Μια "μεταφραση" απο τους Web Developers , παρακαλω

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
cris29

Δημοσίευση από cris29 » 11 Μάιος 2010 21:27

Για ανέπτυξέ μου την σκέψη σου ως προς το 3ο μέρος αγαπητε, dimsis.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Μάιος 2010 22:03

Όταν σε ρωτάνε αν ξέρεις php και βάσεις δεδομένων και εσύ απαντάς "έχω φτιάξει και μερικά σάιτς σε joomla" κανονικά σταματάει η συνέντευξη.

Δεν έχω τον χρόνο, ούτε την διάθεση να ξαναγράφω τα ίδια περί έτοιμων / custom και προγραμματιστών / στησιματάκηδων. Κάνε ένα search εδώ μέσα και θα βρεις αρκετά θέματα. Στα γρήγορα που έψαξα σε θέματα που έχω συμμετοχή π.χ.:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =15#444395
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =60#441006
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =30#199539
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=47580
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36492
και πάρα πολλά ακόμα…
Και τα παραπάνω για να βγάλεις ολοκληρωμένα συμπεράσματα πρέπει να τα διαβάσεις από την αρχή. Όχι ότι πρόκειται να σου αλλάξουν γνώμη, αλλά έτσι για να διαβάσεις και τον αντίλογο.

Και για τα περί τροχού: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=48102

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Μάιος 2010 22:39

cris29,

- το joomla είναι fork του mambo. Την εποχή του mambo όλοι μιλούσαν γι αυτό, όπως μιλούν σήμερα για το joomla. Εδώ και χρόνια, κανείς δε μιλά για mambo.

- Έως και πριν από λίγους μήνες, τίποτε δεν φαινόταν να διαταράσσει την παντοκρατορία του flash. Μετά την ανακοίνωση της HTML5 καθώς και των στρατηγικών αποφάσεων της Google και Apple, εύκολα διαβλέπει κανείς το ζοφερό του μέλλον.

- Πριν εμφανιστεί η jQuery, ο κόσμος μίλαγε για prototype, sriptaculous, mootools και φυσικά Ext Js. Για να μην μιλήσω για το Bindows, που όταν το πρωτοείδα έμεινα μ@λ... Κι όμως, η jQuery τα σάρωσε όλα.

Θα μπορούσα να συνεχίσω μέχρι αύριο, αλλά νομίζω πως είναι σαφές αυτό που θέλω να σου πω: Τα πάντα έχουν ημερομηνία λήξης και πεπερασμένο target group.

Όταν σε ρωτάνε αν ξέρεις php και βάσεις δεδομένων και εσύ απαντάς "έχω φτιάξει και μερικά σάιτς σε joomla" κανονικά σταματάει η συνέντευξη.
Δεν θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Μάιος 2010 00:37

nbc έγραψε:Δεν θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα!
Ουτε εγω! :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Μάιος 2010 00:42

ante re palianthropoi edo mesa.. afhste to joomla hsyxo... idiaitera se auton pou eixe paei o loxy gia douleia, exei kataferei na tou hackaroun tous servers (yep, tous servers oxi ta sites) ana 2mhno apo merika joomloeidh... :lol:

ftou sas eleeinoi antijoomlades... :force:

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 12 Μάιος 2010 01:04

Ούτε εγώ έχω σκοπό να ξανανοίξω αυτο το θέμα, απλά το ανέφερα διότι είχε γίνει στο παρελθόν εκτεταμένη συζήτηση σε πολλά θέματα.
Εγώ βασικά έχω ένα άλλο πρόβλημα που έχει αναφερθεί και χθες βράδυ στον Τριανταφυλλόπουλο από μια νέα: "Μου λένε πάρε πτυχίο και πήρα και μου είπαν δεν είσαι αρκετή. Μου είπαν πάρε μεταπτυχιακό και πήρα και μου είπαν δεν είσαι αρκετή. Μου είπαν πάρε και διδακτορικό και πήρα και μου λένε δεν είσαι αρκετή. Πότε θα γίνω αρκετή, κύριε Οικονομου;" (ο κύριος Οικονομου είναι ένας βολεμένος, του ΠΑΣΟΚ, συστήματος που δήλωσε παρών στην ψηφοφορία για τα νέα μέτρα και διεγράφη από την Κ.Ο.)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Μάιος 2010 01:55

cris29 έγραψε:Πότε θα γίνω αρκετή, κύριε Οικονομου;
Οταν θα μαθεις το δικο μας CMS παιδι μου! :D
(αστειευομαι, μην αρχισετε :hammer: )

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Μάιος 2010 10:57

cris29 έγραψε:Ο κόσμος βασίζεται πιά στην κατασκευή template όπου κάνει 2-3 βασικά πράγματα και τα υπόλοιπα τα κολλάει ο κατασκευαστής (και οχι ο δημιουργός που έκανε την σχεδίαση).

Δεν λειτουργούν έτσι τα CMS. ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΑ CMS.

Εάν δεν ξέρεις να φτιάξεις ένα Template απο την αρχή δεν είσαι designer. Είσαι Premium Designer. Που βγαίνει απο τα Premium themes τα οποία και χρησιμοποιείται.

Απο την άλλη δεν έχεις και γνώσεις.
Όταν σου έρθει πελάτης που θα θέλει κάτι extra και δεν θα ξέρεις πως να το κάνεις με παρέμβαση στον κώδικα...

Και ένα δεύτερο

Ο ΚΑΛΟΣ WEB HYBRID ( και οι περισσότεροι τέτοιο είμαστε ) ξέρει οποιοδήποτε cms. Γιατί ξέρει την τεχνολογία και έχει τη γνώση να δουλέψει πάνω σε κάτι συγκεκριμένο. Δεν πα να έχει δικό της cms η εταιρία; Εάν έχει τη γνώση θα αναπτύξει πάνω σε αυτό. Και εάν έχει η εταιρία δικό της cms θα τρέχει και τους προγραμματιστές τις εταιρίας να του δώσουν ότι χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ένα project και να στηθεί ένα design. Simple as that.

Sorry αλλά η ερώτωαπαντησεις και τα Υ.Γ. chris δεν είχαν καμία σχέση με απαντήσεις απο έναν επαγγελματία. Μην δασκαλεύεστε έτσι. Εάν σηκώνεσαι και φεύγεις σημαίνει πως δεν κάνεις για αυτή τη δουλεία και πολύ καλά θα κάνεις να αναθεωρήσεις το μέλλον σου.

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 12 Μάιος 2010 14:07

Αγαπημένε Basilakis, το πρόβλημα δεν είναι μόνο να δίνεις λεφτά ή χρόνο για να μάθεις ή να σπουδάσεις κάτι, αλλά αυτό που έχεις ήδη μάθει να αρχίσεις να το προσφέρεις για να κερδίσεις τον χαμένο χρόνο και σε χρήμα, σπουδές, έτσι ώστε σε κάτι καινούριο που θα βγεί να πας να δώσεις το 700άρι ή τα λιγότερα ή τα περισσότερα που θα ζητήσουν για να το μάθεις ενώ βρίσκεσε στον τομέα εργασίας για να μπορέσεις να προσφέρεις άμεσα αυτό το κάτι καινούριο και να βγάλεις τα λεφτά και τον χρόνο που ξόδεψες και να αρχίζεις να βγάζεις το προσωπικό όφελος και κέρδος.
Μακρηγόρησα, ε;

Το θέμα πάντως είναι ένα: Ζητάνε το ένα, ας μάθουμε το ένα. Στέλνω βιογραφικά. Αν με πάρουν έχει καλώς, αν όχι θα είναι γιατί δεν ξέρω και το κάτι άλλο παραπάνω που δεν ξέρω και θα πρέπει να πάω να μάθω και το κάτι άλλο;
Ας μάθω και το κάτι άλλο. Ας στέιλω βιογραφικό και πάει λέγοντας.
Στο τέλος καταλήγεις να έχεις ξοδέψει μια περιουσία σε όλες τις γλώσσες σε όλατα προγράμματα και να πέρνουν έναν νέο με 500 ή 600 ευρώ και εσύ καταλήγεις στους "ληγμένους" υπαλλήλους διότι ξεπέρασες το όριο ηλικίας που ζητάνε στα βιογραφικά.
Δεν είναι οι πολλες γνώσεις που φέρνουν την δουλειά ή τα περισσότερα χρήματα. Αυτό το ξέρουμε όλοι και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
Είναι αν με αυτά που ξέρουμε μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στην αγορά εργασίας και να γίνουμε καλύτεροι στα 2-3 που μαθαμε αρκετά καλά και τα παιζουμε δάχτυλα και όχι λίγο από όλα και τα μπερδεύουμε στο μυαλό μας και χάνουμε άδικα εργασιακό χρόνο και χρήμα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Μάιος 2010 14:24

cris29.. diavasa 2-3 fores auto pou grafeis kai apoti katalava (an katalava telika) pisteueis oti matheneis to joomla kai teleioses... epishs den mporo na katalavo pou plhroneis gia na matheis web programmatismo... ego prosopika den plhrosa kapoion gia na matho php h mysql.. kai poios o logos na plhroseis kapoion gia pragmata pou einai free kai open sto internet efoson thes na asxolhtheis epaggelmatika?

kaneis lathos legontas "Δεν είναι οι πολλες γνώσεις που φέρνουν την δουλειά ή τα περισσότερα χρήματα."... den douleuei etsi to systhma.. kai to systhma den einai mono oi Ellhnes pelates pou paraggelnoun ena joomla ton 300 euro kai teleiose...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Μάιος 2010 17:55

fafos έγραψε: kaneis lathos legontas "Δεν είναι οι πολλες γνώσεις που φέρνουν την δουλειά ή τα περισσότερα χρήματα."... den douleuei etsi to systhma.. kai to systhma den einai mono oi Ellhnes pelates pou paraggelnoun ena joomla ton 300 euro kai teleiose...
Διάβασε αυτό chris και τπτ άλλο.

Διάβασε τον απο κάποιον που τα τρώει απο τους ξένους σε καθημερινό βαθμό, μέσα απο το phpphoX και δεν ξέρω και εγώ πόσα άλλα :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Μάιος 2010 20:00

Basilakis έγραψε: Διάβασε αυτό chris και τπτ άλλο.

Διάβασε τον απο κάποιον που τα τρώει απο τους ξένους σε καθημερινό βαθμό, μέσα απο το phpphoX και δεν ξέρω και εγώ πόσα άλλα :)
den tous ta troo.. tous ta etroga :lol: an kai to "troo" akougete san na tous koroideua kai den htan katholou etsi...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Μάιος 2010 22:14

Όχι δεν ενωούσα σε καμία σχέση αυτή :lol:

Τους τα τρώω ενοωούσα με τον όμορφο τρόπο! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες