Ποιά οικονομική κρίση ρε γελοίοι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Μάιος 2010 17:05

cdhyper έγραψε:...Εγώ είμαι σατανιστής και λατρεύω τον σατανά ιδιωτικά με θυσίες γαλοπούλας.....
:hammer: :lol: :lol: Πάντα το λέω ότι μέσα σ'αυτό το Forum μαθαίνει κανείς πράγματα :lol: :lol:
cdhyper έγραψε:...Με λίγα λόγια, είναι θέμα ικανών πολιτικών να ισιώσει η Ελλάδα.....
Ικανοί-ικανότατοι πολιτικοί πιθανότατα υπάρχουν στη χώρα μας. Το πρόβλημα είναι -για μένα- "Ποιά κοινωνία θα τους φέρει στο προσκήνιο;" "Ποιά κοινωνία θα τους αξιολογήσει βάσει αυτού που αυτοί είναι;" ...Και τελικά: "Ποιά Κοινωνά θα τους εκλέξει/ψηφίσει ως ηγέτες της, ώστε 'να ισιώσουν την Ελλάδα';"
Cordis έγραψε:το "να σου ψοφήσει η γίδα" δε βλέπω τρόπο να το βγάζουμε εύκολα από πάνω μας.
Αυτό που έγραψε ο Cordis -μάλλον- ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία (αν όχι για όλους) μας. Αν δεν συνέλθουμε ως άτομα, ως μονάδες που απαρτίζουν αυτήν την υπάρχουσα Κοινωνία, οι ικανοί-ικανότατοι πολιτικοί μας θα πνίγονται στο βόρβορο συμφερόντων, μισαλλοδοξιών. φθόνων, αλαζονειών κλπ κλπ.
Αν προσπαθώντας ν'ανέβω σε κάποια ιεραρχία, (λόγω φοβερού εγωισμού, ή οικονομικού συμφέροντος) πατήσω τον cdhyper (που μάλλον είναι κάτι πολλές κλάσσεις αξιότερός μου), εγώ μπορεί να βολεύτηκα.... Όμως δεν κάναμε τίποτα!
Εμένα αφ'ενός αργά ή γρήγορα θα φανεί η αναξιότητά μου. Αφ'ετέρου χάσαμε όλοι, (ακόμα κι εγώ) τον cdhyper.
Αυτός μετά από τον τέτοιο άθλιο παραγκωνισμό του κουράστηκε, αηδίασε, μπούχτισε, τα βρόντηξε, κι ασχολήθηκε με κάτι άλλο. Σ'αυτό, το άλλο αντικείμενο απασχόλησης, ο άξιος θα διαπρέψει επίσης.
Όμως τον έχασε το σύνολο, επειδή προτίμησε τον επιτήδειο φελλό "εμένα"!
Ιδού πόσο απλά χάνουμε τους ηγέτες ικανούς πολιτικούς μας!
Apostolis_38 έγραψε:- Εμπρακτη κοινωνική αλληλεγγύη.
Ο τάδε υδραυλικός αισχροκερδεί και εσένα πίανουν τα χέρια σου; Βοήθησε.
Εχεις σαν χόμπυ την αλλαγή λαδιών και το ρύθμισμα βαλβίδων;
Κάντο και και για τον γείτονα καμμιά φορά. Κι ας σου 'ριξε η ομάδα του δέκα την προηγούμενη Κυριακή.
Αποστόλη μου αυτό που γράφεις, αν και όταν γίνει, θα είναι ανατροπή αυτού που έγραψε ο Cordis.
Αυτό που γράφεις δεν χρειάζεται Κοινωνική Αλληλεγγύη. ...Απλώς λίγο Ενδιαφέρον για τον διπλανό! ....Απλώς πολύ λιγότερη Αδιαφορία προς όλους και όλα. Η "Κοινωνική Αλληλεγγύη" είναι μεγάλη κουβέντα προς το παρόν!
Επίσης: Αν υπήρχε Κοινωνική Αλληλεγγύη δεν θα αισχροκερδούσε ο υδραυλικός εις βάρος μου π.χ. Διότι αν και όταν ο ίδιος υδραυλικός πάει ν'αγοράσει καινούργια στολή εργασίας, ή κάποιο καινούργιο εργαλείο, τότε θα αισχροκερδίσει κάποιος άλλος εις βάρος του και πάει λέγοντας. Δεν χρειάζεται δα διδακτορικό στην Οικονομολογία για να το φανταστεί κανείς αυτό :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 02 Μάιος 2010 01:36

Cdhyper, καταπληκτικό..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Μάιος 2010 17:09

νομίζω ότι το σχόλιο του "καιρού" στην σελίδα της <<ελευθεροτυπίας>> τα λέει όλα..
Συνημμένα
enet-keros.jpg
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Μάιος 2010 17:20

Προσοχή εδώ:

Το πλέον χαρακτηριστικό από τα νέα μέτρα είναι ότι οι δαπάνες του δημόσιου τομέα προσαρμόζονται έτσι, ώστε να μπορούν να χρηματοδοτηθούν αποκλειστικά και μόνο από τα δημόσια έσοδα, δηλαδή να μην ξαναδανειστεί η χώρα, προκειμένου να καλύψει μισθούς και συντάξεις.

Δηλαδή αυτό που είχα σημειώσει εξαρχής ότι οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων και οι συντάξεις τους ήταν το βασικό πρόβλημα επιβεβαιώνεται και επισήμως.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 02 Μάιος 2010 17:58

cdhyper έγραψε:Προσοχή εδώ:

Το πλέον χαρακτηριστικό από τα νέα μέτρα είναι ότι οι δαπάνες του δημόσιου τομέα προσαρμόζονται έτσι, ώστε να μπορούν να χρηματοδοτηθούν αποκλειστικά και μόνο από τα δημόσια έσοδα, δηλαδή να μην ξαναδανειστεί η χώρα, προκειμένου να καλύψει μισθούς και συντάξεις.

Δηλαδή αυτό που είχα σημειώσει εξαρχής ότι οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων και οι συντάξεις τους ήταν το βασικό πρόβλημα επιβεβαιώνεται και επισήμως.
Ναι αλλα το ποιοι μισθοί και pies σύνταξις θα κοπούνε δεν μας είπες ...

Καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα που διαφωνούσαμε εξαρχής :)

P.S. Ας ψηφίσουνε έναν νομο : Όσα εγκλήματα βουλευτών έχουνε γίνει στη θητεία τους και έχουνε παραγραφεί να ισχύσουνε πάλι και στο καπάκι να ψάξουνε για κλεμμένο δημόσιο χρήμα ... Θα ψάχνουμε να βρούμε βουλευτές στη βουλή τη Δευτέρα ;)
:(

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Μάιος 2010 18:00

Τώρα πρέπει να την πληρώσουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι και σταδιακά κοιτάμε και πιο συγκεκριμένα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Μάιος 2010 19:27

cordis έγραψε:νομίζω ότι το σχόλιο του "καιρού" στην σελίδα της <<ελευθεροτυπίας>> τα λέει όλα..
:lol: :lol: :lol: :lol: Ρε αφεντικό τι πήγες και βρήκες πάλι!!!!;;;;; :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άραγε τό'θελαν, ή τους ξέφυγε;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 02 Μάιος 2010 20:45

Είναι κάποιος (Α) γενικά που έχει μια οικογένεια και θέλει να χτίσει ένα σπίτι.
Κοιτάει τη φορολογική του δήλωση και βλέπει έχει 25.000€ έσοδα συνολικά.
Οπότε κοιτάει και παίρνει ένα δάνειο 100.000€, και κανονίσει το νοικοκύρεμα του και τα φέρνει βόλτα.
Είναι κάποιος (Β) γενικά που έχει Χ έσοδα και έχει πάρει ένα δάνειο Υ από το οποίο προκύπτει χρέος 133,3% του Χ.

Τι μπορεί να έχει κάνει αυτός ο Α που έχει χρέος 500% των εσόδων του, που καταφέρνει και τα νοικοκυρεύει για να μην χάσει το σπίτι του, και ο Β που έχει χρέος 133,3% των εσόδων του κινδυνεύει με χρεοκοπία;

Ο Α ουσιαστικά έχει ένα χρέος 500% του "ΑΕΠ" του και μπορεί και τα νοικοκυρεύει, και οι κυβερνήσεις που βλέπουν ένα χρέος μόλις 133,3% του ΑΕΠ, τι παιχνίδια παίζονται και δεν μπορούν να τα νοικοκυρέψουν;

Ο απλός πολίτης που μετράει/πληρώνει/πληρώνεται σε ευρώ (και όχι σε εκατομμύρια ευρώ), αυτό που τον τρομάζει είναι απλά η τάξη μεγέθους. Οταν παίρνει μισθό 1000€ μεικτά και του λες, ξέρεις έχουμε χρέος 133,3δις, τον έστειλες στον τάφο. Οταν του λες όμως ξέρεις βγάζουμε 1000€ και χρωστάμε 1333€ θα σε ρωτήσει απλώς, "ωραία και τι περιμένουμε για να τα ξεχρεώσουμε;"

Σίγουρα δεν μπορείς για πάντα να δανείζεσαι και να δανείζεσαι και να ξοδεύεις περισσότερα από αυτά που μαζεύεις. Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσεις τις σπατάλες και να αρχίσεις την οικονομία. Ομως όταν παίρνεις ένα δάνειο, ξέρεις τι βγάζεις, ξέρεις τι χρωστάς και κανονίζεις τις δόσεις κοιτάζοντας τις μπορείς να εξοικονομήσεις και από που.
Εδώ τι γίνεται; Πόσα βγάζουμε, πόσα χρωστάμε, πόσα θα πληρώνουμε, για πόσο χρονικό διάστημα, από που θα μαζευτούν αυτά τα χρήματα; Τι ξέρουμε για όλα αυτά (πέρα από το ότι θα μαζευτούν κάποια επιπλέον ποσά από περικοπές); Αφού εμείς θα τα πληρώσουμε, δεν πρέπει τουλάχιστον να τα ξέρουμε;
Να ξέρουμε όχι ότι φέτος δεν θα γίνουν αυξήσεις, θα γίνουν απολύσεις, δεν θα δωθούν συντάξεις, κ.λπ. αλλά ότι για Χ χρόνια μέχρι να ξεχρεωθούν τα χρέη πρέπει να δίνουμε το Α πόσο κάθε χρόνο το οποίο θα μαζεύεται από εκεί και εκεί και εκεί με αυτόν και αυτόν και αυτόν τον τρόπο.

Να δούμε, γιατί στο κάτω κάτω ίσως να πάμε σε κάποιον μαυραγορίτη να δανειστούμε με 10% επιτόκιο για 10 χρόνια μπορεί να έρχεται πιο βολικό από το να πάμε σε κάποια τράπεζα να δανειστούμε με 5% επιτόκιο για 5 χρόνια. (ενδεικτικά νούμερα). Μπορεί ίσως να συμφέρει να μην δανειστούμε φράγκο και να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας (με τα ίδια οικονομικά μέτρα) και σε λιγότερα χρόνια.

Μπας και είναι "κάποιος" που μας δουλεύει ψιλό γαζί; Μήπως "κάποιος" κάνει ότι μπορεί για να μην ξεχρεώνουμε; Μήπως "κάποιος" δεν ασχολείται σοβαρά με το να κάνει προγραμματισμό; Μήπως είναι "κάποιος" που με την ελλειπή ενημέρωση (ουσιαστικά μη ενημέρωση) θα βγάλει μερικά δις έτσι στην καθησιά του;

Αν λέω μπαρούφες, κάποιος με (όχι απαραίτητα) περισσότερες από τις δικές μου (μηδενικές) οικονομικές γνώσεις ας κάνει όποιες διορθώσεις.

elorant

Δημοσίευση από elorant » 03 Μάιος 2010 00:06

cdhyper έγραψε:Υπενθυμίζω ότι το άγιον όρος είναι αφορολόγητο επειδή έδωσε φορολογική άφεση η Παναγία και επιπλέον όλοι οι κληρικοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι.
Το Άγιον Όρος δεν μπορεί να το φορολογήσει κανείς γιατί δεν ανήκει επισήμως στο ελληνικό κράτος.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 03 Μάιος 2010 00:30

Είναι απλό.
"Όταν το κράτος προσπαθεί να ξεχρεώσει ένα δάνειο με δάνειο το αποτέλεσμα είναι ένα μεγαλύτερο χρέος"

http://www.zeitgeistmovie.com/

elorant

Δημοσίευση από elorant » 03 Μάιος 2010 00:38

dva_dev έγραψε:Τι μπορεί να έχει κάνει αυτός ο Α που έχει χρέος 500% των εσόδων του, που καταφέρνει και τα νοικοκυρεύει για να μην χάσει το σπίτι του, και ο Β που έχει χρέος 133,3% των εσόδων του κινδυνεύει με χρεοκοπία;
Ο Α όμως έχει πλεόνασμα, του περισσεύουν δηλαδή χρήματα για να αποπληρώνει το χρέος του αργά-αργά. Ενώ το ελληνικό κράτος, εδώ και πολλά χρόνια, έχει ελλείμματα.
dva_dev έγραψε:Εδώ τι γίνεται; Πόσα βγάζουμε, πόσα χρωστάμε, πόσα θα πληρώνουμε, για πόσο χρονικό διάστημα, από που θα μαζευτούν αυτά τα χρήματα; Τι ξέρουμε για όλα αυτά (πέρα από το ότι θα μαζευτούν κάποια επιπλέον ποσά από περικοπές); Αφού εμείς θα τα πληρώσουμε, δεν πρέπει τουλάχιστον να τα ξέρουμε;
Αν ψάξεις βρίσκεις απαντήσεις σε πολλά από αυτά. Για παράδειγμα το τι θα πληρώνουμε κάθε χρόνο το γνωρίζουμε με ακρίβεια γιατί ξέρουμε πότε λήγουν τα ομόλογα και τι ποσά έχει το καθένα. Το πρόβλημα είναι πως αυτές οι απαντήσεις δεν είναι απόλυτες γιατί κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πως θα εξελιχθούν τα οικονομικά σε βάθος χρόνου. Εδώ καλά-καλά δεν γνωρίζουν αν θα αποδώσουν τα μέτρα για το φετινό προϋπολογισμό.
dva_dev έγραψε:Να ξέρουμε όχι ότι φέτος δεν θα γίνουν αυξήσεις, θα γίνουν απολύσεις, δεν θα δωθούν συντάξεις, κ.λπ. αλλά ότι για Χ χρόνια μέχρι να ξεχρεωθούν τα χρέη πρέπει να δίνουμε το Α πόσο κάθε χρόνο το οποίο θα μαζεύεται από εκεί και εκεί και εκεί με αυτόν και αυτόν και αυτόν τον τρόπο.
Πολύ χοντρικά μπορείς να πεις το εξής. Χρωστάω 300 δις, με ένα 3% πλεόνασμα και μια ισόποση ετήσια αύξηση του ΑΕΠ θέλω 25 χρόνια για να ξεχρεώσω. Το θέμα είναι πως πας από το 13% έλλειμα στο 3% πλεόνασμα. Ήδη για φέτος υπολογίζεται συρρίκνωση του ΑΕΠ κατά 2%-4%, που σημαίνει πως θα μειωθούν και τα έσοδα του κράτους.
dva_dev έγραψε:Μπορεί ίσως να συμφέρει να μην δανειστούμε φράγκο και να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας (με τα ίδια οικονομικά μέτρα) και σε λιγότερα χρόνια.
Όταν έχεις έλλειμα είσαι υποχρεωμένος να δανειστείς καθώς τα έξοδα σου είναι μεγαλύτερα από τα έσοδα. Στις 19 του Μάη για παράδειγμα λήγει ένα ομόλογο 9 δις. Αυτό για να το πληρώσουμε πρέπει να δανειστούμε, αναχρηματοδότηση του χρέους δηλαδή. Αν δεν το πληρώσουμε τότε σταματάνε να μας δανείζουν οπότε πάμε καρφί για χρεοκοπία.
dva_dev έγραψε:Μπας και είναι "κάποιος" που μας δουλεύει ψιλό γαζί; Μήπως "κάποιος" κάνει ότι μπορεί για να μην ξεχρεώνουμε; Μήπως "κάποιος" δεν ασχολείται σοβαρά με το να κάνει προγραμματισμό; Μήπως είναι "κάποιος" που με την ελλειπή ενημέρωση (ουσιαστικά μη ενημέρωση) θα βγάλει μερικά δις έτσι στην καθησιά του;
Δεν υπάρχει κανένας "κάποιος" ούτε είναι θέμα συνομωσίας. Απλά έχουμε ένα σπάταλο κράτος, για τους λόγους που αναφέρθηκαν από πολλούς και κάποια στιγμή αυτό θα τελείωνε. Το πρόβλημα είναι πως τελειώνει άγαρμπα και μέσα σε μια τριετία θα πρέπει να πάρουν όσα μέτρα δεν πήραν τα προηγούμενα πενήντα χρόνια. Με τις υγείες μας.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Μάιος 2010 01:40

elorant έγραψε: Το Άγιον Όρος δεν μπορεί να το φορολογήσει κανείς γιατί δεν ανήκει επισήμως στο ελληνικό κράτος.
Είναι κράτος εν κράτει. Αλλά αυτό αλλάζει εύκολα. Είναι θέμα πολιτικής.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Μάιος 2010 01:52

Αντί να κάθομαι να αντιγράφω όλο το κείμενο και τις ερωτήσεις στο τέλος, θα προτιμήσω να βάλω απλώς το link από το άρθρο που διάβασα:
http://www.antinews.gr/?p=39377

Τώρα, ούτε ειδικός είμαι, ούτε τις γνώσεις έχω για να φανταστώ τις απαντήσεις. Απλώς μου μένουν μερικά ερωτηματικά.

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 03 Μάιος 2010 03:02

cdhyper έγραψε:Προσοχή εδώ:

αυτό φίλτατε είναι αστήρικτη υπόθεση η χώρα δεν δανείζεται για να πληρώνει μισθούς και συντάξεις, για αυτό θα έπρεπε να φτάνουν τα αποθεματικά..αλλά ξέχασα, "κάποιοι" τα έφαγαν..
προφανώς η χώρα δανείζεται γιατί ήδη χρωστάει τα κέρατά της με αποτέλεσμα να μην μένουν λεφτά ούτε για μισθούς, ούτε για συντάξεις και να καταρρέει η κοινωνική ασφάλιση πλάι πλάι με τη δημόσια παιδεία και το ΕΣΥ
Είναι απλό: ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΥΓΓΙ ΤΟΥΣ
Το δημόσιο είναι ένα πρόσχημα σήμερα, αύριο όταν θα έρθει η σειρά των φιλελεύθερων στυλ cdhyper (χωρίς παρεξήγηση, δε σε κατηγορώ) τι θα έχει μείνει? Οι ..εργάτες για τους οποίους "νοιάζονται" το ΠΑΜΕ η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ??

ακόμη να μου απαντήσει κάποιος, οι μισθοί των δυνάμεων ασφαλείας και των καραβανάδων πόσο μειώθηκαν τελικά? και πόσοι θα απολυθούν από αυτούς? οι πάππαδες γιατί πληρώνονται?
Είναι κράτος εν κράτει. Αλλά αυτό αλλάζει εύκολα. Είναι θέμα πολιτικής.
όχι φίλε μου είναι θέμα εθνικής ταυτότητας, δεν μπορείς να βάζεις τα παιδάκια να λένε προσευχή, τους βουλευτές να ορκίζονται στον χριστό, τους στρατιωτικούς να προπαγανδίζουν ορθοδοξία ή θάνατος και μετά να τα βάζεις με την εκκλησία ως σύνολο και όχι μόνο με το άγιο όρος
κάτι πρέπει να δίνεις σε αντάλλαγμα
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Μάιος 2010 11:25

Δεν είμαι φιλελεύθερος με την πολιτική έννοια. Συμφωνώ για τον πλήρη διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, το έχω πει χιλιάδες φορές. Δεν έχουν θέση ούτε οι προσευχές στα σχολεία ούτε οι θρησκευτικοί όρκοι κλπ. Οι παπάδες πρέπει να βγάζουν τα έσοδά τους μόνοι τους. Οι καραβανάδες πρέπει να δουν μείωση στις αποδοχές τους (μην τους τις κόψουμε κιόλας γιατί μπορεί να είναι χρήσιμοι εν καιρώ πολέμου, δεν ξέρεις τι γίνεται).

Πάντως για να σου φύγει η απορία, ιδεολογικά κλίνω προς τον Κεντρώο χώρο όπως σχηματίστηκε από τον Ελευθέριο Βενιζέλο και τον Γεώργιο Παπανδρέου. Ο τελευταίος γνωστός πολιτικός που εκπροσώπευε το Κέντρο ήταν ο Ιωάννης Ζίγδης. Κάποιες προσπάθειες έκανε και ο Βασίλης Λεβέντης αλλά λόγω ακραίας συμπεριφοράς περιθωριοποιήθηκε και λοιδορήθηκε σύντομα. Σήμερα ο Κεντρώος χώρος δεν υπάρχει στη βουλή. Υπάρχει μόνο δεξιά (Πασοκ/νδ) και άκρα δεξιά (Λαος), δεξιός ψευτοκομμουνισμός (κκε) και κάτι μ@λ@κισμένα :) (Συριζα)

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες