Να συστηθώ κι εγώ!

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Marikali

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από Marikali » 08 Μάιος 2010 10:31

Νέα στην παρέα σας κι εγώ.
Εδώ και 10 χρόνια εργάζομαι ως γραμματέας. Έχω τελειώσει τις σπουδές μου στην νομική όμως ποτέ πραγματικά δεν με ενδιέφερε να ασχοληθώ με αυτό. Ξεκίνησα λοιπον στα 19 μου όντας φοιτήτρια και για να βγάζω και το χαρτζιλίκι μου να δουλεύω σαν γραμματέας και να κάνω μεταφράσεις κειμένων σε μια μικρή εταιρία αρχικά..μετά σε μια μεγαλύτερη και πριν από δύο χρόνια σε μια πολυεθνική (η πιο πρόσφατή μου εργασία). Σήμερα λοιπόν 8 Μαϊου κλείνω 10 χρόνια συνεχόμενης εργασίας ακριβώς...χτες έλαβα την απόλυσή μου...ειρωνία ε?

180 απολυμένοι, 180 οικογένειες στον δρόμο. Ο λόγος? Καταστράφηκαν και εκλάπησαν αντικείμενα σε 3 καταστήματα της εταιρείας στην αθήνα και σε 1 στην Θεσσαλονίκη στα προχτεσινά αποτροπιαστικά γεγονότα...οι ασφαλιστικές δεν καλύπτουν όλη την ζημία οπότε τι είναι "σώφρον" να γίνει? Μαζικές απολύσεις.

Από χτες το απόγευμα στέλνω παντού βιογραφικά δεν ξέρω τι θα γίνει και πότε θα βρεθεί εργασία. Τώρα θα αξιολογηθώ ξανά και ξανά στα 29 μου με 10 χρόνια προυπηρεσία, 3 ξένες γλώσσες, πτυχίο...δεν έχω οικογένεια, κάρτες και δάνεια...αλοίμονο στους συναδέλφους μου!

Όλα μου φαίνονται βουνό!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Μάιος 2010 11:59

Καλώς ήρθες.

Σίγουρα είσαι σε πολύ δύσκολη φάση, αλλά δεν είναι και ότι χειρότερο. Δεν αναφέρομαι στο γεγονός ότι δεν έχεις άλλες υποχρεώσεις, αλλά στο ότι τουλάχιστον έχεις τελειώσει μια σχολή, έχεις 10 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε έχεις δει πως δουλεύει η αγορά. Υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που είτε στα 29 του δεν έχει πτυχίο και είναι τώρα άνεργος. Υπάρχουν πολλοί εκεί που στα 29 τους μόλις έχουν τελειώσει τη σχολή και δεν έχουν καθόλου εργασιακή εμπειρία. Υπάρχουν και κάποιοι που είναι η πρώτη τους πραγματική επαφή με την αγορά γίνεται μετά τα 35.

Εχεις εμπειρία από τουλάχιστον 2 πετυχημένες συνεντεύξεις που απέδωσαν και αν υποθέσουμε ότι ψάχνεις πάλι για κάποια σχετική θέση, θα έλεγα ότι έχεις λόγω φύλου κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τον μισό πληθυσμό.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Μάιος 2010 12:47

Πολύ καλή σου μέρα κι από μένα :D :D
Από τότε που πρωτο-προσλήφθηκα (1990) η κύρια ζήτηση στον ιδιωτικό τομέα ήταν 'οι πωλήσεις'.
Δεν μου έδωσε κανείς να καταλάβω, ότι επρόκειτο -σε μεγάλο βαθμό- για 'δημόσιες σχέσεις', όπου ήμουν καλός! Το κατάλαβα μόνος μου στην πορεία, άσχετα αν τώρα βρίσκομαι υπεύθυνος σε Τμήμα Υπολογιστών.
Θα πρότεινα λοιπόν, να εξασκήσεις τις πωλήσεις 'δημόσιες σχέσεις' σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Αυτό γίνεται πηγαίνοντας σε μιά/οποιαδήποτε αγγελία πωλήσεων.
Αν η Εταιρεία είναι σοβαρή -θα το καταλάβεις-, και εξελιχθεί το όποιο ταλέντο σου στις πωλήσεις ('δημόσιες σχέσεις'), οι ξένες γλώσσες σου θα επιταχύνουν την άνοδό σου και πάλι.
Στις δε 'δημόσιες σχέσεις', και στο 'πλασσάρισμα' θα σε βοηθήσουν -πιστεύω- κι οι γνώσεις σου στη Νομική. (Ακόμα και στο όποιο Δικαστήριο θα έπρεπε -ουσιαστικά- να 'πλασσάρεις' την άποψή σου).
Οπότε "Κουράγιο!" :D :D
'Παίξε' με τις πωλήσεις! Συγκέντρωσε εμπειρίες, φτιάξε πείρα!
Ακόμα και σε τόσο δύσκολες συγκυρίες, αν έχεις πράγματι κέφι/όρεξη για δουλειά, δεν θα βγεις χαμένη! :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από Sheena » 10 Μάιος 2010 01:36

Παιδιά, ξεχάστε τα όλα αυτά που λέτε.

Mariakali, είμαστε την ίδια μοίρα. Πάνω από δέκα χρόνια στο επάγγελμα. Βιογραφικά από εδώ και από κει και με πολλούς γνωστούς που ξέρουν και την δουλειά μου. Έχουν ζοριστεί τα πράγματα και αυτά που ξέραμε πλέον δεν ισχύουν. Μακάρι να βγάλουμε άκρη γρήγορα, γιατί έχω αρχίσει να ψάχνομαι για το τι μέλλει γενέσθαι. Απλά αισιοδοξώ για το καλύτερο. Το μόνο που λέω καλή δύναμη στον αγώνα μας.

Επίσης καλώς ήλθες και καλές δημοσιεύσεις! :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Apostolis_38

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Μάιος 2010 11:44

Δυστυχώς θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με την Sheena
Ξεχάστε την αγορά εργασίας όπως την ξέρατε.

Marikali καλό κουράγιο και αυτή τη στιγμή τουλάχιστον άσε κατά μέρους τυχόν "α εκεί δεν πάω γιατί έχει μπλέ πόρτα, στην άλλη έχει τον φίκο μόλις μπείς δεξιά" και τέτοια.
Τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολα κι όποια δουλειά σου πέσει προσπάθησε να την πάρεις.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Μάιος 2010 20:56

Marikali είναι απολύτως θλιβερό να χάνεις τη δουλειά σου ειδικά όταν είναι μακρόχρονη. Αλλά μιλάμε για ιδιωτικό τομέα. Αν η εταιρεία δεν πάει καλά, δεν μπορεί να δανειστεί με λευκές επιταγές όπως κάνει ο δημόσιος τομέας. Αυτό θεωρητικά είναι υγιές αλλά στην Ελλάδα που ο ιδιωτικός τομέας υπολειτουργεί εξαιτίας του τέρατος του δημοσίου υπάρχουν σαφέστατα πολιτικές ευθύνες. Επειδή όμως εργαζόσουν 9 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα, αυτό σημαίνει ότι "έβγαζες τα λεφτά σου" στον εργοδότη σου. Επομένως αργά η γρήγορα θα σε προτιμήσει και πάλι κάποια εταιρεία. Όπως έχω πει, η επιτυχία στον ιδιωτικό τομέα ποτέ δεν χαρίζεται αλλά κατακτιέται.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από Sheena » 12 Μάιος 2010 01:29

cdhyper, έχουν αλλάξει τα πράγματα. Πλέον θες περισσότερο χρόνο να βεις μια αξιόπιστη δουλειά... Τελοσπάντων, καλή δύναμη!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

barbie_love

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από barbie_love » 07 Νοέμ 2010 11:44

ya sas me lene konstantina eimai 20 xronwn menw sthn voula k spoudazw nosileytiki k exw sxesh me ena agori 4 xronia :) [/i][/b]

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από cordis » 07 Νοέμ 2010 11:46

και η σχέση σου με το web design, που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει, πόσα χρόνια είναι;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από stewas » 08 Νοέμ 2010 12:51

barbie_love έγραψε:ya sas me lene konstantina eimai 20 xronwn menw sthn voula k spoudazw nosileytiki k exw sxesh me ena agori 4 xronia :) [/i][/b]
χαχαχαχαχα δεν μπορώ!!!!! εχω ψοφήσει στο γέλιο....

εμένα με λένε Βάγγελα, μένω στο σπίτι του Θόδωρα, σπουδάζω ανωτάτη ταβλική στο πανεπιστήμιον "Ο Καφενές Του Χωριού" και έχω σχέση με την κατσίκα του γείτονα εδώ και 30 χρόνια

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Να συστηθώ κι εγώ!

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Νοέμ 2010 23:52

stewas έγραψε:
barbie_love έγραψε:ya sas me lene konstantina eimai 20 xronwn menw sthn voula k spoudazw nosileytiki k exw sxesh me ena agori 4 xronia :) [/i][/b]
χαχαχαχαχα δεν μπορώ!!!!! εχω ψοφήσει στο γέλιο....

εμένα με λένε Βάγγελα, μένω στο σπίτι του Θόδωρα, σπουδάζω ανωτάτη ταβλική στο πανεπιστήμιον "Ο Καφενές Του Χωριού" και έχω σχέση με την κατσίκα του γείτονα εδώ και 30 χρόνια
Απίστευτος! Μπήκες στο
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... &start=255
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης