Μου ζητάνε το site για εμπορική εκμετάλλευση, τι να κάνω!?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 10 Μάιος 2010 03:09

δεν σε καταλαβαινω lamda. ειναι ή δεν ειναι απολυτοι στην απαιτηση τους?
γιατι εαν δεν ειναι, ακυρο το ποστ μου.

τελος παντων, καλη τυχη και καλη συμφωνια ευχομαι.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 10 Μάιος 2010 03:30

το λογο δεν καταλαβαινω.. αν θελουν να διαφημιστουν στο site ΣΟΥ, δωσε τους διαφορετικες τιμες για διαφορετικα σημεια και τελιωσε το παραμυθι..
το να σου γραψω και να μου γραψεις εμενα μου φαινετε πολυ υποπτο παντως :pint:

viatherm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viatherm » 10 Μάιος 2010 03:57

αυτο που πρεπει να λεει οτι τους νοικιαζεις τον ταδε χωρο πανω, τον ταδε χωρο κατω , για τοση διαρκεια και με τετοιο ενοικιο που θα σε κοβουν παραστατικο,

απο εκει και περα αν κοβουν αυτοι τιμολογιο στους διαφημιζόμενους ειναι δικο τους θεμα !
Μην το πετάς...www.xariseto.gr !!!

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 10 Μάιος 2010 11:06

nikolas27 έγραψε:δεν σε καταλαβαινω lamda. ειναι ή δεν ειναι απολυτοι στην απαιτηση τους?
γιατι εαν δεν ειναι, ακυρο το ποστ μου.
τελος παντων, καλη τυχη και καλη συμφωνια ευχομαι.
Νικόλα αυτό το τραγικό μου το είπαν τηλεφωνικά και καθόλου απόλυτα .. (απλά με εξόργισε τόσο πολύ αυτό που άκουσα προχτές που αναφέρθηκα μόνο σε αυτό σε παραπάνω post) αλλά είπα για αντιπρόταση....

μου το ανέφεραν σαν μια λύση. Τόνισαν ότι δεν είναι ιδικοί με τα νομικά και γιαυτό μου έκλεισαν ραντεβού σήμερα με τον λογιστή τους. Μου είπαν από μόνοι τους να φέρω και δικό μου λογιστή η δικηγόρο η ότι θέλω.

Γενικά ήταν ευγενικότατοι και "ανοιχτοί" σε προτάσεις αρκεί να μπορούν να αναφέρουν τον ιστότοπο στο τιμολόγιο τους.

Το άλλο θέμα τώρα είναι ότι μίλησα μόλις με τον λογιστή μου και μου είπε ότι δεν μπορεί να κοπεί απόδειξη δαπάνης για ενοικίαση (μου την ανάφερε σαν απόδειξη έκτακτης δαπάνης και όχι απλής δαπάνης αλλά να υποθέσω είναι η ίδια) και ότι θα μιλήσει με εφοριακό να μου πει στα σίγουρα γιατί δεν του έχει ξανατύχει παρόμοια περίπτωση με το ιντερνετ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lambas την 10 Μάιος 2010 11:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 10 Μάιος 2010 11:10

Σίγουρα είναι πολύ ύποπτο αυτό που σου ζητάνε.
Οι διαφημιστικές εταιρίες λειτουργούν ως μεσάζοντες σε μια διαφημιστική καμπάνια, άρα μπορούν να κόψουν τιμολόγιο στους πελάτες τους με την αιτιολογία π.χ. "χ ποσό για διαφήμιση στον ιστότοπο blabla.com".
Σύμφωνα με την λογική τους όταν για παράδειγμα βάλουν μια διαφήμιση κάποιου πελάτη τους σε ένα τηλεοπτικό κανάλι θα πρέπει να εκδώσουν απόδειξη δαπάνης στο κανάλι με την αιτιολογία ότι ο ιδιοκτήτης του καναλίου κατασκεύασε το κανάλι για αυτούς????
Μην τρελαθούμε τελείως......

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 10 Μάιος 2010 11:14

giannisap έγραψε: Σύμφωνα με την λογική τους όταν για παράδειγμα βάλουν μια διαφήμιση κάποιου πελάτη τους σε ένα τηλεοπτικό κανάλι θα πρέπει να εκδώσουν απόδειξη δαπάνης στο κανάλι με την αιτιολογία ότι ο ιδιοκτήτης του καναλίου κατασκεύασε το κανάλι για αυτούς????
Μην τρελαθούμε τελείως......
αυτό πολύ καλό! θα το αναφέρω έτσι ακριβώς σε περίπτωση που ξανα-αναφερθεί το κουλό!

λίγες ώρες ακόμα! Θα πάρω άλλον ένα λογική ενός φίλου τώρα..

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 10 Μάιος 2010 11:47

Εσύ έχεις κάποιον χώρο για διαφημίσεις.
Αυτόν τον χώρο εσύ τον χρεώνεις ένα χ ποσόν.
Αφού αυτοί είναι μεσαζοντες ας σε πληρώσουν αυτο το χ ποσό που ζητάς και αυτοί ας χρεώσουν όσο θέλουν τον πελάτη τους.
Που είναι το πρόβλημα;

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 10 Μάιος 2010 12:18

cris29 έγραψε:Εσύ έχεις κάποιον χώρο για διαφημίσεις.
Αυτόν τον χώρο εσύ τον χρεώνεις ένα χ ποσόν.
Αφού αυτοί είναι μεσαζοντες ας σε πληρώσουν αυτο το χ ποσό που ζητάς και αυτοί ας χρεώσουν όσο θέλουν τον πελάτη τους.
Που είναι το πρόβλημα;
Σωστό κι αυτό. Συνήθως οι διαφημιστικές εταιρίες παίρνουν ένα ποσοστό π.χ. 20-25% από τον τιμοκατάλογο σου, για τους πελάτες που διαφημίζουν στο μέσο που διαθέτεις (ραδιόφωνο, tv, site, περιοδικό).
Οπότε μπορείς να καθορίσεις τιμές και θέσεις για τα banners σου κι αυτοί να παίρνουν το ποσοστό που έχετε συμφωνήσει. Έτσι θα σου δίνετε η δυνατότητα να βάζεις και δικούς σου διαφημιζόμενους και να μην περιμένεις μόνο από την διαφημιστική.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος ώστε να είσαι νόμιμος και ειδικά σε περίπτωση που έχεις ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ οπότε δεν θα πληρώνεις άλλα έξοδα πέρα από τα λογιστικά.

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 10 Μάιος 2010 21:09

Παιδιά η συμφωνία έγινε!!! Όλα άφογα!

Κόπηκε απόδειξη "χ ευρώ για αποκλειστική εμπορική εκμετάλλευση του ιστότοπου χ από χ μέχρι χ (πλαίσια και καταχωρήσεις)"

Ημερομηνία βάλαμε το τέλος του 10 για να γίνει ένα crash test πρώτα. μετά αν όλα πάνε καλά το κάνουμε 3ετία

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 10 Μάιος 2010 21:29

ε αν αντεξει το crash test κανε καμια συσταση προς τα εδω... χαχααχχααχχα :kaloe:

viatherm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viatherm » 11 Μάιος 2010 01:05

Lambas έγραψε:για αποκλειστική εμπορική εκμετάλλευση του ιστότοπου
Με αυτο θελει να πει οτι ΔΕΝ μπορεις να βαλεις αλλη δικια σου διαφημιση ! ουτε καν δικου σου αλλου σιτε που μπορει να εχεις !!!

Πιστευω να μην "κλειδωνει" το συμβολαιο την τιμη μετα , αν κανετε ανανέωση ?
Μην το πετάς...www.xariseto.gr !!!

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 11 Μάιος 2010 17:40

Σωστά ... ήταν επιλογή μου η αποκλειστικότητα για να ανεβάσουμε την τιμή. Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν είχα διαφημίσεις και ποτέ δεν είχα σκοπό να βάλω! (μέχρι που εμφανίστηκε η εταιρία).

Οπότε όλα οκ :-)

Όλα ισχύουν ως 31/12/2010 ... μετά οι συζητήσεις θα πάνε πάλι από το 0.

Άβαταρ μέλους
vspan

Δημοσίευση από vspan » 18 Νοέμ 2010 11:51

Τελικά Lambas εκδόθηκε απόδειξη έκτακτης δαπάνης από την εταιρία ή κάτι τέτοιο? Δήλωσες τα έσοδα στην εφορία?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 03 Δεκ 2010 16:50

ναι κανονικά κόπηκε η απόδειξη άλλα δεν την δήλωσα ακόμα ... θα μπει στου 2010 την δήλωση ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης