Βοήθεια σχετικά με WebSite πολυμέσων για Κινητά τηλέφωνα!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nicknors

Βοήθεια σχετικά με WebSite πολυμέσων για Κινητά τηλέφωνα!

Δημοσίευση από nicknors » 13 Μάιος 2010 16:21

Για σας, Πριν λίγες μέρες -μετά από μια παρουσίαση πτυχιακής που παρακολούθησα- αποφάσισα να φτιάξω μια μην ιδική έκδοση του http://eMax.gr (η ιστοσελίδα που έχω κατασκευάσει) ειδικά για κινητά!

Ως εδώ όλα καλά. Η ιδιομορφία τις σελίδας είναι ότι έχει σχέση με multimedia streaming, και εκτος τον άλλον, είμαι και τελείως άσχετος από κινητά τηλέφωνα!!

Η διεύθυνση για κινητά είναι m.emax.gr . και αυτό που θέλει να κάνει η συγκεκριμένη σελίδα είναι να μπορείς να ακούσεις ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς (Radio Streaming) απ το κινητό σου. η επιλογές που έχω φτιάξει σχετικά με την τεχνολογία είναι τρις: Flash Streamig (για κινητά που οι browser τους παίζουν flash), Java (εδώ υπάρχει ένας μόνο ραδιοφωνικός που λειτουργεί έτσι), και WMA: Εδώ ειδικά είναι το μεγάλο πρόβλημα, αν ενσωματώσω object του win media player είμαι σίγουρος ότι δεν θα δουλεύει σε κινητά! έτσι δίνω απλά ένα streaming link.

Δεν έχω ιδέα τη multimedia τεχνολογίες χρησιμοποιούν, και ιδικά στην περίπτωση του WMA streaming δεν ξέρω μπορεί να λειτουργήσει, Επίσης απ ότι ξέρω τα κινητά δουλεύουν πολύ java, αν γνωρίζει κανείς java players που να κάνουν για αυτή τι δουλειά……

Θέλω βοήθεια απ όσους έχουν γνώσης γύρο από κινητά και multimedia κινητών, και γενικά αν υπάρχουν προβλήματα στην απεικόνιση ή κάτι άλλο που δεν το έχω αντελήφθη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες