Ssstratos.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από ssstratos » 24 Μάιος 2010 02:46

Θέλω την γνώμη σας για το portfolio μου:

http://www.ssstratos.com

Χρησιμοποιώ Css2/3 & jQuery.

Ευχαριστώ. :victory:

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από telas » 24 Μάιος 2010 04:37

ξέφυγες! πολύ ωραίο!
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

ALR
Honorary Member

Ssstratos.com

Δημοσίευση από ALR » 24 Μάιος 2010 06:06

Ωραίος :)

Μερικές παρατηρήσεις.

Το web designer δεν θα έπρεπε να είναι link; Διαφορετικά γιατί έχει το ίδιο effect με τα links στην ίδια παράγραφο;

Σε κάποια φάση δίνεις να κατεβάσουμε ένα .rar στο portfolio σου. Θα υπάρξουν περιπτώσεις που δεν θα μπουν στον κόπο. Η γνώμη μου είναι να βρεις ένα πιο άμεσο τρόπο ή αφού κάνεις ξεκάθαρο οτι υπάρχει κάτι για download, να πείσεις ότι αξίζει τον κόπο.

Πως και επέλεξες την Ελλάδα για θέμα σου;

Συγχαρητήρια πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρουσα η σελίδα :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από ssstratos » 24 Μάιος 2010 11:20

ALR έγραψε:Ωραίος :)

Μερικές παρατηρήσεις.

Το web designer δεν θα έπρεπε να είναι link; Διαφορετικά γιατί έχει το ίδιο effect με τα links στην ίδια παράγραφο;

Σε κάποια φάση δίνεις να κατεβάσουμε ένα .rar στο portfolio σου. Θα υπάρξουν περιπτώσεις που δεν θα μπουν στον κόπο. Η γνώμη μου είναι να βρεις ένα πιο άμεσο τρόπο ή αφού κάνεις ξεκάθαρο οτι υπάρχει κάτι για download, να πείσεις ότι αξίζει τον κόπο.

Πως και επέλεξες την Ελλάδα για θέμα σου;

Συγχαρητήρια πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρουσα η σελίδα :)
1. Δεν ήξερα τι να βάλω για link στο Web designer γι'αυτό και το άφησα μέχρι να σκεφτώ κάτι.

2. Σχετικά με το .rar και τα υπόλοιπα αρχεία, ετοιμάζω κάτι καλύτερο που όπως είπες και εσύ θα δίνει οδηγίες για το κάθε project που υπάρχει στο Showcase.

3. Δεν ξέρω γιατί έβαλα την Ελλάδα :D . Μου άρεσε σαν ιδέα και είπα να το δοκιμάσω. Το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε!

Ευχαριστώ για τα σχόλια σου.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μάιος 2010 23:59

τα δικά μου τα σχόλια τα ξέρεις! Πολύ καλή δουλειά και υλοποίηση!

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από artemioskas » 07 Ιουν 2010 00:30

Εξαιρετικό!
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από burnmind » 07 Ιουν 2010 01:00

Πολύ όμορφο!

Feedback:
1) Αφού είναι one-page, το link στον τίτλο (στο όνομά σου δηλαδή) δε χρειάζεται.
2) Πρόσθεσε validation στη φόρμα επικοινωνίας σου.
3) To rss icon στο link για το blog σου είναι άστοχο. Βρες κάτι άλλο.
4) Στο slideshow του portfolio, δεν κολλάει να έχεις το site που ήδη βλέπει κάποιος (το έχεις και 2 φορές). Επίσης, όταν εμφανίζεται άσπρο site, τα arrows εξαφανίζονται.
5) Τα links δε χρειάζεται να ανοίγουν σε καινούρια windows/tabs. Αν θέλει κάποιος να τα ανοίξει έτσι, μπορεί να το κάνει μόνος του, οπότε άσ'το σ'αυτόν να το αποφασίσει. Επίσης, σχεδόν όλοι οι χρήστες ξέρουν το back, αλλά αρκετοί μπερδεύονται με τα καινούρια windows/tabs.

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από ssstratos » 07 Ιουν 2010 01:15

1) Σωστό, δεν το σκέφτηκα.

2) Σύντομα θα γίνει.

3) Σύντομα θα μπει το νέο favicon.

4) Το έχω δει σε πολλά portfolios και είπα να το βάλω (ήμουν 50/50). Όσο για τα arrows πρέπει να κάνω κάτι γιατί αλλού έχω μαύρο αλλού άσπρο και χάνονται.

5) Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε αυτό που λες και εσύ, άλλοι κάνουν αυτό που κάνω και εγώ.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ssstratos.com

Δημοσίευση από burnmind » 07 Ιουν 2010 03:14

ssstratos έγραψε:Όσο για τα arrows πρέπει να κάνω κάτι γιατί αλλού έχω μαύρο αλλού άσπρο και χάνονται.
Μια σκέψη που μου'ρχεται είναι να βάλεις ένα μαύρο (ή οτιδήποτε άλλο χρώμα) περίγραμμα γύρω από το arrow.
ssstratos έγραψε:5) Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε αυτό που λες και εσύ, άλλοι κάνουν αυτό που κάνω και εγώ.
Υπάγεται σε έναν από τους "κανόνες" του usability: "users should always be in control of the interface they are interacting with". Πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον καλό λόγο για τον οποίο πρέπει να ανοίγει ξεχωριστό tab, οπότε αν έχεις να προτείνεις κάποιον θα με ενδιέφερε να διαβάσω τον αντίλογο. Αναφέρομαι σε ένα "απλό" website και όχι σε μία εφαρμογή ή σε ένα παιχνίδι που εκεί μπορώ να σκεφτώ μερικούς καλούς λόγους.

Προσωπικά δε με πειράζει (ούτως η άλλως όταν ανοίγω links δεν κάνω click αλλά πατάω το roller για να ανοίξει κατ'ευθείαν σε νέο tab) αλλά το θεωρώ bad practice και έχω σταματήσει να το εφαρμόζω μια κι εγώ έκανα το ίδιο παλαιότερα. Μία εναλλακτική σε μερικές περιπτώσεις είναι λύσεις του τύπου lighbox.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες