Αναζήτηση Επενδυτών: Τι είναι επενδυτής.

Ψάχνετε να βρείτε συνεργάτες ή επενδυτές για κάποιο project σας; Αυτή η περιοχή είναι για εσάς. Έχετε όλα τα στοιχεία του project σας έτοιμα, γιατί θα σας τα ζητήσουν.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Ιούλ 2010 04:02

no problem. καλοπροαίρετα το έκανα το σχόλιο btw.
Anyway, επενδυτής μπορούμε να πούμε ότι είναι κάποιος που επενδύει κάτι, αυτό το κάτι μπορεί να είναι είτε χρόνος είτε χρήμα. Ας πούμε ότι συζητάμε περί συνεργασιών και ξεχνάμε τα απλά σενάρια του στυλ αγοράζω τάδε μετοχές και ότι γίνει. Κατά την άποψή μου για να λειτουργήσει ο όρος επενδυτής σωστά πρέπει να υπάρχει δυνατή σχέση αλληλεξάρτησης μεταξύ αυτών που συμμετέχουν και ίσως λίγο πιο πολύπλοκη από το εγώ δίνω τα λεφτά, εσύ κάνεις τη δουλειά και θεωρώ αναγκαίο να γίνει ένα ολοκληρωμένο business plan μεταξύ όλων. Επίσης πρέπει να υπάρχουν και σενάρια σε περιπτώσεις αποτυχίας. Συνεχίζεται αύριο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2010 13:08

no prob :)
απλά κι εγώ θέλω να γίνει συζήτηση για το θέμα, γι' αυτό σε τσίγκλισα λίγο :)

το σίγουρο είναι, ειδικά στην εποχή μας, να έχεις ένα δυνατό business plan για να μπορέσεις να το παρουσιάσεις στους επενδυτές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 06 Ιούλ 2010 19:34

Μπορεί κάποιος να πει δύο πράγματα για το τι είναι business plan;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 06 Ιούλ 2010 21:51

Δεν είναι εύκολο να το βάλεις σε έναν ορισμό αλλά στο δικό μου μυαλό, πολύ απλά, είναι το να θέσεις κάποιους (επιχειρησιακούς) στόχους, να τους αναλύσεις όσο δεν πάει άλλο, να βγάλεις ένα λογικό συμπέρασμα ότι είναι εφικτοί και να φτιάξεις ένα σύνολο ενεργειών που θα σε οδηγήσουν να τους πετύχεις.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2010 23:03

dionisis71 έγραψε:Μπορεί κάποιος να πει δύο πράγματα για το τι είναι business plan;
έβαλα έναν συνοπτικό εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=50738
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 07 Ιούλ 2010 02:09

Συνεχίζοντας το προηγούμενο post μου, πιστεύω ότι γενικά πρέπει ο επενδυτής και η υποψήφια για επένδυση επιχείρηση να είναι δεμένα. Να μην υπάρχει περίπτωση ο ένας να φάει τον άλλον (ή ο ένας να φάει λεφτά του άλλου...). Πχ θα μπορούσε ο επενδυτής να παρέχει υπηρεσίες πωλήσεων, ή συμβουλών κτλ κτλ
Γενικά ο επενδυτής δεν πρέπει να δίνει 100 ευρώ και να περιμένει ότι στο τέλος του χρόνου (ή έστω του 2ου χρόνου) να πάρει 200 ευρώ. Πρέπει να είναι πάνω από αυτά, να βεβαιώνεται ότι και το τελευταίο cent ξοδεύεται σωστά και να βοηθήσει όσο μπορεί.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιούλ 2010 13:19

το δέσιμο θα πρέπει να είναι και νομικά, με χαρτιά και συμβόλαια, που να περιγράφουν τι αρμοδιότητες έχει ο ένας, τι ο άλλος και τι περιμένουν από την συνεργασία.

εκεί θα δουν και το βάθος χρόνου που θα αποφέρει έσοδα ένα νέο ξεκίνημα, δύσκολο να φέρει διπλασιασμό στο 2ο έτος, ίσως θα πρέπει να το κοιτάνε σε βάθος 5ετίας.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες