Μου ζητάνε το site για εμπορική εκμετάλλευση, τι να κάνω!?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 08 Μάιος 2010 14:34

Παιδιά καλησπέρα σας και καλώς σας ξαναβρίσκω!
Δεν ξέρω πως τα κατάφερα και έχασα πολύτιμα δεδομένα μαζί με τους κωδικούς μου για email κτλ. οπότε ήταν αδύνατον να εισέλθω και αναγκάστηκα να ξαναγραφτώ :(
Ελπίζω να μη σας δημιουργώ πρόβλημα. Το παλιό μου nick είναι " Lambatos "

Πως έχει η κατάσταση!

Έχω ένα site 'A' το οποίο το έχω για το χαβαλέ μου χωρίς διαφημίσεις κτλ.

Πρόσφατα με πλησίασε μια διαφημιστική εταιρία και μου ζήτησε να συνεργαστούμε ως εξής:

Εγώ να βάλω το site.
Αυτοί να βάλουν το πελατολόγιο τους .
Να κανονίσουμε να μου δίνουν ένα ποσό Α κάθε χρόνο, η ποσοστά από την διαφήμιση.
Να κάνουμε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που να αναφέρουμε κάποιους όρους κτλ.

Το θέμα είναι ότι εγώ τα φοβάμαι αυτά και τους είπα ότι δεν θέλω να βρω τον μπελά μου
αλλά αυτοί με καθησύχασαν λέγοντας μου ότι θα είναι όλα νόμιμα και ότι θα κόβουν τιμολόγια κανονικά στους πελάτες κτλ.

Πως μπορώ να το σιγουρέψω ότι δεν θα έχω προβλήματα?

Καταρχήν αυτοί θα είναι νόμιμοι που θα κόβουν τιμολόγια...
εγώ πως θα είμαι νόμιμος για τα χρήματα που θα παίρνω?

Αν πχ συμφωνήσουμε να παίρνω 1000 ευρώ τον χρόνο για να τους παραχωρώ τα δικαιώματα να βάζουν διαφημίσεις στο site μου πως εγώ θα δηλώσω τα 1000 ευρώ αυτά?

Γενικά τι γνώμη έχετε ?
είναι παράξενη η πρόταση, δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Μάιος 2010 15:00

Ειναι νομιμοτατο.
Απλα αν εσυ δεν εισαι σε θεση να εκδωσεις παραστατικο για τα 1000 ευρω, σου κοβει η διαφημιστικη αποδειξη δαπανης (μπορει ετσι να σου καλυψει και μεχρι 5000 ευρω τον χρονο max).
Στην περιπτωση αυτη θα σου παρακρατει το 20% το οποιο θα καταβαλει στην εφορια για το φορο σου. Εσυ στη δηλωση που κανεις θα συνυπολογισεις αυτες τις κρατησεις και θα σου ερθει επιστροφη φορου αν σου εχουν παρακρατησει περισσοτερα απο τον φορο που καλεισαι να καταβαλεις.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Μάιος 2010 16:01

το καλύτερο είναι να τους πεις ότι θέλεις 1000 στο χέρι, μετά τις κρατήσεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 08 Μάιος 2010 19:31

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Έχω νεότερα!! αναφέρθηκε η απόδειξη δαπάνης αλλά ΠΩΣ αναφέρθηκε!

Μου είπαν να μου κάψουν μια απόδειξη δαπάνης ότι τους έφτιαξα το site μου.

Σωστά διαβάσατε ... (δεν είναι τυπογραφικό)

να μου κόψουν απόδειξη δαπάνης ότι τους έφτιαξα εγώ το site αυτό (που είναι δικό μου)

Αυτό μου ακούγεται πολύ ύποπτο.

Αυτό δεν θα το δεχτώ και θα τους πω για αντιπρόταση να κόψουν μια απόδειξη δαπάνης και να γράψουν πάνω

"για ενοικίαση του ιστότοπου mplampla.com και για υποστήριξη ενός έτους"

Η ακόμα καλύτερα

"για εμπορική εκμετάλλευση του ιστότοπου mplampla.com μέχρι ηη/μμ/χχχχ"

Και μετά ίσως να πρέπει να συνοδεύσω με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που να λέει ότι

έχουν δικαιώματα στις υποσελίδες adv1, adv2 κτλ κτλ

στις θέσεις banners πάνω κάτω κτλ κτλ (λέμε τώρα)

και για υποστήριξη για τόσο καιρό και για αυτά τα πράγματα ...

(μη μου ζητάνε μετά να τους κάνω παπάδες)

Τι λέτε εσείς ? Δεν είναι ύποπτο το να μου κόψουν δαπάνη πχ 1000 ευρώ για το ότι τους έφτιαξα το μπλαμπλα.com (που είναι δικό μου εδώ και 2 χρόνια?)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Μάιος 2010 21:59

Για μενα ναι ειναι υποπτο.
Νομιζω οπως σκεφτεσαι να κινηθεις κατοχυρωνεσαι. Αν δεν θελουν σημαινει πως γλυτωνεις απο λαμογια.

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 08 Μάιος 2010 22:20

λοιπόν, μου το δικαιολόγησαν λέγοντας ότι τα τιμολόγια που θα κόβουν στους πελάτες θα πρέπει να γράφουν "χ ποσό για διαφήμιση στον ιστότοπο blabla.com" ..

άρα και καλά πως θα κόβουν τιμολόγια για διαφήμιση σε έναν χώρο που δεν τους ανήκει ?

τους απάντησα ότι θα έχουν την απόδειξη που θα μου κόψουν (και που θα έχω υπογράψει) σαν στοιχείο. θα αναγράφονται ημερομηνίες συνεργασίας κτλ.

Γενικά έκανα την αντιπρόταση όπως είπα παραπάνω
Κόψιμο απόδειξης δαπάνης:

"για εμπορική εκμετάλλευση του ιστότοπου mplampla.com από ηη/μμ/χχχχ" μέχρι ηη/μμ/χχχχ"

και από Δευτέρα περιμένω απάντηση !

Αν έχετε κάποια άλλη ιδέα για το πως να κοπεί η απόδειξη πείτε :))))

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 09 Μάιος 2010 01:16

lamba Πολλα εχουν δει τα ματια μας και ακομα περισσοτερα εχουν ακουσει τα αυτια μας.

η εξηγηση τους δε με πειθει για διαφορους λογους και προσωπικα νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να ασχολεισαι αλλο με εναλλακτικες.

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 09 Μάιος 2010 22:46

παιδιά επανέρχομαι αύριο με λεπτομέρειες!

Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να δεχτώ το δικό τους.

Θα επιμείνω στο να κοπεί η απόδειξη δαπάνης ως εξής

"για εμπορική εκμετάλλευση του ιστότοπου mplampla.com από ηη/μμ/χχχχ" μέχρι ηη/μμ/χχχχ"

η ΤΟ ΠΟΛΥ

"για ενοικίαση του ιστότοπου mplampla.com από ηη/μμ/χχχχ" μέχρι ηη/μμ/χχχχ με σκοπό την εμπορική εκμετάλλευση του"

Η θα κοπεί έτσι η τίποτα ;)

Σας ευχαριστώ !

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 09 Μάιος 2010 23:01

Νομίζω ότι όπως και να το γράφει, πρέπει να φαίνεται καθαρά ότι δεν πρόκειται για πώληση, ή μεταφορά ιδιοκτησίας ή κατασκευή για λογαριασμό τους (άρα ιδιοκτήτες είναι οι άλλοι). Πρέπει να φαίνεται καθαρά ότι ιδιοκτήτης είσαι εσύ. Αν δεν θέλουν να φαίνεται άμεσα ή έμμεσα ότι είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης τότε νομίζω πως πας καθαρά για πώληση.
Το
...απόδειξη δαπάνης ότι τους έφτιαξα το site...
που αναφέρεις πιο πάνω δείχνει καθαρά ότι ο ιδιοκτήτης δεν είσαι εσύ. Δείχνει ότι δέχεσε πως σε εσένα έχουν αναθέσει την κατασκευή οι ιδιοκτήτες (αυτοί που σε πληρώνουν).

Η γνώμη μου είναι πως αν δεν θέλουν να αναφέρεται ενοικίαση, ή μίσθωση, ή εκμετάλλευση του ιστοχώρου, καλύτερα μίλα τους ξεκάθαρα για πώληση, αν ενδιαφέρονται, αλλιώς ευχαρίστησε τους ευγενικά και κάν'τη με ελαφρά πηδηματάκια. Μάλλον βρωμάει η υπόθεση, στην πρώτη στραβή θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας αλλά ο ιδιοκτήτης του site.

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 09 Μάιος 2010 23:38

dva_dev έγραψε: Το
...απόδειξη δαπάνης ότι τους έφτιαξα το site...
που αναφέρεις πιο πάνω δείχνει καθαρά ότι ο ιδιοκτήτης δεν είσαι εσύ. Δείχνει ότι δέχεσε πως σε εσένα έχουν αναθέσει την κατασκευή οι ιδιοκτήτες (αυτοί που σε πληρώνουν).
γιαυτό και δεν πρόκειται να το δεχτώ με τίποτα!

Αυτοί το μόνο που θέλουν από ότι μου είπαν είναι να μπορούν να κόβουν τιμολόγια στους πελάτες τους σαν

"χ ευρώ για διαφήμιση στον ιστότοπο mplamplampla.com"

Εγώ τους είπα (χωρίς να είμαι σίγουρος αν το είπα σωστά) ότι από την στιγμή που η απόδειξη δαπάνης που θα μου κόψουν θα λέει

"για εμπορική εκμετάλλευση του ιστότοπου mplamplampla.com από ηη/μμ/χχχχ" μέχρι ηη/μμ/χχχχ" (πιστεύω να είναι οκ αυτό)

τότε θα έχουν και το δικαίωμα να αναφέρουν και το mplampla.com στην διαφήμιση τους.

Σωστός δεν είμαι ? :-?

Αύριο είναι το meeting , πρέπει να πάω προετοιμασμένος. .. θα περάσω και από λογιστή πιο πρώτα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Μάιος 2010 23:51

βγάζεις τόσα σε έναν χρόνο από adsense ή άλλες διαφημίσεις;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 10 Μάιος 2010 00:21

Lambas έγραψε:Σωστός δεν είμαι ? :-?

Αύριο είναι το meeting , πρέπει να πάω προετοιμασμένος. .. θα περάσω και από λογιστή πιο πρώτα

προσωπικη μου αποψη (χωρις παρεξηγηση ναι?) νομιζω πως εισαι λαθος.
Λαθος διοτι ασχολεισαι με εταιρια που δεν ντραπηκε να σου ζητησει κατι τετοιο, ακομα και εαν εσυ κοστολογεις τη σελιδα σου στο 1/3 του ποσου που σου προσφερουν.

....Αλλα, ας πουμε πως λενε την αληθεια.
Τι σκοπευουν να κανουν εαν δεν ανανεωσετε τη συνεργασια σας οσο υπαρχουν πελατες που θελουν να διαφημιζονται στη σελιδα σου?

εγω ως πολυ καχυποπτος και ευεξαπτος ανθρωπος που βλεπω παντου γυρω μου εχθρους και φαντασματα, λεω πως θα προσφυγουν εναντιον σου στην ΕΕΤΤ με την αποδειξη για τεκμηριο...

υγ: δες τους ορους χρησης στο adsense, το ιδιο συστημα ειναι.

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 10 Μάιος 2010 01:16

cordis έγραψε:βγάζεις τόσα σε έναν χρόνο από adsense ή άλλες διαφημίσεις;
Δεν έχω καν adsense
nikolas27 έγραψε:
Lambas έγραψε:Σωστός δεν είμαι ? :-?

προσωπικη μου αποψη (χωρις παρεξηγηση ναι?) νομιζω πως εισαι λαθος.
Λαθος διοτι ασχολεισαι με εταιρια που δεν ντραπηκε να σου ζητησει κατι τετοιο, ακομα και εαν εσυ κοστολογεις τη σελιδα σου στο 1/3 του ποσου που σου προσφερουν.
Δεν είσαι καθόλου λάθος! Βασικά έχω φάει διάφορες τάπες στη ζωή μου και έχω γίνει πολύ δύσπιστος . Από την άλλη βλέπω ότι πρέπει να προχωράμε σε κάποια φάση και ας υπάρχει και λίγο ρίσκο.

Αυτό που μου πέταξαν για να κοπεί η δαπάνης με αυτό τον τρόπο είναι σίγουρα τραγικό αλλά μου εξήγησαν ότι δεν υπάρχει θέμα, μπορεί να γίνει όπως θέλω εγώ, αρκεί να μπορούν να αναφέρουν το site στο τιμολόγιο τους.

Ακόμα επισήμαναν ότι δεν ξέρουν από νομικά και γιαυτό από δευτέρα στον οικονομικό σύμβουλο και λογιστή τους για λεπτομέρειες.

Το ξέρω ότι ο λογιστής τους θα προσπαθήσει να τους βγάλει κερδισμένους ότι και να γίνει με ένα σωρό επιχειρήματα αλλά εγώ θα πάω στον δικό μου από πιο πριν.

Δεν έχω τίποτα να χάσω, ίσως βγει κάτι καλό .
Απλά θα είμαι απόλυτος για το τι να γράφει πάνω η δαπάνης.

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 10 Μάιος 2010 02:02

Κάνε κάποιο συμβόλαιο ή συμφωνητικό και πρόσεξε να μη γράψεις πουθενά για πώληση του site ή μέρους αυτού. Επίσης να αναφέρεται ξεκάθαρα ότι τα δικαιώματα είναι δικά σου. Από τη στιγμή που πουλάς κάποιο site όλα τα διακαιώματα πάνε στον αγοραστή.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Μάιος 2010 02:19

Επισης καλο θα ηταν να αναφερεται ρητα πως παραχωρεις την εκμεταλευση συγκεκριμενων διαφημιστικων χωρων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες