2 Λειτουργικα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
GPSWATCH
Επικοινωνία:

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από GPSWATCH » 05 Μάιος 2010 00:24

γιάσας
Έχω ένα φορητό Turbox με 178 GB ελεύθερα από τα 300 GB με windows 7, και για κάποια εφαρμογή πρέπει να εγκαταστήσω windows XP, ποιες λύσεις υπάρχουν ? μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο εξωτερικό δίσκο ?
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μάιος 2010 10:32

Πολύ καλή σου μέρα :D :D
Αν και δεν 'σκαμπάζω' σχεδόν τίποτα από Windows7, γιατί -σε πρώτη φάση- δεν κοιτάζεις αυτό εδώ; Ίσως σε απαλλάξει από πολλά..... :wink: :wink:
Εκτός αν δεν έχεις Windows7 Professional, Ultimate, ή Enterprise, οπότε μάταιο....
Φαντάζομαι πως ΝΑΙ... Μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό δίσκο, αρκεί να ενημερώσεις το BIOS, ότι μπορεί να κάνει εκκίνηση (Boot), από USB θύρα! Οπότε 'βλέποντας' πλέον τα δύο λειτουργικά, θα σε ρωτάει από πού να εκκινήσει.... Αν δεν το κάνει, και κάνει εκκίνηση κατευθείαν από (Windows7 π.χ.), πρέπει να υπάρχει ένα ανάλογο toolάκι, (μάλλον από Microsoft) που θα το κάνει να σε ρωτάει.
Αυτά αν βαριέσαι ν'αλλάζεις κάθε φορά το Boot-priority από το BIOS :wink:
Αυτά προς το παρόν :P Ελπίζω να βοήθησα :D
Περιμένουμε νέα σου :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Μάιος 2010 12:14

Μια επίσης εύκολη λύση είναι με virtual machine. Φαντάσου το σαν ένα προγραμματάκι όπου του ορίζεις το hardware που θες να χρησιμοποιήσει (τους πόρους του υπολογιστή) και μετά κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό.

Τρέχεις windows 7 και μέσω του προγράμματος τρέχεις windows XP το οποίο το βλέπει σαν να είναι τελείως άλλο λειτουργικό, έτσι έχεις δύο λειτουργικά ταυτόχρονα.

Είναι πανεύκολο στη χρήση και πιστεύω θα σε εντυπωσιάσει :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μάιος 2010 12:44

Φίλε Kainourios πολύ καλή σου μέρα :D :D
1) Καλό θα ήταν, να του έδινες το "Πού θα βρεί το Virtual Machine, και Πώς θα το εγκαταστήσει;" και
2) Είδες πόσο ελεύθερο δίσκο έχει :-? Φαντάσου εκτός από το 'Virtual Machine', να εγκαταστήσει Windows XP και μετά και την εφαρμογή :hammer: :hammer:
Με το δίσκο που θα έχει μείνει (αν θα έχει μείνει) ελεύθερος, θα μιλάμε για φοβερό 'σύρσιμο' στο μηχάνημα, λόγω πολύ περιορισμένης Virtual Memory.
PC-Ponemenos
Εικόνα

GPSWATCH
Επικοινωνία:

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από GPSWATCH » 05 Μάιος 2010 14:54

γιάσας ,
εμένα προς το παρόν θα με βόλευε να έχω εξωτερικο δίσκο και με το BIOS όποτε θέλω να εκκινώ το αντίστοιχο λειτουργικό . εάν μπορεί να γίνει αυτό θα μείνω σε αυτό για να έχω και τις χωριτικοτητες των δίσκων

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Μάιος 2010 15:37

DGeorge έγραψε:Φίλε Kainourios πολύ καλή σου μέρα :D :D
1) Καλό θα ήταν, να του έδινες το "Πού θα βρεί το Virtual Machine, και Πώς θα το εγκαταστήσει;" και
2) Είδες πόσο ελεύθερο δίσκο έχει :-? Φαντάσου εκτός από το 'Virtual Machine', να εγκαταστήσει Windows XP και μετά και την εφαρμογή :hammer: :hammer:
Με το δίσκο που θα έχει μείνει (αν θα έχει μείνει) ελεύθερος, θα μιλάμε για φοβερό 'σύρσιμο' στο μηχάνημα, λόγω πολύ περιορισμένης Virtual Memory.
1) Πράγματι δεν είπα γιατί υπάρχουν πολλά virtual machines και πολλές λύσεις οπότε δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία για το ποιο και τι είναι καλύτερο. Αλλά άντε να πώ :), υπάρχει το virtualbox που είναι δωρεάν για windows, αλλά εγώ προτιμώ και χρησιμοποιώ vmware workstation το οποίο όμως το πληρώνεις.

2) Είπε οτι έχει σκληρό, 5-10gb αρκούν για windows XP και πόσο πια θα του πάρει για την εφαρμογή;; :) Αν τώρα εννοείς για τη RAM, ναι σε virtualization με 2 OSes για windows θα έχει κάποια προβλήματα αν έχει λίγη RAM, ειδικά αν η εφαρμογή του είναι hardcore, αλλά είναι η πιο φτηνή και εύκολη λύση όπως το βλέπω και μπορεί να το δοκιμάσει εξάλλου σε περίπτωση που δεν αρκεί η δικιά σου λύση. :) Σίγουρα πάντως έχει να μάθει πολλά αν δοκιμάσει το virtualization!

GPSWATCH
Επικοινωνία:

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από GPSWATCH » 08 Μάιος 2010 23:18

έβαλα ένα άλλο σκληρό απο άλλο φορητο που είχα και προσπάθησα να εγκαταστήσω τα XP αλλά αφου φορτώνει αρχεία και ντραιβερς στο τελος βγαζει οτι υπαρχει προβλημα και γραφει διάφορα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Μάιος 2010 13:37

GPSWATCH έγραψε:έβαλα ένα άλλο σκληρό απο άλλο φορητο που είχα και προσπάθησα να εγκαταστήσω τα XP αλλά αφου φορτώνει αρχεία και ντραιβερς στο τελος βγαζει οτι υπαρχει προβλημα και γραφει διάφορα
1) Τι Λειτουργικό είχε πάνω του ο δίσκος αυτός, πριν προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις τα XP; και
2) Πώς πήγες να εγκαταστήσεις να XP: Με καθαρή (Format κλπ) εγκατάσταση, ή προσπάθησες να τα προσθέσεις ως δεύτερο Λειτουργικό;
3) Μην ξεχνιέσαι! "Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα" Βλέπεις: Σε ρωτάω πράγματα, που για σένα είναι προφανή ενώ για μένα δεν είναι! Προσπάθησε να γίνεσαι αναλυτικός/λεπτομερής όσο δεν παίρνει, ώστε να διαμορφώνουμε κι εμείς καλύτερη άποψη του 'Τι σου συμβαίνει;'. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

GPSWATCH
Επικοινωνία:

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από GPSWATCH » 09 Μάιος 2010 16:25

ο δισκος ηταν απο το προηγουμενο φορητο που είχα και έχει 50GB ελέυθερα, τον συνδεσα σαν εξωτερικο USB στο νεο φορητο σαν εξωτερικο τον έκανα φορματ με τα win7 που έχει τωρα ο φορητος , έβγαλα τον σκληρό απο το φορητό και έβαλα αυτόν που θέλω να εγκαταστήσω τα XP , άρχισε να φορτώνει τα αρχεία και και κάποια στιγμή μου βγάζει την μπλε οθόνη με τις πληροφορίες του σφάλματος
Μήπως τα XP που έχω δέν έχει τους DRIVERS ?
κατέβασα τους DRIVERS απο την εταιρία αλλά δέν ξέρω πως θακάνω καινούργιο DVD να έχει τα XP και τους drivers .

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

2 Λειτουργικα

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Μάιος 2010 10:06

Πολύ Καλημέρα σου :D :D
Η ιδέα ξεκίνησε από αρκετά παλιά, όταν χρειαζόταν (και δυστυχώς ακόμα χρειάζεται) να 'περαστούν' οι SATA drivers σε CD των XP, μιας και δεν υπήρχε δυνατότητα δισκέττας.
Η πιο πρόσφατη αναφορά γίνεται εδώ.
Παραπέμπει εδώ, απ'όπου με ανάποδο πλασέ σε στέλνει στο NLite εδώ.
Απ'όσα θα διαβάσεις, το NLite σου δίνει, επίσης δυνατότητες προσθήκης/αφαίρεσης διαφόρων στοιχείων των XP. Αυτό σημαίνει, ότι εκτός από SATA drivers, μπορείς άνετα να προσθέσεις όποιους drivers τραβά η ψυχή σου.
Αν διαβάσεις τις διάφορες οδηγίες, θα δεις πόσες δυνατότητες έχει αυτό το προγραμματάκι, πώς εγκαθίσταται, πώς 'παίζει' κλπ κλπ
Αυτά προς το παρόν... Κι εδώ είμαστε πάλι :D
Και πάλι Καλή σου μέρα, και Καλή εβδομάδα :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες