Πτυχιακή εργασία,σχεδιασμός Τουριστικού οδηγού

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lapi2

Δημοσίευση από lapi2 » 07 Μάιος 2010 12:38

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας όσον αφορά μία πτυχιακή εργασία που έχω αναλάβει,
το θέμα ειναι το εξής:

Σχεδιασμός και Υλοποίηση ενός Ηλεκτρονικού, Δυναμικού, Διαδικτυακού Τουριστικού Οδηγού μίας περιοχής της επιλογής μου.

Θέλω να μου προτείνεται κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα ή καποια γλώσσα προγραμματισμού που θα ηταν κατάλληλη για την υλοπιήση της πτυχιακής. Χρησιμοποιώ το Flash cs3 αν κάποιος γνωρίζει κάποιο template η κάποιον οδηγο που θα μου είναι χρήσιμο να μου απαντήσει. Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Μάιος 2010 13:23

To Flash δεν ενδεικνυται για δημιουργια δυναμικων οδηγων (εχει πολυ μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας στην υλοποιηση).
Μηπως να σκεφτεις την λυση php&mysql σε συνδυασμο με εναν WYSIWYG Editor οπως το DreamWeaver?
Θα βρεις πολυ μεγαλυτερη κοινοτητα υποστηριξης

lapi2

Δημοσίευση από lapi2 » 07 Μάιος 2010 14:54

Σκέφτικα κάτι με php&mysql αλλά δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα, όσο για dreamWeaver μαθαίνω αυτο τον καιρο, μοίπως γνωρίζει κανείς κάποιο e-book η κάποιο tutorial χρήσιμο? Επειδή ακόμα δεν έψαξα στο forum για πληροφορίες αν κάποιος βρεί κάποιο thread χρήσιμο ας κάνει post.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Μάιος 2010 16:22

Η απορια μου παντως ειναι:
Πώς σας δινουν τετοιες εργασιες αν δεν σας εχουν μαθει πως γινονται?
Αν τωρα αρχισεις να μαθαινεις php & mysql σε περιμενει μεγαλος ανηφορος και απειρη δουλεια για να βγαλεις εστω και ενα σπαρτιατικο (αλλα λειτουργικο) αποτελεσμα.
Εκτος αν δεν απαιτειται να δημιουργησεις και ενα πινακα διαχειρισης για τον δυναμικο οδηγο σου, και ετοιμασεις καποιο πινακα της mysql με ετοιμα τα δεδομενα (μεσω phpMyAdmin).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Μάιος 2010 16:55

kontopatrida.. h plhroforikh den didaskei oles tis glosses pou kykloforoun... an exeis omos parakolouthisei kai katanohsei to antikeimeno h php kai mysql einai paixnidaki... h plhroforikh pio poly sou kaliergei ton tropo analyshs-lyshs tou provlhmatos para sou dinei gnoseis programmatismou me thn enoia syggrafhs kodika.. me liga logia "gymnazei" ton egkefalo gia ta vhmata pou prepei na akolouthisei... an to kataferei auto tote mporei na feiaksei oiandhpote efarmogh se oiandhpote glossa kykloforei.. me ena aplo search sto google h akoma kalytera sto fs, vriskei thn lysh syggrafhs tou kodika.. olo to rezume omos einai h analysh tou provlhmatos..

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Μάιος 2010 17:11

Δίκιο έχει ο fafos αλλά οι περισσότεροι που βγάζουν μια σχολή πληροφορικής μένουν στην εκγύμναση του εγκεφάλου που τους έχει κάνει η σχολή και ποτέ δεν μαθαίνουν (καλά ή μέτρια) κάποια συγκεκριμένη γλώσσα :) Έχω πάμπολλα παραδείγμα από φίλους/γνωστούς/υποψήφιους υπαλλήλους.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 07 Μάιος 2010 17:14

cdhyper έγραψε:Δίκιο έχει ο fafos αλλά οι περισσότεροι που βγάζουν μια σχολή πληροφορικής μένουν στην εκγύμναση του εγκεφάλου που τους έχει κάνει η σχολή και ποτέ δεν μαθαίνουν (καλά ή μέτρια) κάποια συγκεκριμένη γλώσσα :) Έχω πάμπολλα παραδείγμα από φίλους/γνωστούς/υποψήφιους υπαλλήλους.
Το ίδιο δεν ισχύει ομως και για οποιοδήποτε ίδρυμα εκπαίδευσης στην Ελλάδα? Ποιός έμαθε μαθηματικά στο σχολείο? Ποιός έμαθε φυσική, ιστορία.... Όλα εξαρτούνται από το πόσο θέλεις να μάθεις και να ψάξεις.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Μάιος 2010 17:19

cdhyper έγραψε:Δίκιο έχει ο fafos αλλά οι περισσότεροι που βγάζουν μια σχολή πληροφορικής μένουν στην εκγύμναση του εγκεφάλου που τους έχει κάνει η σχολή και ποτέ δεν μαθαίνουν (καλά ή μέτρια) κάποια συγκεκριμένη γλώσσα :) Έχω πάμπολλα παραδείγμα από φίλους/γνωστούς/υποψήφιους υπαλλήλους.
vasika, oi "varvatoi" plhroforikarioi den asxolountai me sygkekrimenes glosses os syggrafeis kodika... douleoun pio poly san analytes-filosofoi tou programmatos.. auto pou les gia tis sxoles exeis dikio alla ftaine kai oi spoudastes athela tous omos.. h hlikia pou kalountai na mathoun autes tis gnoseis einai akatallhlh gia mena... kai ego an hmoun 18-20 xronon ton kalytero daskalo na eixa apenanti mou oi proteraiothtes mou tha htan alles.. einai viologiko to thema.. :lol:

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 07 Μάιος 2010 17:41

fafos έγραψε:vasika, oi "varvatoi" plhroforikarioi den asxolountai me sygkekrimenes glosses os syggrafeis kodika... douleoun pio poly san analytes-filosofoi tou programmatos..
Όντως έτσι είναι. Κώδικα μπορούν να γράψουν πολλοί.
Εμείς είμαστε για τα super duper πολύ δύσκολα. Βέβαια αν κολλήσει κάπου κάποιος προγραμματιστής, εννοείται ότι θα τον βοηθήσουμε :lol:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Μάιος 2010 19:27

Καλά, καταδεχτείτε να γράψετε και κώδικα, δεν είναι και τόσο προσβλητικό :roll:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Μάιος 2010 20:08

cdhyper έγραψε:Καλά, καταδεχτείτε να γράψετε και κώδικα, δεν είναι και τόσο προσβλητικό :roll:
ma kai na kseroun na grapsoun kodika... akoma kai an tous aresei na grafoun kodika, den tous afhnei o ergodoths na asxolhthoun...

an pareis kapoio poly megalo ergo pou den exeis asxolhthei sto parelthon, dokimase na vreis enan tetoio typo (an vreis) na sou kanei thn analysh kai ton syntonismo tous programmatistes... tha ekplageis apo to apotelesma kai thn taxythta ekponhshs tou ergou...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Μάιος 2010 22:13

Επειδη εγω ειμαι πρακτικος τυπος, και δεν πολυγουσταρω την φιλοσοφικη αναλυση μπορει καποιος απο σας να μου παραθεσει εστω και για ενα μερος του project πως ειναι η αναλυση αυτη? Πως παραδιδεται, σε τι μορφη? Ενα μικρο παραδειγμα?

Μιλαμε για λογικα διαγραμματα? Με κουτακια- ελεγχους -αποφασεις - ναι - οχι κλπ?

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 07 Μάιος 2010 23:04

cdhyper έγραψε:Καλά, καταδεχτείτε να γράψετε και κώδικα, δεν είναι και τόσο προσβλητικό :roll:
Μαρέσει που το παίρνεις στα σοβαρά, πλάκα έκανα ρε συ :lol:
Εγώ δεν ανήκω στους super duper πληροφορικάριους.
korgr έγραψε:Επειδη εγω ειμαι πρακτικος τυπος, και δεν πολυγουσταρω την φιλοσοφικη αναλυση μπορει καποιος απο σας να μου παραθεσει εστω και για ενα μερος του project πως ειναι η αναλυση αυτη? Πως παραδιδεται, σε τι μορφη? Ενα μικρο παραδειγμα?

Μιλαμε για λογικα διαγραμματα? Με κουτακια- ελεγχους -αποφασεις - ναι - οχι κλπ?
Νότη, μπορεί να είσαι πρακτικός τύπος αλλά είσαι άνθρωπος, όχι ρομπότ.
Ένα μεγάλο project τύπου facebook ή google δεν μπορεί να το βγάλει ένας άνθρωπος μόνος του, και ιδιαίτερα σε ένα ορισμένο χρονοδιάγραμμα που τον πιέζει ασφυκτικά.
Ανάλυση κάνουν μεγάλες εταιρείες και χρησιμοποιούν όπως λες, διαγράμματα, κουτάκια κ.λ.π. Συνήθως χρησιμοποιούν τη UML για την ανάλυση.
Αν δεις σε τι βαθμό μπορεί να αναλυθεί ένα project, θα πάθεις την πλάκα σου.
Με αυτά που θα λάβουν στο τέλος οι προγραμματιστές, μπορούν να προγραμματίζουν με κλειστά μάτια, χωρίς να τους ενδιαφέρει ούτε καν τι κάνουν τα προγράμματα που γράφουν.
Επίσης χρησιμοποιούνται και προγράμματα ανάλυσης όπως το visual paradigm που βγάζουν ακόμα και κώδικα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Μάιος 2010 23:58

Μα Βασιλη μου γιαυτο κατεθεσα την απορια. Για να δω στην πραξη πως ειναι αυτη η αναλυση.
Θελω να δω, πως απο μια τετοια αναλυση θα μπορεσει ο φιλος ή ο οποιοσδηποτε να δημιουργησει την εφαρμογη αν δεν εχει εμπεδωσει πως δουλευουν πχ οι sessions vars.

Και εν πασει περιπτωσει δεν μιλαμε για το fb αλλα για ενα απλο δυναμικο eshop :D

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 08 Μάιος 2010 00:15

korgr έγραψε:Μα Βασιλη μου γιαυτο κατεθεσα την απορια. Για να δω στην πραξη πως ειναι αυτη η αναλυση.
Θελω να δω, πως απο μια τετοια αναλυση θα μπορεσει ο φιλος ή ο οποιοσδηποτε να δημιουργησει την εφαρμογη αν δεν εχει εμπεδωσει πως δουλευουν πχ οι sessions vars.

Και εν πασει περιπτωσει δεν μιλαμε για το fb αλλα για ενα απλο δυναμικο eshop :D
gia aplo eshop des to oscommerce... gia to amazon omos xreiazetai o analyths..

o plhroforikarios kserei kalytera apo enan developer ti esti session kai pos douleoun, oxi mono san kodikas alla kai ti vivliothikes h classes xrhsimopoiei apo ton pyrhna gia na leitourghsei mia session..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες