HELP GIA DIKTYO - SINDESI 2 PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 16 Ιούλ 2003 01:01

Re paidia tora autes tis meres pernw to kainourio mou PC kai thelw na metaferw kapoia arxeia apo to palio. To palio omws den exei CD-RW. Poioi tropoi iparxoun gia na tous sindesw mias kai einai dipla dipla? O kainourios exei ensomatomeni karta dikytou. Na parw akoma mia gia ton palio? Ti allo xreiazetai? Ti allo mporw na kanw?
Tnx
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 16 Ιούλ 2003 02:29

Να σου πω μία απλή κάρτα δικτύου 100Μbits είναι ο καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος να κάνεις την σύνδεση ...
Αυτό σε συμφέρει κυρίως εάν το κρατήσεις το παλιό σου μηχάνημα ...
Μπορείς να βρεις με 20 €.

Αλλος τρόπος είναι εάν το παλιό σου μηχάνημα έχει USB να το συνδέσεις USB με USB ...
- Υπάρχει περίπτωση η νέα σου M/B να έχει μαζί της καλώδιο για σύνδεση δικτύου με USB, οπότε δές το αυτό.

Ακόμα μπορεί να γίνει και σειριακά ή παράλληλα αλλά τότε θα έχεις πολύ μικρές ταχύτητες ...

Σε αυτές τις περιπτώσεις θα χρειαστείς ειδικά καλώδια και κάποιο ειδικό software σαν το laplink...
http://www.laplink.com/

Οπότε πρέπει να δεις τι κοστίζουν και αυτά και εάν σε συμφέρει ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 16 Ιούλ 2003 16:24

Πιστεύω ο Enigma μας κάλυψε όλους :wink:
That's all
Διαλέγεις και παίρνεις...

Άβαταρ μέλους
jwrc

Δημοσίευση από jwrc » 17 Ιούλ 2003 00:51

Episis mporis na vgalis kai ton skliro sou apo to palio to pc na ton sindesis sto kenourgio... na metaferis ta arxia sou kai ton vazis piso meta :D (oute kalodia, oute tpt :kaloe: )

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 17 Ιούλ 2003 01:39

jwrc έγραψε:Episis mporis na vgalis kai ton skliro sou apo to palio to pc na ton sindesis sto kenourgio... na metaferis ta arxia sou kai ton vazis piso meta :D (oute kalodia, oute tpt :kaloe: )
Auto einai to kalitero k to pio eukolo alla otan tha ton paw meta sto plaisio an xalasei (leme tora) tha mou poun pare ta @@ mas afou ton anoikses!!! ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιούλ 2003 11:19

den mporo na dianoitho na agoraso PC kai na min to anoikso apo tin proti stigmi pou tha ton balo sto grafeio moy...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 17 Ιούλ 2003 21:50

Αν σου πει το Πλαισιο παρε τα τετοια μου τοτε εχεις και το forum να ρωτησεις οτι θες ωστε να το ξαναφτιαξεις. :wink: Μου φαινετε παντος οτι προκειτε να λειτουργησει μια νεα υπηρεσια μεσα στο Freestuff ωστε να πηγαινεις το pc σου στα κεντρικα (του freestuff) οπου μετα απο ελεγχο και επισκευη θα το παραλαμβανεις τελειως δωρεαν. :wink: :kaloe:

Και τωρα ας σοβαρευτουμε.
Διαβασα τις πιο πανω απαντησεις αλλα δεν ειδα πουθενα την λυση να βαλει τους 2 δισκους πανω στο mobo το καινουργιο. Εκτος και αν ο enigma αυτο εννοουσε λεγοντας για συνδεση παραλληλη ή στη σειρα. (που μαλλον αυτο θα εννοουσε).
Παντως βαλε τον καινουργιο δισκο ως Master και τον παλιο δισκο ως Slave πανω στην IDE (κοιτα καλα τα jumbers) και απο το bios θα κοιταξεις να εαν τον βλεπει οπως σου ειπα. Θα εχεις λοιπον 2 δισκους, οποτε μετεφερε οτι αρχεια θελεις και μετα ή ξαναβγαζεις τον παλιο τον δισκο ή τον κρατας και εχεις παραπανω storage. Στην δευτερη περιπτωση κοιτα και απο ποτε τον εχεις τον παλιο τον δισκο γιατι ενδεχετε να εχεις μερικα conflicts.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 17 Ιούλ 2003 23:29

e-times έγραψε:Αν σου πει το Πλαισιο παρε τα τετοια μου τοτε εχεις και το forum να ρωτησεις οτι θες ωστε να το ξαναφτιαξεις. :wink: Μου φαινετε παντος οτι προκειτε να λειτουργησει μια νεα υπηρεσια μεσα στο Freestuff ωστε να πηγαινεις το pc σου στα κεντρικα (του freestuff) οπου μετα απο ελεγχο και επισκευη θα το παραλαμβανεις τελειως δωρεαν. :wink: :kaloe:
ήδη λειτουργεί !!

hdd :hammer: monitor :hammer: pc :hammer:

οι τεχνικοί έν δράση

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Ιούλ 2003 03:26

Αυτά που είπα ήταν καθαρά δικτυακές καλωδιακές λύσεις! :wink: :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 18 Ιούλ 2003 18:40

Enigma έγραψε:Αυτά που είπα ήταν καθαρά δικτυακές καλωδιακές λύσεις! :wink: :P
:P :P :P
:D :pint:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

zipgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zipgr » 27 Ιούλ 2003 14:24

Εγώ έχω συνδέσει δύο pc - μία οθόνη με ένα data transfer switch και τρέχει ένα πρόγραμμα ώστε να βλέπεις τους δύο σκληρούς ταυτόχρονα. Μπορείς με αυτό να μεταφέρεις αρχεία. Δεν ξέρω αν σας βολεύει. Ελπίζω να βοήθησα. Καλύ συνέχεια. :o

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες