Καταστήματα ηλεκτρονικού εμπορίου

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 19 Μάιος 2010 20:49

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα δημιουργίας ενός ηλεκτρονικού καταστήματος Γενικού Εμπορίου.. Επειδή θεωρώ ότι οτιδήποτε επιχειρηματικό κάνεις, από την στιγμή που απευθύνεσαι σε ανθρώπους-καταναλωτές έτοιμους να σε εμπιστευθούν οφείλεις να είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ .
Οπότε θέλω προτάσεις και τιμές για θέματα hosting & designing.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Μάιος 2010 21:54

hosting & designing και κατασκευή του e-shop φαντάζομαι..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Μάιος 2010 23:33

Καλησπέρα,

Αν επιθυμείτε ρίξτε μία ματιά στο www.webshop.gr το οποίο αναλύει την πλατφόρμα e-shop που παρέχουμε. Η τιμή περιλαμβάνει την κατασκευή του εικαστικού όπως ακριβώς το επιθυμείτε και φιλοξενία για 2 χρόνια.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 27 Μάιος 2010 00:11

το skroutzstore πρέπει να είναι από τις πιο φθηνές επιλογές. Ελληνικό, εύκολο...
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 28 Μάιος 2010 20:28

Ευχαριστώ για τα προσωπικά μηνύματα που μου στέλνετε.
Είμαι ακόμα στην διαδικασία του γενικού σχεδιασμού του όλου επιχειρηματικού πλάνου και εξετάζω κάθε πρόταση που μου κάνετε.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 28 Μάιος 2010 23:18

getpaidgr έγραψε:το skroutzstore πρέπει να είναι από τις πιο φθηνές επιλογές. Ελληνικό, εύκολο...
Δεν νομίζω ότι με καλύπτει αυτή η προοπτική.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 20 Ιουν 2010 21:43

Αν και ακόμα δεν έχω καθορίσει όλες τις λεπτομέρειες αποφάσισα ότι δεν θέλω το ηλεκτρονικό μου κατάστημα να είναι βασισμένο σε κάποια ήδη υπάρχουσα εφαρμογή είτε αυτή είναι freesource είτε όχι. Θέλω design-development from scratch.
Τώρα όσον αφορά το κόστος , είμαι και εγώ της άποψης ότι ότι επενδύεις σου επιστρέφεται (όπως μου είπε κάποιος φίλος από εδώ μέσα.)
Μήπως κάνω λάθος στο ότι θεωρώ αυτήν την λύση καλύτερη?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 20 Ιουν 2010 23:08

Γειά σου φίλε.

Καλά κάνεις που έχεις αυτή τη φιλοσοφία, αλλά μην μπερδεύεις το ότι θέλεις ένα ηλεκτρονικό κατάστημα from scratch με το ότι θέλεις design & development from scratch.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι το ηλεκτρονικό κατάστημα να επικοινωνεί ακριβώς το μήνυμα που πρέπει στους υποψήφιους πελάτες σου. Ακριβώς όμως. Τα πράγματα είναι δύσκολα εκεί έξω.
Πρέπει να βρεις τη χρυσή συνταγή και να φτιάξεις ένα κατάστημα, που με το σχεδιασμό του, τη δομή του και τα μηνύμα τα του να μην αφήνει περιθώριο στους πελάτες σου να το παραβλέψουν και να αγοράσουν. Έτσι, είμαι μαζί σου στο design from scatch.

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι ότι δεν πρέπει το ηλεκτρονικό κατάστημα σου να σε φάει ζωντανό.
Μη γελάς! Είναι πολύ επικίνδυνα πλάσματα :)

Η διαχείριση του ηλεκτρονικού καταστήματος μπορεί να σου γλυτώσει ή να σε επιβαρύνει με έξτρα ανθρωποώρες, δηλαδή έξτρα χρήματα.
Επίσης, αφού πολύ σωστά έχεις τη σωστή άποψη περί του ότι επενδύεις σου επιστρέφεται ( εδώ έρχομαι να συμπληρώσω εγώ με: "Ότι επενδύεις σωστά" ) θα πρέπει να ξέρεις και το ότι όταν αρχίζεις την επένδυση σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και γενικότερα στο web, δεν είναι ένα εφάπαξ ποσό, αλλά πρέπει συνεχώς να βελτιώνεσαι και συνεχώς να επενδύεις.
Αυτό σημαίνει πως με το feedback που θα λαμβάνεις από τους πελάτες σου συνεχώς θα ανακαλύπτεις νέους τρόπους βελτίωσης και στο διαχειριστικό κομάτι, αλλά και στο σχεδιαστικό κομάτι ( στο "μπροστά" μέρος που λέμε ).
Αυτό κοστίζει χρήματα.

Έτσι, η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να επιλέξεις μια πλατφόρμα που μπορεί να σου προσφέρει αυτά τα πράγματα. Και να είναι άψογη διαχειριστικά και να είναι ευέλικτη στο να σου παρέχει ήδη ή να μπορεί εύκολα να σου παρέχει ότι βελτίωση ζητήσεις/σκεφτείς, χωρίς να πληρώσεις μια περιουσία.

Αυτό το πράγμα δυστυχώς δε συμβαίνει με τις development from scratsh λύσεις των 10.000 ευρώ και κάτω και η εξήγηση είναι απλή.
Όλες οι πλατφόρμες που κυκλοφορούν εκεί έξω έχουν γίνει κάποια στιγμή from scratch και όλες έχουν περάσει 5-10 εκδόσεις με προβλήματα που λύθηκαν, με θέματα που ξεπεράστηκαν κλπ.
Η πλατφόρμα με την πιο δυνατή προγραμματιστική ομάδα αλλά και μια καλή community που την υποστηρίζει και την βελτιώνει συνεχώς, είναι για μένα η καλύτερη λύση. Δεν μπορώ να σου πω ονομαστικά ότι ξέρεις, "αυτή είναι", αλλά μπορώ να σου υπογράψω και να σου πω με σιγουριά, πως μια development from scratch λύση με το budget σου ( υποθέτω ποιο είναι ) δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου όπως θα τις καλύψει μια ήδη δοκιμασμένη πλατφόρμα που είτε κυκλοφορεί εκεί έξω δωρεάν(π.χ. βλέπε magento), ή με κάποια χρήματα ( βλέπε cs-cart ).

Επίσης σκέψου ότι μια πλατφόρμα που έγινε από έναν ή 2 ανθρώπους from scratch και δεν είναι open source ή δεν έχει διατεθεί στο κοινό για χρήση και ανήκει σε μια εταιρία, μπορεί να παραμετροποιηθεί σύμφωνα με τις μελλοντικές σου ανάγκες, μόνο από αυτή την εταιρία, που σημαίνει πως αν σου ζητήσουν μια περιουσία για τις αλλαγές, δεν έχεις επιλογή.
Σε αντίθετη περίπτωση, μια πλατφόρμα που χρησιμοποιείται ευρέως στο εξωτερικό και Ελλάδα, μπορεί να παραμετροποιηθεί από πολλές εταιρίες και εσύ μπορείς να εξυπηρετηθείς με καλύτερη τιμή.

Ελπίζω να κάνεις τη σωστή επιλογή και καλή τύχη!
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 20 Ιουν 2010 23:50

Ναι αλλά μήπως μια έτοιμη εφαρμογή μου στερεί πρώτα απ'όλα την πρωτοπορία και έπειτα την δυνατότητα να πράττω ότι θελήσω?

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 21 Ιουν 2010 00:08

όταν το ηλεκτρονικό κατάστημα προσφέρει ασφάλεια συναλλαγών και προσωπικών δεδομένων και τα βασικά σε θέματα αναζήτησης και "καλαθιού" αγορών τότε έχε εσύ καλό εμπόρευμα σε καλές τιμές προς πώληση και τα υπόλοιπα είναι σε δεύτερη μοίρα.

Γιατί αλλιώς φτάνουμε στο πολυόροφο κατάστημα του γνωστού ανέκδοτου το οποίο απο οργάνωση έσκιζε αλλά απο εμπόρευμα τίποτα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 21 Ιουν 2010 00:12

Δεν το συμμερίζομαι αυτό που λες.
Όλα τα παραπάνω εννοούνται και τα περισσότερα καταστήματα τα προσφέρουν αυτά.
Πρέπει πάντα όμως να υπάρχει αυτό το "κάτι" που θα σε κάνει να ξεχωρίζεις και να προτιμηθείς
από τον πελάτη-καταναλωτή.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιουν 2010 00:51

Pesoner έγραψε:Δεν το συμμερίζομαι αυτό που λες.
Όλα τα παραπάνω εννοούνται και τα περισσότερα καταστήματα τα προσφέρουν αυτά.
Πρέπει πάντα όμως να υπάρχει αυτό το "κάτι" που θα σε κάνει να ξεχωρίζεις και να προτιμηθείς
από τον πελάτη-καταναλωτή.
thn shmeron hmera metrane oi kales times kai h eksyphrethsh (auto vgainei pros ta ekso me ta reviews pou pairnei kathe katasthma).. apo kei kai pera xreiazetai kai kapoia diafhmistikh kampania gia na akoustei to magazi.. oi efarmoges pou kykloforoun einai oles idies pano kato (ektos apo kapoion megalon katasthmaton pou logo ton eidon tous xrhsimopoioun eidikes efarmoges)

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 21 Ιουν 2010 00:56

Ωραία ναι.. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.
Απλά το ερώτημα μου στην παρούσα φάση είναι αν προτείνεται έτοιμη εφαρμογή ή κάτι από την αρχή που θα είναι χτισμένο πάνω στα θέλω μου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιουν 2010 00:59

Pesoner έγραψε:Ωραία ναι.. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.
Απλά το ερώτημα μου στην παρούσα φάση είναι αν προτείνεται έτοιμη εφαρμογή ή κάτι από την αρχή που θα είναι χτισμένο πάνω στα θέλω μου.
oles oi etoimes efarmoges mporoun na xtistoun pano sta thelo sou.. arkei autos pou tha sthn feiaksei na kserei ton kodika ths efarmoghs teleia kai na mporeite na synnenohtheite (vasikotato).. ego proteino ton filosofo tou forum :lol: afou exo dei deigmata douleias tou..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιουν 2010 20:36

δες το e-shop ένα από τα χειρότερα που ήταν το χειρότερο που υπήρχε, σε design, usability, κτλ.. και όμως πουλούσε και πουλάει..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες