Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 30 Απρ 2010 12:24

Αλλαγή χώρας δραστηριότητας στούς μισθωτούς δεν υπάρχει.
Εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια οπότε ας πρόσεχα :D

6 πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα; :o
Κι ας πούμε οτι υπάρχουν. Μπορείς να φύγεις απο τη ΔΕΗ;
Για δοκίμασε να πας να τους πείς "κόβω το ρεύμα τελείως, απο αύριο θα έχω γεννήτρια και δεν σας χρειάζομαι" ή "θα φέρνω ρεύμα από τη Γαλλία, αντε γειά"

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 30 Απρ 2010 12:40

καλά κρασιά #2

βαρέθηκα να διαβάζω για τεμπέληδες, βολεμένους και ανταγωνισμό.

Τεμπέληδες:
Δεν ξέρω τι νομίζετε μερικοί, αλλά οι έλληνες δουλεύουν περισσότερο από όλους σε μέσο όρο στην ΕΕ των 15, με 44 ώρες δουλειάς την εβδομάδα, έναντι 37 των "15" και μάλιστα με το υψηλότερο ποσοστό σε απλήρωτες υπερωρίες.... Και μη μου πείτε πάλι πως εννοούσατε τους δημ.υπαλλήλους γιατί δεν ξέρετε τι εννοείτε, μπάτε σκύλοι αλέστε ένα πράγμα και όλοι στο ίδιο καζάνι

βολεμένοι:
Το δημόσιο στην ελλάδα είναι μεγάλο. Σύμφωνοι. Με συντηρητικούς υπολογισμούς έχουμε παραπάνω από αρκετούς. Ας μου γράψει κάποιος εδώ υπεύθυνα τι είναι αυτοί. Είναι πλήρους απασχόλησης? Είναι ωρομίσθιοι? Πόσοι είναι σε επιτελικές θέσεις? Τι επιδόματα παίρνουν και ποιοι και αν ειναι λογικά.
Μετά είμαι πρόθυμος να τον ακούσω με πολύ προσοχή

Επίσης στους δημοσίους υπαλλήλους συμπεριλαμβάνονται και
ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ?
ΟΙ ΚΑΡΑΒΑΝΑΔΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ?
ΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΑΥΤΟΥΣ? ΕΙΝΑΙ ΤΟ 25% ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΑΣ...

Δεν καταλαβαίνω, γιατί χρειαζόμαστε πιο πολλούς μπάτσους από δασκάλους? Γιατί έχουμε ένα από τα μεγαλύτερα εξοπλιστικά προγράμματα στον κόσμο?(Μη μου πείτε γιατί έχουμε τους τούρκους δίπλα μας....αυτοί έχουν άλλα προβλήματα και γιαυτό τα βύσματα στον τούρκικο στρατό κάνουν διακοπές στον...Εύρο...)

Κάποιος πιο πριν είπε πως τα δημ.σχολεία είναι για κλάματα. Συμφωνώ! Κακής ποιότητας μάθημα από δασκάλους με μικρό βάθος γνώσεων και καμία σχέση με τομείς όπως η ...παιδοψυχολογία....
Αλλά φίλτατε οι δάσκαλοι είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν κάτι που λέγεται "ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" και υποδεικνύει τι, πότε και πως θα διδαχτεί στα παιδιά.
Όπως φαντάζεσαι...δεν έχει σκοπό να τα κάνει σκεπτόμενα όντα με κριτικό νου, αλλά πειθήνιους πλην εξειδικευμένους εργάτες για την τριτοπαραγωγική Ελλαδάρα μας

Ανταγωνισμός:
Ο μόνος πλούτος που παράγεται σε μια κοινωνία είναι αυτός που παράγουν οι εργαζόμενοι,αυτοί που ο ΣΕΒ και η ΓΣΕΕ αποκαλούν "παραγωγικές τάξεις". Ο πλούτος αυτός είναι οι πρώτες ύλες, οι υπηρεσίες, η κατανάλωση, η ίδια η εργασία η οποία μετασχηματίζει το τίποτα σε κάτι μετρήσιμο, τα λεφτά.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην εξής ερώτηση:
Γιατί θέλουμε ανταγωνισμό και τι εννοούμε με αυτό? Τον φιλελεύθερο ανταγωνισμό των αυτορυθμιζόμενων αγορών του Σμιθ ή των κρατικών παρεμβάσεων του Κέυνς με σκοπό την αύξηση της κατανάλωσης?*

Και να μου πει αν λέω κάτι παράλογο παρακάτω:
Μήπως θέλουμε ένα δημόσιο που να δίνει την δυνατότητα διαχείρισης του κοινωνικού πλούτου σε αυτούς που τον παράγουν, ώστε αυτός ο πλούτος να καταστεί δημόσιος και όχι παιχνίδι στα χέρια λίγων?
Πχ πως θα ήταν αν η ΔΕΗ ήταν υπό τον άμεσο έλεγχο των πολιτών?

* Adam Smith & J.M. Keynes για όσους θέλουν να το ψάξουν
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 30 Απρ 2010 12:44

Apostolis_38 έγραψε:Αλλαγή χώρας δραστηριότητας στούς μισθωτούς δεν υπάρχει.
Εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια οπότε ας πρόσεχα :D

6 πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα; :o
Κι ας πούμε οτι υπάρχουν. Μπορείς να φύγεις απο τη ΔΕΗ;
Για δοκίμασε να πας να τους πείς "κόβω το ρεύμα τελείως, απο αύριο θα έχω γεννήτρια και δεν σας χρειάζομαι" ή "θα φέρνω ρεύμα από τη Γαλλία, αντε γειά"
1)efoson milame gia misthotous idiotikou tomea nai iparchei apla prepei na to sinfoniseis me ton ekastote ergodoti sou kai fisika na kanoniseis tis diadikasies (min archiseis tin grinia oti ta pos kai ta giati kai an tha dectei o ergodotis sou... ligo psaksimo..kai o ergodotis sou isa isa pou tha se "latrepsei")

2) kai na "figeis" apo tin dei... kai apo aurio (metaforika giati nomizo pernei merikes meres parapano i diadikasia) ... kai fotovoltaika kai "aeros aeros" mporeis na valeis kai apo tin galia mporeis na agoraseis (den se sinferei omos... i voulgaria kai i tourkia echoun pio ftino reuma...)

kai edo stamatao... kairos na stamatiseis na griniazeis kai na psachneis kai kamia lisi.... giati to idio tha metafereis kai stin kori sou
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KGP την 30 Απρ 2010 12:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 30 Απρ 2010 12:45

gdimi +++++

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 30 Απρ 2010 13:33

KGP έγραψε:kai edo stamatao... kairos na stamatiseis na griniazeis kai na psachneis kai kamia lisi.... giati to idio tha metafereis kai stin kori sou
Οπότε λοιπόν τα άλλα τα αφήνω ασχολίαστα γιατί δεν θες να διαβάσεις οπότε δεν έχει νόημα...

Λύση για προβλήματα που δημιουργούν άλλοι και τα έχω φάει στη μαπά κατ' εξακολούθηση;
Χλωμό...
Εσύ μπορείς εφ' όρου ζωής να ανοίγεις εταιρείες και να πληρώνεις υπαλλήλους που το κολωβαράνε για να στις φαληρίζουν.
Εγώ κουράστηκα από αυτό το πράγμα.
Δυστυχώς για τους πολιτικούς και τους δημόσιους έχω ενδιαφέροντα στη ζωή μου.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Απρ 2010 16:00

Τελικό: 12 μισθοί-12 συντάξεις στο δημόσιο - περικοπές δώρων και στον ιδιωτικό τομέα - 23% ο ΦΠΑ

http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 9&catid=13

καλώς τα δεχθήκαμε... και προσοχή στην παράγραφο:
"Στόχος όπως λένε είναι να μειωθεί το έλλειμμα κατά 10% σε 2 χρόνια."
Αυτά τα μέτρα για ένα 10% του ελλείμματος σε 2 χρόνια... και ασφαλώς είναι τα πρώτα που ανακοινώνονται από μια σειρά και άλλων που θα έρθει σίγουρα .

Μέσα σε 6 χρόνια πάμε από 18% ΦΠΑ σε 23%... ας δουλέψουν και άλλο οι επιχειρήσεις για τον μεγαλομέτοχο το κράτος, που αποκτούν με το που ιδρύονται.

Κάτι μου λέει πως τα δεκεμβριανά του Γρηγορόπουλου θα επαναληφθούν με μεγαλύτερη ένταση και πιο μαζική συμμετοχή πανελλαδικά, εκτός και αν αντέχει και άλλο ο ω μας.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 30 Απρ 2010 16:18

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που θα πάνε τα δώρα του ιδιωτικού τομέα.

Θα τα δώσουν οι εργοδότες στο κράτος; Ή θα τα κρατήσουν στην τσέπη τους.

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 30 Απρ 2010 17:31

manolism έγραψε:Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που θα πάνε τα δώρα του ιδιωτικού τομέα.

Θα τα κρατήσει ο ιδιώτης να του αυξηθεί το κέρδος να του πάρουνε μεγαλύτερο φόρο .

Αλλα επειδή ο ιδιώτης είναι χειρότερος από τον δημόσιο υπάλληλο θα δηλώσει λιγότερα από πέρσι για να του πάρουνε λιγότερα σε φόρους ;)

gdimi +++

Apostolis_38 αν εσύ έχεις τον κύριο "τρεχαγιρεβοπουλο" και εγώ έχω τον κύριο πηδάω - μάντρες δεν πα να αλλάξεις 100 δικηγόρους ο δικόσμου θα λαδώσει και θα την κάνω την δουλειά μου ;)
:(

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Απρ 2010 18:11

manolism έγραψε:Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που θα πάνε τα δώρα του ιδιωτικού τομέα.

apla mathimata oikonomias.. otan ginontai aukshseis h perikopes misthon kapoion koinonikon omadon peftei h agorastikh dynamh kai kata synepeia kai h anaptyksh ton epixeirhseon.. etsi erxetai na meiosei ta eksoda ths epixeirhshs gia na mporesei na poulaei ta proionta ths se antagonistikes times eite sto esoteriko eite sto eksoteriko..

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 30 Απρ 2010 18:33

:D Μάλλον σου διαφεύγει το ουσιαστικό πρόβλημα της υπόθεσης.
Ελλειψη ΡΕΥΣΤΟΥ.

Ο εργοδότης δεν δίνει δώρο, εσύ δεν αγοράζεις γιατί δεν τα 'χεις, ο εργοδότης δεν πουλάει γιατί εσύ δεν αγοράζεις και πάμε πάλι απο την αρχή.
Η υπόδειξη του να κοπούν τα δώρα είναι άλλη μια απόδειξη οτι αυτοί που θα μας βοηθήσουν μόνο αυτό δεν επιθυμούν.
Γιατί την πρώτη χρονιά θα τα πάρει το κράτος, μετά τι;

@LLeonidas: Μάλλον, παρ' όλα αυτά διατηρώ το δικαίωμα στην επιλογή.
Αυτό είναι που κάνει τον κύριο "με βάρεσε, το είδατε" να προσπαθεί να είναι ο καλύτερος.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Απρ 2010 20:20

Στον ιδιωτικό τομέα πρέπει ο εργοδότης να μοιράσει το σύνολο των 2 δώρων (14ος και 13ος) στον μηνιαίο μισθό του εργαζόμενου. Δηλαδή ναι μεν δεν θα παίρνουμε μαζεμένο έναν δεύτερο μισθό τα Χριστούγεννα και μισό το Πάσχα αλλά ο μηνιαίος μισθός πρέπει να αυξηθεί τόσο όσο έβγαινε το σύνολο αυτών των 2 δώρων δια 12 (μήνες). Τώρα στην πράξη τι θα γίνει θα φανεί.

Για μένα το λάθος είναι πως όλα αυτά γινόταν μπροστά μας ή και στις οικογένειες μας εδώ και τόσα χρόνια και αντί να πιέσουμε και να απαιτήσουμε να αλλάξουν κάποια πράγματα σταδιακά και να προσπαθήσουμε να αυξηθεί η επιχειρηματικότητα και να μειωθεί το προσωπικό στο δημόσιο, είτε βολευτήκαμε, είτε είχαμε ελπίδα να βολευτούμε, είτε κάποιοι κοντινοί συγγενείς είχαν ήδη βολευτεί και φτάσαμε στο σήμερα όπου τα μέτρα λαμβάνονται όπως βλέπουμε και τα ζούμε. Στο άγριο σεξ χωρίς σάλιο δηλαδή... γιατί το σάλιο πήγε όλο στο γλείψιμο που έριχνε ο καθένας για μια θεσούλα για εμάς ή τα παιδιά μας όπου θα κάθονται να κάνουν πως δουλεύουν, να αμείβονται καλύτερα συγκριτικά με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα, να έχουν καλύτερους όρους για δάνεια, ασφάλιση, λοιπά εργασιακά δικαιώματα και να υπάρχει από πίσω και ένα συνδικάτο όπου συνεχώς θα απαιτεί και θα διεκδικεί κοιτώντας μόνο την πάρτι τους. Και όταν δεν τους κάνουνε την χάρη απεργούν (βλ: δάσκαλους – καθηγητές τώρα που πάλι απειλούν για απεργίες πάνω στις εξετάσεις όπως κάθε χρόνο μια και το κάνανε πλέον σύστημα) και στα @@ τους αφού έχουν την μονιμότητα που κανείς δεν μπορεί να τους πειράξει.

Όποιος γνωρίζει τις συνθήκες εργασίας και δικαιωμάτων μεταξύ δημοσίου (μόνιμων) και ιδιωτικού τομέα (εργαζόμενος) και πραγματικά δεν βλέπει διαφορές, πραγματικά κοροϊδεύει τον εαυτό του. Μιλάμε πάντα για τα μεγαλύτερα ποσοστά γιατί σαφώς πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.
Από εκεί και πέρα συζητάμε απλώς για να συζητάμε… κάποια από τα μέτρα ήδη ανακοινώθηκαν, οπότε ας κάνουμε και πάλι αυτό που έχουμε μάθει να κάνουμε τόσο καλά εδώ και γενεές σε αυτή τη χώρα, δηλαδή να κοιτάξουμε την πάρτι μας μήπως και βρούμε καμιά άκρη και μας «αγγίξουν» εμάς λιγότερο… χεστήκαμε για τους άλλους.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 30 Απρ 2010 22:15

dimsis, έχεις δίκιο σε αυτά που λες.
Μόνο και μόνο το ότι οι μισθοί στο δημόσιο ξεπέρασαν αυτούς του ιδιωτικού τομέα μέσα σε μόλις 10 χρόνια λέει πολλά.
Οταν ξεκίνησα να δουλεύω οι δημόσιοι φεύγανε μόνοι τους για να δουλέψουν "έξω" και να ζήσουν. Από τα μέσα του 90 και μετά όλοι Ελληνες πήρανε σειρά προτεραιότητς για το δημόσιο.

Προσωπική μου άποψη είναι πως απο τη στιγμή που θα χορέψουμε θέλουμε δε θέλουμε, οι λύσεις είναι δύο.

- Προσιτές τιμές στα προϊόντα.
Οσο δύσκολο κι αν είναι να χαμηλώσεις τις τιμές, όσο κι αν λυπάσαι τον κόπο σου, οι τιμές πρέπει να "έρθουν" πολύ πιο κοντά στον αγοραστή.
Καμμία οικονομία δεν αντέχει την έλλειψη ρευστού.
Και επιτέλους ας πάψουν οι αισχροκέρδιες τις πρώτης εποχής του ευρώ.
Ημαρτον με τις σοκολάτες που αξίζουν 2 χιλιάδες δραχμές και τα πορτοκάλια που τα αγοράζεις σε τιμή που κάποτε έπαιρνες τακάκια για το αμάξι!!

- Εμπρακτη κοινωνική αλληλεγύη.
Ο τάδε υδραυλικός αισχροκερδεί και εσένα πίανουν τα χέρια σου;
Βοήθησε.
Εχεις σαν χόμπυ την αλλαγή λαδιών και το ρύθμισμα βαλβίδων;
Κάντο και και για τον γείτονα καμμιά φορά. Κι ας σου 'ριξε η ομάδα του δέκα την προηγούμενη Κυριακή.

Εδώ που φτάσαμε είναι ή εμείς ή οι πολυεθνικές
Ξαναφαγωνόμαστε αργότερα. τώρα ήρθαν κι άλλοι στη γειτονιά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Απρ 2010 22:43

το "να σου ψοφήσει η γίδα" δε βλέπω τρόπο να το βγάζουμε εύκολα από πάνω μας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Μάιος 2010 02:50

Εγώ πηγαίνω κατά καιρούς στην εφορία, στα ελτα, στο τεβε, στη νομαρχία. Από τους 10 υπαλλήλους, οι 7 τα ξύνουν, ήτοι κοιτάνε αδιάφορα ή μιλάνε στο τηλέφωνο με το χωριό τους, ή παίζουν στο pc τους. Και όλοι τους ψηφίζουν το κόμμα που τους βόλεψε σε ανύπαρκτες "διοικητικές" θέσεις αδιαφορώντας για το κοινωνικό καλό. Τώρα ήρθε η ώρα το κοινωνικό καλό να αδιαφορήσει γι αυτούς. Τα μέτρα που ανακοινώθηκαν είναι πολύ ήπια για την κατάντια που έχουμε φτάσει. Εγώ περίμενα να απολυθεί το μισό δημόσιο και όλη η εκκλησία, η οποία ούτε καν αγγίχτηκε! Υπενθυμίζω ότι το άγιον όρος είναι αφορολόγητο επειδή έδωσε φορολογική άφεση η Παναγία και επιπλέον όλοι οι κληρικοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι.

Αν κάθε πολίτης πλήρωνε την θρησκεία στην οποία δηλώνει ότι ανήκει, θα είχαμε λύσει ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος. Νομίζω στη Γερμανία συμβαίνει αυτό. Εγώ είμαι σατανιστής και λατρεύω τον σατανά ιδιωτικά με θυσίες γαλοπούλας. Δεν θέλω να πληρώνω τον ορθόδοξο, πώς να το κάνουμε!

Επίσης σημειώστε ότι σε "διοικητικές" θέσεις υπάρχουν 10 ενώ χρειάζεται 1 και στις παραγωγικές θέσεις υπάρχει 1 ενώ χρειάζονται 5. Γι αυτό και οι ελλείψεις που παρατηρούνται πχ σε δασκάλους/γιατρούς/νοσοκόμους.

Με λίγα λόγια, είναι θέμα ικανών πολιτικών να ισιώσει η Ελλάδα. Αυτά τα μέτρα που επιβάλλει τώρα το ΔΝΤ είναι ασπιρίνη στον καρκίνο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 01 Μάιος 2010 04:38

"For Greece the historical precedent suggest that a fiscal adjustment of 10 percentage points of GDP ought to be possible. But it might be based only on tax increases without reductions in expenditure and it is likely to leave the debt to GDP ratio at such a high level (150% of GDP) that the country would likely be excluded from financial markets for a long time."

είναι από το παρακάτω κείμενο

www.voxeu.org/index.php?q=node/4949

"But that’s a much harder thing to do now than it was when each European nation had its own currency. Back then, costs could be brought in line by adjusting exchange rates — e.g., Greece could cut its wages relative to German wages simply by reducing the value of the drachma in terms of Deutsche marks. Now that Greece and Germany share the same currency, however, the only way to reduce Greek relative costs is through some combination of German inflation and Greek deflation. And since Germany won’t accept inflation, deflation it is.

The problem is that deflation — falling wages and prices — is always and everywhere a deeply painful process. It invariably involves a prolonged slump with high unemployment. And it also aggravates debt problems, both public and private, because incomes fall while the debt burden doesn’t
"
από το παρακάτω
The Euro Trap

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες