Μια "μεταφραση" απο τους Web Developers , παρακαλω

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 10 Μάιος 2010 01:23

Προσφατα, κανοντας μακρινο ταξιδι ( εχει σημασια αυτο , νομιζω ) βρεθηκα στη θεση του συνεντευξιαζομενου σε εταιρεια .
Η απειρια που εχω ( εννοω με πληρη απασχοληση σε αλλη εταιρεια ) οδηγησε σε μια πρωτη διστακτοτητα απο την πλευρα του εργοδοτη, αν και μου αναγνωριστηκε το ..."ελαφρυντικο" της ορεξης και του μερακιου.

Η τελικη αποφαση που παρθηκε , με παραξενεψε λιγο γιατι δεν ηταν το καθιερωμενο "ΝΑΙ , ΟΧΙ, θα επικοινωνησουμε κτλ". Μου προτειναν να βελτιωθω σε καποιο συγκεκριμενο CMS που χρησιμοποιει η εταιρεια και να εμβαθυνω ακομα περισσοτερο σε καποιες γλωσσες, δινοντας μου χρονικο περιθωριο 1 μηνα για να να αποδειξω τη βελτιωση μου, περνωντας ενα τεστακι για να "μπω στην ομαδα", οπως χαρακτηριστικα αναφερθηκε.

Οι παλιοτεροι του χωρου, μπορουν να "μεταφρασουν" ( :D ) την παραπανω προταση ;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Μάιος 2010 02:11

Μεταφραση:
Να εμβαθυνεις σε ολα αυτα που σου ειπαν και εαν σε ενα μηνα εισαι τυχερος και δεν εχει καλυφθει η θεση, σε ξανατεσταρουν.
Οπως και να εχει (σου λενε), θα εχεις βελτιωσει σε καποιους τομεις τις γνωσεις σου και μπορει (λεω εγω ΜΠΟΡΕΙ), να σου τυχει στο μελλον και καποια αλλη εταιρεια που χρησιμοποιει αυτο το συγκεκριμενο cms, και δεν θα χρειαστει να ξαναχασεις αλλο ...μηνα!
Τι αλλο θα ακουσουμε ρε γμτ...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Μάιος 2010 03:11

synhthos etsi energoun etaireies pou kathe 2-3 mhnes lakaei kai enas ypallhlos..

to oti sou zhtane na matheis kapoio sygkekrimeno cms kai kapoies sygkekrimenes gnoseis pano sto antikeimeno deixnei poso sovarh etaireia einai..

apo thn allh mporei na kano kai lathos kai na anazhtoun kapoion me periorismenes gnoseis gia na mhn exei kai polles aksioseis misthologika..

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Μάιος 2010 06:42

Μάλλον για να γίνει σωστή "μετάφραση" θα πρέπει και να μας αναφέρεις τι ζήταγε η αγγελία.
Αν ζήταγε κάποιον με γνώσεις προγραμματισμού στη ΧΧΧ γλώσσα, δημιουργίας ιστοσελίδων, εμπειρία Χ ετών, κ.λπ. μάλλον είναι διαφορετική η μετάφραση από το να ζήταγε κάποιον με γνώσεις του ΧΧΧ cms.
Δεν μας είπες πως ήταν η εικόνα τους γενικά από αυτά που συζητήσατε. Αν και πόσο ανέλυσε αυτά που έγραφες στο βιογραφικό σου, αν (εφόσον είχε νόημα) ζήτησε να δει προηγούμενες δουλειές σου. Αν φτάσατε να συζητήσετε το οικονομικό.

Με αυτά που αναφέρεις η μόνη μετάφραση θα μου έμοιαζε κοντινή είναι ίσως (να κλίνει προς το όχι, εκτός αν χρειάζονται γρήγορα κάποιον και δεν βρούν κάτι καλύτερο - λύση ανάγκης - αλλά δεν θα την χρυσοπληρώσουν κι όλας).

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 10 Μάιος 2010 13:32

Δηλαδη προτεινετε να το προσπαθησω λιγο ακομα ;
Εδω να αναφερω , οτι μπαινοντας στο site της εταιρειας, ειδα πολυ δυνατες δουλειες και με πασιγνωστες επιχειρησεις-πελατες...
Επισης , σε συζητηση που ειχε μπροστα μου ο τυπος που με επαιρνε συνεντευξη , με καποιον συνεργατη, ζητησε γνωμη του για την περιπτωση καποιας αρχικης εκαπιδευσης μου ή να προσπαθησω μονος μου στο σπιτι.Η απαντηση ,φυσικα, ηταν η δευτερη.

@korgr Εχεις δικιο πιστευω, γιατι οπως και να εχει οι γνωσεις θα μεινουν...
Δεν καταλαβα τον τονο σου στις τελευταιες δυο προτασεις, ειναι η αληθεια. Ειναι μομφη προς την εταιρεια, για τη σοβαροτητα της;

@fafos Το ιδιο προβλημα εχω με το ποστ του korgr ,στη δευτερη σου προταση. Ειναι ειρωνικο ;

@dva_dev To συγκεκριμενο CMS στην αγγελια,ειναι "επιθυμητο προσον" και οχι απαραιτητο.
Κατα τη συνεντευξη, μου φανηκε οτι δεν ειχε δει το βιογραφικο μου πριν, μονος μου ανεφερα οτι θελω να δειξω καποιο δειγμα δουλειας ( το οποιο εγινε τελικα ) και δεν φτασαμε στο σημειο να μιλησουμε για το οικονομικο , αν και με ενδιαφερει ( ποιον δεν ενδιαφερει ,να μου πειτε... ) λογω του οτι θα χρειαστει να κανω μετακομιση ολοκληρη, σε περιπτωση θετικης καταληξης.
Με δυο λογια , πιστευω κατεληξε στο "απειρος αλλα με ορεξη".

Ευχαριστω για το χρονο που διαθετετε. :)

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 10 Μάιος 2010 15:14

Αφιέρωσε 2 εβδομάδες εντατικά. Οι γνώσεις δεν θα πάνε χαμένες. Και ξαναπάρε τους τηλέφωνο.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Μάιος 2010 15:29

Ναι οι τελευταιες μου προτασεις ηταν μομφη προς την εταιρεια!
Διοτι οι σοβαρες εταιρειες δεν θα σε αξιολογησουν με το αν ξερεις ή οχι καποιο συγκεκριμενο cms που χρησιμοποιουν (σε αυτο μπορουν να σε εκπαιδευσουν κατα την διαρκεια της παροχης εργασιας σου), αλλα αν γενικοτερα εχεις τις βασεις να εξελιχθεις στην συγκεκριμενη θεση.

Γενικα δεν μου ακουγεται σοβαρη εταιρεια (αλλωστε ποσες νομιζεις υπαρχουν)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Μάιος 2010 15:31

mhpos h etaireia pou phges einai sthn Athina apenanti h mesa se ena megalo gyalino ktirio? mhpos to onoma ths etaireias arxizei apo G?

nai.. eironikh htan h 2h protash mou...

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 10 Μάιος 2010 15:50

Περα απο το CMS, με παροτρυναν να εμβαθυνω και σε αλλες γλωσσες οπως εγραψα παραπανω.
Ρωτησα αν ειναι ειρωνικες οι προτασεις, γιατι δεν μιλαμε face to face ,για να καταλαβω το τονο...

Το σιγουρο ειναι παντως οτι θα ασχοληθω.Δεν μπορει, μετα την 129η συνεντευξη θα εχω γινει τσακαλι... :lol:

fafos, PM...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Μάιος 2010 16:06

Phgaine parakato.. epesa mesa kai sta 3 pou proanefera.. idiaitera sto proto.. den xreiazetai na anaferoume poia etaireia einai...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Μάιος 2010 17:45

Αν δεν φτάσατε ούτε καν στο οικονομικό, είναι κατά τη γνώμη μου επειδή δεν τους ενδιέφερες.
Το σιγουρο ειναι παντως οτι θα ασχοληθω.Δεν μπορει, μετα την 129η συνεντευξη θα εχω γινει τσακαλι...
Οι συνεντεύξεις θα σου δώσουν την εμπειρία να μπορείς να "πουλήσεις" τα προσόντα σου, όχι να "πουλήσεις" προσόντα που δεν έχεις. Το να ασχοληθείς είναι που θα σου δώσει τα προσόντα.

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 10 Μάιος 2010 19:27

Λαθος διατυπωση μου, dva_dev...

Ρε, τι γινεται ...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Μάιος 2010 21:02

Οπως και να 'χει προχώρα στον επόμενο με το διάβασμα παρέα. Στο χώρο μας, αν το αφήσεις σε αφήνει.

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 11 Μάιος 2010 21:14

Ερώτηση: Ξέρετε php, βάσεις δεδομένων κλπ κλπ;
απάντηση: Ναι, έχω φτιάξει και μερικά σάιτς σε joomla και ασχολούμαι και λίγο με κανα 2 αλλα cms προγράμματα.
Ερώτηση:Εμείς έχουμε ένα δικό μας cms...
Σε αυτό το σημείο αλλάζεις δρόμο και την κάνεις.

ΥΓ: Η αγορά έχει γεμίσει με έτοιμα cms που κάνουν τι ίδια ακριβώς δουλειά που κάνει joomla, wordpress, drupal και λοιπά άλλα αξιόλογα Συστήματα διαχείρισης δεδομένων (Content management system).
ΥΓ2: Το cms που έχουν μπάζει από 1002 πλευρές εν αντιθέση με τα άλλα που δουλεύουν 100άδες ανεξάρτητοι προγραμματιστές που κάλυψαν τις τρύπες που προτοεμφανίστηκαν και πάτε να ανακαλύψετε τον τροχό.
ΥΓ3: Ο κόσμος βασίζεται πιά στην κατασκευή template όπου κάνει 2-3 βασικά πράγματα και τα υπόλοιπα τα κολλάει ο κατασκευαστής (και οχι ο δημιουργός που έκανε την σχεδίαση).

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Μάιος 2010 21:24

LOL 3 ΥΓ, 3 foul :) καλή συνέχεια...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης