Τι θα κάνετε μετά την πτώχευση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 23 Μάιος 2010 04:32

Δεν ξέρω αλλα πως σας έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως η Ελλάδα έχει ΤΟΣΟ μεγάλο πρόβλημα ??

Σε περίπτωση χρεοκοπίας τι γίνετε με τα χρέη ???

Οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι στον κουβα .

Οι μισοί ιδιωτικοί υπάλληλοι στον κουβα .

Οι Έλληνες θα αρχίσουνε να κάνουνε πάλι τα επικίνδυνα επαγγέλματα όπως ( καθαρίστριες πολυκατοικιών , σκάψιμο χωραφιού , άρμεγμα προβάτων )

Όλοι οι εγχώριοι μετανάστες θέλοντας και μη θα πάνε στα σπίτια τους γιατί 1 δεν θα τους σηκώνει το κλίμα και 2 δεν θα μπορούνε να βρούνε δουλειά .

...

κοινός θα γίνουμε πάλι μια αναπτυσσόμενη χωρα όπως ήμασταν εδώ και κάτι χρονια .

Εδώ τα καταφέρνουνε και ζούνε στην αφρική , στην Ελλάδα θα πεθάνουμε ???

Επίσης αν όλοι εσείς οι μη δημόσιοι υπάλληλοι που είσαστε αισιόδοξοι νομίζετε πως την γλιτώσατε και την πλήρωσαν οι δημόσιοι υπάλληλοι αναλογιστείτε μονο το εξής : Όταν ο γιωργάκης ζητήσει το δεύτερο πακέτο η merkel θα του πει : Γιώργο δεν βλέπω να παίρνεις μετρα , και τότε ο Γιώργος θα βάλει χέρι και στα popoulinia σας :) κοινός θα γίνει του tube8 το video :P

P.S. Αλήθεια ξέρετε τι χρέος έχουνε οι φίλοι μας οι Γερμανοί ???
:(

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Μάιος 2010 10:28

korgr έγραψε:Δασκαλε, ποιος γ... τα ΜΜΕ, ουτε ακουω, ουτε διαβαζω.
Μιλαμε για την πραξη.
Εδω στην επαρχια η δουλεια εχει κοπει μαχαιρι!
Προσωπικα εχω πτωση περισσοτερο και απο 50% σε σχεση με το ιδιο περυσινο χρονικο διαστημα (Α' τετραμηνο του ετους), αλλα και τριγυρω το feedback που λαμβανω επιβεβαιωνει την κατασταση.
Μακαρι να ειναι ενα μουδιασμα του κοσμου με οσα ακουει και βλεπει, και να επανερθουμε σε καποιους (εστω και μειωμενους) φυσιολογικους ρυθμους.
η επαρχια συμφωνει με τα στατιστικα. οσο για τα υπολοιπα, απλα ελπιζουμε να ειναι ετσι.

Παντως σημειο κλειδι στην ολη ιστορια ειναι οτι κανεις δεν μπαινει στον κοπο να κανει μια ανακαινηση, εστω ενα βαψιμο και ενα καλο ξεβρωμισμα και επισκευες.

επισης δεν γινονται επενδυσεις, οπως μια διαφημιστικη καμπανια -ουτε καν ενα επαγγελματικο σιτε. στη καλυερη τον καλυτερο τα ξενοδοχεια θα την βγαλουν με 1000-1200.

οποτε εγω ρωταω: ΕΣΥ θα πηγαινες σε ενα ξενοδοχειο με εξαιρετικη καμπανια - οχι ως προς το διαφιμιστικη αλλα ως το προς δυσφημιστικη, οταν μπορεις να δωσεις τα ιδια για να πας καπου αλλου;

οταν η επενδυσης θεωρειται βλακεια και η αρπαχτη νομος, τοτε φταιμε εμεις για τα χαλια μας.

=========

πλακα στην πλακα εγω εχω φυτεψει τον κηπο με καμια 20 φρουτοδεντρα, τουλαχιστο να τρωμε βιολογικα μεσα στην κριση

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Μάιος 2010 10:46

military grade format για την ακρίβεια ;)
@
σε οσους δεν ξερουν ιστορια να ενημερωσω οτι στην προηγουμενη ατυχη περιπτωση τετοιας -βαλτης- λυσης η ελλαδα κατειχε παγκοσμιο ρεκορ πληθωρισμου. αυτο μεταφραζεται οτι ολοι ειχαν δουλειες, αλλα δουλευαν ολη μερα για να εχουν ενα κομματι ψωμι να φανε.

οποτε μια προταση μονιμης πτωχευσης -σιγα μην παραιτηθουν- δεν νομιζω οτι αποτελει λυση.
Νομιζω οτι θα πρεπει να διεκδισημουμε μεγαλυτερο κομματι της πιτας απο τον τουρισμο, κατι που δεν θα γινει με την φετινη αθλια τουριστικη καμπανια. επισης ουτε οταν μολυνουμε τις θαλασσες και καιμε τα δαση για γελοια μικροσυμφεροντα. επισης καλο θα ηταν να αξιοποιηθουν με νομιμο και επικερδη τροπο ( λεγε με ΛΑΡΚΟ) οι σπανιοι ποροι εν γενοι της χωρας. ( εδω συγκαταλεγω και τα δαση και τις παραλιες που οι βλαχοδημαροχοι των βλαχοδημοτων καταστρεφουν) παντοται με οικολογικο τροπο

α, ναι να δουλεουν οι νομοι, το κρατος να μην ψηφιζοι αντισυνταγματικους νομους, τα νοσοκομεια να μην πληγη για το δημοσιο και τους πολιτες, οι βουλευτες να μην κοστιζουν 1 εκ ο καθεις και να προσληφθουν και αλλοι σιτιστες αλογων στην βουλη.

----------

χωρις πλακα πιστευω οτι οσοι εχουν χωραφια ηρθε η ωρα να τα φυτεψουν διοτι το δεντρο θελει κανα 2 χρονια για να στρωσει

elorant

Δημοσίευση από elorant » 23 Μάιος 2010 10:55

LLeonidas έγραψε:P.S. Αλήθεια ξέρετε τι χρέος έχουνε οι φίλοι μας οι Γερμανοί ???
Δεν έχει σημασία τι χρέος έχουν οι Γερμανοί. Αυτό που έχει σημασία είναι πως έχουν εμπορικό πλεόνασμα ενός τρις ευρώ. Ενώ η Ελλάδα έχει εμπορικό έλλειμμα 20 δις.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Μάιος 2010 11:03

NAI!!!! παρτε τα κουφαλες γερμανοι.

οι ελληνες πρωτοι σε ολα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μάιος 2010 11:28

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το νέο φρούτο: "Ελεγχόμενη Πτώχευση", που προτείνει η Frau Merkel... Μου φαίνεται όμως, ότι πάνε, να μας τη 'στήσουν' για τα καλά!
Παρ'όλα αυτά και πάλι εξακολουθώ, να διατηρώ κάποιο αισιοδοξία. Η Φαντασία και η Ευελιξία της φυλής μας, κληρονομιά του Οδυσσέα, θα μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε μέσα ακόμα κι από αυτές τις συνθήκες :D :D
Εξ'άλλου όπως γράφτηκε, τραγουδήθηκε, κι ακούστηκε: "...κι η Ζωή τραβάει την ανηφόρα, με Σημαίες και (κάποτε-κάποτε) με Ταμπούρλα!!!" :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Μάιος 2010 11:42

ο οδυσεας καλα την ειχε. αλλοι τραβαγανε κουπι

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μάιος 2010 12:25

pagou έγραψε:ο οδυσεας καλα την ειχε. αλλοι τραβαγανε κουπι
:lol: :D :D
Μπορεί και νά'ναι έτσι... Δεν λέω :P Όμως ήταν ο πρώτος εφευρέτης του 'Trojan Horse' ή Δούρειου Ίππου κατ'εμάς.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ακόμα και σε Πόλεμο Πληροφορικής, Οικονομικό, ή ο,τιδήποτε άλλου είδους πόλεμο, μπορούμε να αιφνιδιάσουμε με κάποιο ανάλογο 'Trojan Horse'.
Μην ξεχνάμε επίσης ότι: Ξεκινώντας από την επόχή των Περσών και φτάνοντας στους Γερμανούς του Αδόλφου, είδαμε κι αν είδαμε, πολέμους σ'αυτόν εδώ τον χώρο. Ωστόσο πάντα η φυλή έβγαζε και κάποιον/κάποιους πολέμαρχους, που θα αιφνιδίαζαν τον εχθρό με κάποιο φοβερό τέχνασμα.
Πιστεύεις άραγε ότι και σε περίπτωση π.χ. Οικονομικού πολέμου, δεν θα βρεθεί ο ανάλογος;
Πιστεύεις άραγε ότι έχουμε εκφυλιστεί τόσο ώστε να μην 'παράγουμε/γεννάμε' πιά κάποιον Δαβάκη, Κολοκοτρώνη, Λεωνίδα, Θεμιστοκλή κλπ κλπ και φυσικά Αλέξανδρο;
Υ.Γ. Κι ο Ελύτης, "Οδυσέας" ήταν.... "Συμπτωματικά" :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 23 Μάιος 2010 12:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

elorant

Δημοσίευση από elorant » 23 Μάιος 2010 12:28

DGeorge έγραψε:Δεν ξέρω τι είναι αυτό το νέο φρούτο: "Ελεγχόμενη Πτώχευση", που προτείνει η Frau Merkel...
Ελεγχόμενη πτώχευση σημαίνει μια μείωση της αξίας των ελληνικών ομολόγων ώστε να μειωθεί και το χρέος. Μειώνεις την αξία των ελληνικών ομολόγων κατά 40% για παράδειγμα κι αμέσως το χρέος από τα 300 δις πέφτει στα 180. Το πρόβλημα αν το κάνεις αυτό είναι πως αφενός οι ελληνικές τράπεζες χάνουν πολλά λεφτά γιατί έχουν ελληνικά ομόλογα, αφετέρου κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει πως θα συμπεριφερθούν μετά οι αγορές-μπορεί δηλαδή να μην μας δανείζει κανείς χρήματα για καμιά εικοσαετία.

Και δεν μας τη "στήνει" κανείς. Απλά ορισμένοι βαρέθηκαν να πληρώνουν για να τα τρώμε εμείς σε μπουζούκια και βίλες. Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να σταματήσουμε να βλέπουμε παντού συνομωσίες και να δούμε την αλήθεια κατάματα.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Μάιος 2010 13:15

DGeorge έγραψε:
pagou έγραψε:ο οδυσεας καλα την ειχε. αλλοι τραβαγανε κουπι
:lol: :D :D
Μπορεί και νά'ναι έτσι... Δεν λέω :P Όμως ήταν ο πρώτος εφευρέτης του 'Trojan Horse' ή Δούρειου Ίππου κατ'εμάς.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ακόμα και σε Πόλεμο Πληροφορικής, Οικονομικό, ή ο,τιδήποτε άλλου είδους πόλεμο, μπορούμε να αιφνιδιάσουμε με κάποιο ανάλογο 'Trojan Horse'.
Μην ξεχνάμε επίσης ότι: Ξεκινώντας από την επόχή των Περσών και φτάνοντας στους Γερμανούς του Αδόλφου, είδαμε κι αν είδαμε, πολέμους σ'αυτόν εδώ τον χώρο. Ωστόσο πάντα η φυλή έβγαζε και κάποιον/κάποιους πολέμαρχους, που θα αιφνιδίαζαν τον εχθρό με κάποιο φοβερό τέχνασμα.
Πιστεύεις άραγε ότι και σε περίπτωση π.χ. Οικονομικού πολέμου, δεν θα βρεθεί ο ανάλογος;
Πιστεύεις άραγε ότι έχουμε εκφυλιστεί τόσο ώστε να μην 'παράγουμε/γεννάμε' πιά κάποιον Δαβάκη, Κολοκοτρώνη, Λεωνίδα, Θεμιστοκλή κλπ κλπ και φυσικά Αλέξανδρο;
Υ.Γ. Κι ο Ελύτης, "Οδυσέας" ήταν.... "Συμπτωματικά" :D :D
βασικα ΝΑΙ πιστευω οτι οι νεολληνες με πρωτυπο το αρπαξε να φας και κλεψε να εχεις για οικοσημο, την μιζα και την ρεμουλα για πρακτικη ( ειτε την ασκουν ειτε την εκβιαζουν, εστω και με τον ψηφο τους), δεν ειναι ικανοι για τιποτα.

Ολοι στο δημοσιο. κανεις δεν θελει να κουραστει, κανεις δεν θελει να δουλεψει και οι σπουδες εχουν αξια μονο αν φερνουν λεφτα. αν σπουδασεις κατι που απλα σου αρεσει ή κατι σε σχεση με την τεχνη και τον πολιτισμο, εισαι γραφικος και ο : ...τι καταλαβε; λεφτα δεν βγαζει.

Τετοια απαξιωση του πολιτισμου δεν εχω δει σε καμια αλλη χωρα.

παντως βλεπω να συμφωνεις μαζι μου οτι οι σπουδαιοι αντρες ανηκουν στο παρελθον.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μάιος 2010 13:25

Καλέ μου φίλε elorant:
Προσωπικά τα μπουζούκια τα έχω δει είτε από παλιές ελληνικές ταινίες, είτε από καμμιά τηλεοπτική ελληνική σειρά, που τυχαίνει....
Η βίλα μου είναι το πατρικό τριάρι μου, συνομήλικο (~51 ετών) μ'εμένα, στην Καλλιθέα. Αν σιγά~σιγά αρχίσει και κρίνεται ως βίλα είναι άλλο θέμα.
Επίσης σου υπενθυμίζω πόσες φορές είχαν έλθει στο πρόσφατο παρελθόν οι φίλοι μας Ευρωπαίοι για να ελέγξουν το 'Ταμείο' από κοντά και 'με τα μάτια τους' κι έφυγαν λέγοντας τα καλύτερα λόγια! Ή τα ξεχάσαμε όλ'αυτά;
Απλώς πιστεύω πολύ έντονα ότι έχει ξεσπάσει ένας ένδο-Ευρωπαϊκός Οικονομικός Πόλεμος με φυσικά απρόβλεπτες συνέπειες για όλους. Κι έτσι αρχίζει να επικρατεί το σύνθημα "Ο σώζων εαυτόν σωθήτω!!" απ'όλες τις μεριές.
Όταν ο 'Συνεταίρος'/'Συνεργάτης' (ή όπως αλλιώς θες) σε χαρακτηρίζει 'Τεμπέλη' τη στιγμή που γνωρίζει ότι το κλάσμα(λόγος) μισθός/εργατώρες είναι επιπέδου 'αποικίας', τότε μάλλον εμμέσως -πλην σαφώς- σου λέει: "Δούλε, δεν δουλεύεις αρκετά!". Αν δεν είναι αυτό "Αιτία Οικονομικού Πολέμου" τότε τι είναι;
Η 'καλή του ανατροφή' :question: :question: κσι -ΦΥΣΙΚΑ- κάποιοι διεθνείς Κανονισμοί και Νόμοι του απαγορεύουν να σ'το πει ευθέως. Έχει όμως κάθε δικαίωμα να το σκέφτεται/εννοεί και να σ'το λέει τεχνηέντως. :wink: :wink:
Ειναι θεωρίες συνομωσίας τα 'παιχνιδάκια' που διέλυσαν την Γιουγκοσλαβία, κι έφεραν πόλεμο με 'Παράπλευρες Απώλειες' στη Σερβία; Για να μη μιλήσουμε για άλλα γεγονότα και φέρουμε το Freesuff σε δύσκολη θέση...
Προσωπικά έχω περάσει στο παρελθόν από ανίκανους εργοδότες, που τελικά κι έκλεισαν, κι οποίοι έριχναν πάντα το φταίξιμο σ'εμάς.
Ο τωρινός μου εργοδότης, και τον χαίρομαι πολύ, όχι μόνο 'παίρνει από λόγια', αλλά είναι και δραστηριότατος και 'γάτος πεταλωμένος'! Αλλά στο περιβάλλον μου, εργοδότες φίλων μου, εξακολουθούν το βιολί: "Πέσε μήλο να σε φάω!", "Εσείς φταίτε, εγώ τσάμπα σας ταΐζω!" "Τι έχετε να προτείνετε; (καπάκι) "Δεν γίνεται!" κλπ κλπ
Κοιτάζοντας την αλήθεια κατάματα, προσωπικά, βλέπω ότι πλέον εκτός από τους δικούς μας, με δουλεύουν κι οι Κουτόφραγκοι (απλώς και μόνο επειδή έχουν την Ισχύ). Βλέπω ότι στα πλαίσια όλων των συμπλεγμάτων κατωτερότητας που έχουν απέναντί μου (κι αν θες το συζητάμε και αυτό!) γι'άλλη μιά φορά θέλουν να μου επιβληθούν με τη Βία!! ...Από την εποχή που ήταν στα πάνω δέντρα, μέχρι τώρα, μόνο αυτήν έχουν, δυστυχώς :D

Υ.Γ.
pagou έγραψε:....παντως βλεπω να συμφωνεις μαζι μου οτι οι σπουδαιοι αντρες ανηκουν στο παρελθον.
Όχι... Νόμισες ότι θα σ'άφηνα :D :D
Ο "Οδυσσέας" Ελύτης δεν ανήκει και στο 'Παρελθόν'... Απλώς πιστεύω ότι ακόμα δεν έχει έλθει η στιγμή της εμφάνισης του νέου 'Αστεριού' μας. Μπορεί ήδη να υπηρετεί στον Πολιτικό/Οικονομικό Στίβο... Όταν θά'ρθει η ώρα θα δεις :o :o και μάλλον θα τρίβουμε όλοι μας (ευχάριστα) τα μάτια μας :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μάιος 2010 14:18

pagou έγραψε:.....βασικα ΝΑΙ πιστευω οτι οι νεολληνες με πρωτυπο το αρπαξε να φας και κλεψε να εχεις για οικοσημο, την μιζα και την ρεμουλα για πρακτικη ( ειτε την ασκουν ειτε την εκβιαζουν, εστω και με τον ψηφο τους), δεν ειναι ικανοι για τιποτα...............
Φιλικότατα πάντα :D :D επίτρεψέ μου να σου πω ότι -ως νεοέλληνα- με προσβάλλεις προσωπικά! :D Κι ςξηγούμαι:
1) Όταν προ 15-ετίας σε σεμινάριο Service Ιατρικών Μηχανημάτων από την Εταιρεία Canon (Ναι! Αυτή με τις καταπληκτικές Φωτογραφικές Μηχανές), έδειξα απλοποίηση διαδικασίας που έφερνε χρονικά την διάγνωση/επισκευή (στο συγκεκριμένο στάδιο) από 5 λεπτά, σε 5 δευτερόλεπτα έμειναν όλοι (Τεχνικοί απ'όλον τον Κόσμο) άφωνοι. Η μέθοδος δεν καταγράφηκε ΠΟΤΕ στο Service Manual και όποιος δεν την έγραψε -σίγουρα- την ξέχασε.
2) Όταν προ 10-ετίας έδειξα εδώ, στην Ελλάδα, σε Τεχνικό (από Γερμανική Εταιρεία που κατασκεύαζε κάποια Ιατρικά LASER) πώς μπορούμε να κάνουμε πάλι ευκολώτερη τη ζωή μας (ως Τεχνικοί).... Η Εταιρεία (Γερμανοί) -από την ιδέα αυτή- κατασκεύασε Νέου Τύπου LASER. Ο Γερμανός συνάδελφος, ενώ τον είχα παροτρύνει, ΔΕΝ το πέρασε ως δική του ιδέα, κι έτσι πάλι ΔΕΝ περάστηκε στο Service Manual. Κι όταν τον ξαναείδα μετά από αρκετά χρόνια, έκανε πως δεν θυμόταν, κι αίφνης θυμήθηκε ποιός του είχε δώσει την ιδέα... Ενώ -όπως μου είπε- έψαχναν έντονα την πατρότητά της :lol: :lol:
Ίσως θέλει ίσως να είσαι Έλληνας -απόγονος του Πυθαγόρα- για να ξέρεις ότι το μέσον ενός τετραγώνου/ή παραλληλογράμμου (Monitor - Canon) είναι το σημείο τομής των διαγωνίων του.... Τη στιγμή που οι Σοφοί τους το έψαχναν με το παχύμετρο!!!
Οι δε Σοφοί Γερμανοί ούτε που είχαν φανταστεί ότι ένας κύκλος (κηλίδα LASER) μπορεί άνετα να πειστραφεί γύρω από το κέντρο του, χωρίς την παραμικρή παραμόρφωση!
Μιλάμε για τόσο προχωρημένες ιδέες/γνώσεις! :hammer: :hammer:
Αν έλθει ο οποιοσδήποτε Γερμανός, ή/και Γιαπωνέζος να μου πει κάτι, έχω κι εγώ να τους πω κάτι για θέμα ανικανότητας, κι αν θες ακόμα-ακόμα και βλακείας :o :o
PC-Ponemenos
Εικόνα

elorant

Δημοσίευση από elorant » 23 Μάιος 2010 14:37

DGeorge έγραψε:Επίσης σου υπενθυμίζω πόσες φορές είχαν έλθει στο πρόσφατο παρελθόν οι φίλοι μας Ευρωπαίοι για να ελέγξουν το 'Ταμείο' από κοντά και 'με τα μάτια τους' κι έφυγαν λέγοντας τα καλύτερα λόγια! Ή τα ξεχάσαμε όλ'αυτά;
Αυτό έχει δύο ερμηνείες. Η μία είναι αυτή που υπονοείς, πως μας έκαναν δηλαδή πλάτες για να κλέβουμε. Η άλλη είναι πως μας θεωρούσαν σοβαρούς και πως όταν δίνουμε πέντε νούμερα τα έχουμε ελέγξει, όπως κάνουν δηλαδή όλες οι χώρες της Ευρωζώνης. Αλλά ακόμα κι αν είναι όπως τα λες, πως δηλαδή έκαναν τα στραβά μάτια, αυτό νομιμοποιεί την κλεψιά; Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική να ψάχνουμε να βρούμε την ευθύνη σε τρίτους γιατί είμαστε πολύ περήφανοι ως λαός για να παραδεχτούμε πως τα κάναμε σκατά.
DGeorge έγραψε:Απλώς πιστεύω πολύ έντονα ότι έχει ξεσπάσει ένας ένδο-Ευρωπαϊκός Οικονομικός Πόλεμος με φυσικά απρόβλεπτες συνέπειες για όλους.
Και τι σχέση έχει αυτό με τα δικά μας χρέη; Οικονομικές αντιπαλότητες πάντα υπήρχαν, έτσι είναι η οικονομία, η κάθε χώρα κοιτάει το συμφέρον της.
DGeorge έγραψε:Όταν ο 'Συνεταίρος'/'Συνεργάτης' (ή όπως αλλιώς θες) σε χαρακτηρίζει 'Τεμπέλη' τη στιγμή που γνωρίζει ότι το κλάσμα(λόγος) μισθός/εργατώρες είναι επιπέδου 'αποικίας', τότε μάλλον εμμέσως -πλην σαφώς- σου λέει: "Δούλε, δεν δουλεύεις αρκετά!". Αν δεν είναι αυτό "Αιτία Οικονομικού Πολέμου" τότε τι είναι;

Σε χαρακτηρίζει τεμπέλη γιατί επί δεκαετίες έπαιρνες επιδοτήσεις στα αγροτικά προϊόντα και τις τσέπωνες. Γιατί ο έλληνας δημόσιος υπάλληλος δικαιούται 70 ημέρες άδειας το χρόνο και η αποδοτικότητα του δημόσιου τομέα είναι η χειρότερη στην Ευρώπη των 25. Γιατί η ανταγωνιστικότητα των ελληνικών προϊόντων στην παγκόσμια αγορά είναι πολύ χαμηλή, παρόλο που το κόστος εργασίας είναι όπως λες πολύ χαμηλό. Και κυρίως σε χαρακτηρίζει τεμπέλη γιατί παρόλο που δανείστηκες 300 δις οι υποδομές σου σε όλους τους σημαντικούς δείκτες, από την υγεία και την παιδεία, μέχρι την ποιότητα των δρόμων και την αστυνόμευση είναι από τους χειρότερους στην Ευρώπη. Οπότε λογικά βγαίνει το συμπέρασμα πως τα λεφτά δεν τα αξιοποιήσαμε. Λέγεται κι αλλιώς αυτό, το τεμπέλης νομίζω πως είναι ο πιο επιεικής χαρακτηρισμός. Αυτά που λες είναι εύπεπτα, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Δεν μπορείς να χρωστάς 300 δις και να θες να βγεις κι από πάνω.
DGeorge έγραψε:Ειναι θεωρίες συνομωσίας τα 'παιχνιδάκια' που διέλυσαν την Γιουγκοσλαβία, κι έφεραν πόλεμο με 'Παράπλευρες Απώλειες' στη Σερβία;

Πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο.
DGeorge έγραψε:Βλέπω ότι στα πλαίσια όλων των συμπλεγμάτων κατωτερότητας που έχουν απέναντί μου.

Έλα καημένε που έχουν πρόβλημα κατωτερότητας απέναντι σου, σοβαρέψου. Νισάφι πια με τη μαστούρα της Αρχαίας Ελλάδας. Το 'χω ξανακούσει αυτό το παραμύθι. Όλα αυτά που λες όμως δεν απαντούν στο ζητούμενο. Χρωστάμε 300 δις. Τελεία και παύλα. Είτε τα πληρώνουμε, ή ένα ποσοστό αυτών τέλος πάντων, ή συνεχίζουμε να το παίζουμε μάγκες/έξυπνοι/ανώτεροι/θύματα/whatever και λουζόμαστε τις συνέπειες. Εγώ λέω να σοβαρευτούμε κάποια στιγμή μπας και προοδεύσουμε και λίγο. Αν εσύ έχεις διαφορετική άποψη δικαίωμα σου. Αλλά άσε τα συνωμοσιολογικά γιατί ευτελίζουν την κουβέντα.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Μάιος 2010 14:40

καρχας δεν ηθελα να σε προσβαλω και ετσι διορθωνο: το 99% των νεοελληνων ( και εαν εχεις αντιρηση, διαφωνησε πρωτα εδω : κάθε λαος, εχει τους κυβερνωντες που του αξιζουν.

Ειμαι σιγουρος ότι λες αληθεια, διοτι δει εχω ανθρωπο ψιλλοαγραμματο, 50 χρονων να του κανω εκπαδευση σε προγραμμα 13,500 για color management, που να μην καταλαβαινει κανεις τιποτα, και να μου λεει: μαλακιες, αυτό το εκανα στο χερι εδώ και 30 χρονια και τσαααακ μου το αποδεικνυει. Εμεινα ΚΟΚΑΛΟ. Δεν τον παραδεχθηκα όμως. Γιατι το μονο που καταφερε ηταν να μου πουλησει μουρη. Τιποτα το ουσιωδες. Κανενα εργο. ( βαυκαλίζεται το λεμε)

ξερεις που θα σε παραδεχομουν; εαν το επαιζες οδυσεας, εκανες τα κολπα σου, αρπαζες τις σφαλιαρες σου, περναγε σε εσενα η ιδεα και τωρα ειχες μια εταιρεια με laser ή εστω καποια ποσοστα απο την εκμεταλευση της πατεντας.
Ο οδυσεας που τοσο σου αρεσει, ειχε τις ιδες αλλα αντεχε και το ξυλο. Δεν εμεινε σπιτακι του, στα σιγουρα και στα μαλακα .

Μπορει να λεμε τους γιαπωνεζους βλακες και χωρις προτοτυπες ιδεες, αλλα τη ουσια εχει εάν εμεις οι εξυπνοι δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις αναγκες των καιρον;

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 23 Μάιος 2010 17:06

Nα παρακαλάμε να μην χρεοκοπήσουμε σαν χώρα.... :)

Νομίζετε ότι το χρέος της Ελλάδας θα τελειώσει ποτέ? Το κόστος δανεισμού είναι βαρύτατο σε εμάς το ίδιο είναι και σε όλες τις χώρες της ευρωπαικής ένωσης? Αυτοί που μας δανείζουν σίγουρα δεν είναι η μάνα μας ούτε ο πατέρας μας.

Εγώ βλέπω να είμαστε υπόδουλοι και κακομίρηδες για κάμποσα χρονάκια ακόμα.

Νομίζετε ότι ο γιωργάκης και κάθε γιωργάκης δεν έχει τα λαμόγια του για "αρπακτές" ? Νομίζετε ότι θα ορθοποδήσουμε ? 'Ετσι νομίζετε?

Αναρωτιέμαι τι μπορούν να κάνουν άνθρωποι στην σήμερον ημέρα που δεν έχουν ένα κομμάτι γη για να έχουν την εναλλακτική λύση....
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες