Αντιμετωπίζοντας την Οικονομική Κρίση

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Μάιος 2010 22:14

Μου έχει έρθει αρκετές φορές στο Mail Box μου το παρακάτω κείμενο που προτείνει ότι η λύση στην κρίση είναι να αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα και όχι ξένα.

Εκτός του ότι κάτι τέτοιο δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα, δεν ξέρω εάν πραγματικά δουλέυει.

Στην Ισπανία και στην Γαλλία υπάρχει πολύ έντονο αυτό χωρίς κάποια παραίνεση ή προσπάθεια.

Αλλά εδώ.. ας πούμε ότι αποφασίζαμε να μη πίνουμε Coca-Cola ή Persi-Cola. Πόσοι άνθρωποι θα έχαναν την δουλειά τους από την εμφιάλωση; από την συσκευασία; από την μεταφορά; από την πώληση;
Συνημμένα
krisi.pdf
(109.69 KiB) Μεταφορτώθηκε 184 φορές
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Μάιος 2010 22:16

Απλά να σημειώσω ότι προσωπικά πίνω ΕΨΑ (έχει την ίδια τιμή με τις άλλες) γιατί μου αρέσει η γεύση. Και γάλα πίνω Όλυμπος, γιατί το θεωρώ καλό γάλα κι ας έχει κάτι ψιλά πιο πολύ από τα άλλα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Μάιος 2010 22:32

Η Coca cola πιστεύω δεν έχει ανάγκη. Όσοι και να σταματήσουμε να πίνουμε, ποτέ δεν θα κλείσει για αυτό το λόγο. Μάλλον θα κλείσει για τις υψηλές φορολογίες και τα ακριβά εργατικά χέρια.

Αλλά θεωρώ πως βοηθάς την χώρα, όταν στηρίζεις την τοπική αγορά, όταν πράγματα που και σε συμφέρει αλλά και μπορείς να τα πάρεις από τον μπακάλη της γειτονιάς τα παίρνεις από εκεί και όχι απο τα carrefour, όταν μπορείς να στηρίξεις τη γειτονιά δηλαδή και όχι τις αλυσίδες.
Η γειτονιά είναι η πρώτη που κινδυνεύει, οι αλυσίδες έχουν και αποθέματα αλλά και διαφορετικού είδους λύσεις.

Και το βασικότερο - αλλά δεν μπορούν όλοι να το κάνουν - είναι να φέρνεις έσοδα από το εξωτερικό.

Ο καλύτερος συνδιασμός είναι έσοδα από το εξωτερικό και έξοδα στο εσωτερικό. Κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω τώρα τελευταία, θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Μάιος 2010 22:39

ALR έγραψε: Αλλά θεωρώ πως βοηθάς την χώρα, όταν στηρίζεις την τοπική αγορά, όταν πράγματα που και σε συμφέρει αλλά και μπορείς να τα πάρεις από τον μπακάλη της γειτονιάς τα παίρνεις από εκεί και όχι απο τα carrefour, όταν μπορείς να στηρίξεις τη γειτονιά δηλαδή και όχι τις αλυσίδες.
Η γειτονιά είναι η πρώτη που κινδυνεύει, οι αλυσίδες έχουν και αποθέματα αλλά και διαφορετικού είδους λύσεις.
σε αυτό μαζί σου και είναι τελείως διαφορετικό από το μην αγοράζεις Coca-Cola από το αγόρασέ την από τον γείτονά σου.

αλλά και ο υπάλληλος στο carrefour δε θα χάσει την δουλειά του εάν κλείσει;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 24 Μάιος 2010 22:50

Στην Κρήτη συμβαίνει αυτό εδώ και χρόνια, δέν θα μας χαλούσε να το εφαρμόζαμε και στην υπόλοιπη Ελλάδα
Εικόνα

elorant

Δημοσίευση από elorant » 24 Μάιος 2010 22:51

Επιπλέον μια τέτοια κίνηση μπορεί να σπάσει τα καρτέλ των τιμών, μιας και το 70% των προϊόντων σε οποιαδήποτε κατηγορία που διακινείται σε super market ελέγχονται από δυο-τρεις πολυεθνικές οι οποίες έχουν εναρμονισμένες τιμές.

Όσο για ενδεχόμενες απολύσεις θα μπορούσαν να απορροφηθούν από ελληνικές εταιρίες. Αν η κατανάλωση στις πολυεθνικές πέσει σε τέτοιο σημείο που να αναγκαστούν να απολύσουν εργατικό δυναμικό λογικά θα έχει ανέβει θεαματικά η παραγωγή σε αντίστοιχες ελληνικές.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 25 Μάιος 2010 00:05

πολυ ωραια τα λεει!!!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Μάιος 2010 01:00

cordis έγραψε:
ALR έγραψε: Αλλά θεωρώ πως βοηθάς την χώρα, όταν στηρίζεις την τοπική αγορά, όταν πράγματα που και σε συμφέρει αλλά και μπορείς να τα πάρεις από τον μπακάλη της γειτονιάς τα παίρνεις από εκεί και όχι απο τα carrefour, όταν μπορείς να στηρίξεις τη γειτονιά δηλαδή και όχι τις αλυσίδες.
σε αυτό μαζί σου και είναι τελείως διαφορετικό από το μην αγοράζεις Coca-Cola από το αγόρασέ την από τον γείτονά σου.

αλλά και ο υπάλληλος στο carrefour δε θα χάσει την δουλειά του εάν κλείσει;
Πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα κλείσει γιατί δεν μπορεί κανείς να ανταγωνιστεί τις τιμές του. Τα βασικά ψώνια της εβδομάδας ή του μήνα, κακά τα ψέματα, συμφέρει να τα κανεις από εκεί βλέποντας σημαντικές διαφορές στο πορτοφόλι σου.
Αν κάποια από αυτά σταματήσεις να τα παίρνεις από εκεί, δεν πιστεύω ότι αυτό από μόνο του έχει τη δύναμη να κλείσει μια αλυσίδα. Αν δεν το κάνεις όμως, έχει τη δύναμη να σταματήσει το μπακάλη και τον ψιλικατζή.

Το θέμα είναι ότι όλοι έχουμε φτάσει σε σημείο να μετράμε και το 50λεπτο και αυτό μας οδηγεί στις αλυσίδες.

Έχουμε χάσει την αίσθηση της αλληλοβοήθειας όχι επειδή είμαστε εγωϊστές, αλλά επειδή έτσι πιστεύουμε ότι θα επιβιώσουμε και δεν ξέρω πως αντιστρέφεται αυτό.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Μάιος 2010 18:04

Υπάρχει ΕΨΑ light; Αν υπήρχε θα έπαιρνα γιατί η ζάχαρη σε συνδυασμό με το CO2 γ***ει και δέρνει τον οργανισμό. Τη βγάζω με ασπαρταμινούχα μόνο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Μάιος 2010 19:47

cdhyper έγραψε:Υπάρχει ΕΨΑ light; Αν υπήρχε θα έπαιρνα γιατί η ζάχαρη σε συνδυασμό με το CO2 γ***ει και δέρνει τον οργανισμό. Τη βγάζω με ασπαρταμινούχα μόνο.
Ασπαρτάμη; Αυτό δεν προκαλεί καρκίνο;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Μάιος 2010 19:53

Όχι βέβαια, αυτό πίστευαν πριν 10-15 χρόνια. Μετά βομβάρδισαν ποντίκια με τόνους ασπαρτάμης και δεν έπαθαν τίποτα. Όλη η διεθνής αρθρογραφία και η ιατρική επιβεβαιώνει ότι είναι απολύτως ασφαλής και συνιστάται μάλιστα και για τους διαβητικούς. Η ζάχαρη προκαλεί κακό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 25 Μάιος 2010 20:14

Μου θύμισε αυτό:
Ο Dr. Marc Faber, γκουρού των επενδύσεων, ολοκλήρωσε τη μηνιαία αναφορά του με τα παρακάτω σχόλια :

Dr. Marc Faber tells it how it is

"Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα.
Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Αραβες.

Αν αγοράσουμε PC, πάνε στην Ινδία.
Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα.

Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία.
Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία.

Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες,

γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ.

Εγώ κάνω ό,τι μπορώ...."

Λοιπόν... στην Ελλάδα οι μπύρες είναι Γερμανικές,
και οι πουτάνες είναι Ρωσίδες... άρα χέσε μέσα
.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Μάιος 2010 20:41

Εγω πάντως πίνω:

Coca Cola Zero (oι άλλες δεν μου αρέσουν στην γεύση)

Πορτοκαλάδα Λουξ

Λεμονίτα Λουξ

Βυσσινάδα Λουξ (η μόνη βυσσινάδα σε αναψυκτικό που πίνεται)

και καμιά φορά Λουξ Cola (θεωρώ ότι είναι η καλύτερη από τις ελληνικές Colες, πιο κοντά στην κόκκινη Coca Cola)

Eπίσης στον Παρνασσό και την Βοιωτία κυκλοφορεί πορτοκαλάδα "Αγνή", τίγκα στην ζάχαρη, αλλά ξυπνάει τις μνήμες... Πορτοκαλάδα στο καφενείο με τον παππού να παίζει πρέφα, πάντα με ψιλό καλαμάκι...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 25 Μάιος 2010 21:05

Εμείς εδώ Τρίκαλα, μόνο Κλιάφα πίνουμε ;)

Αρκεί να σταματήσει να προωθεί τόσο την Fanta ο ίδιος :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Μάιος 2010 21:37

ThyClub έγραψε:Εμείς εδώ Τρίκαλα, μόνο Κλιάφα πίνουμε ;)
ρε! πες του στα μπουκαλάκια να βάζει πιο εύκολο άνοιγμα! μου βγαίνει η πίστη κάθε φορά! :p
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες