Παρουσίαση δεδομένων της mysql

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
_dim

Δημοσίευση από _dim » 08 Μάιος 2010 00:44

Καλησπέρα

Θέλω να φτιάξω μια βάση δεδομένων σε mysql.Όχι για web εφαρμογή αλλά τοπικά στον υπολογιστή μου. Για αυτό κατέβασα το mysql workbench.
Θέλω να ρωτήσω όμως τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω για να κάνω input τα δεδομένα μου στην βάση και για να φτιάξω την παρουσίαση των αποτελεσμάτων στην οθόνη.
Στην access που έχω μια μικρή εμπειρία φτιάχνεις τα ερωτήματα και μετά δημιουργείς ένα γραφικό περιβάλλον(φόρμα) πάνω στο ερώτημα για την παρουσίαση των δεδομένων σου ή την εισαγωγή τους σε πίνακα.
Την δουλειά που κάνουν οι φόρμες στην access , στην mysql εγώ πως θα την κάνω???
Θέλω δηλαδή ένα GUI περιβάλλον που να συνδέεται με την βάση μου, να τρέχει το ερώτημά μου, να μπορώ να κάνω input τα δεδομένα μου και να ορίζω τον τρόπο παρουσίασης του αποτελέσματος των ερωτημάτων μου.

Ευχαριστώ

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 08 Μάιος 2010 12:50

Μπορείς να συνδέσεις την Access με τη MySql, αφού σε βολεύει. Δες εδώ.

Άλλη λύση είναι το phpMyAdmin. Μπορείς να κάνεις όλα αυτά που ζητάς, εκτός τα της παρουσίασης. Υπάρχουν και άλλες, desktop, εφαρμογές GUI διαχείρισης αλλά το phpMyAdmin είναι το defacto εργαλείο. Δεν είναι sexy, αλλά κάνει ...παπάδες.

Για πλήρη ελευθερία, κυρίως στα της παρουσίασης, θα πρέπει να καταφύγεις σε μια γλώσσα προγραμματισμού, compiled ή scripted, αρκεί να μπορεί να κάνει link με τον client της mysql. Σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά, μπορεί.

_dim

Δημοσίευση από _dim » 09 Μάιος 2010 14:01

Σ΄ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες