θελω να μαθω γραφιστικα μονος μου

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Μάιος 2010 12:16

Σαφώς ενοώ πως υπάρχει μεγάλη διαφορά απο το καθαρό κομμάτι τις γραφιστική... Γραφιστική με τπτ δεν είναι μόνο το photoshop... επεξεργασία εικόνας, illustrator κτλ τα οποία πολλοί designers τα κάνουμε σαν έξτρα...

Το design έχει πάρα πολλά έξτρα κομμάτια τεχνολογικά τα οποία δεν ανοίκουν στον τομέα τις γραφίστικης...

Οτι είπες Νότη! Έχουν κοινό σημείο, έναν εφαπτόμενο κύκλο, αλλά δεν είναι σε καμία σχέση το ίδιο

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Μάιος 2010 12:23

Αυτο με τον εφαπτομενο κυκλο μου αρεσε πολυ!
Οριοθετησες υπεροχα το θεμα! :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Μάιος 2010 12:38

ναι έβαλα έναν κύκλο! τώρα πάω να φτιάξω και κάτι css, γιατί το πνεύμα μου αποφάσισε να ξυπνήσει νωρίς και να δουλέψει!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Μάιος 2010 13:07

Δεν φτάνει που είναι ανήσυχο το πνεύμα σου ξυπνάει και νωρίς :D

Τι εννοείς λέγοντας "Το design έχει πάρα πολλά έξτρα κομμάτια τεχνολογικά τα οποία δεν ανοίκουν στον τομέα τις γραφίστικης... "

Το css για παράδειγμα δεν εντάσσεται στο "τυπογραφικό" κομμάτι ενός site;
Είναι το ίδιο με την επιλογή της κατάλληλης γραμματοσειράς σε ένα διαφημιστικό φυλλάδιο.
Πολύ πιο εκτεταμένο βέβαια αλλά ούτως ή άλλως το layout για ένα site είναι από τη φύση του πολύ πιο εκτεταμένο και πολύπλοκο από μία αφίσα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Μάιος 2010 13:31

Το web δεν είναι φιλάδιο...

Γραμματοσειρές γαι παράδειγμα... Εγώ λατρεύω τις PF για το φυλλάδιο, αλλά στο web δεν μπορώ να τις βάλω. Μπορώ δλδ με tricks κτλ και στο μέλλον με τη χρήστη του font-face αλλά έχουμε ακόμη για αυτά!

Απο την άλλη, στο φυλλάδιο μπορείς να φορτώσεις εικόνες, στο web δεν μπορείς τόσο πολύ...

Τα css δεν είναι τυπογραφεία μόνο. Κώδικα μπορείς να το πεις περισσότερο!

Και τεχνολογικά τα css , xhtml php, jquery, sql κτλ δεν είναι γραφιστικά και είναι μόνο web...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Μάιος 2010 13:54

Ok, κατάλαβα τι εννοείς αν και νομίζω πως η διαφωνία μας είναι καθαρά στο πως αποδίδουμε τις έννοιες. Επί τη ουσίας δεν διαφωνώ.

Απλώς εγώ πιστεύω πως το css (π.χ.) είτε είναι κώδικας, είτε ξεκάρφωτες λέξεις, είτε έκθεση ιδεών από τη στιγμή που υπηρετεί έναν συγκεκριμένο σκοπό εντάσεται στο ευρύτερο πλαίσιο από το οποίο προήλθε.
Οπως, για παράδειγμα, η φυσιοθεραπία προήλθε από την ιατρική επιστήμη και χαρακτηρίζεται σαν τέτοια, έτσι πιστεύω πως και το css που προήλθε από τη γραφιστική εντάσσεται σε αυτή.
Ασχετα αν την ξεπέρασε και έγινε κάτι αυτόνομο ή αν περιέχει και στοιχεία από άλλους τομείς.

Ισως να τα βλέπω πολύ τυποποιημένα και κατηγοριοποιημένα.
Προγραμματιστής είμαι :D

elenaki225

Δημοσίευση από elenaki225 » 24 Μάιος 2010 16:02

Αν υπαρχει καλη θεληση και πολυ ορεξη ολα τα καταφερνεις. :D

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 24 Μάιος 2010 23:15

Επειδή έκανα για πολλά χρόνια γραφιστική πριν ασχοληθώ με το web design δηλώνω ανεπιφύλακτα οτι δεν έχουν καμία σχέση.
Γραφιστική = page layout, στήσιμο περιοδικού, σχεδίαση vector, και πολλά ακόμη που ανάμασά τους είναι και το web design.
Χρησιμοποιείς διαφορετικά προγράμματα (πλην του photoshop που είναι σαν την coca cola - πάει με όλα) ακολουθείς διαφορετικούς κανόνες και διαφορετικά stantards,έχεις διαφορετικούς συνεργάτες, διαφορετικά κόστη εξοπλισμού και παραγωγής.

Επομένως η σύγκριση μεταξύ γραφιστικής και web design είναι αδύνατη και χωρίς νόημα.

Η άποψή μου είναι να μας πεις τι σκοπεύεις να κάνεις για να σου δώσουμε ανάλογες συμβουλές.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 23 Δεκ 2010 01:48

Αν σε ενδιαφέρει η γραφστική μέσω υπολογιστή, όπως ανέφεραν και τα προηγούμενα μέλη, θα σου πρότεινα μόνο το εξής: αν έχεις όρεξη για δουλειά και διάβασμα και χρόνο για να αφιερώσεις, ξεκίνα μόνος σου! Το παν είναι να μην τρομάξεις βλέποντας τα iterface διάφορων προγραμμάτων και να είσαι τολμηρός καθώς τα ανακαλύπτεις! Ξεκίνα για παράδειγμα με το photoshop που είναι πολύ καλό εργαλείο για εικόνα, κατασκευασμένη ή μη, και παίξε με τα εργαλεία του πάνω σε μία φωτογραφία απλά και μόνο προσπαθώντας να κατανοήσεις τη λειτουργία τους. Η εμπειρία θα φέρει και ποιότητα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες