Πτυχίο η κατευθείαν δουλειά?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 18 Μάιος 2010 21:08

Ναι αλλά αν έχω εγώ πιστοποιήσεις (Certificates) που λένε ότι ξέρω?(Και ακόμα καλύτερα οι πιστοποιήσεις λένε τι ακριβός τι ξέρεις.)Για να μην πω για το Portfolio όπου πιστεύω πως λέει περισσότερα σε σχέση με έναν που έχει μόνο πτυχίο και από μικρό έως ανύπαρκτο Portfolio.

sotiris123

Δημοσίευση από sotiris123 » 18 Μάιος 2010 21:22

paidia eimai kainourios...... geia sas:-) loipon...... distixws den perasa stis panellinies kai epeidi meta to kalokairi thelw na paw thessaloniki monima pswxnw kratikes sxoles, opws nosileytiki kai tetoia kai tha ithela ligi boithia me to ti na kane...... enimerwste me.... eyxaristw......:-) :) :) :D

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Μάιος 2010 21:27

Καλησπέρα,

Στείλε μ ένα μνμ να σε βοηθήσω απο εδω πάνω όσο περισσότερο μπορώ για να τα καταφέρεις! :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μάιος 2010 11:34

dva_dev έγραψε:Οι περισσότερες δουλειές σήμερα δεν ζητάνε πτυχίο, ζητάνε γνώσεις. Το πτυχίο για τον εργοδότη είναι ένα ενδεικτικό στοιχείο ότι δεν είσαι άσχετος.
Το θέμα είναι πως θα εξασφαλίσεις ότι θα πληρώνεσαι για τις γνώσεις που έχεις. Χωρίς πτυχίο είσαι με τη βούλα (ή καλύτερα λόγω έλλειψης βούλας) ένας ανειδίκευτος εργάτης.................
Καλέ μου φίλε dva_dev, επίτρεψέ μου να διορθώσω/ενισχύσω το μαρκαρισμένο σου με "αποδεικτικό στοιχείο". Συμφωνώντας πλήρως με τον dva_dev θα συμπληρώσω, ότι οι (συντριπτικά) περισσότεροι εργοδότες σήμερα ΔΕΝ ζητούν Πτυχίο, γιατί -Αν το ζητήσουν- Κοστίζει πολύ περισσότερο από ένα απλό επίδομα Πτυχίου. Δηλαδή, όπως διαφορετικά σ'το γράφει πάλι ο dva_dev
dva_dev έγραψε:....Και αν δεν έχεις κάποιο πτυχίο γιατί να μην το εκμεταλλευτεί ο οποιοσδήποτε εργοδότης και να μην σε πληρώσει σαν κάποιον ανειδίκευτο εργάτη, ή έστω σαν κάποιον εμπειροτέχνη, παρά να σε πληρώσει σαν εξειδικευμένο προσωπικό που αυτό που πρωτο-μοστράρεις είναι οι γνώσεις σου και οι πιστοποιήσεις ότι έχεις τις γνώσεις.
Γι'αυτό κι οι περισσότεροι -κι εγώ μαζί- σου προτείνουμε με τόση ένταση/έμφαση "Πάρε το Χαρτί!".
Για να καταλάβεις ακόμα περισσότερο: Στην γενιά του πατέρα μου κυκλοφορούσε ευρύτατα η φράση: "Με Πτυχίο κάνεις άνετα τη δουλειά του Υδραυλικού! Ο Υδραυλικός δεν θα μπορέσει να κάνει τη δική σου Χωρίς Πτυχίο!!!!!" :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Μάιος 2010 12:01

Εχεις δίκιο, αποδεικτικό στοιχείο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μάιος 2010 12:39

Όσο έγκυρο μπορεί πλέον να είναι ένα Επίσημο Κρατικό Έγγραφο/Ντοκουμέντο μας, μετά από τα Επίσημα Κρατικά Ντοκουμέντα της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας που στείλαμε στη EUROSTAT :lol: :lol: :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 19 Μάιος 2010 12:47

DGeorge έγραψε:Όσο έγκυρο μπορεί πλέον να είναι ένα Επίσημο Κρατικό Έγγραφο/Ντοκουμέντο μας, μετά από τα Επίσημα Κρατικά Ντοκουμέντα της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας που στείλαμε στη EUROSTAT :lol: :lol: :hammer: :hammer:
:kaloe:
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 19 Μάιος 2010 14:15

DGeorge eida oti eisai polu yper tou ptyxiou giati?
kai kati akoma pros olous giati na skeuto na teliosw mia sxoli diktyon kai oti allo en opos ksana eipa stin ella da kai eksoteriko den zitane ptyxio. Kai pes orea san anidikeutos (poy den tha eimai kata tin gnomi moy se etairia i opoia tha me parei san developer) ellada tha pernv 600 - 700 euro to mina ekso tha perno 1800 - 2500 i kai 3000 euro pali xoris ptyxio apla me ena Folio .Tora tha mou peis ekso einai akrivi i zoi poso oste na min ftanoun esto kai 1500 euro?
Thanks!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μάιος 2010 15:24

NDH έγραψε:DGeorge eida oti eisai polu yper tou ptyxiou giati?
1) Σου έγραψα ήδη από την πρώτη φορά: Έχεις ήδη επενδύσει πάνω του 2 από τα δημιουργικότερα χρόνια της Ζωής σου! Έτσι απλά θα τα πετάξεις;!
2) Το Πτυχίο(Εργαλείο) δεν σ'εμποδίζει σε τίποτα από του ν'αναπτύξεις παράλληλα τις Γνώσεις σου σ'όποιον Τομέα αγαπάς περισσότερο.
3) Γνωρίζοντας κι από την Εταιρεία όπου εργάζομαι, οι σοβαροί 'δικτυάδες' είναι είδος "υπό αφανισμό" και "προστατευόμενο". Αυτό σημαίνει:

α) Αν μάθεις καλά την Τέχνη (Σοβαρές σπουδές)...
β) Με το Χαρτί (Πιστοποιητικό κάποιου ιδιαίτερου βάρους) στο χέρι, και
γ) Με σεβασμό στον Πελάτη (Δεν χρεώνεις φύκι για μεταξωτή κορδέλα) ___ προβλέπω να έχεις πολλή και καλή δουλίτσα, ακόμα κι ως 'ελεύθερος επαγγελματίας' καθώς η δουλειά σου (ποιότητα - κόστος) θα είναι η καλύτερη διαφήμισή σου. Η αγορά πάσχει από σωστούς επαγγελματίες!

4) Λίγο πιο άσχετο από επαγγελματικά... Αλλά η φοίτηση (μέχρι Πτυχίου) σε μια Σχολή όπως η δική σου, είναι και σπουδές στην Πολιτική :wink: Μιά βόλτα από Γενική Συνέλευση και θα καταλάβεις. Ιδιαίτερα αν έχει να κάνει με αγριάδες όπως Αποχή, Κατάληψη κλπ. Εκεί καταλαβαίνεις, πώς επηρρεάζεις καταστάσεις με την ψήφο σου, από το πολύ Στενό Πλαίσιο της Σχολής σου, μέχρι το Ευρύτερο Εθνικό Πλαίσιο. Θ'απογοητευθείς από καταστάσεις του τύπου: 'Άλλα ψηφίσαμε, και άλλα κάνουμε!' :o :cry: Θα εξοργιστείς μετά. :evil: Αλλά στο τέλος θα μάθεις να ελίσσεσαι ανάμεσα σ'αυτό όλο το μπάχαλο, και να βγαίνεις σώος και κερδισμένος (τουλάχιστον σοφότερος κατά μίαν ακόμα εμπειρία). :wink:

Έχω να σου λέω πολλά. Σέβομαι και λυπάμαι το χώρο του 'HDD' του Freestuff! Διαφορετικά....
PC-Ponemenos
Εικόνα

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 19 Μάιος 2010 21:53

apla pes mou. kai ti mou les na gino diktiatzis kai an den katsi web developer kai an den katsi programatistis? kai an den katsi ti? isos na katharizw papriz sta fanaria ektos autou eipa apo tin sxoli den tha diagrafto apla tha asxolitho me tin anaptiksi ton gnoseon mou kai opote thelw/mporo ua dinw eksetastikes (me sovaro diavasma ) kai opote to paro giati etsy an katso kai tha pane akoma 3 xronia strafi kai tha xasw gnoseis pou tha mporousa na parw an kai xoris katholou ptyxio me kapoies pistopoihsis opos Zend php/framework seminaria ....... den yparxei kapoio provlima kai pisteuw oti me ena analogo Portfolio tha mporw na parw parapano apo ton vasiko stin ellada

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μάιος 2010 23:30

Έλεγα πάντα στα παιδιά μου: "Ό,τι κι αν επιλέξετε να γίνετε, εγώ θα το υποστηρίξω! Μου φτάνει να αγαπάτε αυτό που επιλέξατε, ώστε να σας αγαπήσει κι αυτό!"
Αγόρι μου, προχώρα εκεί που σ'οδηγεί η καρδιά σου, ώστε να υπηρετήσεις αυτό που θα κάνεις, και να σε υπηρετήσει κι εκείνο!
Φρόντισε να έχεις μια καλή/έγκυρη πιστοποίηση των κόπων σου. Αν μπορέσεις παράλληλα -όπως λες- να τελειώσεις κάποτε και αυτό που σπουδάζεις τώρα, ακόμα καλύτερα...
Αλλά βασικά, πήγαινε εκεί που σε 'τρώει' όλο σου το 'είναι΄και δόσου με πάθος σ'αυτό που θέλεις. Τουλάχιστον κάθε βράδυ δεν θα κοιμάσαι με τον εφιάλτη του πειθαναγκασμού. Θα είσαι ανάλαφρος δουλεύοντας τ'όνειρό σου.
Σου εξηγώ ότι δεν είμαι ο Στριφνός, αυταρχικός που -ίσως- έδειξα. :D Κάθε άλλο! Μόνο που κάποια πράγματα χρειάζονται την δέουσα σοβαρότητα στην αντιμετώπισή τους, Φρόντισε η ανάπτυξη των Γνώσεών σου, που μου αναφέρεις, να πιστοποιείται ισχυρά/έγκυρα από κάπου ώστε να αναγνωρίζονται από την Αγορά. Και -Φυσικά- σου εύχομαι μέσα από όλη μου την Καρδιά, όπως και στους Γιούς μου: "Κάθε καλή Επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις :pint: :pint: :pint: :pint: "
PC-Ponemenos
Εικόνα

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 19 Μάιος 2010 23:46

Τι να πω σε ευχαριστώ και εγώ και μην νομίζεις και εγώ σκέπτομαι "και αν δεν πετύχω?" αλλά πιστεύω ότι αυτό που αγαπάει κανείς ποιο πολύ θα το καταφέρει να το κάνει και με καλά αποτελέσματα . Σε ευχαριστώ και να ξέρεις και ο δικός μου πατέρας αυτό μου έλεγε και τον ευχαριστώ για τις επιλογές που μου έδωσε και μπράβο και σε εσένα που το λες και στα παιδιά σου γιατί πολύ γονείς θέλουν τα παιδιά τους να βαδίζουν τα βήματα τους και ας μην είναι αυτό που θέλουν. Και πίστεψε με είναι πολύ κακό να κανείς κάτι που δεν θες. (λογικά το ξέρεις).

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2010 10:23

Όπως σου έγραφα στο μήνυμά μου, στς 17 του Μάη, η βόμβα έσκασε πολύ~πάρα πολύ κοντά μου!!!! Η ψυχολογική πίεση που είχε δεχτεί ο αδελφός μου από τον πατέρα μας, για Πολυτεχνείο, ήταν -επιεικώς- αβάσταχτη... Και ιδιαίτερα για ένα παιδί ~18 χρονών! ...Έβλεπε εφιάλτες! Πεταγόταν μέσ'στα άγρια Μεσάνυχτα, τρομοκρατημένος από όνειρα!! Τα ξέρω, γιατί με ξυπνούσε (αν δεν μου τα έλεγε θα τρελλαινόταν), και μου τα έλεγε με λεπτομέρειες. :o :o
Τουλάχιστον 'άνοιξε δρόμο' για μένα, ώστε να τα περιμένω και να μην υποκύψω. Αντίθετα έκανα τον πλήρως συναινετικό, μέχρι που βρέθηκα μόνος με το μηχανογραφικό χαρτί προτίμησης Σχολών!!.... Απλά πράγματα: Όλα οι ΑΕΙ Σχολές Ηλεκτρονικών (δεν υπήρχε τότε Πληροφορική), και των Φυσικών, κι όλες οι ΤΕΙ Σχολές Ηλεκτρονικών...... That's All!! :D :D
Θυμάμαι, είχα -αν όχι το μικρότερο- ένα από τα μικρότερα μηχανογραφικά προτίμησης στην Ελλάδα!
Φυσικά οι δικοί μου κόντεψαν να πάθουν αποπληξία, όταν το είδαν... Αλλά πλέον δεν "ξεγινόταν"! Surprise Surprise :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Κι επίσης απ'όλες αυτές τις καταστάσεις εκπαιδεύτηκα, ώστε να μην επαναλάβω τα "Νοσηρά" "θέλω!" μου στα παιδιά μου!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 20 Μάιος 2010 12:25

Στην τελική θα κάνεις αυτό που θέλεις, σου το λέω εκ πείρας, εαν αγαπάς αυτό που κάνεις θα γίνει, ξόδεψα 1 χρόνο στο ενιαίο λύκειο και κάτι μήνες στην δευτέρα λυκείου στο ενιαίο πριν φύγω για ΤΕΕ (που ήθελα να πάω ΕΞ ΑΡΧΗΣ αλλά οι γονείς είχαν άλλη γνώμη) όπου δυστυχώς όταν κατάφερα να τους πείσω και έφυγα από το ενιαίο και πήγα στο ΤΕΕ οι θέσεις στα τμήματα πληροφορικής ήταν καλυμένες και έτσι αναγκάστηκα να πάω κατασκευών όπου ξόδεψα άλλα 3 χρόνια και όταν ήρθε η ώρα για πανελληνιες στο μηχανογραφικό δεν μπορούσα να δηλώσω κάποια σχολή πληροφορικής και έτσι πήγα 2 χρόνια σε ιδιωτικό ΙΕΚ (οπου δεν έμαθα και τίποτα περισσότερο απο αυτά που ήξερα ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΧΑΡΤΙ) με αποτέλεσμα να χάσω, έχουμε και λέμε:

1 χρόνο ενιαίο
3 χρόνια ΤΕΕ
2 χρόνια ΙΕΚ

μας κάνουν 6 χρόνια, παντελώς αδιάφορα με αυτό που ήθελα να κάνω, η σειρά θα έπρεπε να είχε ως εξής,

3 χρόνια ΤΕΕ στο τμήμα πληροφορικής και 4 - 5 χρόνια ΤΕΙ πληροφορικής, όμως στην τελική έκανα αυτό που ήθελα γιατί εγώ απο πίσω έβραζα και με ζήλο μάθαινα αυτά που με ενδιαφέραν να μάθω.

Πάρε το πτυχίο σου, ενω παράλληλα μην αφήνεις αυτό που κάνεις, απλά επιβράδυνε λίγο για να γίνει μια μπαλάντζα σε σχέση με τη σχολή, τελείωσε με το καλό και πάνε και ένα ΙΕΚ αν χρειαστεί αν και δεν νομίζω, όπως είπε πιο πάνω, κάποιος με πτυχίο κάνει και την δουλειά του υδραυλικού κάποιος χωρίς δεν μπορεί, μπορεί να τελειώσεις δίκτυα (που κατα την γνώμη μου έχει να κάνει και με τον τρόπο που δουλεύει το web ως ενα σημείο) αλλά θα είσαι καλύτερος στην ανάπτυξη + τις γνώσεις των δικτύων, εγώ στη θέση σου θα το έβλεπα σαν «με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια».

Κάντα και τα 2 έχεις χρόνο.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Μάιος 2010 13:29

Εγώ θα το έβλεπα και λίγο εγωιστικά πάντως...

Το να παρατήσω κάτι δεν μου πολυκολλάει ως χαρακτήρα...

Και έχω και μια απορία... Πιός εργοδότης ζητάει άτομα με γνώσεις χωρίς πτυχίο??? Όσες αγγελίες κοιτάω εγώ ζητάνε πτυχιούχους...

Πού γίνονται αυτά και γιατί δεν τα βλέπω εγώ???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες