Joomla 1.6 BETA Πρώτες εντυπώσεις

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 20 Μάιος 2010 12:27

Στις 17 Μαΐου κυκλοφόρησε η πολυαναμενώμενη ΒΕΤΑ του Joomla 1.6. Αρκετές αλλαγές στην περιοχή διαχείρισης αλλά και στο frontpage. Ας δούμε μερικές από αυτές.

1. Ξεκινώντας από την εγκατάσταση η πρώτη αλλαγή που βλέπουμε είναι ότι μπορούμε πλέον να ορίσουμε το username από την αρχή και όχι να το αλλάξουμε στη συνέχεια.

Εικόνα

2. Τελειώνοντας την εγκατάσταση και κάνοντας την πρώτη μας επίσκεψη στο frontpage μας περιμένει η πρώτη έκπληξη. Νέο default template. Όχι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά φαντάζομαι αρχή είναι ακόμα.

Εικόνα

3. Πάμε στο backend όπου εκεί έχει πολύ ψωμί. Πρώτα απ’ όλα νέο template με νέα κουμπάκια και νέα μενού.

Εικόνα

4. Δεν υπάρχουν πλέον Ενότητες. Όλη η κατηγοριοποίηση των άρθρων θα γίνεται με κατηγορίες και υποκατηγορίες.

Εικόνα

5. Πλέον στο backend φαίνονται ξεχωριστά οι επισκέπτες της ιστοσελίδας από τους διαχειριστές.

Εικόνα

6. Δεν υπάρχει πλέον το ενσωματωμένο component Polls για τις ψηφοφορίες.

7. Ο Media Manager έγινε μέρος του μενού Content αφού στην ουσία εκεί ανήκει.

Εικόνα

8. Προστέθηκε λειτουργία άμεσων μηνυμάτων προς τους χρήστες.

Εικόνα

9. Κάθε φορά που δημιουργούμε ένα νέο αντικείμενο εμφανίζονται δύο ή τρία νέα κουμπιά ανάλογα με την περίπτωση. Save & Close, Save & New και Save as copy. Δηλαδή να αποθηκεύσει και να κλείσει ή να αποθηκεύσει και να ξεκινήσει τη δημιουργία νέου.

Εικόνα

10. Στη λίστα των αντικειμένων, κάτω από την ονομασία τους φαίνεται πλέον και ο εναλλακτικός τίτλος που έχει δοθεί για το SEO.

Εικόνα

11. Τα άρθρα του πρωτοσέλιδου (frontpage) ονομάζονται πλέον Featured

Εικόνα

12. Οι χρήστες έχουν πλέον δικό τους μενού. Πλέον μπορούμε να δημιουργούμε εκτός από χρήστες, ομάδες χρηστών με διαφορετικά επίπεδα πρόσβασης καθώς και επίπεδα πρόσβασης τα οποία τα δίνουμε στις ομάδες.

Εικόνα

13. Κάθε αντικείμενο μπορούμε πλέον να του δώσουμε διαφορετικά δικαιώματα για κάθε ομάδα χρηστών. Αυτό σημαίνει ότι ένα άρθρο μπορεί να το επεξεργάζεται μία ομάδα αλλά δεν μπορεί να το διαγράψει. Όπως επίσης μία ομάδα μπορεί να δημιουργεί άρθρα αλλά δεν μπορεί να επεξεργάζεται ή να διαγράφει.

Εικόνα

Εικόνα

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε ΕΔΩ

Για να κατεβάσετε την ΒΕΤΑ έκδοση κάνετ κλικ ΕΔΩ

Όλες οι νέες δυνατότητες βρίσκονται ΕΔΩ

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 20 Μάιος 2010 16:51

Βλακεία κατά την γνώμη μου και θα έπρεπε να το καθυστερήσουν πολύ πριν βγάλουν νέα έκδοση.
Δεν βλέπουμε κάτι ουσιαστικό, απλά μικροαλλαγές.
Τουλάχιστον από την έκδοση 1 στην 1.5 είδαμε κάποια σημαντική αλλαγή.

Πιστεύω πως ο μόνος λόγος που έγινε, είναι για κινείτε η αγορά, βγάζοντας νέα templates, components κ.λ.π.

Άβαταρ μέλους
afroditi590

Δημοσίευση από afroditi590 » 20 Μάιος 2010 17:32

Καλησπέρα

εγώ έχω μια απορεία, δε ξέρω, μπορεί να είναι και λάθος αυτό που θα ρωτήσω... :-?

Εδώ δεν έχουμε ενότητες (σωστό κατα τη γνώμη μου) αλλά αυτό υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα σε site που έχουν ήδη φτιαχτεί και είναι με τον προηγούμενο τρόπο Ενότητες >> Κατηγορίες >> Άρθρα ?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 20 Μάιος 2010 17:39

Πιθανόν να μη γίνεται αναβάθμιση από 1.5 σε 1.6 αφού έχει ακουστεί ότι όλα τα extensions για 1.5 δεν θα είναι συμαβατά με 1.6. Άρα θα γίνει μπάχαλο. Γι' αυτό άλλωστε και έχει εξαφανιστεί το plugin legacy που υποστήριζε κάποιες εφαρμογές από την πρώτη έκδοση. Αυτό είναι κάτι που θα το δούμε.

Κατά τ' άλλα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον vassilism. Και το τόσο διαφημισμένο ACL το βρίσκω απλά περιττό. Πόσοι θα χρησιμοποιήσουν τόσα πολλά επίπεδα χρηστών. Μπορούσαν να κάνουν άλλες ομορφιές πιο χρηστικές (π.χ. μηχανισμό σχολίων)

Άβαταρ μέλους
afroditi590

Δημοσίευση από afroditi590 » 20 Μάιος 2010 17:46

Πάλι καλά που ρώτησα.... μην έκανα καμια βλακεία και μετά έτρεχα και δεν έφτανα!!!!

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη :)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Μάιος 2010 17:56

Το βρίσκω χαοτικό...

Περιμένω περισσότερη συμβατότητα με το 1.5.xx

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 20 Μάιος 2010 18:06

afroditi590 έγραψε:Πάλι καλά που ρώτησα.... μην έκανα καμια βλακεία και μετά έτρεχα και δεν έφτανα!!!!

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη :)
Εννοείται ότι δεν κάνουμε τίποτα επίσημο με BETA. Είναι μόνο για εξερεύνηση. Όπως έχουν πει θα ακολουθήσει BETA 2 και μετά η σταθερή. Αλλά μεχρί να γίνει σταθερή η σταθερή θα περάσουν τρεις τέσσερις εκδόσεις. Πάντως απ' όσο ξέρω δεν θα σταματήσει η υποστήριξη της 1.5 και θα συνεχίσουν να βγαίνουν αναβαθμίσεις.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 20 Μάιος 2010 19:33

αυτό με τα user permisions μετράει, έπρεπε να γίνει από την αρχή, και αν μπλέξεις με 3rd party comps γι αυτή τη δουλειά μπλέκεις τα μπούτια σου, επίσης περίμενα να δω από τον πυρήνα πολυγλωσσική υποστήριξη.

Επίσης τα extension updates μέσα από το περιβάλλον διαχείρισης καραλέει.

Επίσης θα είναι μεγάλη βλακεία να μην υποστιρίζονται extensions από την 1.5 γιατί εδώ καλά καλά δεν έχει συνέλθει η κατάσταση με την ασυμβατότητα από την 1.1
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

drmetal

Δημοσίευση από drmetal » 21 Μάιος 2010 00:14

Έτσι έτσι κάντε το πιο πολύπλοκο! Σε λίγο θα θέλεις πτυχίο να το χρησιμοποιήσεις. Τελικά μόνο εμένα μου την δίνει το Joomla ? Όποτε λέω να το χρησιμοποιήσω με πιάνουν τα νεύρα μου. Χάνω ώωωρες για να κάνω γελοία πράγματα όπως να αλλάξω title ή να αφαιρέσω το καταραμένο "Welcome to Frontpage". Χίλιες φορές να γράψω δικό μου application. Και ήδη άρχισα.

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 21 Μάιος 2010 00:32

Δεν το βλέπω πολύ πιθανό να υπάρξει συμβατότητα με την 1.5 και τα extentions της μια και υπάρχουν αρκετές αλλαγές στον πυρήνα από ότι φαίνεται.

Πολύ σημαντική η χρήση των user groups. Θα ήταν βέβαια ακόμη πιο σημαντική αν υπήρχαν και διαφορετικοί τύποι content εκτός από τα articles (ακόμα κι αν το μόνο διαφορετικό που θα είχαν, θα ήταν η ονομασία τους)

Φαντάζομαι η εισαγωγή κατηγοριών/υποκατηγοριών υποστηρίζει περισσότερα του ενός επίπεδα και δεν είναι απλός μετονομασία των ενοτήτων ε?

Καλά θα ήταν να υπάρχει και i18n από τον πυρήνα άλλα πλέων νομίζω ότι όλοι οι developers έχουν καταλάβει την κυριαρχία του joomfish σε αυτό το θέμα και θα φροντίσουν να έχουν τα extentions τους τα απαιτούμενα content elements για το ψάρι...

Για native jquery δεν ακουστικέ τίποτα ε?? :cry:

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 21 Μάιος 2010 00:37

drmetal έγραψε:Έτσι έτσι κάντε το πιο πολύπλοκο! Σε λίγο θα θέλεις πτυχίο να το χρησιμοποιήσεις. Τελικά μόνο εμένα μου την δίνει το Joomla ? Όποτε λέω να το χρησιμοποιήσω με πιάνουν τα νεύρα μου. Χάνω ώωωρες για να κάνω γελοία πράγματα όπως να αλλάξω title ή να αφαιρέσω το καταραμένο "Welcome to Frontpage". Χίλιες φορές να γράψω δικό μου application. Και ήδη άρχισα.
Είναι δεδομένο ότι η ευελιξία και οι δυνατότητες ενός cms/framewok είναι αντίστροφος ανάλογα με την ευκολία εκμάθησης (βλ. drupal)

...όπως και σε όλα τα πράγματα τώρα που το ξανά-σκέφτομαι

Άβαταρ μέλους
Lambas

Δημοσίευση από Lambas » 21 Μάιος 2010 01:35

αυτό

Module Enhancements

* Add option to display on all pages "except" selected

ΕΙΝΑΙ ΘΕΪΚΌ!!!!

edit

και αυτό

SEO Improvements

* Meta decription and keywords for categories
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lambas την 21 Μάιος 2010 01:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 21 Μάιος 2010 01:36

Mόνο το γεγονός ότι κατάργησαν τις "Ενότητες" να γιάσει το χέρι τους! :lol:
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 21 Μάιος 2010 02:25

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην έχουν συμβατότητα με την 1,5 .....θα χάσει πολύ σε κίνηση αν το κάνουν αυτό.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Μάιος 2010 06:08

vassilism έγραψε: Πιστεύω πως ο μόνος λόγος που έγινε, είναι για κινείτε η αγορά, βγάζοντας νέα templates, components κ.λ.π.
patrida.. arxizeis na mpaineis sto pneuma vlepo.. :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες