Δεν στελνει σημα στην οθονη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 05 Μάιος 2010 22:47

Εχω ενα προβλημα με εναν υπλογιστη μου δεν του δουλευω συχνα και χτες ειπα να τον ανοιξω να βαλω linux ανοιγει ο υπολογιστης αλλα δεν στελνει σημα στην οθονη δεν κανει καποιο μπιπ δοκιμασα 2-3 καρτες γραφικων(δεν ξερω αν ειναι καλες στην ακρη τις ειχα)..υπαρχει περιπτωση εκτος απο καρτα να ειναι κατι αλλο?

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 06 Μάιος 2010 00:12

Αυτό μπορεί να προκληθεί από πολλές αιτίες. Μπορεί το τροφοδοτικό να μη στέλνει ρεύμα στην κάρτα γραφικών, ή η motherboard να έχει καεί. Επίσης μπορεί να έχει χαλάσει το beeper και να φταίει ο επεξεργαστής, η μνήμη κτλ.
Απ'ότι κατάλαβες μπορεί να φταίει σχεδόν κάθε υποσύστημα του υπολογιστή! :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μάιος 2010 10:20

Πολύ Καλημέρα σας :D :D
Βαστάτε ρε παλληκάρια....
Πάλι θα μουρμουρήσω, πάλι θα σκούξω, πάλι θα γκρινιάξω :D :D
Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα Πάλι ελλιπέστατα στοιχεία........
Φίλε cyberfreak, εσύ -ειδικά- ως αρκετά παλιός και ενεργός στην παρέα, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ούτε ο Geostuff, ούτε εγώ αναφερόμαστε στο post αυτό για να 'την πούμε' σε οποιονδήποτε!! Απλώς όσο περισσότερα, αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα στοιχεία μας δίνεις για το Hardware σου, τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου και τόσο πιο σφαιρική άποψη μας δίνεις για το πρόβλημά σου. Ελάχιστα από αυτά, που ίσως φαίνονται προφανή για σένα, είναι προφανή και για μας.

Το αρχικό μπιιπ του υπολογιστή (PC, Laptop, ο,τιδήποτε) προέρχεται από Γενικό 'έλεγχο' του Hardware, και ακούγεται ως επιβεβαίωση "Όλα Καλά!".
Επιπλέον, μέχρι -και- το αρχικό μπιιπ, η οθόνη -συνήθως- είναι ασπρόμαυρη. Δεν ξέρω αν (στο LINUX, ή σε κάποια Windows) έπαψε να ισχύει αυτό.... Απ'όσο τουλάχιστον γνώριζα, η ασπρόμαυρη οθόνη προηγείτο, και είχε να κάνει με το BIOS της μηχανής, και όχι με οιοδήποτε Λειτουργικό!
Συνεπώς και βάσει των παραπάνω, έχω να ρωτήσω:
1) Στην εκκίνηση του υπολογιστή, βλέπεις κάποιες-οποιεσδήποτε ενδείξεις σε ασπρόμαυρο;
2) (Επειδή η περιγραφή σου ως προς το Hardware, είναι από φτωχότατη ως μηδενική) ο υπολογιστής που αναφέρεις είναι PCής, είναι Laptop, Netbook..... Τι είναι;
3) Το αρχικό μπιιπ του υπολογιστή (από το BIOS του) ακούγεται, ή όχι (επειδή μπερδεύτηκα λίγο -συγγνώμη-);
4) Η οθόνη είναι σίγουρο ότι λειτουργεί;
Προς το παρόν αυτά από εμένα :D :D
Περιμένουμε -σίγουρα- περισσότερες πληροφορίες, νέα σου, κι απαντήσεις :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 06 Μάιος 2010 17:06

:D

λοιπον η οθονη σιγουρα δουλευει..μπιπ δεν κανει καθολου δεν δειχνει τιποτα στην οθονη μονο βγαζει το κλασικο rgb που βγαζει η οθονη οταν δεν ειναι συνδεμενη

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μάιος 2010 00:53

Εξακολουθείς να μην δίνεις στοιχεία Hardware του υπολογιστή......
Το καλώδια σύνδεσης της οθόνης συμπεριλαμβάνεται στους ύποπτους!
Ωστόσο δεν ξέρω -αληθινά- με τι μηχάνημα έχω να κάνω :cry: :cry:
Γίνε σαφής, λεπτομερής -μέχρις αηδίας- με μια αναλυτική περιγραφή του, μπας και βγεί κάποια άκρη.... Διαφορετικά χλωμό το βλέπω :-? :-?
Εξακολουθούμε να περιμένουμε νέα σου! :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μάιος 2010 21:49

Επίσης, ίσως να φταίει το τροφοδοτικό.... Πολύ πιθανό!!!
Αυτό όμως εξετάζεται/διαπιστώνεται εύκολα, αν στήσεις αυτί στα ανεμιστήρια.
Γυρίζουν; Αν πρόκειται για PC, θ'ακούσεις ανεμιστήρι και από τροφοδοτικό.
Αν είναι Laptop νομίζω ότι το μόνο ανεμιστήρι ειναι στη CPU....
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 08 Μάιος 2010 18:53

μητρικη εχω ASUS A7V600 και στο τροφοδοτικο λειτουργει κανονικα το ανεμιστηρακι...βαζοντας το καλωδιο της οθονης φαινεται οτι στελνει σημα γιατι γινεται πρασινο το λαμπακι της οθονης αλλα ως εκει

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Μάιος 2010 13:28

cyberfreak έγραψε:...η οθονη σιγουρα δουλευει...
1) Το έλεγξες συνδέοντάς την σε άλλο PC; Αν ΝΑΙ έλεγξες και το ίδιο το καλώδιό της, παρέα;
cyberfreak έγραψε:...και στο τροφοδοτικο λειτουργει κανονικα το ανεμιστηρακι....
2) Να υποψιαστώ από τα συμφραζόμενα ότι τόσον καιρό μιλάμε για PC; (Επειδή όπως σου ξανάγραψα από τα Laptop δεν ξέρω και πολλά.....)
Αν ανοίξεις το κουτί του PCιού, και δεν τον έχεις σβηστό από (τροφοδουικό, πολύμπριζο, κλπ), θεωρητικά πρέπει να ανάβει ένα LED πάνω στη Motherboard που δηλώνει ότι: Η Motherboard τροφοδοτείται ακόμα και σε 'Shutdown State'. Φυσικά το LEDάκι αυτό θα φωτίσει κι όταν βάλεις μπρος τον PC. Αυτό είναι μια πρώτη διάγνωση του αν τροφοδοτείται η Motherboard ή όχι. Βλέπεις: Το ανεμιστήρι του τροφοδτικού μπορεί να γυρίζει (είναι μια καλή ένδειξη), αλλά δεν λέει και ότι η Motherboard τοφοδοτείται σωστά. :wink:
Η δεύτερη διάγνωση είναι: Το αν θα ξεκινήσει να γυρίζει και το ανεμιστήρι της CPU. Αν δεν γυρίζει, ίσως φταίει το Τροφοδοτικό, ίσως κι η ίδια η CPU :-?
Φυσικά πάντα υπάρχει κι η γελοία αιτία: "Κούμπωσε τα φισάκια του τροφοδοτικού πάνω στη Motherboard! :hammer: :hammer: " Μου έχει συμβεί, γι'αυτό και σ'το γράφω! :hammer: :hammer:
Αν γυρίζει κι αυτό, και φτάνουμε στο "(Μαύρη-κατάμαυρη οθόνη) και (κανένα μπιιπ)", τότε το πρώτο ευκολώτερο που μπορούμε -νομίζω- να ελέγξουμε είναι οι μνήμες. Βγάλ'τις όλες! Ανάγκασε τον PC να 'διαμαρτυρηθεί :D ' αντί απλώς να (σβήσει) την οθόνη.
Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε
Εξακολουθούμε να περιμένουμε νέα σου :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 09 Μάιος 2010 14:41

ΟΘΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ 100%
LED MOTHERBOARD ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΔΩ :D
CPU COOLER WORKING
πρεπει να βρω καμια καρτα γραφικων να δουλευει ωστε να δοκιμασω ισως φταει αυτο και τζαμπα παιδευομαι αν και περιεργο να καικε ενω δεν δουλευει :-? και ναι για PC μιλαμε νομιζα το ειχα πει :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Μάιος 2010 12:06

Πολύ Καλή σου μέρα και Καλή σου Εβδομάδα :D :D
Πολύ χαίρομαι που αρχίσαμε να συνεννοούμαστε :P
Λοιπόν... Όπως έχεις σε λειτουργία (?) τον PC, και γυμνό-ημίγυμνο-ο,τιδήποτε :P , αγγίζεις διακριτικά τον σκληρό δίσκο. Δονείται; Δείχνει ζωντανός; (Είναι ένα ακόμα Τεστ καλής Λειτουργίας του Τροφοδοτικού).
Εξακολουθεί να με προβληματίζει ωστόσο το θέμα της "μουγκαμάρας" από πλευράς 'μπιιπ'.
Γι'αυτό θα σου ξανασυστήσω να 'φέρεις λίγο τον PC σου στα άκρα' βγάζοντάς του όλη τη RAM. Εκεί το συνολάκι Motherboard-CPU πρέπει να "σκούξει" πολύ έντονα!
Αν κι εκεί πέσει "άκρα σιωπή", πολύ φοβάμαι ότι θα είναι "του Τάφου!"... Κάτι σοβαρό τά'φτυσε, κι όχι κάποια Κάρτα Γραφικών. Αυτό το σοβαρό είναι είτε CPU, είτε Motherboard (κάποιο Chipset, ή κάποιο τρεχαγύρευε...)
Όμως παίζει -μακάρι- και η πιθανότητα -γελοίο ακούγεται- της 'σύνδεσης' του μπίιπερ στη Motherboard.
Γι'αυτό, -δωράκι- από εδώ είπα να σού φέρω αυτό εδώ το καλούδι. Μπορείς φυσικά να το κατεβάσεις κι εσύ από την ASUS.
Το υπο-Site της ASUS δίνει όλα τα διαθέσιμα downloads για τη Μαμακάρτα (Motherboard :P ) σου. Απλώς περιμένει να του δώσεις/επιλέξεις το Λειτουργικό που χρησιμοποιείς. Εγώ, για το manual, έδωσα XP (δεν φαντάζομαι να παίζει κάποιον ρόλο, αλλά πληροφοριακά -τελείως- σ'ενημερώνω γι'αυτό).
Στο manual (αν δεν το έχεις ήδη) θα βρεις και τη συνδεσμολογία των επαφών/καλωδίου του μπίιιπερ.
Επιπλέον -τουλάχιστον εγώ- μ'ένα manual (ακόμα και user's) στο χέρι, καθοδηγούμαι πολύ καλύτερα, στο Πού να κοιτάξω και Πώς :wink:
Κι επειδή κάποιες φορές έχω δει, σε Μαμακάρτες, μπιιπεράκια να κρέμονται από καλώδια με πολύ ευαίσθητη φύση επαφών, γι'αυτό σου σύστησα ακόμα και τον έλεγχο αυτού του ίδιου του μπίιπερ και της ένωσής του στη Μαμακάρτα. :wink:
Αυτά προς το παρόν. Νά'σαι καλά και πάλι εδώ είμαστε :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 10 Μάιος 2010 17:20

δοκιμασα με καρτα γραφικων που δουλευε 100% και παλι τιποτα βλεπω να καταληγω σε κανα πακετο αναβαθμισης απο το eshop ετσι κ αλλιως αυτο το pc για να βαλω linux το θελω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Μάιος 2010 09:29

Μα σου είπα:
DGeorge έγραψε:....Γι'αυτό θα σου ξανασυστήσω να 'φέρεις λίγο τον PC σου στα άκρα' βγάζοντάς του όλη τη RAM. Εκεί το συνολάκι Motherboard-CPU πρέπει να "σκούξει" πολύ έντονα!
Αν κι εκεί πέσει "άκρα σιωπή", πολύ φοβάμαι ότι θα είναι "του Τάφου!"... Κάτι σοβαρό τά'φτυσε, κι όχι κάποια Κάρτα Γραφικών. Αυτό το σοβαρό είναι είτε CPU, είτε Motherboard (κάποιο Chipset, ή κάποιο τρεχαγύρευε...)......
Αν, όπως αναφέρεις:
cyberfreak έγραψε:...δοκιμασα με καρτα γραφικων που δουλευε 100%....
έχεις την ίδια άνεση να 'παίξεις' και με CPUs, και με μνήμες, θα συνιστούσα -πριν τον αποσύρεις- να βρεις την αιτία.... Πάντα αν θέλεις και αν μπορείς. ...Εννοείται :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες