ;;

Το IMF δίνει χρήματα αλλά σε δόσεις.
Σε πρώτη φάση βλέπει αν υπάρχει ελπίδα να σώσει τον "άρρωστο" και αν υπάρχει στέλνει τη πρώτη δόση.
Μετά η Ελλάδα για να πάρει και τα υπολοιπα θα πρέπει να τηρήσει μερικούς όρους που θα βάλει το IMF.
Αν δεν τους τηρήσει.. θα πάρει τα @@ τους.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Απρ 2010 14:21

ta chrimata tha ta paroume apo tin europi meso tou IMF (pou eksigisa ti rolo echei) ochi kateuthian apo to IMF.

i plaka einai oti den gnorizo (kai kaneis den gnorizei mechri na vgei stin fora to olo skiniko pos giati kai me ti orous) an to IMF tha parei kapiou eidous promithia (e.g. an ginei meso -emesa/emesa- "trapezikis sinalagis" auto einai standard)

to IMF os chrimatodotis mechri stigmis kai apo oti lene einai to deutero stadio...as poume to "backup plan"
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Απρ 2010 14:30

KGP έγραψε:opos eipa epitelous iparchei elpida...elpizo
KGP έγραψε:opote archise apo tora na skeftese ti eksigiseis tha doseis gia ta dika sou megalitera sfalmata
Απο τη μία έχεις ελπίδα, από την άλλη παίζεις στάνταρ άσσο οτι οι επόμενοι θα τα κάνουν χειρότερα.

Δεν σε πολύ αντιλαμβάνομαι.
Εν πάσει περιπτώσει, εγώ δεν διατείνομαι οτι είμαι αλάνθαστος ή οτι δεν θα γίνουν κι άλλα λάθη.
Δεν μπορώ όμως να χρεωθώ λάθη άλλων. Είναι σαν να κατηγορείς τους ανθρώπους που έζησαν το 1910 ή το 2040 για καταστροφή του περιβάλλοντος.
Οχι, είναι συγκεκριμένοι αυτοί που το κατέστρεψαν/καταστρέφουν και οι προηγούμενοι/επόμενοι δεν έχουν καμμία σχέση

Για να στο κάνω πιο λιανά και πιο καθημερινά, γιατί να μην μπορώ εγώ να δω την ομάδα μου σε εκτός έδρας παιχνίδι εξ αιτίας επεισοδίων με τα οποία δεν έχω την παραμικρή σχέση και τα δημιουργούν άλλοι.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Απρ 2010 14:35

to deutero comment pou anafereis einai ta lathoi pou idi echoume kanei/sinechisei na kanoume kai kalos/kakos tha ta "viosi" kai i kori sou (kai ton dikon mas/allon paidion fisika) se ena megalo vathmo mechri tin enilikiosi tis pou logika (an oi elpides mou epiveveothoun...ektos allou aprooptou vevea) ta pragmata tha veltiothoune

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Απρ 2010 14:45

Apostolis_38 έγραψε: Δεν μπορώ όμως να χρεωθώ λάθη άλλων. Είναι σαν να κατηγορείς τους ανθρώπους που έζησαν το 1910 ή το 2040 για καταστροφή του περιβάλλοντος.
Οχι, είναι συγκεκριμένοι αυτοί που το κατέστρεψαν/καταστρέφουν και οι προηγούμενοι/επόμενοι δεν έχουν καμμία σχέση

Για να στο κάνω πιο λιανά και πιο καθημερινά, γιατί να μην μπορώ εγώ να δω την ομάδα μου σε εκτός έδρας παιχνίδι εξ αιτίας επεισοδίων με τα οποία δεν έχω την παραμικρή σχέση και τα δημιουργούν άλλοι.
fisika kai oi proigoumenoi echoun euthines... alla tora ti kanoume... epidi den apologithikan kai den "diorthosan" tipota oi proigoumenoi den simenei oti tha praksoume analogos...

kai oso afora gia tin omada sou... dineis ena apo ta pio kala paradeigmata pou epiveveonoun ta pio parapano legomena mou...
giati kaneis apo tous ipolipous den kanei tipota... giati ola ta richnoume sto kratos... giati otan kapioi piran to tharos na kanoun kati (vlepe ntemis)...tous katigorousame (kai tous dioksame... -den me endiaferei ti ekane me ta oikonomika tis aek -eteria einai aloste-... ta peri vias sta gipeda kai i antimetopisi tou sto zitima omos me endiaferei-)... giati apaitisame oloi na echoun ta anilika paidia leuko piniko mitroo (pliroforiaka o ioanidis parametropiise ton perifimo nomo orfanou pou itan austiros alla apotelesmatikos...dio ipourgoi tis idias kiverniseis) giati kai kala echoun ta miala tous pano apo to kefali -kai na glitosoun paralila apo tis opiadipote euthines koinonikes kai pinikes oi goneis ton)... kai paei legontas...

auta entelos procheira...

prin krineis tous allous koitas prota ti sto diaolo echeis kanei esi... eukolo einai na katigoreis... akomi pio eukolo na richneis oles tis euthines stous allous... to kratos den einai "dikomatiki LTD"

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Απρ 2010 15:19

Ηδη όμως έχω βρεί τη λύση (ανταλλαγή εισητιρίων, κοινές παρουσίες στις εξέδρες, εφαρμόσιμες προτάσεις για φύλαξη των χώρων κ.λ.π. κ.λ.π.).
Μάντεψε ποιός δεν με αφήνει να την εφαρμόσω :wink:
Κι ας αφήσουμε στην άκρη από ποιούς και για ποιό βαθύτερο λόγο δημιουργήθηκαν όλα αυτά (άρτος και θέαμα, καταστολή συγκεκριμένων ιδεολογικών χώρων).

Εν κατακλείδει, οι γενιές από το 65-70 και μετά δεν έχουν καμμία σχέση με αυτούς που έφεραν την Ελλάδα σε αυτό το σημείο.
Σε τρόπο σκέψης, σε τεχνογνωσία, σε βιώματα, σε εμπειρία, ακόμα και σε μέτρο σύγκρισης με τους προηγούμενους αν θέλεις.
Και πολύ περισσότερο δεν μπορούν να επωμιστούν την ευθύνη γι αυτό το χάλι. Αρκετό κουπί θα τραβήξουν για να τα βγάλουν πέρα.
Οχι και κερατάδες και δαρμένοι.

Νομοτελειακά οι καλύτερες συνθήκες στις οποίες ελπίζεις θα έρθουν κάποτε.
Το καλύτερο όμως είναι πάντα ανάλογο ως προς το χειρότερο.
Το να έχεις ένα παντελόνι και να αποκτήσεις κι ένα πουκάμισο θεωρείται πρόοδος.
Το να έχεις ένα σώβρακο εκεί που ήσουνα γυμνός, κι αυτό πρόοδος είναι...

edit: Λάθος κάνεις. Το κράτος είναι "dikomatiki LTD".
Το κράτος είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ άνθρωποι που έχουν μπει σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ θέσεις για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ δουλειά. Ακριβώς όπως μια εταιρεία.
Το κράτος δεν είναι απρόσωπο, όσο κι αν θέλουμε/μας βολεύει να λέμε το αντίθετο.
Οι θεσμοί του είναι απρόσωποι, όπως κάθε θεσμός είτε λέγεται παράδοση- είτε λέγεται σύνταγμα-είτε λέγετε πολιτιστική κληρονομιά ή όπως αλλιώς.
Αυτοί που δημιουργούν-λειτουργούν-τροποποιούν-παύουν τους θεσμούς είναι συγκεκριμένοι και έχουν σάρκα και οστά.
Αλλες φορές τα καταφέρνουν μια χαρά, άλλες φορές τα κάνουν θάλασσα.

Οταν λοιπόν δεν μπορείς γίνε κομμωτής.
Αν δεν ξέρεις να διοικήσεις ένα κράτος κάνε κάτι άλλο.
Οταν δεν μαθαίνεις όχι από τα λάθη των άλλων (κατάρευση υπαρκτού σοσιαλισμού) αλλά ούτε καν από τα δικά σου (σκάνδαλο Κοσκωτά - "σε 5 χρόνια κανείς δεν θα ασχολείται με το θέμα της ονομασίας" - Βατοπέδι - σκάνδαλο Siemens, διαρκής δανεισμός, κρατικοποιήσεις, ξεπούλημα εδαφών) ε μάλλον εσύ αρμενίζεις στραβά, δεν είναι στραβός ο γιαλός.

Κι αν υπήρξαν κάποιοι που λοιδορούσαν τους Ντέμηδες αυτής της χώρας, δεν σημαίνει οτι όλοι οι Ελληνες ήταν έτσι.
Αυτό προσπαθώ να σου πω.

Ναι στην κοινή προσπάθεια, ναι στην συνεργασία για να ανταπεξέλθουμε αλλά δεν εχουμε όλοι το ίδιο μερίδιο ευθύνης.
ΠΡΩΤΟΙ απ' όλους αυτοί που φταίνε και στο μέτρο που ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΕΙ...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Απρ 2010 15:27

echeis dikio...protoi ap'olous ftene autoi pou tous evalan ekei... autoi pou tous psifisan... ara oi alloi... etoimase mia lista kai dostin ston sinepitheto na tous vgalei stin fora....ta lamogia

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Απρ 2010 15:46

Apostolis_38 έγραψε: ΔΕΝ ψήφιζα για να συνεχίζεται αυτή η ιστορία, ψήφιζα για να σταματήσει.
ΔΕΝ ζήτησα ρουσφέτι, βόλεμα, λάδωμα ή "εξυπηρέτηση" και γνωρίζω αρκετούς ακόμα που δεν το έκαναν αυτό. Βρίσκαμε άλλους δρόμους πολύ πιο καθαρούς. Και στο κάτω κάτω υπάρχουν πολλοί Ελληνες που δεν κάνουν δουλειές με το δημόσιο για να το έχουν ανάγκη.
Αν και βλέπω πως δημιουργούμε μια ατέρμονη συζήτηση που δεν έχει νόημα σου απαντάω.

Και προσωπικά έχω 4 εκλογικές αναμετρήσεις να ψηφίσω.
Και μάλλον θα το συνεχίσω.
Ελπίζω να το καταλάβουν κι άλλοι και να κάνουν το ίδιο.
Τα πράγματα είναι απλά. Προσφορά χωρίς ζήτηση δεν υπάρχει. Ακόμα και για την πολιτική.
Το επόμενο βήμα θα ήθελα να είναι άρνηση υποβολής φορολογικής δήλωσης μέχρι την καταβολή απόδειξης εκμετάλευσης του φόρου από το κράτος.
Αν και φοβάμαι πως είναι χλωμότατο.

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 28 Απρ 2010 16:44

δημοκρατια εχουμε, μας κυβερνανε αυτοι που μας αξιζουν.
εαν τιμωρουσαμε τα λαμογια αντι να τα επανεκλεγουμε, δε θα ειμασταν στην κατασταση που ειμαστε...

Ποιος θα εκανε κομπινες εαν ηξερε πως θα πληρωνει για το υπολοιπο της ζωης του ρε παιδια και ποιος προεδρος θα τολμουσε να τον συγκαλυψει εαν ηξερε πως δε θα επανεκλεγοτανε ποτε ξανα..

και στην τελικη, ποσο &^$#^&& μπορει να ειναι καποιος που ψηφιζει βουλευτες απο την βουλευτικη κλικα που καθιερωσε την παραγραφη αδικηματων των βουλευτων (θυμηθειτε το κλεισιμο της βουλης περσυ) οταν κλαψουριζει για την ατιμωρησια τους?

ξερουμε να κραζουμε τους απατεωνες βουλευτες καλυτερα απ΄ολους.
Ας μαθουμε να τους τιμωρουμε επιτελους και να επιβραβευουμε τους τιμιους, μηπως και δωσουμε κινητρο και σε κανεναν σωστο να κατεβει υποψηφιος.

μεχρι τοτε, οταν με ρωτανε οι φιλοι μου απ'εξω για την κατασταση μας , Θα τους λεω πως εδω υπαρχει ευημερια.. διαφορετικα δε θα ξερω τι να απαντησω εαν δουν τα τελευταια εκλογικα αποτελεσματα και με ρωτησουν τα αυτονοητα...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Απρ 2010 17:25

Εγώ πάντως άν ήμουν Bill Gates με προσωπική περιουσία κοντά στα 100δις και ήμουν και συνταξιούχος θα έδινα εγώ τα 25 δις στην Ελλάδα και θα γινόμουν ιδιοκτήτης κράτους :) Στον τάφο του θα τα πάρει, ας δοκιμάσει έστω λίγη δόξα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Απρ 2010 17:29

Πια 25 ; :P

Για δές για τι ποσά μιλάν εκτός Ελλάδος!
50-80 τα πρώτα χρόνια και το IMF έχει ετοιμάσει ήδη γύρω στα 300δις για τα επόμενα χρόνια ("just in case") για τα βαλκάνια.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Απρ 2010 17:54

E ok ας δώσει τίποτα και ο Larry Page
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Απρ 2010 18:11

Και 2 φημίζονται για τις επενδύσεις τους.
Δε νομίζω να θέλουν να χαλάσουν το σερί τους :P

Και ένα ακόμα info.. για να μην μείνουμε στο off-topic.
Sovereign Risk Monitor
Highest Default Probabilities:
Greece 50.66%
Venezuela 44.57%
Argentina 43.17%
Pakistan 38.22%
...
http://www.cmavision.com/market-data

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 28 Απρ 2010 18:12

[offtopic]
cdhyper έγραψε:Εγώ πάντως άν ήμουν Bill Gates με προσωπική περιουσία κοντά στα 100δις και ήμουν και συνταξιούχος θα έδινα εγώ τα 25 δις στην Ελλάδα και θα γινόμουν ιδιοκτήτης κράτους :) Στον τάφο του θα τα πάρει, ας δοκιμάσει έστω λίγη δόξα.
Πληροφοριακά να αναφέρω πως στην κολομβία είχανε προσφερθεί οι έμποροι ναρκωτικών να πληρώσουνε το χρέος της χώρας με αντάλλαγμα την ασυλία αλλα οι κυβερνώντες δεν δεχτήκανε !![/offtopic]
:(

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης