Η Sony σταματά την πώληση δισκετών από το 2011

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 27 Απρ 2010 23:57

Εικόνα

Η Sony σταματά την πώληση δισκετών εντός του 2011, σημαίνοντας έτσι το οριστικό τέλος των δισκετών που χρησιμοποιούνταν εδώ και τόσα χρόνια από εκατομμύρια χρήστες υπολογιστών ως μέσα αποθήκευσης.
Η πολυεθνική εταιρία ηλεκτρονικών ειδών, Sony, σύμφωνα με δηλώσεις της θα σταματήσει την πώληση του «30χρονου» μέσου αποθήκευσης στην Ιαπωνία από το Μάρτιο του 2011.
Ήδη από την φετινή χρονιά και συγκεκριμένα από τον Μάρτιο,η εταιρία σταμάτησε τις πωλήσεις δισκετών στις περισσότερες διεθνείς αγορές, κάτι που οφείλεται κυρίως στην έλλειψη ζήτησης και τον μεγάλο ανταγωνισμό που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια από άλλα μέσα αποθήκευσης.

Σύμφωνα με το BBC, ο αργός θάνατος της δισκέτας ξεκίνησε το 1998 όταν η Apple αποφάσισε να μην συμπεριλάβει μονάδα δισκέτας στον υπολογιστή iMac G3.
Από τότε αρκετές εταιρείες, συμπεριλαμβανομένης και της Dell το 2003, σταμάτησαν να εφοδιάζουν τους υπολογιστές τους με τέτοιες μονάδες.
Το PC World σταμάτησε τις πωλήσεις δισκετών το 2007.
Ωστόσο, η Sony συνέχισε την πώληση δισκετών και την κατασκευή/παραγωγή τους ανά εκατομμύρια. Πλέον, η εταιρεία αποφασίσε να σταματήσει εντελώς τις πωλήσεις καθώς ο ανταγωνισμός από την online αποθήκευση και τις φορητές συσκευές USB αυξήθηκε και κατέκτησε την αγορά.

Πηγή Εικόνας: jimonlight.com
Πληροφορίες Κειμένου: BBC
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 28 Απρ 2010 00:13

Δεν την θεωρώ και την καλύτερη κίνηση αλλά πλέον ποιος τις χρησιμοποιεί...
Αφού με φλασάκι και ποιο μικρό είναι και μεγαλύτερης
χωριτικότητα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Απρ 2010 00:52

logiko to vlepo.
an einai ta esoda ligotera apo ta eksoda paragogis, eine fisiologiko na stamataei i paragigi tous. an eixe kerdos de nomizo na tis stamatouse.

Aloste the big picture is the money.....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Απρ 2010 00:57

αλλά πλέον ποιος τις χρησιμοποιεί...
To IKA και οι ΕΦΟΡΙΕΣ, νομίζω και κάποιες τράπεζες.

Στο κατάστημα που έχει τύχει να στείλουμε διορθωτικά αρχεία ΑΠΔ, καταστάσεις φόρων και τέτοια ωραία πραγματάκια, δεν δέχονται με τίποτα οι υπάλληλοι flashάκια, (το γιατί είναι άγνωστο, ίσως πάσχουν από κάποια σπάνια αλλεργία στις φλασιές και τα φλας), και οι υπολογιστές τους δεν έχουν καν cd reader.

Μάλλον θα πρέπει να ενημερώσω τον κόσμο για μαζικές παραγγελίες (όσο κυκλοφορούν ακόμα).

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 28 Απρ 2010 01:00

dva_dev έγραψε:...ίσως πάσχουν από κάποια σπάνια αλλεργία στις φλασιές και τα φλας.
:D
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 01 Μάιος 2010 00:16

Καιρός ήταν! Δέν νομίζω ότι πλέον αξίζει ή είναι συμφέρων να δόσει κάποιος χρήματα για 1.44 MB !
Επίσης πρέπει να καταλάβουν κάποια παπούδες ότι η πληροφορική εξελίσσεται με ραγδαίους ρυθμούς και ότι η δισκέτα δέν είναι το καλύτερο μέσο αποθήκευσης δεδομένων (βλέπε πανεπιστήμια,τει,δημόσιες υπηρεσίες). Ήρθε ο καιρός να μάθουν μερικοί ότι υπάρχει το cd,dvd,flash drive.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 01 Μάιος 2010 00:52

spiros81 έγραψε:Καιρός ήταν! Δέν νομίζω ότι πλέον αξίζει ή είναι συμφέρων να δόσει κάποιος χρήματα για 1.44 MB !
Επίσης πρέπει να καταλάβουν κάποια παπούδες ότι η πληροφορική εξελίσσεται με ραγδαίους ρυθμούς και ότι η δισκέτα δέν είναι το καλύτερο μέσο αποθήκευσης δεδομένων (βλέπε πανεπιστήμια,τει,δημόσιες υπηρεσίες). Ήρθε ο καιρός να μάθουν μερικοί ότι υπάρχει το cd,dvd,flash drive.

Άσε έκανε μία γνωστή μου αίτηση για μεταπτυχιακό και ήθελα κάποια έγγραφα σε δισκέτα... LOLEN
Εικόνα

sottric

Δημοσίευση από sottric » 13 Μάιος 2010 14:28

Το τέλος μιας εποχής! Αν και εμένα μου άρεσαν οι παλιές 5 1/4 νομίζω τις λέγανε. Τσαντιζόσουνα που κολλούσε το παιχνίδι, γύριζες το ματσούκι, τράβαγες τη δισκέτα έξω και την τσαλάκωνες με μανία και ξεθύμενες!!! :):):):-p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης