Κακη καστα σαδιστικου πελατη

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 13 Μάιος 2010 21:14

Παιδια δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να το ενταξω, ελπιζω να ειναι η σωστη.

Τον τελευταιο μηνα, εκτος των αλλων projects , υπαρχει πελατης ο οποιος εχει ζητησει e-shop για βρεφικα ρουχα φερνοντας τη δικη του μακετα ετοιμη (κατι που δημιουργει αντιληψη οτι εκανε γυρα και αλλες εταιριες πριν..) Φυσικα το σφαλμα ειναι οτι δεχτηκαμε την μακετα προ τετελεσμενων γεγονοτων, ο γραφιστας απλα επαιζε οπως ηθελε στο psd και εμεις επρεπε να το φερουμε τεχνολογικα οσο το δυνατοτερο πιο κοντα και απολυτα στην εμπνευση του γραφιστα. Υπενθυμιζω οτι επροκειτο για e-shop και στημενο σε magentο.

Η customies των customiwn, φυσικα ολο και κατι παραπανω στην πορεια, ολο και μια διορθωτικη μακετα απο τον αφαντο γραφιστα του πελατη χωρις να συνεννοηθουμε αν γινεται πρωτα η οχι, ολο φασεις, αντιφασεις, αιρεσεις, αναιρεσεις, να εχει υλοποιηθει το προτζεκτ τουλαχιστον 4-5 φορες περα του κανονικου.

Τελος παντων δεν ανοιξα το θεμα για να κουβεντιασουμε για τις κλασσικες περιπτωσεις πελατη κι ας μην επικεντρωθουμε σε αυτο. Εχω την εντυπωση απο καποιες σποντες οτι εδω και 1 χρονο προσπαθει να κανει το e-shop και καταλαβα οτι τσακωνοταν με ολες τις εταιριες στο τελος, γιατι ειτε λογω σαδισμου ειτε λογω παραλογου παιχνιδιου, κανε τη δουλεια, τελειωσε την με αλλα 100 χιλιαδες εξτρα στο frontend και στο backend απο τα προσυμφωνηθεντα και στο τελος φα'τον. Φυσικα δεν το ανεβασα στο δικο της url, μονο σε προσωρινο εβλεπε ο,τι εβλεπε και μαλιστα σημερα το εκαψα, απλα δεν παει αλλο ψυχολογικα.

Του θυμιζει κανενος συναδελφου τιποτα αυτη η ιστορια; e-shop με παιδικα ρουχα...;;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Μάιος 2010 21:42

μου θυμίζει κάτι αυτή η ιστορία.

Και εγώ έκαψα project πρίν απο 10 μέρες. Και ένιωσα τόσο καλά που αποφάσισα πως μπορώ να το ξανακάνω.

Κουράγιο και... δεν πάει στο καλό; :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Μάιος 2010 22:58

Ευτυχως δεν μου θυμιζει τιποτα! (ακομα)

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Μάιος 2010 02:13

Εμένα μου θυμίζει, δυστυχώς, αλλά περασμένα ξεχασμένα :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Μάιος 2010 12:21

Να ρωτήσω κάτι...

Όταν ξεκινάτε να κάνετε μια εργασία - project δεν υπογράφετε κάτι που να καθορίζει τι θα φτιάξετε?

Λειτουργίες, παραδοτέα κτλ κτλ?

Πώς κάνετε τις χρεώσεις δλδ και πώς ξέρετε τι να χρεώσετε παραπάνω στην πορεία?
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 14 Μάιος 2010 12:27

Δεν εχει σημασια αυτο τωρα, για αυτο ζητησα να μην επικεντρωθουμε σε τακτικες και παθη. Το post εχει να κανει με ανευρεση αλλων συναδελφων που αντιμετωπισαν συγκεκριμενα τον ιδιο πελατη.

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Μάιος 2010 13:20

Χαιρετώ κι εγώ :D
Εσύ μεν πολύ καλά έκανες, που
leopold έγραψε:...για αυτο ζητησα να μην επικεντρωθουμε σε τακτικες και παθη.
Ωστόσο ο Geostuff γενικεύοντάς το, με το post του, θέτει παράλληλα και την ερώτηση (τουλάχιστον σ'εμένα): "Μήπως δεν είναι ο ίδιος, από τον οποίο -πιθανόν- έχουν κάποια παλιά εμπειρία, κάποιοι συνάδελφοί σου;"
Όταν ~1982 δούλευα σε ένα κατάστημα Ηλεκτρονικών Εξαρτημάτων, είχαμε φτιάξει την κατηγορία "Ζήτουλας" για πελάτες, με το πνεύμα αυτού που αναφέρεις. :P
Και φυσικά απολάμβανε και της ανάλογης συμπεριφοράς εκ μέρους μας. :hammer: :hammer:

Υ.Γ. Φυσικά και το Post του Geostuff είναι σχετικότατο, καθώς ούτε εσύ θα είχες την εμπειρία του ενλόγω λεβέντη, αν τα συμβόλαιά σου ήταν προσεγμένα (και ως προς αυτόν - και ως προς εσένα!). Είναι πανάρχαια η ρήση: "Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους!" :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες