Τι θα κάνετε μετά την πτώχευση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μάιος 2010 21:38

όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και μαφία...

φίλος που έμαθε ότι υπάρχει χρήμα στις στρουθοκαμήλους, πριν από χρόνια είχε αγοράσει μερικά ζευγάρια για να κάνει φάρμα.. μιλάμε για πολλά λεφτά το ζευγάρι... του τις σκότωσαν όλες..

γιατί ως γνωστών στην Ελλάδα είμαστε "να σου ψοφήσει η κατσίκα" και όχι "εγώ θα καταφέρω να πάρω 2 κατσίκες" .
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Μάιος 2010 21:53

ελεος αυτοι ειναι τραγικοι εδω κοντα στο χωριο μου υπαρχουν μερικες εδω και χρονια και κανεις δεν τις εχει πειραξει μην σου πω πως οταν ερχονται τα ανηψακια μου απο Αθηνα τα παω εκει να βγουν φωτο τρελενονται τα μικρα :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2010 21:57

cyberfreak έγραψε:...διαβαζω πως εχουν χρημα αλλα δεν βρισκω βασικες πληροφοριες γιαυτα
Δηλαδή κάτι σαν κι αυτό ψάχνεις;
cordis έγραψε:...όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και μαφία...
Όσο γι'αυτό πιά να λέγεται! Όμως πιστεύω ότι αν κρατήσεις -γενικά- χαμηλό προφίλ, και δεν επιδιώξεις και το 'πολύ χρήμα', μάλλον δεν θα σου 'μπαστακωθούν' και τα 'παλληκάρια' στο σβέρκο... Λέμε τώρα! :-?
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Μάιος 2010 22:31

Να τολμησω να ρωτησω ποσοι απο τους συμμετεχοντες σ' αυτη τη συζητηση, μιλουν για χιουμορ χωρις να στηριζονται στον οποιοδηποτε τρεχοντα μισθουλακο?
Δηλαδη να μην ειναι παραλληλα και υπαλληλοι καπου?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2010 22:48

Καλέ μου φίλε korgr, δεν διαφωνώ με το ύφος του μηνύματός σου.
Θα ήταν όμως καλύτερα ν'αρχίσουν οι αυτοκτονίες; (τα ΜΜΕ βοηθούν πλήρως προβάλλοντας μόνο τα ψυχοκαταθλιπτικά θέματα, λες κι έχει έλθει η Συντέλεια και δεν υπάρχει κάτι -έστω μικρό- ευχάριστο στον Κόσμο).
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Μάιος 2010 22:59

εγω ανεργος ειμαι και σκεφτομαι πολυ την λυση για εξω παντος αν και ειμαι μονο 24χρονων...οχι για τα φωτοβολταικα για τα σαλιγκαρια δεν βγαζω ακρη για φωτοβολταικα πιστευω αξιζει αυτο http://www.ttbank.gr/default.asp?entryI ... 4&langID=1

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2010 23:12

Με μπερδεύεις γιατί, στην πλακίτσα, μου απάντησες ότι θες τα ΦΒ για το σπίτι. Απ'ό,τι καταλαβαίνω τώρα τα θες για υποστήριξη της καλλιέργιας των σαλιγκαριών. Δεν ξέρω αν αυτή η Googleοσελίδα σε καλύπτει κάπως...
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Μάιος 2010 23:22

DGeorge έγραψε:Με μπερδεύεις γιατί, στην πλακίτσα, μου απάντησες ότι θες τα ΦΒ για το σπίτι. Απ'ό,τι καταλαβαίνω τώρα τα θες για υποστήριξη της καλλιέργιας των σαλιγκαριών. Δεν ξέρω αν αυτή η Googleοσελίδα σε καλύπτει κάπως...

xaxaxa σκεφτομαι φωτοβολταικα για το σπιτι απλα περιμενω να δω τι θα γινει με το προγραμμα που θα βγαλουν τα ΤΤbank και για τα σαλλιγκαρια ειναι μια καλη επενδυση γιατι εχει ζητηση στο εξωτερικο και οχι στην ελλαδα :D

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Μάιος 2010 23:46

Νότη μην τρελλαίνεσαι.
Στο σημείο που έχουμε φτάσει η διαχωριστική γραμμή της καταστροφής δεν είναι το υπάλληλος/ελεύθερος επαγγελματίας αλλά το αν ο τραπεζικός λογαριασμός έχει πάνω ή κάτω από πέντε μηδενικά στο τέλος.

Εξάλου η αλυσίδα καταστρέφεται μόλις σπάσει ένας κρίκος. Δεν χρειάζεται να σπάσουν όλοι.
Είτε πέσει πρώτα το δημόσιο, είτε οι ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε οι μισθωτοί το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο για όλους μας.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Μάιος 2010 23:49

DGeorge έγραψε:Καλέ μου φίλε korgr, δεν διαφωνώ με το ύφος του μηνύματός σου.
Θα ήταν όμως καλύτερα ν'αρχίσουν οι αυτοκτονίες; (τα ΜΜΕ βοηθούν πλήρως προβάλλοντας μόνο τα ψυχοκαταθλιπτικά θέματα, λες κι έχει έλθει η Συντέλεια και δεν υπάρχει κάτι -έστω μικρό- ευχάριστο στον Κόσμο).
Προς Θεου, φιλε μου καλε, δεν ειπα να αρχισουν οι αυτοκτονιες, ουτε να χασουμε το χιουμορ μας! Απλα ηθελα να τονισω πως ειναι πολυ πιο ευκολο να διακομωδουμε ενα σοβαρο θεμα που ανοιξε ο συναδελφος, οταν καθε 15 μερες βρεξει χιονισει θα εχουμε ενα σταθερο εισοδημα.

Εχεις σκεφτει πως αισθανονται καποιοι, χωρις την βεβαιοτητα ενος εισοδηματος, οταν καθε μηνα πρεπει να πληρωσουν και επαγγελματικο ενοικιο με τους συνοδευομενους παγιους λογαριασμους και καθε δυο μηνες κοντα στα 800 ευρω ασφαλιση και να φροντισουν να τους περισσεψουν και για βιοπορισμο (για διασκεδαση, ενδυση κλπ πλεον πολυτελη εξοδα δεν συζητω καν).

Οταν λοιπον γνωριζεις πως χρειαζεσαι Χ εισοδημα και για 3-4 μηνες διαπιστωνεις πως συνεχομενα εχεις Χ/2 εισοδημα (και αυτο μη εγγυημενο), καποια στιγμη ακομα και το χιουμορ σου μειωνεται απο τα συνηθη του standards :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Μάιος 2010 23:52

Apostolis_38 έγραψε:Νότη μην τρελλαίνεσαι.
Στο σημείο που έχουμε φτάσει η διαχωριστική γραμμή της καταστροφής δεν είναι το υπάλληλος/ελεύθερος επαγγελματίας αλλά το αν ο τραπεζικός λογαριασμός έχει πάνω ή κάτω από πέντε μηδενικά στο τέλος.

Εξάλου η αλυσίδα καταστρέφεται μόλις σπάσει ένας κρίκος. Δεν χρειάζεται να σπάσουν όλοι.
Είτε πέσει πρώτα το δημόσιο, είτε οι ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε οι μισθωτοί το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο για όλους μας.
Αποστολη μου, οχι δεν μιλαω για κατι τετοιο. Δεν πιστευω τα παραμυθια για καταρρευση του κρατους, σταση πληρωμων και αλλα παραμυθια με ή χωρις δρακους. Μιλαω για την επιδεινωση της αγορας, σε τετοιο βαθμο, που σε πρωτη φαση σιγουρα θα επηρεασει τους ελ. επαγγελματιες και στη συνεχεια και πολλους μισθωτους οταν θα αρχισουν τα μεγαλα κυμματα απολυσεων (οχι ακομα δεν εχουν αρχισει).

Άβαταρ μέλους
apsuhos

Δημοσίευση από apsuhos » 23 Μάιος 2010 00:52

cyberfreak, γιατί να μπλέξεις με το ταμιευτήριο όσον αφορά τα φωτοβολταικά; Δεν είναι καιρός για δάνεια. Όσον αφορά τα φωτοβολταικά στη ταράτσα, αποτελεί μια πολύ καλη επένδυση. Φρόντισε ωστόσο να έχεις τα $$ και όχι να τα δανειστείς εφόσον πρόκειται να δραστηριοποιηθείς σε αυτόν τον τομέα.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 23 Μάιος 2010 00:55

επειδη δεν τα εχω και το ταμιευτηριο σου δινει το δανειο με εγγυηση τα φωτοβολταικα και οχι σπιτια κ μλκς

Άβαταρ μέλους
apsuhos

Δημοσίευση από apsuhos » 23 Μάιος 2010 01:16

Μη σε ψαρώνει το ταμιευτήριο. 4000k δεν πρόκειται να βγάλεις καθαρά το χρόνο που να έχεις τον ήλιο γείτονα. Υπολόγισε πως μπορείς να βάλεις μέχρι 10KW ισχύ εγκατάσταση στη ταράτσα σου. Αν υπολογίσεις γύρω στα 4500k το KW βγαίνει ένα κοστολόγιο της τάξης των 45000 ευρώ.

Στην Αθήνα το KW αποδίδει περίπου 1250 κιλοβατώρες το χρόνο.. για 10ΚW συνεπώς έχουμε 12500 κιλοβατώρες το χρόνο.. Η οικογένεια σου να ξοδεύει 4000? 8500 κιλοβατώρες επομένως. 8500*50λεπτά=4250 ευρώ το χρόνο. Από αυτά πόσα θα σου παίρνει το ταμιευτήριο; Πόσα θα σου παίρνει η ασφαλιστική που θα βάλει το ταμιευτήριο για να διασφαλίσει την εγκατάσταση σε περίπτωση κλοπής/καταστροφής?

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μιλάμε για περίπου 1000 ευρώ το χρόνο να βγάζεις.. Αξίζει ένα δάνειο της τάξης των 40000k για 1000 ευρώ? 90 ευρώ το μήνα δηλαδή.

Αν έχεις 40000 στη τράπεζα κάντο οπωσδήποτε.. Αλλά για δάνειο προτείνω να το ξανασκεφτείς πολύ σοβαρά

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 23 Μάιος 2010 02:00

σου κανει συμβαση 25ετιας και υπολογιζεις πως απο τα 25 τα 6-7 πανε στο δανειο. και εχω την εντυπωση δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει 80τμ κοστιζουν καπου στα 24000 και αποδιδουν κοντα στα 3400 το χρονο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες