Πτυχίο η κατευθείαν δουλειά?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2010 16:06

GeoStuff έγραψε:Εγώ θα το έβλεπα και λίγο εγωιστικά πάντως...
Αγαπητότατε συνονόματε ανέφερες μιά λέξη-κλειδί: "Εγώ". Εννοείται ότι μη-όντας ίδιοι όλοι μας, έχουμε και διαφορετική ψυχοσύνθεση / ιδιοσυγκρασία. Αυτό σημαίνει ότι κάτι που Εσύ θα άντεχες για ψυχολογικό περίπατο, εμένα μπορεί να μου φαίνεται βουνό! (Φυσικά -άνετα- μπορεί να ισχύει και το αντίθετο!)
Έπειτα, το παλληκάρι είναι σαφές: Επ'ουδενί δεν θάβει τα δυό χρονάκια, αλλά ούτε και το Πτυχίο!!... Σκέφτεται απλώς να επιβραδύνει τους ρυθμούς προς τα εκεί, προκειμένου να επιταχύνει στην ανάπτυξη/πιστοποίηση των Γνώσεων που τον ενδιαφέρουν (και -αν θέλεις- ονειρεύεται :P ).
GeoStuff έγραψε:Και έχω και μια απορία... Πιός εργοδότης ζητάει άτομα με γνώσεις χωρίς πτυχίο??? Όσες αγγελίες κοιτάω εγώ ζητάνε πτυχιούχους...

Πού γίνονται αυτά και γιατί δεν τα βλέπω εγώ???
Εδώ θα σε γελάσω... Έχω αρκετά χρόνια να κοιτάξω αγγελίες, οπότε δεν έχω και άποψη, ώστε να σου απαντήσω :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 20 Μάιος 2010 16:31

Στο τελευταιο σκελος της απαντησης του DGeorge , επειδη κανω ...διατριβη στις αγγελιες τους τελευταιους 7 μηνες, βλεπω οτι ενα ποσοστο 80-90% ζηταει ελάχιστη απαιτούμενη εκπαίδευση τουλαχιστον ΤΕΙ.
Μιλαω καθαρα για την αγγελια, οχι για το τι γινεται τελικα στην προσληψη ...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Μάιος 2010 16:38

An kapoios neos den mporei na synhdhtopoihsei ti esti akadhmaikh morfosh kalytera na ta parathsei kai na prospathisei auto pou (nomizei) tou aresei. An den peiasei, 1 klitsa, 10-15 galopoules kai voltes sto vouno.

loxy... an exeis tis gnoseis, den pane na zhtane metaptyxiaka 20etias, tha se parei kai tha anoigei kai sampanies (mhn paei sto ponhro to myalo sas :lol: )

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 20 Μάιος 2010 16:42

Δε διαφωνω, fafos...
Γι' αυτο εγραψα
Μιλαω καθαρα για την αγγελια, οχι για το τι γινεται τελικα στην προσληψη
**Mε την ευκαιρια , θυμηθηκα μια ιστορια απ'οταν δουλευα τα καλοκαιρια σε ενα εργοστασιο της περιοχης μου ,οσο ημουν φοιτητης, με την γυναικα που ειχε το κυλικειο:
Ειχε την ιδεα ( πετυχημενη οπως αποδειχθηκε αργοτερα...) να φερει το πιτσιρικα της για δουλεια ,το καλοκαιρι πριν δωσει πανελληνιες.
Ο πιτσιρικας αντεξε μια βδομαδα, και φυσικα η μανα του πηρε αφορμη και τον λεει "Αν δεν διαβασεις φετος , εδω θα καταληξεις..."

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2010 17:01

fafos έγραψε:An kapoios neos den mporei na synhdhtopoihsei ti esti akadhmaikh morfosh kalytera na ta parathsei kai na prospathisei auto pou (nomizei) tou aresei. An den peiasei, 1 klitsa, 10-15 galopoules kai voltes sto vouno..............
Μην τα λες κι έτσι χοντρά :D Απ'όσα μαθαίνω απ'τους γιούς μου (που σπουδάζουν κι οι δύο στη Λέσβο 'Πανεπιστήμιο Αιγαίου') οι ακαδημαϊκές σπουδές κι η ακαδημαϊκή μόρφωση τώρα, δεν έχουν καμμία σχέση μ'αυτήν. που ήξερες και ήξερα. :-?
Στο Φυσικό γνώρισα και την έννοια "Φροντιστήριο μέσα στη Σχολή" (από τη Σχολή)! Αυτό έγινε τότε προκειμένου να καλυφθούν κενά και αποστάσεις γνώσεων μεταξύ μαθητών/φοιτητών από κανονικά Δημόσια σχολειά και μαθητών/φοιτητών από Πρότυπα 'τότε' και Ιδιωτικά σχολειά, όπου γινόταν περισσότερη και πιό εντατικοποιημένη δουλειά.... Τότε!
Τώρα, από τους υπερκορεσμούς διαφόρων κλάδων, και το μεγαλο-μπάχαλο από το Υπουργείο Παιδείας (σύστημα Εισαγωγής, σύστημα Εκπαίδευσης, Πειραματισμοί-επί Πειραματισμών) τι να πρωτοσυνειδητοποιήσει ο κάθε Νέος;; ....Ποιοί δρόμοι -ίσως- του ανοίγονται; ...Τι πρόκειται να βρει μέσα στην όποια Σχολή αποφασίσει να προσπαθήσει να περάσει; ....Τι πρόκειται να βρει μετά;
Άσε! Εγώ, ακόμα κι από την ασφάλεια του επι χρόνια εργαζόμενου (σταθερά δόξα τω Θεώ), αγχώνομαι όταν βάζω τον εαυτό μου στη θέση ενός σημερινού Νέου, που πρόκειται να ξεκινήσει τον αγώνα:Σπουδές - Σταδιοδρομία κλπ. :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 20 Μάιος 2010 17:14

fafos έγραψε:An kapoios neos den mporei na synhdhtopoihsei ti esti akadhmaikh morfosh kalytera na ta parathsei kai na prospathisei auto pou (nomizei) tou aresei. An den peiasei, 1 klitsa, 10-15 galopoules kai voltes sto vouno.
Πόσο δίκιο έχεις πατρίδα.
Αυτό μου έλεγε και ο πατέρας μου, μόνο που αντί για γαλοπούλες θα μου έπαιρνε γουρούνια.

Είναι ολοφάνερο ότι το παιδί έχει πάρει απόφαση να σταματήσει.

NDH ένα πτυχίο μπορεί να σου ανοίξει πόρτες, που δεν μπορεί μια ιδιωτική επιχείρηση.
Από την άλλη βέβαια μπορεί να μην το χρειαστείς ποτέ στην ζωή σου.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν η ενασχόληση με το web θα έχει πάντα ψωμί.

Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που έχεις μπει στο χορό, πρέπει να χορέψεις.
Μάθε στην ζωή να μην τα παρατάς και στο τέλος θα δικαιωθείς.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Μάιος 2010 17:43

DGeorge έγραψε:
GeoStuff έγραψε:Εγώ θα το έβλεπα και λίγο εγωιστικά πάντως...
Αγαπητότατε συνονόματε ανέφερες μιά λέξη-κλειδί: "Εγώ".
Αγαπητέ συνονόματε μόνο για τον εαυτό μου βάζω το πο**ί μου στην φωτία για αυτό και το εγώ μπήκε πρώτο πρώτο...

:D

Και την τελική, το πτυχίο είναι ένα χαρτί που χρειάζεται...

Εκτός αν έχεις τα τρελά κονέ, τις τρελλές γνώσεις, το τρελλό μπλα μπλά ή τις τρελές ικανότητες...

Σε ένα περιβάλλον που υπάρχουν άλλοι 10.000 ΑΚΡΙΒΩΣ σαν και εσένα πρέπει να βάζεις στο οπλοστάσιο σου ότι μπορείς να βρεις...

Το πτυχίο είναι άχρηστο κτλ κτλ κτλ είναι καλές δικαιολογίες για να τα παρατήσεις, αλλά αν δεν έχεις ήδη κάτι έτοιμο, είναι λίγο ακροβασία χωρίς δίχτυ προστασίας... Μπορείς? Κάντο...

Αυτά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Μάιος 2010 18:51

DGeorge.. h diafora tou tote me to tora einai oti otan kaname party sth An. Emporikh meta phgainame gia sex... shmera meta ta party phgainoun sthn Pathsion kai spane ta magazia..

oi gnoseis einai gnoseis.. kai ton poio hlithio daskalo na exeis, kai ta poio (_|_)systhmata tou kosmou, an thes na matheis tha mathies.. ola ta alla einai dikaiologies..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2010 22:56

fafos έγραψε:DGeorge.. h diafora tou tote me to tora einai oti otan kaname party sth An. Emporikh meta phgainame gia sex... shmera meta ta party phgainoun sthn Pathsion kai spane ta magazia......
Είναι αληθινή απόλαυση η συζήτηση τόσο μαζί σου, όσο με τον Geostuff, και το ενδιαφερόμενο παλληκαράκι!
Τι κρίμα να μας χωρίζει μια οθόνη, κι όχι ένα μπουκάλι μπύρα, κρασί, ή ό,τι τέλος πάντων αρέσει στον καθένα :hammer: :D :D
Φίλε μου fafos, προσωπικά δεν θα τα έκανα όλα 'ίσωμα'. Υπάρχουν και σήμερα αρκετοί Νέοι που σκέφτονται, ερωτεύονται κλπ. Για παράδειγμα: Το παλληκαράκι αντί να κάνει του κεφαλιού του, ζήτησε τις απόψεις μας, ενώ παράλληλα υποστήριξε και υποστηρίζει με θέρμη τις δικές του. Δεν χαλάει, ή βαραίνει το κλίμα, αλλά -αντίθετα- δίνει τροφή/καύσιμο για πραγματικά εποικοδομητικό διάλογο.
fafos έγραψε:oi gnoseis einai gnoseis.. kai ton poio hlithio daskalo na exeis, kai ta poio (_|_)systhmata tou kosmou, an thes na matheis tha mathies.. ola ta alla einai dikaiologies..
Και πάλι, μ'όλο το σεβασμό, θα με βρεις με κάποιες αμφιβολίες...
1) Ο ηλίθιος δάσκαλος δεν θα ξέρει προφανώς να σου δείξει το δρόμο προς τη Γνώση, τον οποίο μετά με δικό σου κόπο θα πρέπει να περπατήσεις. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, ούτε ο Μ. Αλέξανδρος θα χρειαζόταν (και θα μνημόνευε) τον Αριστοτέλη :wink:
2) Γι'αυτό οι γενιές δεν πεθαίνουν αμέσως με τη Γέννηση κάθε νέας (γενιάς). Πρέπει να μείνουν ώστε να 'περάσει' η γνώση στους επόμενους! Αυτοί με τη σειρά τους, πρέπει να την προχωρήσουν και να την 'περάσουν' (τη Γνώση) στους μεθεπόμενους, και πάει λέγοντας :P
Αυτό το 'πέρασμα' της Γνώσης από γενιά σε γενιά, χρειάζεται τους Δασκάλους (όποιου επιπέδου ανάλογα), όπως επίσης και το κάποιο Εκπαιδευτικό Σύστημα, μιας και αναφερόμαστε σε οργανωμένες κοινωνίες.
Εξ'άλλου ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα και η όποια πιστοποίηση (π.χ. Πτυχίο) δίνεται από το Εκπαιδευτικό Σύστημα της όποιας οργανωμένης κοινωνίας :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Μάιος 2010 23:29

den ta kano ola "isoma".. giauto grafo oti opoios thelei na mathei, mathenei...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μάιος 2010 10:06

fafos έγραψε:....grafo oti opoios thelei na mathei, mathenei...
Και πάλι πολύ καλή σου μέρα :D :D
Βλέπεις πόσο μ'αρέσει ένας σωστός διάλογος, που δίνει σ'όλους μας τη δυνατότητα να πάρουμε κάτι. Συμφωνώ απόλυτα με την Κεντρική Ιδέα αυτού, που γράφεις. Όμως πιστεύω ότι όλοι μας (κι εσύ φαντάζομαι) χρειάστηκες έναν καθοδηγητή (Δάσκαλο) να σου δείξει πού θα πας να ψάξεις... Ακόμα-ακόμα και να σε/μας 'μπάσει' στα αρχικά βήματα της πορείας, που μας δείχνει.
Μετά, η δουλειά του 'Παιδαγωγού' (ακόμα και στο στάδιο ΑΕΙ) είναι: Στα πρώτα στάδια να "προσπαθήσει" να δημιουργήσει ολοκληρωμένους Ανθρώπους/χαρακτήρες, και στα επόμενα στάδια να δημιουργήσει ολοκληρωμένους Τεχνικούς, Επιστήμονες, κλπ. (Πάντα "Θεωρητικά" μιλάμε!!)
Θεωρητικά πάντα, ο Δάσκαλος καλείται να εκμαιεύσει (έ ρε Σωκράτη....) από τον μαθητή του, τα Ταλέντα και τις Κλίσεις του, και να του υποδείξει ότι το μέλλον του είναι προς τα εκεί. Όλα αυτά -βέβαια-, παράλληλα με το 'πέρασμα' Γνώσεων κι Εμπειριών της προηγούμενης γενιάς.
Καταλαβαίνεις φυσικά, ότι πλέον για να είναι -έτσι όπως πρέπει να είναι- τα πράγματα, Δάσκαλος είναι Τίτλος κι όχι επάγγελμα. Χρειάζεται εκτός από πάρα πολλή δουλειά, και το 'Χάρισμα' του Δασκάλου: Να μπορείς να διακρίνεις ιδιοσυγκρασίες και τα στοιχεία που απαρτίζουν αυτές, από κάθε μαθητή σου. Να έχεις υπόμονή απέναντι στην Ορμή των Νέων....
Αυτά προς το παρόν! Έχω έλεγχο επίσημο H/W και σας αφήνω προς το παρόν...
Τα λέμε :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Μάιος 2010 15:38

Παίδες ότι και να λέμε ένα πτυχίο από μόνο του μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα μπορεί όμως να έρθει κάποια στιγμή, καπου στο μέλλον που θα χρειαστεί και τότε την μοναδική εκείνη στιγμή θα σου ανοίξει την πόρτα...

Επίσης, σε πολλά επαγγέλματα υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα, που για να τα κατοχυρώσεις χρειάζεται πτυχίο...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Μάιος 2010 17:21

Georgie megalomartyra.. mallon esy ta kaneis isoma ola.. evgales olous tous daskalous axrhstous.. :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2010 13:13

Καλέ μου φίλε, είχα τη Μεγάλη Εύνοια της Τύχης να γνωρίσω τόσο στσ μαθητικά, όσο και στα φοιτητικά μου χρόνια Διδάσκαλους (με Τίτλο μέσα τους).
Ο ένας π.χ. -τρελλαμένος Φιλόλογος- :D , στο τότε εξατάξιο Γυμνάσιο, μ'έμαθε σωστά Ελληνικά, μολονότι πήγαινα εμφανέστατα προς τη Θετική κατεύθυνση.
"Θα με θυμάσαι" έλεγε "κάθε φορά που θα συντάσσεις μιά σωστή πρόταση.... Κάθε φορά που θα συντάσσεις μιά σωστή έκθεση!!!"
Το πόσες φορές τον έχω θυμηθεί, και τον έχω μνημονεύσει.... Έχω χάσει το λογαριασμό! :hammer:
Από τη σύνταξη/μετάφραση Operation Manuals διαφόρων Ιατρικών Μηχανημάτων σε επίπεδο Desktop Publishing, μέχρι την απλή σύνταξη ενός ενδοεταιρικού Υπηρεσιακού Σημειώματος... Η σαφήνεια, μ'όσο γίνεται λιγότερα λόγια, εκτιμάται από οπουδήποτε. :wink:
Στην Πτυχιακή (Προγραμματισμός σε Γλώσσα Fortran 2000 :o ), είχα -Επόπτη- ένα παλληκάρι καταπληκτικό. Ήταν απόλαυση η συνεργασία μου μαζί του :D Είναι αυτός που μου είπε: "Αν μάθεις να προγραμματίζεις σε μιά Γλώσσα, τότε με ελάχιστο πρόσθετο διάβασμα, γνωρίζεις να προγραμματίζεις σε οποιαδήποτε Γλώσσα Υπολογιστών!" (Από τότε προγραμμάτισα -μικροπρογραμματάκια- σε Access, σε Oracle, σε άλλες Data-Base Γλώσσες DOS και Windows, σε Assembly κλπ αποδεικνύοντας στον εαυτό μου αυτό ακριβώς που μου είπε το παλληκάρι τότε :D :D )
Δεν τον ένοιωσα ποτέ ως Επόπτη, αλλά ως Βοηθό και Καθοδηγητή, μέχρι και τη στιγμή της Εξέτασής μου από τον Καθηγητή. Αλλά κι ο συγκεκριμένος Καθηγητής (Έδρα Ηλεκτρονικής τότε) -επίσης τρελλαμένος Φυσικός, όπως κι ο βοηθός του- ήταν κι αυτός ...περίπτωση! Βλέποντάς σε ότι ήθελες να μάθεις, αμέσως γινόταν κι αυτός Βοηθός: "Κάτσε να σου εξηγήσω πώς γίνεται αυτό καλύτερα!"
Ας είναι καλά όλοι τους αυτοί που μου χάρισαν -έτσι απλόχερα- ό,τι μπορούσαν. Στάθηκαν κοντά μου ως πραγματικοί Διδάσκαλοι. :pint: :pint: :pint: :pint:
Βλέπεις δεν τα κάνω όλα ίσωμα... Αντίθετα! Έχοντας αν θες κι ως πρότυπα αυτούς που ανέφερα (κι άλλους που δεν αναφέρω) διαθέτω πλέον ένα μέτρο, για να κρίνω έναν Παιδαγωγό Διδάσκαλο :wink: :wink:
Βέβαια, για να μην ξεχνιώμαστε, και το τότε -αρκετά κακό- Εκπαιδευτικό Σύστημα απαιτούσε Πτυχίο ως επίσημη πιστοποίηση των Γνώσεων,
Ωστόσο υπήρξαν και πολλά παιδιά, που -ακόμα κι αν ήθελαν, και όσο κι αν ήθελαν- δεν είχαν την Τύχη μου, να βρουν στον δρόμο τους διδασκάλους τέτοιας ολκής, ώστε να καθοδηγηθούν σωστά..... :-? :( Κι εγκατέλειψαν, χαμένα μέσα σε διάφορα αδιέξοδα, ανάμεσα στα οποία και κυριώτερο το Οικονομικό!!!!)
Εξ'άλλου το Εκπαιδευτικό Σύστημα είναι κι αυτό που 'παράγει'/αναδεικνύει διδασκάλους, ή δασκάλους. Το Σύστημα είναι αυτό που μπορεί να διαιωνίσει, ή να σπάσει τον φαύλο κύκλο "Κακοί δάσκαλοι --> Κακοί μαθητές --> Κακοί δάσκαλοι -->Goto Start" :cry: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 22 Μάιος 2010 15:53

Αν είσαι βέβαιος πως θα ακολουθήσεις επιχειρηματική πορεία και έχεις πίστη στον ευατό σου, ίσως η μη σπουδές να είναι μια επιλογή. Όμως έχεις την εμεπιρία να κάνεις κάτι τέτοιο τόσο νωρίς.

Το πτυχίο δεν δείχνει μόνο τις γνώσεις σου, αλλά αντικτοπρίζει έναν άνθρωπό που έχει προπονηθεί στο πως να εκπεδεύεται. Επιπλέον, είνα μεγάλη εμπειρία ζωής να έχεις ζήσει ώς φοιτητήτης, κάτι που θα σε βοηθήσει και στην επαγγελματική αρένα.Έτσι, ακόμα και στην περίπτωση που θα είσαι αυτοαπασχολούμενος θα σε βοηθήσει.

Αν σκέφτεσαι να δουλευεις στα πλαίσια ενός εργοδότη, το πτυχίο θα έλεγα πως θα ήταν απαραίτητο για να μη βαλτώσεις. Άποψή μου είναι, πως καλό είναι να περάσεις και από το πως λειτουργει μια εταιρεία, αλλά δυστυχώς εδώ στην ελλάδα οι περισσότερες εταιρείες λειτουργουν κουτοπόνηρα και δεν ανταμοίβουν τη ποιοτική εργασία. Θεωρούν πως ότι παραπάνω δίνουν είναι ζημια. Εϊναι και αυτό μια εμπειρία που θα λάβεις,
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες