Ποσοι "νιπτουν τας χειρας τους" για τον ΙΕ6?

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 30 Απρ 2010 13:25

προτείνω να βάζουμε αυτό το καταπληκτικό plugin στις σελίδες μας:

http://plugins.jquery.com/project/crash

:P
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Απρ 2010 17:40

alkoolikous den vazo sthn varka.. tha perasete oloi test prin mpeite mesa: http://www.youtube.com/watch?v=_n1weP0b5NY

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 03 Μάιος 2010 13:38

dimsis έγραψε:Δες π.χ. κάποιο ωραίο link http://www.e-steki.gr/upgrade.html που είχα ξαναποστάρει εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =30#403451 που είναι το script της google που αναφέρω παραπάνω και όπου έγραφα πάνω κάτω τα ίδια και τότε. (αν διαβάσει κανείς το θέμα από την αρχή)
Πιο ψαρωτικό κατά τη γνώμη μου
http://ie6update.com/

presence
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από presence » 04 Μάιος 2010 23:48

Πριν απο λίγες μέρες και μόλις είχα τελειώσει να κόβω μια νέα σελίδα. Κλασίκα, τσέκαρα σχολαστικά όλους τους γνωστούς browsers που έχω στο pc και είδα τη σελίδα μια χαρά να παίζει σε όλους. Δεν είχα όμως IE6.

Γυρνώντας στο σπίτι και ανοίγοντας τον ΙΕ6 στο laptop βρήκα ευκαρία να ρίξω μια ματιά στη σελίδα που είχα φτιάξει. Ε! Καλύτερα να μην το είχα κάνει. Δεν ήταν χάλια αλλά όχι και όπως έπρεπε. Απλά, δεν μπήκα στον κόπο να το διορθώσω. Ίσως κάποιος άλλος να το έκανε.
PRESENCE on the web, www.presence.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Μάιος 2010 01:01

presence έγραψε:Πριν απο λίγες μέρες και μόλις είχα τελειώσει να κόβω μια νέα σελίδα. Κλασίκα, τσέκαρα σχολαστικά όλους τους γνωστούς browsers που έχω στο pc και είδα τη σελίδα μια χαρά να παίζει σε όλους. Δεν είχα όμως IE6.

Γυρνώντας στο σπίτι και ανοίγοντας τον ΙΕ6 στο laptop βρήκα ευκαρία να ρίξω μια ματιά στη σελίδα που είχα φτιάξει. Ε! Καλύτερα να μην το είχα κάνει. Δεν ήταν χάλια αλλά όχι και όπως έπρεπε. Απλά, δεν μπήκα στον κόπο να το διορθώσω. Ίσως κάποιος άλλος να το έκανε.
Ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του!
Its simple as this!
:D

presence
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από presence » 05 Μάιος 2010 04:14

korgr έγραψε:
presence έγραψε:Πριν απο λίγες μέρες και μόλις είχα τελειώσει να κόβω μια νέα σελίδα. Κλασίκα, τσέκαρα σχολαστικά όλους τους γνωστούς browsers που έχω στο pc και είδα τη σελίδα μια χαρά να παίζει σε όλους. Δεν είχα όμως IE6.

Ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του!
Its simple as this!
:D
Ναι στην περίπτωση αυτή δεν είχε και τόσο σημασία!
PRESENCE on the web, www.presence.gr

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Μάιος 2010 13:20

Δεν έχω δει καν τη σελίδα μου σε IE6 :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Μάιος 2010 17:07

ALR έγραψε:Δεν έχω δει καν τη σελίδα μου σε IE6 :P
Μην ανησυχεις, ανησυχουν αλλοι που την βλεπουν :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μάιος 2010 19:38

Άλλο ένα σκριπτάκι σαν της google, που τσεκάρει και βγάζει προειδοποίηση σε όσους χρησιμοποιούν παλιούς browsres, αλλά και επιλογές για να εγκαταστήσουν κάποιον νεότερο:
http://www.freethefoxes.com/

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Ιουν 2010 21:36

Έλα Νότη, ευχάριστα νέα :)
http://mashable.com/2010/06/01/ie6-below-5-percent/

According to web analytics company StatCounter, Microsoft’s Internet Explorer 6 is now truly a relic of the past with less than 5% of market share in the U.S. and Europe.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Ιουν 2010 22:49

dimsis έγραψε:Έλα Νότη, ευχάριστα νέα :)
http://mashable.com/2010/06/01/ie6-below-5-percent/

According to web analytics company StatCounter, Microsoft’s Internet Explorer 6 is now truly a relic of the past with less than 5% of market share in the U.S. and Europe.
Πώς θα ζησουμε χωρις ΙΕ 6???
:hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Ιουν 2010 11:07

Θα τον βάλουν στο Μουσείο Κορίνθου έμαθα ρε συ φορτωμένο σε έναν Pentium, να περνάς από εκεί να σερφάρεις αν αφήνουν το κοινό να αγγίζει τα εκθέματα :p
Ακόμα λίγα χρόνια και θα βρίσκουμε IE 6 σε ανασκαφές χιχιχι Εικόνα

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 22 Ιουν 2010 19:41

Όσο φτιάχνονται ιστοσελίδες με βάση τους web browsers και όχι τα standards, θα υπάρχουν τέτοιοι web broswers

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Ιουν 2010 00:02

Οσο φτιάχνονται ιστοσελίδες που δεν ακολουθούν τα web standards θα βγαίνουν browsers που θα προσπαθούν να δείξουν σωστά αυτές τις ιστοσελίδες.

GeorgeMak

Δημοσίευση από GeorgeMak » 23 Ιουν 2010 02:18

Αρχικά να πω ότι όλοι ασχολούνται με IE6 αλλά και ο IE7 έχει πολλές "ιδιαιτερότητες" στο rendering και πολύ μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών. IE7 is the new IE6. Με τον 8 κάτι γίνεται στο rendering, τώρα περιμένω τον 9 με το νέο js engine μήπως δούμε και λίγο performance improvement γιατί "σερνόμαστε". Καλά για css 3.0 και html 5 δεν έχω ελπίδες για 2-3 εκδόσεις ακόμα, οπότε υπομονή...

Στο θέμα μας... τα ποσοστά των browsers είναι "φθηνές" δικαιολογίες για τους devs... Όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχουν αξιόπιστα στατιστικά για το web εκτός από αυτά που βλέπει κάποιος στο live site του. Πχ. στο freestuff και στο facebook o IE6 ΣΙΓΟΥΡΑ πέφτει ΠΟΛΥ κάτω από 5%, άρα όποιος και να φέρει αποτελέσματα στατιστικών που να μην αφορούν συγκεκριμένο domain συγκρίνει πορτοκάλια με υποβρύχια. Επίσης πιστεύω ότι είναι κοινή αποδοχή πως αν η google πάει και βάλει κάπου ένα notification πως ο IE6 είναι unsupported το 5% θα γίνει 0.5%, ενώ αν ήθελε η MS το 5% θα γινόταν 0 σε 2 μέρες. Αυτό έχει γίνει παλιότερα από το facebook και κάποια ακόμα sites(βαριέμαι να βρίσκω το σχετικό άρθρο τώρα) και νομίζω ότι άλλαξε αρκετά την εικόνα. Νομίζω ότι ήταν κάπου γύρω στο release του IE8.
Η δική μου τακτική είναι εφόσον υπάρχει το site και γίνει redesign: redirect IE6&7 σε subdomain/virtual dir. που περιέχει την παλιά έκδοση, σε περίπτωση που είναι καινούριο: Lite version που να περιέχει όλο το content/functionality & λίγα από ομορφιές...

Σε κάθε περίπτωση όπως λέει και ο dva_dev και αρκετοί ακόμα από όσο πρόλαβα να δω το μεγάλο πρόβλημα είναι οι ... τύποι που πουλάνε (ακριβά) sites που δεν ακολουθούν τα web standards. Ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε: ~90%(ίσως και παραπάνω) στην Ελλάδα. Το Σάββατο μου έλεγε φίλος μου πως άκουσε με τα αυτιά του web dev αφού του είπε ο πελάτης ότι δεν παίζει καλά σε όλους τους browsers το site να του απαντά ότι το joomla είναι μόνο για firefox. ΌΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ.

edit: Ξέχασα να πω και το άλλο: καλά και χρήσιμα τα scripts που βγάζουν ότι "πρέπει να αναβαθμίσετε το φυλλομετρητή σας" όπως για παράδειγμα αυτό που λέει ο fusion να βγουν στο laptop του μπάρμπα-Γιώργη με τα xp, αλλά αν υποθέσουμε πως θέλω να μπω και να διαβάσω μια πληροφορία και δεν έχω πρόσβαση σε άλλο browser πλην του ΙΕ6 (πχ. να μη μπορώ να κάνω εγκατάσταση γιατί δεν είμαι local admin στο μηχάνημά μου - βλ. τραπεζικά/εταιρικά δίκτυα όπου υπάρχουν policies), τότε μένω με το κ*** στο χέρι. Ειδικά αν δεν είναι απλό notification κάπου στη σελίδα δεν παίζει αυτό, απαράδεκτο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες