"Καλό" CTR

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Thoughtless
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από Thoughtless » 26 Απρ 2010 21:35

Γιούχου!

Πότε θεωρείτε ότι το CTR είναι καλό σε μία καμπάνια που τρέχεται;
Βάζετε στόχο ανάλογα το niche ή το badget;

Let's see :think:
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Απρ 2010 09:19

Πάνω από 10% πιστεύω ότι είναι καλό (έχω συνδυασμό keywords που δέχεται αρκετά clicks με CTR 26%). Βέβαια όλα είναι σχετικά ανάλογα το προϊόν που πουλάς και πόσο εξειδικευμένο είναι.
Βάζουμε στόχο τους πελάτες σε γενικές γραμμές, όχι το high score.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από scoobby » 27 Απρ 2010 12:07

νομιζω οτι το conversion rate θα επρεπε να ενδιαφερει οσους τρεχουν adwords και οχι το CTR.

Thoughtless
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από Thoughtless » 27 Απρ 2010 16:11

scoobby έγραψε:νομιζω οτι το conversion rate θα επρεπε να ενδιαφερει οσους τρεχουν adwords και οχι το CTR.
Νομίζω παίζουν ρόλο και τα δύο. Είναι σαν ένα είδος αλυσίδας...

@alex 10% ? :O Αρκετό μου φαίνεται ! Αν το πετυχαίνεις πάντως συγχαρητήρια :)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από Figaro » 27 Απρ 2010 16:47

10% είσαι σίγουρος ;
εγώ γιατί είμαι πάντα κοντά στο 0.8-1% ;;;

φυσικά με 10αδες φίλτρα για να μη βαράν κλικ απο τη κάθε μπούρδα σελίδα.

Thoughtless
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από Thoughtless » 27 Απρ 2010 16:57

Figaro έγραψε:10% είσαι σίγουρος ;

Κι'εγώ κάπου εκεί είμαι ... 1-2% ... Το max ήταν σε μία καμπάνια ~5% και πετούσα :P

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Απρ 2010 17:46

Figaro έγραψε:10% είσαι σίγουρος ;

Σιγουρότατος (τσάμπα το πήραμε το Qualification?). Γενικά δεν ξέρω τι διαφημίζεις, αλλά αν έχεις προσέξει σωστά τα keywords, το ad text, τη σχετικότητα του ad text με τα keywords και τη ψυχολογία του πελάτη κτλ κτλ και δεν βλέπεις αποτελέσματα (CTR ή Conversion Rate) ίσως να φταίει και ο ανταγωνισμός. Πχ εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να πετύχω καλό CTR για keyword "hosting", ενώ πχ για κάποια άλλη πιο συγκεκριμένη αγορά πχ "ruby server" θα αισθανόμουν πιο άνετα.

Άβαταρ μέλους
Inprevious

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από Inprevious » 28 Απρ 2010 18:28

Παιδια τι ειναι to CTR? :question:

Thoughtless
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από Thoughtless » 28 Απρ 2010 19:33

Ακρώνυμο του Click Through Rate.
Η αναλογία κλικ/εμφανίσεων μιας διαφημιστικής καμπάνιας.

π.χ. Για μία καμπάνια οι εμφανίσεις είναι 100, τα κλικ στις διαφημίσεις σου είναι 1. Το CTR είναι 1%.

LadyGigi

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από LadyGigi » 17 Ιουν 2010 23:13

Γεια σας παιδιά!

Κοιτούσα κι εγώ πολύ στο παρελθόν το CTR μου για τις 2 καμπάνιες που έχω αλλά θά'θελα να συμφωνήσω πρώτα απ'όλα με τους προλαλήσαντες ότι εξαρτάται απ'το είδος επιχείρησης το τι CTR θεωρείται 'καλό'- Απ'την εμπειρία μου, με επιχείρηση που προωθεί παραγγελίες online, που μετράει δηλαδή όχι μόνο πόσα κλικ γίνονται ανά πόσες εμφανίσεις, αλλά και πόσα απ'αυτά τα κλικ είναι επιτυχημένες μετατροπές (conversions), πλέον σταμάτησα να κοιτώ το CTR και να προσανατολίζομαι περισσότερο σε ROI (ή αλλιώς return on investment, ή απλά απόδοση). Πέρα από κάποιον που θέλει να διαφημιστεί για λόγους επωνυμίας της επιχειρήσης του ή branding γενικότερα, για το ποσοστό από εμάς που μας ενδιαφέρει η πώληση, ή η παραγγελία online, ή εγγραφή σ'ενα newsletter (ή έστω ένα τηλέφωνο που προέρχεται από AdWords!), πιστεύω χρειάζεται να δούμε τη μεγαλύτερη εικόνα και να φύγουμε από CTR, δίνοντας βαρύτητα στο ROI. Ένα post στο επίσημο φόρουμ του Αdwords λέει ακριβώς αυτό;
http://www.google.com/support/forum/p/a ... b93f&hl=el

Χαιρετίσματα σ'ολους :wink:

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από getpaidgr » 21 Ιουν 2010 14:42

σημαντικό είναι το CTR, γιατί αν είναι καλό δίνει πιο πολλά στη google κάνει ανταγωνιστική τη διαφήμισή σου και τελικά μειώνει το κόστος αν κλικ, αν το θέμα δεν είναι μπουχτισμένο πέφτει άνετα κάτω από τα 10 λεπτά το κλικ
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

thanoswsi

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από thanoswsi » 23 Ιουν 2010 12:52

Το Ctr σας δείχνει περισσότερο κατα πόσο το διαφημιστικό μύνημα προσελκύει πελάτες. Εάν θέλεις branding, παίξε με περισσότερα keywords που ειναι σχετικά με το αντικείμενο σου και αύξησε το κόστος σου.
Για ROI κοιτάς keywords που έχουν διάθεση για αγορά.
πχ canon mp530 ειναι πιο πιθανόν αυτος να αγοράσει, παρά σαν Canon printers
Internet Marketing Consultant
twitter.com/thanoswsi
www.interconsult.gr

LadyGigi

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από LadyGigi » 24 Ιουν 2010 05:08

Καλησπέρα σε όλους,
Ευχαριστώ για το σχόλιο για το ROI! Έχεις εν μέρει δίκιο ναι, αλλά το πόσο συγκεκριμένα keywords θα μπουν για ν'αυξηθεί το ROI εξαρτάται και απ'τo πόσο savy είναι ο χρήστης για το συγκεκριμένο προϊόν/υπηρεσία, έτσι δεν είναι?

Στο παράδειγμα των printers π.χ., και ειδικότερα απ'τη στιγμή που το online sale έχει αυξηθεί κατακόρυφα και η Google σαν μηχανή αναζήτησης είναι βασικός τρόπος να κάνει κανείς ψάξιμο ακόμη και ακριβώς αμέσως πριν την online αγορά, είμαι σίγουρη ότι και πιο γενικά keywords όπως canon printers δεν είναι και κακά! Απλά για καλό ROI και CTR μαζί, φυσικά κι είναι καλύτερο λέξη όπως canon printers να καταλήγει σε γενική σελίδα του site με πολλές επιλογές ενώ συγκεκριμένο μοντέλο στην εξειδικευμένη URL με μεγεθυμένη φωτό και online option πχ.

Eyχαριστώ :)
Gigi

thanoswsi

"Καλό" CTR

Δημοσίευση από thanoswsi » 24 Ιουν 2010 10:16

Ο κάθε χρήστης καμμια φορά δεν ξέρει ολες τις ορολογίες ενός προϊόντος και γίνετε savvy αργότερα. Για παράδειγμα ξεκινάει με αναζητηση, οτι εχει "πόνο στο στομάχι" εμφανίζονται διαφημίσεις πχ Πόνο στο Στομάχι; Πιθανές μολύνσεις.. διαβάζει για τις πιθανές μολύνσεις, μαθαίνει καινούργιες ορολογίες, αναζητάει αυτές τις ορολογίες, τελικά ανακαλύπτει οτι χρειάζεται χειρουργείο. Ακούει στην τηλεόραση, οτι υπάρχει χειρουργείο με robot, ψάχνει βρίσκει το davinci robot, κανει αναζήτηση και βρίσκει χειρουργους γιατρούς που κάνουν χειρουργείο με την μέθοδο αυτή.
Ετσι αυξάνεις σταδιακά το ctr, το ROI...αλλά και βρίσκεις σε χαμηλο κόστος keywords.
Internet Marketing Consultant
twitter.com/thanoswsi
www.interconsult.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες