Πρόβλημα στην εγκατάσταση των XP...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
linuxs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από linuxs » 22 Μάιος 2010 18:15

Έχω μια εβδομάδα που παλέυω να βάλω τα XP αλλα κάτι πάει στραβά...Παρακάτω θα αναλύσω το πρόβλημα και αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει(όσο ποιό αναλυτικά τόσο το καλύτερο για την γρηγορότερη κατανόηση)...Να σημειώσω οτι στα θέματα την εγκατάστασης δεν γνωρίζω και πολλά...
Λοιπόν: Το καλοκαιράκι που μας πέρασε αγόρασα ένα laptop της acer (μοντέλο: acer aspire 6930). Είχε αρχικά vista...Μετά απο 2 μήνες τον έδωσα σε έναν φίλο μου και μου έβαλε windows 7 και ubuntu (παράληλη εκίνηση). Όλα καλά μεχρι εδώ...Ξαφνικά αντιμετώπισα ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα windows 7(κολούσε αφάνταστα το σύστημα-δεν άνοιγε το pc-κτλ), έτσι και εγώ πήρα ενα σκληρό μετέφερα απο safe mode κάποια αρχεία και έβαλα μόνο ubuntu...Το πρόβλημα αρχίζει εδώ...Θέλω για επαγγελματικό λόγο να βάλω και xp. Νοίζω οτι αν το καταφέρω αυτό το να βάλω ubuntu μετά είναι παιχνιδάκι...Κατέβασα απο http://scylla.cs.uoi.gr (απο χτές δεν μπορώ να μπώ για κάποιον λόγο/το site είναι επίσημο της πληροφορικής Ιωαννίνων σε συνεργασία με την microsoft) τα XP x64 και τα έκαψα σε ένα dvd με το Brasero των ubuntu...πάω να βάλω το cd, πατάω F12 και μετά αρχίζει να φορτώνει καποια αρχειάκια...και φτάνει στο σημείο της ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗΣ...
-->
A problem has been detected and windows has been shutdown your computer.
If this is the first time bla bla bla

Check for viruses in your computer bla bla bla...
-->

Να σημειώσω οτι έχω διαβάσει κάποια πράγματα απο άλλα post, άλλα site, γενικότερα ενημερώθηκα λίγο...απλά δεν τα καταφέρνω μόνος μου και δεν θέλω να το δώσω σε τεχνικό για τα βάλει...

Περιμένω κάποια λύση...σας ευχαριστώ πολύ...
Always the best...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μάιος 2010 18:37

Μπες στο BIOS και στο SATA Mode επέλεξε IDE Mode. Save. Reboot και προσπάθησε άλλη μια φορά..

ή κάνεις slipstreaming τα XP με AHCI drivers.
guide: http://www.maximumpc.com/article/howtos ... _vista_sp1
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

linuxs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από linuxs » 22 Μάιος 2010 18:47

Οκ, θα το προσπαθήσω...θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα με αυτό που είπες?
Always the best...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μάιος 2010 18:53

απάντηση βάζουμε πατώντας το κουμπάκι "Απάντηση" ;)

με αυτό υποτίθεται ότι θα γίνει πιο αργός ο σκληρός σου, αλλά δε νομίζω ότι θα καταλάβεις διαφορά.

από την άλλη αν θέλεις να έχεις το 100% της ταχύτητας που μπορεί να έχει ακολουθείς τον δεύτερο δρόμο του slipstream των XP ακολουθώντας τις οδηγίες από την σελίδα που σου έδωσα. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

linuxs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από linuxs » 22 Μάιος 2010 19:08

slower!!! ? why? :D
Always the best...

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 22 Μάιος 2010 19:43

Γιατί εάν θέσεις τον controller σε IDE / legacy mode, τότε κάποιες SATA εντολές/δυνατότητες δεν θα υποστηρίζονται. Μία από αυτές, η πιο γνωστή, είναι η NCQ.

Το setup των XP, δεν περιλαμβάνει SATA drivers γι αυτό σου κολλάει. Η λύση, πέραν αυτής που προτάθηκε, είναι να έχεις τους drivers σε δισκέτα ή usb (ανάλογα το laptop) και να τους φορτώσεις όταν το setup στο ζητήσει, στην αρχή της εγκατάστασης (με F8 αν θυμάμαι καλά).

Όπως είπε και ο Cordis, στην πράξη είναι αμφίβολο κατά πόσο η διαφορά είναι αισθητή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης