Ασφαλεια Δεδομένων

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασφαλεια Δεδομένων

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Μάιος 2010 17:19

Καλησπέρα σε όλους αδέρφια η ερώτηση μου είναι απλή.

Ας υποθέσουμε ότι έχω κάνει ένα δίσκο με C: και D:. Eστω ότι το C έχει λειτουργικό kai το D εφαρμογές. πώς μπορώ να προστατέψω ότι έχει μέσα ο δίσκος, να μην αντιγραφούν η να μην μπορεί ο δίσκος να Ghostaristi. Mπορούμε να το κάνουμε και καλά σαν άδεια χρήσης; Δηλαδή να βάλω μια εφαρμογή η κάτι τέτοιο anyway το οποίο να επικοινωνεί με ένα server και αν ισχύει η άδεια να λειτουργεί ο δίσκος αλλιώς όχι.

Αυτααααααααααααααααααααααααα :))))) :pint: :pint: :pint:
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασφαλεια Δεδομένων

Δημοσίευση από MegasmorF » 05 Μάιος 2010 23:25

tok tok κανείς;;;;
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ασφαλεια Δεδομένων

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2010 14:10

Άργησα, υπερβολικά πολύ, να σου απαντήσω.... Πρέπει να το ομολογήσω!
Όμως σκεφτόμουν τι να σου έγραφα :wink:
Anyway Ο μόνος ασφαλέστατος τρόπος πρόσβασης στο PC σου (όχι μόνο στον όποιον δίσκο σου) είναι Domain δίκτυο. Προϋποτίθεται η ύπαρξη δύο Domain servers, ενώ το PC σου ως Client θα πρέπει να έχει όποιο NT-Core λειτουργικό σε έκδοση Professional και άνω.
Από κεί και μετά διαμορφώνονται άδειες από τον Server, ώστε κάποιος να κάνει διάφορα, ή όχι, ανάλογα με Username και Password.
Αν πρόκειται τώρα για το ίδιο το PC σου... Για να μην μπορεί κάποιος π.χ. να το ανοίξει εκτός από εσένα, ή άλλον εξουσιοδοτημένο, υπάρχει πάντα το Password του BIOS!... Αστέρι! Δεν σπάει με τίποτα, αν δεν ανοιχτεί το κουτί για να γίνει RESET.
Αυτά όλα σ'τα γράφω επειδή υποψιάζομαι ότι: Λείπεις ώρες απ'το PC σου, που το αφήνεις αναμένο. Έτσι υπάρχει ο κίνδυνος υποκλοπής/ghost των όσων ανέφερες.
Αν πέφτω πολύ έξω, γίνε λίγο πιό σαφής: Συνθήκες εγκλήματος, πιθανοί ύποπτοι κλπ
Και πάλι: Χίλια συγγνώμη για την αργοπορία στην ανταπόκριση :oops: :oops:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης