Μεγάλα ονόματα σε αρχεία και φακέλους

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
teorungr

Δημοσίευση από teorungr » 11 Μάιος 2010 15:03

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω

Εχω στην υπηρεσία μου αρκετές γυναίκες γραμματείς που προσπαθούν να αρχειοθετήσουν όλα τα έγγραφα τους σε φακέλους και υποφακέλους των υποφακέλων κλπ κλπ σχεδόν με 255 χαρακτήρες ο κάθε υποφάκελος και το αρχείο άλλους 255 χαρακτήρες με συνέπεια να δυσκολεύομαι στο backup ,να μην ανοιγουν τα αρχεία τους να έχω μαλώσει άπειρες φορές και να αρνούνται πεισματικά να έχουν μικρότερες περιγραφές ...
Τι μου προτείνετε για λύση υπάρχει κάτι?

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Μάιος 2010 18:57

Σε καταλαβαίνω... Μία από τις μεγαλύτερες π@π@ριές των Windows. Η πλάκα είναι πως μπορείς να σώσεις virus με τέτοιον τρόπο ώστε να μην τον πιάνει το AV και γενικά να μην μπορείς να τον ξηλώσεις, ακόμη και αν ξέρεις το αρχείο.

Ενημερωτικά αναφέρω πως η συντριπτική πλειοψηφία των προγραμμάτων παίζει με βάση το define MAX_PATH που ορίζεται στο windef.h ως 260. Αυτό το όριο υπάρχει από καταβολής Windows. Για να διαβάσει ένα πρόγραμμα μεγαλύτερο path, πρέπει να συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

- το αρχείο ανοίγεται με τη unicode έκδοση της CreateFile(),
- γίνεται prepend το path με τους χαρακτήρες \\?\
- ορίζεται το ανάλογο buffer

Και επειδή οι προγραμματιστές βαριούνται τα dynamic allocations, ούτε είναι πάντα πρακτικό ή εφαρμόσιμο, ορίζουν το buffer size αυθαίρετα. ΠΧ, MAX_PATH*2, MAX_PATH*4, κοκ. Άρα, σχεδόν πάντα υπάρχει όριο.

Mια λύση είναι να βρεις backup πρόγραμμα που μπορεί να χειρίζεται αυτά τα paths. Δυστυχώς, δεν ξέρω να σου προτείνω.

Άλλη λύση είναι να πας σε imaging. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς αυτά είναι sector based. Σχεδόν όλα υποστηρίζουν differentials/incrementals. To αν σε εξυπηρετεί μια τέτοια λύση έχει να κάνει με το setup σου και την πολιτική σου.

Τρίτη λύση είναι η ταξινόμηση των data folders - από εσένα - στο ελάχιστο δυνατό length, αρχίζοντας από το root. Κλειδώνεις, δηλαδή, την πρόσβαση στο my documents, αφαιρείς τη δυνατότητα δημιουργίας φακέλων και τους αφήνεις τα filenames. Παράλληλα, μπορείς να τρέχεις και ένα προγραμματάκι που κάνοντας χρήση της ReadDirectoryChanges() θα αντιλαμβάνεται τη δημιουργία path εκτός ορίων και θα πράττει ανάλογα (alert, απαγόρευση, κλπ). Είναι μανούρα, το ξέρω, και εξαρτάται και αυτό από το πως είναι στημένο το σύστημα.

Άμα μου 'ρθει καμια άλλη ιδέα, θα σου πω :D

teorungr

Δημοσίευση από teorungr » 12 Μάιος 2010 14:02

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
Προσπαθώ και εγώ διάφορα ...αν βρω κι εγώ κάτι θα το γράψω διότι όλο και κάποιος ακόμη καημένος θα έχει τα ίδια προβλήματα μήπως και τον σώσω....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Μάιος 2010 10:38

Πολύ πολύ Καλημέρα στην παρέα :D :D
Παίδες μου, ως καμμένος ~ τζιτζιροψημμένος από τις @@κίες των Windows95a, έβαλα κάποτε μυαλό :P ...Αν μπορούσα ας έκανα κι αλλιώς :wink: :wink:
Εφ'όσον το DOS7, που 'έπαιζε' πίσω από τα Windows95a, δεχόταν μέχρι και 8 χαρακτήρες, βρήκα κι εγώ τρόπο να ονομάζω, αρχεία, φακέλλους, κλπ με 8 χαρακτήρες (και φυσικά χωρίς τελεία -.- πουθενά).
Θυμάμαι ενώ ο WindowsNT_Server δεν αντιμετώπιζε -όντως- πρόβλημα με πολλούς χαρακτήρες, κάπου-κάπου κομπλάριζε κι αυτός όταν έβλεπε καμμιά ξόμπαρκη τελεία στο όνομα ενός αρχείου, φακέλλου, κλπ.
Τελικά μετά από πολλές χοντρές αγριάδες -εκ μέρους μου- και φοβέρες του τύπου "Αν χαθεί το αρχείο σου μην ζητήσεις από μένα ευθύνη, αλλά ούτε κάν βοήθεια!! :evil: " ήρθαν και στανιάρησαν όλοι και όλες οι χρήστες PC και δικτύου :hammer: :D :D .
Όσο για τη διαδικασία Backup ήδη η Microsoft το εγκατέλειπε σιγά-σιγά με ελαφρά πηδηματάκια (τουλάχιστον στη μορφή που ήταν, κι υποστήριζε μόνο δισκέττες ή ταινίες)
Όπως σου είπαν και πριν, το 'imaging' έχει λύσει πλέον τα χέρια πολλών, φτάνοντας -αν δεν κάνω λάθος- στο επίπεδο να έχεις ακριβές αντίγραφο του PCιού σου στα DVD (ακόμα κάνοντας και boot από αυτά).
Υ.Γ. Αν δεν κάνω λάθος, μετά από την έκδοση 7, ο Nero κάνει ένα καταπληκτικό Backup, σε CD, σε DVD κλπ. Κοίταξέτο κι αυτό :wink: :idea:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες