Πτυχίο η κατευθείαν δουλειά?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 15:12

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σε ένα σχετικό αδιέξοδο.
Είμαι σε μια σχολή πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών (2 χρονια σχεδον) η οποία δεν παλεύετε κατά την δική μου γνώμη. Έχω αφήσει κάποια μαθήματα και τέλος πάντων δεν νομίζω να την τελειώσω στα τέσσερα χρόνια (αν μείνω) και όχι επειδή είμαι χαζός αλλά επειδή δεν μου αρέσει .Εγώ ασχολούμαι με web developing κύριος php mysql και άλλα . Δεν βλέπω όμως να με βοηθάει η σχολή μου καθόλου σε αυτό όμως μια και τις βάσεις τις έχω γιατί είδη δουλεύω και έχω ένα folio (με δυναμικά site έως και browser game) και κάποιες καλές κατά την γνώμη μου γνώσεις
Οι οποίες θέλω να εξελίσσονται συνεχώς κάτι που δεν μπορώ να κάνω με την σχολή μου έτσι λέω να την παρατήσω να δουλέψω τι λέτε εσείς για αυτό?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Μάιος 2010 15:45

πάρε το πτυχίο. Μπορεί να χρειαστείς σε δύσκολους καιρούς... δεν είναι τα πράγματα για να παίξεις χωρίς πτυχίο!

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 17 Μάιος 2010 15:56

Αν τα παρατήσεις, θα έρθει η στιγμή που θα το μετανοιώσεις. Μην ψάχνεις για δικαιολογίες και μην κρίνεις το υπόλοιπο της ζωής σου με τις παρούσες συνθήκες.

Πάρε το πτυχίο.

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 17 Μάιος 2010 15:57

Πάρε το πτυχίο ακόμα και αν το βάλεις για ώρα σε δευτερη μοίρα και αργήσεις. Αφού κατάφερες να μπεις σε μια σχολή πάρε το χαρτί, και μετά κάντο και σαίτα
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 16:29

ναι αλλά τα πράγματα άλλα δείχνουν εφόσον κανείς σχεδόν δεν ζητά πτυχίο σε Ελλάδα και εξωτερικό (υπόψη εγώ θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον τομέα αυτόν)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μάιος 2010 17:08

Συμφωνώ πλήρως με τους προηγούμενους. Όλα όσα σου είπαν (Συνέχισε, κλπ) συνοψίζονται σε μιά παμπάλαιη λαϊκή ρήση: "Μάθε Τέχνη κι'άστηνε, κι άμα πεινάσεις πιάστηνε!!"
Σου άρεσε, ή όχι, επένδυσες ήδη στη Σχολή αυτή δυό χρόνια, από τα δημιουργικότερα της ζωής σου. Κάπως έτσι έμπλεξε ο αδελφός μου με τη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ (Ενώ όχι μόνο δεν την ήθελε, αλλά ήταν και ταλέντο Φιλολογίας :hammer: :hammer: )
Ως απέλεσμα χάθηκαν κάποια ανάλογα χρόνια, καθώς αυτός τα παράτησε έχοντας φτάσει στη Διπλωματική!! Κυνηγάει μεταφράσεις τώρα (Φιλογογικό στοιχείο) από Τεχνικά Έγγραφα (Φυλλάδια, Manuals κλπ).
Εμείς όλοι έχουμε να σου μεταφέρουμε, μιαν άποψη και τίποτα παραπάνω! Ο δρόμος σου (μου, μας) είναι μοναχικός! Την τελική απόφαση θα την πάρεις εσύ! Όπως εσύ θα γευτείς, ή θα λουστείς και τα αποτελέσματα :wink: :wink:
Πάντως σκέψου, ότι αυτό που κουβεντιάζεις (κουβεντιάζουμε) είναι απόφαση Ζωής και θα σ'ακολουθεί -τουλάχιστον- μέχρι τη σύνταξη.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μάιος 2010 17:30

NDH έγραψε:(υπόψη εγώ θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον τομέα αυτόν)
Δεν έρχονται όλα στην ζωή όπως τα θέλουμε....

Πάρε το χαρτί!

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 18:00

πιστεύω ότι καλύτερα είναι να παω ιεκ η να παρω μια πιστοποιηση ΠΑΡΆ να κάτσω εδώ και να λέω ότι αν δεν βρω δουλειά θα εχω εναλλακτική μια άλλη δουλειά όπου δεν θα μου αρέσει

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 17 Μάιος 2010 19:55

EneMe έγραψε:
Δεν έρχονται όλα στην ζωή όπως τα θέλουμε....

Πάρε το χαρτί!

+1

Ποιο είναι το κακό να μάθεις καλά το θεωρητικό κομμάτι του αντικειμένου που δουλεύεις στη πράξη?

elorant

Δημοσίευση από elorant » 17 Μάιος 2010 20:02

Αφού δεν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις ποιος ο λόγος να το πας μέχρι τέλος. Δεν πρόκειται να σε κάνει το πτυχίο καλό επαγγελματία. Ταπεινή μου άποψη, παράτα τη σχολή και κυνήγησε αυτό που σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 17 Μάιος 2010 21:40

Ανταλλάσω το πτυχίο σου με το δικό μου..... κατα περίεργο λόγο πάντα ερεθιζόμουνα με τα καλώδια & τα κυκλώματα... ;)

Πάρε το πτυχίο σου και μην το χρησιμοποιήσεις ποτέ. Ποτέ δεν ξέρεις.

Πάντος για περιέργο λόγο προσωπικά δεν επέλεξα συνειδητά αυτό που σπούδασα. Φαντάζομαι σε πολλούς από εσάς θα συμβαίνει το ίδιο.
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 21:43

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εάν κάποιος από εσάς (που βλέπετε το post μου ) εργάζεστε στο επάγγελμα και έχετε δική σας επιχείρηση πείτε μου εάν θα με απορρίπτατε μόνο και μόνο επειδή δεν έχω πτυχίο έχοντας όμως όλα τα άλλα όπως Portfolio γνώσεις …..???

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 21:46

Eukolo akougete oxi kai poly na to kaneiw eidika ean den se polu niazei o tomeas

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 17 Μάιος 2010 21:55

NDH έγραψε:
Eukolo akougete oxi kai poly na to kaneiw eidika ean den se polu niazei o tomeas
Αν δεν σου αρέσει να βαδίζεις παράλληλα και πιέζεσαι τότε δώσε όλη σου την ενέργεια σε αυτό που σε εκφράζει.

'Οπως είπε και ο DGeorge πολύ σωστά η επιλογή είναι καθαρά δική σου.

:wink:
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 21:59

otan les paralila ti enoeis? na kanw kai doulia kai spoudes?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης