Αναζήτηση Επενδυτών: Τι είναι επενδυτής.

Ψάχνετε να βρείτε συνεργάτες ή επενδυτές για κάποιο project σας; Αυτή η περιοχή είναι για εσάς. Έχετε όλα τα στοιχεία του project σας έτοιμα, γιατί θα σας τα ζητήσουν.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Μάιος 2010 21:12

Στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει, δηλαδή για web project ή web business ο επενδυτής είναι κάποιος που έχει κεφάλαιο και θέλει να επενδύσει είτε σε μία νέα ιδέα για το web, είτε σε ένα έτοιμο web site/project.

Ο επενδυτής θα επενδύει ένα x πόσο και με αυτό αγοράζει ένα "ποσοστό" από την ιδέα-έτοιμο project.

Μετά από την επένδυση του γίνεται business partner ή συνεταίρος.

κάθε σχόλιο ή προσθήκη είναι επιθυμητή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Μάιος 2010 23:59

cordis έγραψε: Μετά από την επένδυση του γίνεται business partner ή συνεταίρος.
or apla metochos
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 10 Μάιος 2010 01:00

KGP έγραψε:
cordis έγραψε: Μετά από την επένδυση του γίνεται business partner ή συνεταίρος.
or apla metochos
+1
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

omorfipoli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από omorfipoli » 10 Μάιος 2010 08:34

στην ελλάδα συνεταίρος σου γίνεται εξαρχής κάποιος που δεν είχε καμμιά απολύτως ιδέα: η εφορία.
διαβάστε μας, http://www.omorfipoli.com

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 10 Μάιος 2010 12:26

omorfipoli έγραψε:στην ελλάδα συνεταίρος σου γίνεται εξαρχής κάποιος που δεν είχε καμμιά απολύτως ιδέα: η εφορία.
+1
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 14 Μάιος 2010 19:01

Η απλά παίρνει πίσω το κεφαλαίο του συν το προσυμφωνηθέντα κέρδος.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 05 Ιούλ 2010 20:26

Και αν λέω... έχεις μια ιδέα πρωτότυπη, που την σκέφτεσαι αρκετό καιρό.. ελέγχεις.. βλέπεις ότι δεν υπάρχει... σκέφτεσαι το τι πιθανότητες έχει να παίξει... και βλέπεις ότι είναι αρκετές... πως θα εμπιστευτείς την ιδέα σου...; ..υπάρχει περίπτωση να πετάξει μαζί με τον επενδυτή ή τους επενδυτές (γιατί δεν θα ενδιαφερθεί μόνο ένας..).

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιούλ 2010 20:57

Αυτός ο φόβος πάντα υπάρχει, όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα, αλλά παντού στο κόσμο. Και ναι γίνονται και αυτά, αλλά από την άλλη χωρίς ρίσκο θα είναι απλά μια ιδέα σε ένα συρτάρι και τίποτα παραπάνω. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 05 Ιούλ 2010 21:07

ναι καλά το ονομάζεις... φόβος... που αν τον ξεπεράσεις αλλάζει ονομασία και γίνετα ρίσκο.. το ίδιο μπορεί να συμβεί βέβαια και σε επίπεδο συνεργασίας..

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Ιούλ 2010 22:36

Κια να θυμάσαι πάντα πως...

Εάν μια ιδέα δεν μπορείς να τη πραγματοποιήσεις, καλύτερα να τη μοιραστείς για να τη πραγματοποιήσει κάποιος άλλος...

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 05 Ιούλ 2010 23:13

Φίλε dionisis71 πίστεψε με έχω περάσει από τον συγκεκριμένο «φόβο ή ρίσκο» να έχω την ιδέα, και να μην είμαι ούτε developer ούτε designer να το κάνω μόνος μου……και είναι πράγματι υπαρκτός ο φόβος κλοπής μιας ιδέας

Και να συμπληρώσω, σε αυτά που πολύ σωστά σου ανέφερε ο cordis, απλά προσπαθείς να μειώσεις ή ακόμα και να ελαχιστοποιήσεις (όχι να εξαφανίσεις ) το ρίσκο.

Ξεκινά από το βασικό στάδιο που είναι το τι ψάχνεις ακριβώς…. Επενδυτή ή συνεργάτη ?

Εάν ακόμα το project είναι μια ιδέα και δεν λειτουργεί και δεν γνωρίζεις από «τα… web design developments» για να το κάνεις μόνος σου… κατά την ταπεινή μου γνώμη …ψάχνεις είτε επι πληρωμή να στο κατασκευάσει κάποια εταιρεία είτε με «συνεργασία - συνεταιρισμό» να το κάνετε μαζί. (ποσοστό – ποσοστά)

(παραλείπω πολλά βασικότατα που αφορούν το επιχειρείν ή το business που περιλαμβάνουν business plan, πιθανά κόστη, πιθανά κέρδη, target group, νομική μορφή επιχείρησης εταιρίας κτλ κτλ και τα οποία θα πρέπει να έχεις για να προσελκύσεις επενδυτές ή συνεταίρους)

Μια συνεργασία – συνεταιρισμός φυσικά και δεν βασίζετε σε « φιλικές συμφωνίες», και «δώσαμε τα χέρια» αλλά αποτυπώνετε σε νομικά έγγραφα και εάν είναι μια καινοτόμος ιδέα (που μπορεί να αποφέρει μεγάλα κέρδη ) υπάρχουν και οι ρήτρες … απευθύνσου σε κάποιον νομικό για τα περαιτέρω και τους τρόπους

Εάν τώρα η ιδέα σου είναι online και ψάχνεις για επενδυτή … κατά την ταπεινή μου γνώμη μάλλον λάθος εποχή διάλεξες χωρίς να είμαι και απόλυτος βέβαια … πάντα οι οικονομικές κρίσεις σε κάποιους δημιουργούν ευκαιρίες .

Και στην περίπτωση που αναζητάς επενδυτή και εκεί υπάρχουν οι δικονομικές δικλίδες που μπορούν να «μειώσουν το ρίσκό… όχι φυσικά να το εξαφανίσουν»

Απλά προσπάθησε να ελαχιστοποιήσεις το ρίσκο (το οποίο σίγουρα υπάρχει) με όλους του πιθανούς αλλά και ίσως… απίθανους κατά την γνώμη σου πάντα… τρόπους

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Ιούλ 2010 00:01

Υπάρχουν ορισμένοι χρηματοοικονομικοί οργανισμοί (ιδιωτικοί) που λέγονται JOINT VENTURES.
Η δουλειά τους είναι να ανακαλύπτουν και να συμμετέχουν/χρηματοδοτούν στα λεγόμενα επιχειρηματικά START UP'S.
Συμμετέχουν σε ποσοστό επί των κεφαλαίων των νέων επιχειρήσεων και βοηθούν στην ανάπτυξή τους και με τεχνογνωσία ή και ανθρώπινο δυναμικό.

Στην Ελλάδα χρηματοδοτήθηκε πρόσφατα site ακινήτων από τέτοια κεφάλαια με το ποσό των 700.000€ (για την ανάπτυξη της ιστοσελίδας νομίζω, άν και δεν θυμάμαι ακριβώς...)

Άλλο 'τρανό' παράδειγμα είναι joindiaspora.com . Αυτό πρόλαβα και είδα την εξέλιξή του. Λοιπόν απευθύνθηκαν (4 νέοι το αποτελούν) σε venture funds και ζήτησαν χρηματοδότηση 10.000 (δέκα χιλιάδες) δολάρια για να φτιάξουν το site τους όπως θέλουν
Τούς έδωσαν (άν δεν κάνω λάθος ) γύρω στο 1.000.000 (ναί, ένα εκατομμύριο) € γιατί κάποιοι πίστεψαν σε αυτούς και είχε γίνει -προφανώς- και πολύ καλή προετοιμασία.

Υπάρχουν και Ελληνικά Ventures.

Αυτό που εγώ παρακολουθώ χάριν ενημέρωσης είναι το http://venturebeat.com/
Είναι πλούσιο σε ενημέρωση και ειδησεογραφία για τέτοια (διεθνή όμως) θέματα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Ιούλ 2010 00:07

Στην Ελλάδα αντί για ventures έχουμε vultures :)

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Ιούλ 2010 01:11

cordis έγραψε:Στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει, δηλαδή για web project ή web business ο επενδυτής είναι κάποιος που έχει κεφάλαιο και θέλει να επενδύσει είτε σε μία νέα ιδέα για το web, είτε σε ένα έτοιμο web site/project.

Ο επενδυτής θα επενδύει ένα x πόσο και με αυτό αγοράζει ένα "ποσοστό" από την ιδέα-έτοιμο project.

Μετά από την επένδυση του γίνεται business partner ή συνεταίρος.

κάθε σχόλιο ή προσθήκη είναι επιθυμητή.
Νομίζω ότι αυτή η έννοια του επενδυτή δεν ταιριάζει στη κουλτούρα μας εκτός και αν γνωρίζονται όλοι οι συμμετέχοντες αρκετά καλά και υπάρχει εμπιστοσύνη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2010 01:27

έβαλα κάτι προς συζήτηση όπως βλέπεις.

αν έχεις να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάτι το γράφεις.

από την στιγμή που το αναιρείς όλο, περιμένουμε την δική σου πρόταση για την έννοια 'επενδυτής' ;)
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες