Μισθός ενός Web Developer στην Έλλαδα

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
DeveloperGR

Δημοσίευση από DeveloperGR » 14 Μάιος 2010 23:38

Καλησπέρα ,

Αυτο το εξάμηνο θα ξεκινήσω την πρακτική κ πτυχιακή μου...και επειδή σιγά σιγά έρχομαι όλο και πιο κοντά στην αγορά εργασίας , θα ήθελα να ρωτήσω ποσος ειναι ο αρχικός μισθός ενος νέου Προγραμματιστή ;;; επίσης πόσο ενός Μέτριου Προγραμματιστής PHP MYSQL κ πόσο ενός Senior Web Developer;;;; Τελικά με τους 14 μισθούς στον ΙΤ πειράχθηκε κάτι;;;;

Θεωρώ οτι η συζητηση θα ειναι αρκετά ενδιαφέρουσα να ακουστούν προτάσεις.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 15 Μάιος 2010 02:00

560 ευρώ / μήνα και 1000 ευρώ δώρα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Μάιος 2010 09:24

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42241

στο ιδιωτικό τομέα ακόμα δεν άγγιξαν 14ο και 13ο.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Μάιος 2010 11:36

dimsis έγραψε:στο ιδιωτικό τομέα ακόμα δεν άγγιξαν 14ο και 13ο.
ακομα δεν τον αγγιξαν και ελπιζουμε ετσι να μεινει!

zepolen

Δημοσίευση από zepolen » 15 Μάιος 2010 14:15

Η αποψη μου (αν εχεις σπουδασει προγραμματιστης και οχι web developer) ειναι να αφησεις τα PHP/MySQL.

Εχει χαλασει η αγορα γιατι καθε παιδι που εμαθε να παρει καποιο CMS πχ Joomla και να αλλαξει δυο πραγματα και νομιζει οτι ειναι προγραμματιστης. Για ενα εργο που θα κοστιζε πχ. 500 ευρω, θα σου πει ο εργοδοτης, 'Μα εχω τον γιο του κουμπαρου μου που θα το κανει για ενα φραππε'.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Μάιος 2010 16:17

Mhn akous kanenan... otan einai na vgeis sthn agora, phgaine ston kafetzh ths geitonias sou kai vale ton na sou mathei thn diafora "vary glykou" me "nai kai oxi"... :lol:

to mono kalo pou exei autos o klados einai oti an eisai pragmatika kalos se auto pou kaneis kai o ergodoths einai exypnos kai oxi "dos ymon shmeron" exelisese poly grhgora misthologika..

oi amoives den einai standard... einai thema ergodoth.. epishs mhn perimeneis epidomata ypologisth kai loipa.. dyskolo na peseis se tetoia periptosh.. aplos, anapse ena keri ston Ai Gianni ton Roso (megalh h xarh tou) na mhn katarghsoun ton 13o kai 14o (an kai opos pane ta pragmata tha katarghsoun ta panta apo ton 7o kai pano)

DeveloperGR

Δημοσίευση από DeveloperGR » 15 Μάιος 2010 16:27

zepolen οταν αναφέρεσε σε Προγραμματιστή κ οχι Web Developer ποια κριτήρια βάζεις σε έναν Προγραμματιστή;; Γιατι όσο εχω ψάξει σε αγγελίες ολοι Έλλαδα ζητάνε Προγραμματιστές PHP/MYSQL ή ASP.NET/MSSQL δεν εχω δεί πολλές αγγελίες να ζητάνε Προγραμματιστές C/C++ γιατι απλά θεωρώ οτι αυτές οι εταιρίες ειναι ελάχιστες κ απλά γιατι σε C/C++ αναπτύσονται ΜΟΝΟ μεγάλες και σοβαρές εφαρμογές με τεράστια Badgets ( αποψη μου έτσι χωρίς να θέλω να το παίξω γνώστης ή εξυπνος )...

Fafos εαν ειναι πραγματικά καλός κ έχεις καλό Portofolio σε επαγγελματικές δουλειές ( ασχετα εαν τώρα θα πάρεις πτυχιο ) τι μισθο μπορείς να πάρεις ;;;

Επίσης ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις τους.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Μάιος 2010 16:37

DeveloperGR έγραψε:
Fafos εαν ειναι πραγματικά καλός κ έχεις καλό Portofolio σε επαγγελματικές δουλειές ( ασχετα εαν τώρα θα πάρεις πτυχιο ) τι μισθο μπορείς να πάρεις ;;;
o misthos einai thema ergodoth.. to pithanotro einai na sou pei ksekiname me enan vasiko 700-800 euro kai vlepoume.. synhthos autoi oi ergodotes psaxnoun kathe 2-3 mhnes gia neous ypallhlous... yparxoun omos kai oi ergodotes pou mporoun na ksexorisoun an eisai kelepouri h oxi kai se ksekinan me megalous misthous.. se filo tou ekanan protash me 2500 xiliades gia ksekinhma.. den phge kai sthn thesh tou phge ena allo palikari me 1500.. alla autoi oi ergodotes spanizoun h se exoun mera nyxta sto grafeio (glytoneis kai to enoikio tou spitiou :lol: )

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 15 Μάιος 2010 16:38

fiskilis έγραψε:
dimsis έγραψε:στο ιδιωτικό τομέα ακόμα δεν άγγιξαν 14ο και 13ο.
ακομα δεν τον αγγιξαν και ελπιζουμε ετσι να μεινει!
Aggele χλομό το βλέπω... :(
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

zepolen

Δημοσίευση από zepolen » 16 Μάιος 2010 01:49

DeveloperGR έγραψε:zepolen οταν αναφέρεσε σε Προγραμματιστή κ οχι Web Developer ποια κριτήρια βάζεις σε έναν Προγραμματιστή;; Γιατι όσο εχω ψάξει σε αγγελίες ολοι Έλλαδα ζητάνε Προγραμματιστές PHP/MYSQL ή ASP.NET/MSSQL δεν εχω δεί πολλές αγγελίες να ζητάνε Προγραμματιστές C/C++ γιατι απλά θεωρώ οτι αυτές οι εταιρίες ειναι ελάχιστες κ απλά γιατι σε C/C++ αναπτύσονται ΜΟΝΟ μεγάλες και σοβαρές εφαρμογές με τεράστια Badgets ( αποψη μου έτσι χωρίς να θέλω να το παίξω γνώστης ή εξυπνος )...
Ισως δεν το ειπα καλα, δεν λεω οτι δεν υπαρχουν PHP προγραμματιστες - ισα ισα, το Facebook εχει βαση το PHP, και σιγουρα εχουν "προγραμματιστες".

Μιλαω για την διαφορα προγραμματιστη με web developer (που ειναι στην ουσια scriptακιας που παιρνει ετοιμα modules και τα βαζει μαζι) αντι να δημιουργησει κατι απο την αρχη. Απλως σημερα, στον τομεα του PHP τουλαχιστων, μπορει (οπως εχεις δει) να λενε θελουν προγραμματιστη αλλα η δουλεια ειναι στην ουσια του web developer.

Αυτο ειναι κακο γιατι α) θα σου δωσουν μισθο ασχετο με τις ικανοτητες σου και β) θα βαρεθεις πολυ γρηγορα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Μάιος 2010 03:21

zepolen.. kati exeis mperdepsei...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Μάιος 2010 11:07

fafos έγραψε:zepolen.. kati exeis mperdepsei...
τα λες αυτα επειδη εισαι ...web developer
scriptακια!!! :hammer:

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 16 Μάιος 2010 14:35

lol korgr.

Απο ότι καταλαβαίνεις φίλε μου DeveloperGR ο μισθός είναι κλάματα
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Μάιος 2010 16:03

korgr έγραψε:
fafos έγραψε:zepolen.. kati exeis mperdepsei...
τα λες αυτα επειδη εισαι ...web developer
scriptακια!!! :hammer:
eeei, na mhn xe..me... joomlakias eipame... :lol:

pagou

Δημοσίευση από pagou » 16 Μάιος 2010 23:55

πρακτικο παραδειγμα:

σε μεγαλη εταιρεια τηλεφωνιας, φιλος μου με dr. και χρονια προυπηρεσιας, επαιρνε 1500 και δουλευε 10-12 ωρες την ημερα. οι απλοι ηταν σταν 800.

τα ιδια υσχυουν και για τους γραφιστες. 1500 ειναι πλεον πολλα ( και αν art παλι αρχ^&*() θα παρ'ς )

εν ολιγοις: ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΟΜΑΔΙΚΩΣ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες