Ξέρετε κανένα πρόγραμμα για να αλλάζω τα mp3 μου σε Karaoke;

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
john_vla

Δημοσίευση από john_vla » 14 Ιούλ 2003 22:40

Εγώ ξέρω πολλά αλλά έχουν πολύ μικρή επιτυχία και δουλεύουν μόνο σε μερικά τραγούδια. Ξέρετε κάποιο που να κάνει άριστα τη δουλειά του;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιούλ 2003 10:05

ΝΤΟΥΠ!

Πέταξες μεγάλο θέμα τώρα! Χεχεχε! :kaloe:

Λοιπόν...

Το "άριστο" αποτέλεσμα που ζητάς πιστεύω πως είναι να σου μείνει το τραγούδι σε μορφή instrumental... Αν έχω δίκιο, τότε ξέχασέ το! Αυτό ΔΕΝ γίνεται!

Η ανθρώπινη φωνή αντιστοιχεί κυρίως στις μεσαίες συχνότητες. Αυτή την ιδιότητα χρησιμοποιούν τα διάφορα προγράμματα και δίνουν το "μέτριο" αποτέλεσμα... Το θέμα όμως είναι πως η φωνή δεν αποτελείται αποκλειστικά από μεσαίες συχνότητες, οπότε σίγουρα κάτι μένει...

Η ουσία όμως είναι άλλη... Έχεις ακούσει έστω κί έναν άνθρωπο να τραγουδάει σε live ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στον δίσκο; Η απάντηση είναι όχι! Κι αυτό γιατί όταν γίνονται οι ηχογραφήσεις, το τελικό "αρχείο" με την φωνή φιλτράρεται πριν την τελική μίξη... Φιλτράρεται με πολλούς τρόπους και για πολλούς λόγους. Πχ να σβήσουν τα "σφυρίγματα" κατά την εκφορά του Σ, τονική διόρθωση, διόρθωση χρόνων, προσθήκη ηχούς - ηχητικό blur, κλπ, κλπ.

Όταν επίσης γίνεται η τελική μίξη με την μουσική, ακολουθείται μια παρόμοια διαδικασία (σε πιο μικρό βαθμό βέβαια) ώστε να "δέσει" όλος ο ήχος σαν σύνολο!

Από όλη αυτή την επεξεργασία έχουμε σαν αποτέλεσμα τον, κατά κάποιο τρόπο, "εκφυλισμό" της φωνής και την ανάμιξή της με τους υπόλοιπους ήχους. Για να γίνει κατανοητό αυτό, παίξε κάποιο κομμάτι σε απλό στερεοφωνικό και μετά παίξ'το σε στερεοφωνικό που διαθέτει σύστημα 3D-Sound (ρύθμισέ το στο μεγαλύτερο επίπεδο που είναι δυνατόν). Κάποιοι ήχοι που θα τους ακούς να "ξεχωρίζουν" είναι αυτοί που "εκφυλίστηκαν" λίγότερο από τους άλλους. Αυτούς είναι και πιο εύκολο να τους απομονώσεις.

Αυτό που ίσως έχεις παρατηρήσει στο αποτέλεσμα πολλών προγραμμάτων, είναι ότι ίσως να αφαιρούν σε μεγάλο ποσοστό την φωνή, μένει όμως κάποιο ίχνος της, πχ ένα σημείο χροιάς, η ηχώ ή και κάτι άλλο... Εκεί φαίνεται το πόσο "πολυδιάστατος" ήχος είναι η φωνή!

Τέλος να προσθέσω πως είναι γενικά πιο εύκολο να βγάλεις την μουσική και να κρατήσεις τα φωνητικά (a capella). Αν έχει τύχει να ακούσεις κάποια κομμάτια a capella (αυτά που έχουν οι djs κυρίως) θα παρατηρήσεις πως από την φωνή που ακούς "κατι λείπει". Αυτό που λείπει είναι τα "ίχνη" που απομένουν κατά την δημιουργία instrumental...

Eλπίζω να έγινα κατανοητός! Συγνώμη για την ορολογία, ίσως δεν είναι 100% σωστή, αλλά ειμαι "αυτοδίδακτος" :oops:

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 15 Ιούλ 2003 11:13

Το μόνο πρόγραμμα που ξέρω για αυτή του δουλειά είναι το Dart karaoke studio. Τώρα δεν ξέρω την αποτελεσματικότητα του στην αφαίρεση της φωνής γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως δεν πιστεύω να έχεις τέλεια αποτελέσματα σίγουρα θα μένουν υπολείμματα της φωνής στο τραγούδι.

Εάν δεν δοκιμάσει το πρόγραμμα μπορείς να κατεβάσεις απο εδώ (12.60 ΜΒ): http://download.dartpro.com/dart_karaoke_studio.zip

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 15 Ιούλ 2003 17:32

Ego mono ena exo xrisimopoiisei. Ena plugin gia to Winamp 2.x kai leitourgouse arketa kala.. Se tragoudia me polles kithares kai psila solos den apedide sosta panta alla se genikes grammes ekane ti douleia tou!
exeis psaksei profanos sto winamp.com kai mallon thes ksexoristo prog omos e?

Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 08 Νοέμ 2003 17:58

θα ηθελα και εγω εν τετοιο προγραμμα αν και δεν εχω τοσες πολλες απαιτησεις. Δεν με πειραζει να μεινουν καποια υπολειμματα φωνης. Απλα θελω να κανω ενα παρτυ και σκεφτηκα οτι θα ηταν καλη ιδεα. Εχετε κατι αλλο μικροτερο σε μεγεθος να μου προτεινεται. Και αν ειναι δυνατον να ειναι και στο τζαμπα!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Νοέμ 2003 23:21

EneMe έγραψε:ΝΤΟΥΠ!Το "άριστο" αποτέλεσμα που ζητάς πιστεύω πως είναι να σου μείνει το τραγούδι σε μορφή instrumental... Αν έχω δίκιο, τότε ξέχασέ το! Αυτό ΔΕΝ γίνεται!
Η ανθρώπινη φωνή αντιστοιχεί κυρίως στις μεσαίες συχνότητες. Αυτή την ιδιότητα χρησιμοποιούν ..................
ορολογία, ίσως δεν είναι 100% σωστή, αλλά ειμαι "αυτοδίδακτος" :oops:
Η φωνή είναι 100% κοινό στοιχείο ανάμεσα στα 2 κανάλια του ήχου (στα περισσότερα κομάτια) οπότε δέν είναι και κάτι το πάρα πολύ δύσκολο να μειωθεί το επίπεδο της έντασης της. Τελείως δέν βγαίνει αλλα για caraoke κάνει.

Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 14 Νοέμ 2003 19:55

Θα με βοηθησει τελικα κανεις?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες