Ποσοι "νιπτουν τας χειρας τους" για τον ΙΕ6?

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Απρ 2010 16:02

Ποσους συναδελφους γνωριζετε πως το αναφερουν επισημα στη σελιδα τους?

http://www.onnup.net/%CE%95%CF%84%CE%B1 ... rer-6.html

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 29 Απρ 2010 17:36

Χαχα Νότη μήπως σου έχει γίνει εμμονή ο τρισκατάρατος? :lol:
Θέλεις να φτιάχνεις εφετζίδικα πράγματα και δεν στο επιτρέπει?

Πιστεύω τώρα ήρθε η ώρα να ξεκινήσεις να τον αφήνεις.

Τώρα πλέον μόνο το 8.9% τον χρησιμοποιεί και όσο πάει μειώνετε δραματικά.
Πιστεύω του χρόνου τέτοιο καιρό να είναι γύρω στο 3.5% :kaloe:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Απρ 2010 17:49

dystyxos, otan kapoios leei exei exousiodothmeno synergeio autokinhton Fiat tha prepei na exei thn texnognosia kai einai ypoxreomenos na feiaxnei apo montela tou 70 eos montela tou 10...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 29 Απρ 2010 18:11

Σωστός πατρίδα, αλλά σε 3 χρόνια δεν θα τον χρησιμοποιεί πλέον κανείς, οπότε δεν θα υπάρχει λόγος να δημιουργούνται σελίδες που να παίζουν στον ΙΕ6.
Και ο ΙΕ5 υπήρχε κάποτε αλλά τώρα πλέον δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Απρ 2010 18:28

Οπότε να υποστηρίζουμε και IE 5 και πριν; ή και firefox, opera κλπ αρχαίες εκδόσεις που φαίνονται και αυτές στα στατιστικά στα ποσοστά που συνήθως βλέπουμε να αναφέρονται ως "other" ;
Πόσο είναι αυτό το ποσοστό btw ας πούμε εδώ στο freestuff ή σε άλλα sites με traffic;
Γιατί π.χ. να επιλέγουμε να υποστηρίξουμε ένα 5% που έχει ie 6 αλλά όχι το 5 % που έχουν άλλους άσχετους browsers ή αρχαίες εκδόσεις;

Νομίζω πως μετά από 8 και χρόνια ζωής και με 2 νεότερες εκδόσεις να έχουν ήδη κυκλοφορήσει και να έχει παρασχεθεί δωρεάν μέσω updates των windows για αυτές και άλλη μια 3η έκδοση (ie 9) να είναι ήδη σε σχεδόν beta, είναι αρκετός καιρός να αναβαθμίσουν όσοι έμειναν με παλιούς browsers.
Ένα μηνυματάκι του στυλ αναβαθμίστε σε νεότερη έκδοση με links προς νέους browsers πιστεύω είναι αρκετό, όχι και να του κόβεις τελείως την πρόσβαση.
Από εκεί και πέρα η άποψη μου είναι πως οι browsers πρέπει να τηρούν τα web standards και όχι οι developers να πρέπει να κάνουν παραλλαγές αναλόγως τον browser.

Αυτό το 9 % περίπου που βγαίνει ότι χρησιμοποιούν ακόμα ie 6, μπορούμε να το ψάξουμε λίγο έτσι για να το διασταυρώσουμε;
Για ποστάρετε εδώ στατιστικά από δικά σας sites με αξιόλογη κίνηση να δούμε αν μπορούμε να το διασταυρώσουμε - ΑΝ τον υποστηρίζουν ακόμα οι εφαρμογές στατιστικών που χρησιμοποιείται - και μαζί και το ποσοστό των υπολοίπων (other) browsers...

Βλέπω π.χ. στο log.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Απρ 2010 18:45

http://www.youtube.com/watch?v=0ZCoIege8oM

o kataskeuasths eite den to eixe provlepsei eite to eixe provlepsei alla den ton endiefere giati aplos hthele sto diafhmistiko na anagrafei oti exei aerosakkous (mercedes einai, mallon to 2o isxyei)

tora ti na kanoume? na katarghsoume tous aerosakous giati mporei mia grioula na mas xtyphsei me thn tsanta ths? na riksoume porta se osous den exoun neotero browser?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Απρ 2010 19:01

vassilism έγραψε:Χαχα Νότη μήπως σου έχει γίνει εμμονή ο τρισκατάρατος? :lol:
Θέλεις να φτιάχνεις εφετζίδικα πράγματα και δεν στο επιτρέπει?

Πιστεύω τώρα ήρθε η ώρα να ξεκινήσεις να τον αφήνεις.

Τώρα πλέον μόνο το 8.9% τον χρησιμοποιεί και όσο πάει μειώνετε δραματικά.
Πιστεύω του χρόνου τέτοιο καιρό να είναι γύρω στο 3.5% :kaloe:

xaxa οχι ρε Βασιλη, απλα μου εκανε εντυπωση που το ειδα και σαν επισημο μηνυμα σε web design εταιρεια προς τους πελατες της.

Δημητρη, παρομοια στατιστικα εχω και εγω:
41.72% ΙΕ

kai to 11.3% του ανωτερω ποσοστου ειναι IE6

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 29 Απρ 2010 19:21

dimsis έγραψε:Από εκεί και πέρα η άποψη μου είναι πως οι browsers πρέπει να τηρούν τα web standards και όχι οι developers να πρέπει να κάνουν παραλλαγές αναλόγως τον browser.
Αυτό θα ήταν το ποιο σωστό, πιστεύω στο μέλλον να γίνει.
korgr έγραψε:xaxa οχι ρε Βασιλη
Ρε σε ποιόν τα πουλάς αυτά? Αφού τρώγεσαι εδώ και καιρό :lol:
Σε λίγο σε βλέπω αντί για ΙΕ6 να τον αποκαλείς ο ακατανόμαστος :lol:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Απρ 2010 19:57

Μωρε οχι μονο ακατανομαστος αλλα και τρισκαταρατος.
:lol:

Παντως μεχρι τωρα κραταω καλη συμβατοτητα μαζι του, του εχω παρει τον ...αερα :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Απρ 2010 20:51

fafos οκ αλλά επαναλαμβάνω την ερώτηση... έχω και 2 επισκέπτες τον μήνα με IE 5.5 θα πρέπει να υποστηρίξω και αυτη την έκδοση; παίζει να έχω και κάποιους με δικούς τους άγνωστους - μη διαδεδομένους browsers. Με αυτούς τι κάνουμε; πες ότι μπαίνουν και 20 τέτοιοι τον μήνα στο Χ site μου, τους υποστηρίζω κάνοντας "χακιές" για την κάθε παραξενιά και ιδιοτροπία του οποιουδήποτε άσχετου browser (με πιθανές άσχετες engines) που έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία 10 χρόνια; να υποστηρίξουμε και mosaic και netscape μήπως για τους αρχαίους;

Άποψη μου είναι πως έτσι δεν κάνουμε καλό. Πρέπει να σπρώξουμε και να πιέσουμε ώστε οι browsers να χορεύουν τον δικό μας χορό και όχι το αντίθετο. 100% υποστήριξη των τελευταίων web standards από τον browser ή στον καιάδα. Ακραίο μεν, αλλά σκεφτείτε πόσο χρόνο θα μας γλίτωνε σε development και ελέγχους αν ότι φτιάχναμε έδειχνε παντού το ίδιο. ΔΕΝ το κάνουμε αυτό σήμερα στην πράξη. Κινούμαστε βάση παγκόσμιων στατιστικών ή των στατιστικών των δικών μας sites ... οπότε εγώ μπορεί να αποφασίσω να υποστηρίξω π.χ. τον ibrowse επειδή έχω ένα site για σαν το retromaniax.gr και μπαίνουν τρελαμένοι Amiga users... δεν πάει να πει πως πρέπει να τον υποστηρίξουμε όλοι.

Ο τραπεζικός υπάλληλος που έχει ακόμα windows 3.1 for networks και τον τον ie 1 να σερφάρει στις εφαρμογές που έγιναν ειδικά για αυτόν αλλιώς ας μείνει σε ότι μπορεί να διαβάσει ακόμα στο σημερινό web.

Αναλογιστείτε τι έχει γίνει και πόσο έχει αλλάξει το web από το 1999 που πρωτοκυκλοφόρησε ο IE 5.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Απρ 2010 21:02

poious na piesoume? edo den mporousa na pieso kapoious pelates na mhn dinoun ta stoixeia ths diaxeirishs tou site se opoion nanai gia na poulhsoun mourh.. perimeneis na tous peisoume na allaksoun browser? mhpos kseroun pos ton allazoun? :lol:

kai ego mazi sou eimai, alla auto pou leo einai oti den prepei na rixnoume porta me akraies paremvaseis sto site, se atoma pou gia tous dikous tous logous xrhsimopoioun palaious browsers..

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Απρ 2010 21:09

Προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω όσους σταμάτησαν να υποστηρίζουν παλιότερους browsers. Αλλά εννοείται πως θεωρώ ανόητα τα αφοριστικά μηνύματα τύπου "έχεις browser αρχαιολογία δεν σου επιτρέπω να δεις τίποτε στο site μου", αλλά είμαι υπέρ της προτροπής του χρήστη να αναβαθμίσει τον browser του και ας τον αφήσουμε να μπει να δει το site έστω και με κάποιες διαφορές συγκριτικά με τους άλλους browsers.
Πόρτα σε κανέναν... μηνυματάκι για αναβάθμιση και ότι μπορούν να διαβάσουν ας το διαβάσουν με τον browser που έχουν.... ΔΩΣΤΟΥ link για απευθείας download νεότερων εκδόσεων. Με 3 κλικ θα έχει εγκαταστήσει κάποιον νέο.
Είχα βάλει και ένα script της ίδιας της google εδώ παλιότερα για αυτή τη δουλειά, που τα παρουσίαζε και πολύ όμορφα (αλλά ήθελε javascript enable :p )

PS: Αυτό με την πόρτα που λες, είναι μια ακραία μορφή πίεσης πάντως.... πολλοί που το κάνουν το βλέπουν έτσι, αλλά έχει και πολλούς που το κάνουν απλά επειδή "M$ sux" :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Απρ 2010 21:12

dimsis έγραψε: ΔΩΣΤΟΥ link για απευθείας download νεότερων εκδόσεων. Με 3 κλικ θα έχει εγκαταστήσει κάποιον νέο.
viastiko se vrisko.. ego paradido mathimata akoma diaforas username me password.. esy thes na tous pas sta 3 vhmata? :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Απρ 2010 21:33

Δες π.χ. κάποιο ωραίο link http://www.e-steki.gr/upgrade.html που είχα ξαναποστάρει εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =30#403451 που είναι το script της google που αναφέρω παραπάνω και όπου έγραφα πάνω κάτω τα ίδια και τότε. (αν διαβάσει κανείς το θέμα από την αρχή)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Απρ 2010 21:36

dimsis έγραψε:Δες π.χ. κάποιο ωραίο link http://www.e-steki.gr/upgrade.html που είχα ξαναποστάρει εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =30#403451 που είναι το script της google που αναφέρω παραπάνω και όπου έγραφα πάνω κάτω τα ίδια και τότε. (αν διαβάσει κανείς το θέμα από την αρχή)
kala exeis ksefygei teleios milame.. poios tha kathisei na ta diavasei ola touta? prepei na grapsoume kai kati sto facebook! den tha xalasoume thn hmera mas diavazontas gia browsers!! :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες