Πτυχίο η κατευθείαν δουλειά?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 17 Μάιος 2010 22:00

Ναι
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 22:03

egw feugontas apo to tei enoeite pos den tha diagrafto giati den pigan tsampa 2 xronia alla isos pote pote na dinw kai kamia eksetastiki

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 17 Μάιος 2010 22:06

Λίγο βλακεία είναι να το αφήσεις αφού έχεις ήδη κάνει 2 χρονάκια ;)
Easy CMS
------------

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Μάιος 2010 22:08

alloi omos kanoun 5-6++ xronia tin sxoli opote den einai sygoyro to alla2 xronia akoma

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 17 Μάιος 2010 22:38

Αν θέλεις να το κάνεις στα λογικά χρονικά περιθώρια ώστε να απεμπλακείς από αυτό σίγουρα θα βρεις τον τρόπο .
Easy CMS
------------

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 17 Μάιος 2010 23:53

Το ζήτημα είναι κατ εμένα, ότι πας σε μία σχολή για να μάθεις κάποια πράγματα, τα οποία θα τα εφαρμόσεις στον επαγγελματικό τομέα. Αποκτάς δηλαδή πρώτα τις θεωρητικές γνώσεις και έπειτα το εξασκείς.
Το ζήτημα είναι ότι έτσι όπως έχουν καταντήσει τα πράγματα, δεν είναι τίποτα περισσότερο κατά τη γνώμη μου από χαμένος χρόνος. Αν εσύ ξέρεις ήδη περισσότερα από αυτά που έχει να σου παράσχει μία σχολή, τότε δεν υπάρχει λόγος (προσωπική μου άποψη) να συνεχίσεις, αφού περισσότερο εμπόδιο ίσως να αποβεί. Αντί να πάρεις ένα χαρτί το οποίο απλά θα το κορνιζάρεις, ίσως θα ήταν καλύτερα να μάθεις περισσότερα πράγματα πάνω στο αντικείμενο που σου αρέσει και να μην χάνεις χρόνο.
Αν σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις στο δημόσιο, μόνο τότε χρειάζεται. Υπάρχουν χιλιάδες πληροφορικάριοι εκεί έξω, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν τις επαρκείς γνώσεις. Κανένας επίσης δεν θα σου ζητήσει αν έχεις πτυχίο, αλλά τι ξέρεις. Αυτή είναι καθαρά η άποψη μου. Φιλικά πάντα.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 18 Μάιος 2010 00:12

H ζωη δεν ξερεις πως τα φέρνει, πάρε πτυχίο

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 18 Μάιος 2010 00:27

αν παρεις το πτυχιο σε 4 η σε 8 χρονια δεν χαλασε ο κοσμος. τι 4 τι 8. απο εκει και περα τι γινετε? υπαρχουν σιγουρα καποιοι που περνουν το πτυχιο τους αλλος στα 40 και αλλος στα 50. ενα χαρτι ειναι παντα χρησιμο αρκει να μην σε εχει πεθανει. το σημαντικοτερο όμως ειναι να σε αρεσει αυτο που θα κανεις για να το κανεις οσο το δυνατο καλυτερα. αν ειναι όμως να παρεις ενα πτυχιο διχως να μαθεις τιποτα, μην παιδευεσαι αδικα. εκτως αν σου τάξανε μιση κλινικη, μετα που παρεις το πτυχιο. μαθε τεχνη και αστηνε κι αν πεινασεις πιαστηνε. ποτε δεν μπορεις να ξερεις σε τι μπορει να σε ωφελησει ενα χαρτινο πτυχιο. αλλα γιατι δεν πας να παρεις ενα πτυχιο απο κλαδο σχετικο με αυτο που σου αρεσει? αν και νομιζω πως ο κλαδος που περασες ειναι καπως σχετικος. προσεχε μην το μετανοιωσεις πικρα. η αποφαση αυτη ειναι δικη σου, δεν μπορει κανεις αλλος να σου πει τι ειναι καλο για σενα. ουτε ο πατερας σου.

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 18 Μάιος 2010 01:42

Γνωμη μου ειναι να παρεις το πτυχιο.
Δεν το λεω μονο για να εχεις ενα χαρτι για ωρα αναγκης ( αφου οπως λες,ενδιαφερεσαι για συγκεκριμενα πραγματα και κατευθυνσεις ) , αλλα και για το οτι μεσα απο τη σχολη θα μπεις σε νεα καλουπια.
Θα μαθεις να σκεφτεσαι με διαφορετικο τροπο και να αντιμετωπιζεις διαφορετικα καποιες καταστασεις, οχι μονο σε προβληματα που αφορουν τη σχολη και την ενασχοληση σου με τα PC ( κωδικες, bugs κτλ ) αλλα πιστευω και στην καθημερινη σου ζωη.

Η σχολη θα σου δειξει το τροπο να βρεις το προβλημα , και οχι να στο λυσει. Θα σου δημιουργησει αποριες ,σχετικα και με αλλους ενδιαφεροντες κλαδους των PC , τις οποιες ομως θα πρεπει να τις απαντησεις εσυ.Δεν προκειται ΠΟΤΕ να μαθεις π.χ. καλη C,C++, PHP κτλ...

Κοινως, θα σου δειξει το δρομο. Δεν θα σε παρει απο το χερακι να το διαβειτε μαζι.

( Ελπιζω παντως ,να μη δωσω αφορμη να ξεκινησει συζητηση για την κατασταση που επικρατει εξω απο τις αιθουσες και τη διαφανεια στα ελληνικα ΑΕΙ-ΤΕΙ. )

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 18 Μάιος 2010 02:11

η σχολη μου το μονο που εχει απο web design ή development ειναι html css javascript kai php στο μικροτερο επιπεδο που ηδη τα ξερω τωρα σε τι θα με βοηθησει να κανω δυκτυα java και c++ δεν ξερω ουτος η αλλος οπως θα μου πειτε οτι την λογικη του προγραμματισμου περνω και οχι προχοριμενες γνωσεις εχω κανει Pascal C# ...
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Μάιος 2010 11:23

Θες να είσαι πτυχιούχος ή ανειδίκευτος εργάτης???

Διαλέγεις και παίρνεις...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

starfish

Δημοσίευση από starfish » 18 Μάιος 2010 11:34

παρε το χαρτί. Μην το σκέφτεσαι καν να το αφήσεις.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Μάιος 2010 12:19

GeoStuff έγραψε:Θες να είσαι πτυχιούχος ή ανειδίκευτος εργάτης???
Διαλέγεις και παίρνεις...
Geo++ Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα, αλλά ακόμα κι ως "πτυχιούχος εργάτης" παίρνεις επίδομα Πτυχίου. (Τουλάχιστον αυτό ίσχυε το 1990 όταν πρωτοήλθα στην Εταιρεία, όπου είμαι ακόμα). Και φυσικά εξακολουθώ και παίρνω 'επίδομα Πτυχίου' στον μισθό μου (Φυσικός).
Επίσης κάτι που ήθελα να σου γράψω και χτες, πριν μου διακόψει τη σύνδεση ο @@@ router :D :
NDH έγραψε:ναι αλλά τα πράγματα άλλα δείχνουν...........
Άλλα δείχνουν τα πράγματα Τώρα! Πριν ένα χρόνο τ'αρχικά Δ.Ν.Τ. δεν έλεγαν τίποτα στο συντριπτικό ποσοστό των Ελλήνων... Ενώ τώρα :wink: Κατάλαβε ότι τα πράγματα, κι όχι μόνο η Πληροφορική, τρέχουν πλέον με ραγδαίους ρυθμούς. Κυριολεκτικά δεν ξέρεις πιά τι μέρα θα ξημερώσει αύριο! Γι'αυτό μην προεξοφλείς τίποτα, και μην προκαταλαμβάνεσαι από τωρινές καταστάσεις, ότι θα ισχύουν και σε ~2 χρόνια (μέχρι να πάρεις Πτυχίο).
NDH έγραψε:........... (υπόψη εγώ θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον τομέα αυτόν)
EneMe έγραψε:Δεν έρχονται όλα στην ζωή όπως τα θέλουμε....

Πάρε το χαρτί!
Ο EneMe σ'τα είπε και πολύ 'απαλά'/'τρυφερά'. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν θυμάμαι κάποιον να τον ρώτησε η Ζωή: "Πώς θέλει να του έρθουν οι καταστάσεις;". Απλώς κάποιους επιλέγει να ευνοήσει περισσότερο~πολύ περισσότερο, ενώ κάποιους άλλους επιλέγει να τους περάσει από διαφόρων ειδών μυήσεις (υπομονής, θάρρους, καρτερίας, αποφασιστικότητας κλπ) :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

punkpop101

Δημοσίευση από punkpop101 » 18 Μάιος 2010 15:54

Όλοι οι παίδες από πάνω τα λένε ωραία αλλά κανένας δεν απαντάει σε αυτό που λέει το παιδί. Στις 50 δουλειές οι 5 ζητάνε πτυχίο. Οι άλλες 45 δεν κάνουν λόγο για ούτε καν προτεινόμενο. Άρα με πιο σκεπτικό κάποιοι λένε ότι σε 2 χρονιά και δεν ξέρω πόσο οι 45 που δεν τους ενδιέφερε το πτυχίο αλλά οι γνώσεις του εργαζόμενο θα αλλάξει άποψη. Δηλαδή αυτοί που για χίλιους διό λόγους δεν έβγαλαν μία σχολή αλλά ξέρουν να φτιάχνουν μονοί τους ότι θα μάθαιναν σε 10 σχολές θα πεθάνουν της πίνας. Ιδικά με την κρίση όπως λέτε θα παίρνουν αυτούς που δεν έχουν για να μην δίνουν παραπάνω. Επίσης επειδή είμαι στο ίδιο ΤΕΙ με το παιδί τι σας λέει ότι άμα ο άλλος θέλει χαρτιά και αδιαφορεί για τις γνώσεις θα διαλέξει ένα απόφοιτο από ΤΕΙ με βάση 10 και κάτω(Σπάρτη) και δεν θα πάρει ΑΕΙδες και παιδία από τα πρωτοκλασάτα ΤΕΙ (Αθήνα, Θεσσαλονίκη).

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Μάιος 2010 17:27

Οι περισσότερες δουλειές σήμερα δεν ζητάνε πτυχίο, ζητάνε γνώσεις. Το πτυχίο για τον εργοδότη είναι ένα ενδεικτικό στοιχείο ότι δεν είσαι άσχετος.
Το θέμα είναι πως θα εξασφαλίσεις ότι θα πληρώνεσαι για τις γνώσεις που έχεις. Χωρίς πτυχίο είσαι με τη βούλα (ή καλύτερα λόγω έλλειψης βούλας) ένας ανειδίκευτος εργάτης.
Εδώ κωλόχαρτο αγοράζεις και κοιτάς τη μάρκα τα χαρακτηριστικά που έχει στη συσκευασία και αποφασίζεις αν αξίζει το κόστος του. Υπάλληλο θα πάρεις που θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο και δεν θα κοιτάξεις τι πιστοποιήσεις έχει και πως αποδεικνύει ότι αξίζει τα λεφτά που ζητάει; Και αν δεν έχεις κάποιο πτυχίο γιατί να μην το εκμεταλλευτεί ο οποιοσδήποτε εργοδότης και να μην σε πληρώσει σαν κάποιον ανειδίκευτο εργάτη, ή έστω σαν κάποιον εμπειροτέχνη, παρά να σε πληρώσει σαν εξειδικευμένο προσωπικό που αυτό που πρωτο-μοστράρεις είναι οι γνώσεις σου και οι πιστοποιήσεις ότι έχεις τις γνώσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης