Εσείς τι καφέ πίνετε;

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Φραπέ
21
42%
Νες
3
6%
Γαλλικό
2
4%
Espresso
18
36%
Ελληνικό
2
4%
Άλλο
4
8%

Σύνολο ψήφων: 50

LLeonidas

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από LLeonidas » 16 Μάιος 2010 17:51

cordis έγραψε:έχω σχεδόν έναν χρόνο να πιω καφέ και αισθάνομαι πάρα πολύ ωραία για αυτό και πάρα πολύ καλά! :D

δοκιμάστε να απεξαρτηθείτε από αυτή την μαλακία! :)
Έχω να πιο καφέ από τα 19 μου και τώρα είμαι 24 :wink:
MegasmorF έγραψε: re c fafo kai an o espresso einai o pio varis giati oi itali pinane 10 stin kathisia tous

OEOO
Ο Εσπρέσο έχει την ιδιότητα να είναι λίγος , οι ιταλοί τον κατεβάζουνε σαν σφηνάκι και μετά τρέχουνε μπούρ για δουλειά , ενώ ο Έλληνας πίνει φραπέ και ξύνετε ενδιάμεσα ;)

Ο ποιο υγίνος καφές είναι ο Ελληνικός αλλα δυστυχώς εμείς στην ελλάδα τον φτιάχνουμε με μηχανή , αυτός θέλει όμως με μπρίκι και βράσιμο ;)

P.S. Ένα ποτήρι φρέσκο φυσικό χυμό κάνει πολύ μεγαλύτερο καλο από ότι ένας καφές .

P.S. Την επομενη φορα που θα ανοίξεις poll βάλε και την επιλογή για αυτούς που δεν συμφωνούνε με την ερώτηση , στην προκειμένη περίπτωση : Δεν πίνω καφέ :P
:(

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από Zizo » 16 Μάιος 2010 18:09

όλο τον χρόνο φραπέ ftw και τον χειμώνα αν κάνει παγωνιά nes...

αν και πάντα έλεγα να βάλω μια μηχανή φίλτρου που έχω στην πρίζα να κάνω κάτι καινούργιο αλλά τζάμπα θα την λερώσω...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από cordis » 16 Μάιος 2010 18:12

LLeonidas έγραψε:
Ο ποιο υγίνος καφές είναι ο Ελληνικός αλλα δυστυχώς εμείς στην ελλάδα τον φτιάχνουμε με μηχανή , αυτός θέλει όμως με μπρίκι και βράσιμο ;)
ο πιο "υγιεινός" είναι ο espresso γιατί είναι και ο πιο φιλτραρισμένος, πίνεις μόνο απόσταγμα καφέ και όχι τον ίδιο τον καφέ ή την σκόνη του.

ο καφές φίλτρου είναι μόνο στο όνομα φίλτρου, μιας και δε μπορεί να φτάσει την καθαρότητα του espresso, απλά είναι πιο ελαφρύς γιατί δε μπορεί να πιάσει την θερμοκρασία ή την πίεση που φτάνει η παρασκευή του espresso μέσα στην μηχανή.

ο πιο "κακός" για όλα (στομάχι, νεύρα, νεφρά, κτλ) είναι ο αφυδατωμένος σε νιφάδες καφές, αυτός που φτιάχνουμε τον φραπέ. ένας από τους λόγους είναι ότι εσύ τον φτιάχνεις 2η φορά, μιας κι έχει βραστεί ξανά και έχει αφυδατωθεί.

την πρωτιά την παίρνει ο ελληνικός, εάν πιεις και το κατακάθι ή εάν τον πιεις πριν κάτσει ο καφές κάτω.

με λίγα λόγια, εάν θέλετε τουλάχιστον να μη πάρετε στα χέρια νεφρά και στομάχι να πίνετε espresso σε όποια παραλλαγή θέλετε (με πάγο, με νερό, με γάλα, κτλ.)

τα νεύρα, όμως, αρχίζουν και χτυπάνε με όλους όσους έχουν καφεΐνη. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Μάιος 2010 18:38

Θα συμφωνήσω με τον κύριε Αφεντικό...

Επίσης έχω να προτείνω ελληνικό καφέ στην εσπρεσιέρα... Πολύ καλός και πολύ γευστικός... Και όχι δεν κάνω πλάκα...

Εγώ πίνω πάντως ένα Venti Black Americano κάθε πρωί από τα Starbucks έξω από την δουλειά γιατί μια φορά που έφτιαξα Φραππέ στο γραφείο όλοι νόμιζαν ότι έπινα Guiness για πρωινό...

Ελλάδα, φρεντάκο για κυριλέ καταστάσεις και μέτριο φραπέ, αραιωμένο έως και 3 φορές, για ρεμαλοαπολαύσεις!!!

Και ο καλύτερος φραπές είναι ο καραβίσιος!!!

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από burnmind » 16 Μάιος 2010 18:50

Χειμώνα-καλοκαίρι προσωπικά με κερδίζει ένας καλός Ελληνικός.

Αν δεν υπάρχει ή βαριέμαι να φτιάξω, το καλοκαίρι φραπέ και το χειμώνα νες/φίλτρου.

Έναν καιρό έπινα μπόλικους καφέδες αλλά ευτυχώς το έκοψα και πλέον πίνω το πολύ έναν τη μέρα (το πρωί).
GeoStuff έγραψε:Εγώ πίνω πάντως ένα Venti Black Americano κάθε πρωί από τα Starbucks έξω από την δουλειά γιατί μια φορά που έφτιαξα Φραππέ στο γραφείο όλοι νόμιζαν ότι έπινα Guiness για πρωινό...
:lol:

Χθες ήμουν σε ένα independent cafe και φωνάζει ο τύπος που φτιάχνει τους καφέδες σε κάποιους να έρθουν να πάρουν τους καφέδες τους και ακούω "frappe"! Σκέφτομαι "μπα, θα παράκουσα". Γυρνάω, κοιτάω και βλέπω όντως φραπέδες! Έψαξα και στον κατάλογο και όντως έχει! Την επόμενη φορά θα τον τιμήσω για να δω πως τον φτιάχνουν :D

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Μάιος 2010 21:51

Fredo Espresso σε σωλήνα με μια ζαχαρίνη.

Εάν είναι και lavazza even better...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από alexandr0s » 16 Μάιος 2010 22:10

Διπλό espresso. Στιγμιαίο δεν μπορώ να πιω πια. Πάντως όσοι πίνουν στιγμιαίο τους προτείνω τουλάχιστον να παίρνουν καλό καφέ για να μη κάνουν κακό στο στομάχι τους.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από fafos » 16 Μάιος 2010 22:29

alexandr0s έγραψε:Διπλό espresso. Στιγμιαίο δεν μπορώ να πιω πια. Πάντως όσοι πίνουν στιγμιαίο τους προτείνω τουλάχιστον να παίρνουν καλό καφέ για να μη κάνουν κακό στο στομάχι τους.
auto htan gia mena pou psonizo apo ta DIA? :lol:

xaza, xaza epatha megalh zhmia me ton nescafe kai enas filos anevase foverh piesh sta matia apo authn thn m..kia...

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από MegasmorF » 16 Μάιος 2010 22:30

piesi sta matia ? :o :o :o :o :o :o :o :o
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από fafos » 16 Μάιος 2010 22:54

MegasmorF έγραψε:piesi sta matia ? :o :o :o :o :o :o :o :o
pou to vlepeis to parakseno? h piesh matiou einai to proto symptoma glaukomatos kai polloi argoun na to paroun xampari giati aplos exoun ena ponokefalo pou tous prokalei auth h piesh..

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από MegasmorF » 16 Μάιος 2010 23:14

Ela re fafo mi me kes kai exw kati ponokefalous ton teleyteo kairo
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από cordis » 16 Μάιος 2010 23:30

για ιατρικές εκτιμήσεις στον γιατρό σας, όχι στο Internet!
ότι κάνει κακό ο καφές, κάνει, όπως όλα όσα κάνουμε κατάχρηση. ζάχαρη, αλάτι, κτλ..

ακόμα και τα χαμομήλι, τίλιο, κ.ο.κ. κάνουν κακό όταν γίνετε κατάχρηση, και όταν κάτι το λαμβάνεις καθημερινά ή ακόμα και περισσότερες φορές την ημέρα, αυτό είναι κατάχρηση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από Pavel » 16 Μάιος 2010 23:31

/kafros mode on
είχα έναν φίλο με το ίδιο πρόβλημα. και πέθανε.
/kafros mode off

Εγώ δεν πίνω καφέδες αλλά με έχω πετύχει να στέκομαι αρκετή ώρα έξω από καφεκοπτείο και να σνιφάρω. Αν πιω καφέ δεν μπορώ να κρατηθώ ξύπνιος με τίποτα. Συν το γεγονός ότι δεν μου αρέσει καθόλου η γεύση του.

Υ.Γ. Σαν το τσάι δεν έχει.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από cordis » 16 Μάιος 2010 23:33

Pavel έγραψε: Υ.Γ. Σαν το τσάι δεν έχει.
++ :D
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Εσείς τι καφέ πίνετε;

Δημοσίευση από fafos » 16 Μάιος 2010 23:39

sygnomh alla.. to tsai exei kafeinh kai se krata ksypnio like coffee.. :lol:

melh tou fs apolamvanoun to tea tous:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση