Τι είναι το Bandwidth Allowance;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 25 Μάιος 2010 17:22

Καλησπέρα
Είδα σε μια προσφορά για πακέτο φιλοχενίας να λέει το εξής:"Bandwidth Allowance Unlimited" τι ενοεί με αυτό?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Μάιος 2010 20:33

Ο ποιητής θέλει να πει ότι σου δίνει απεριόριστo εύρος κίνησης δεδομένων (bandwidth).

Το unlimited είναι ψέμα γιατί τίποτα δεν είναι απεριόριστο, αλλά σαν έκφραση είναι πιο ψαρωτικό, μιας και κάθε server έχει δυνατότητες μέχρι κάποιου ενός ορίου.

Η μόνη έκφραση που πατάει στην πραγματικότητα σε περίπτωση μη ελέγχου είναι "unmetered".

vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 26 Μάιος 2010 11:44

Δηλαδή ayto έχει να κάνει με το πόσους επισκέπτες online μπορεί να αντέξει το site? εάν όχι πως μπορώ να υπολογίσω πόσους επισκέπτες μπορεί να δεχτεί το site μου ταυτόχρονα?

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 26 Μάιος 2010 12:19

Δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το σύνολο των επισκεπτών
Αλλά έχει να κάνει με την κίνηση στην σελίδα σου.

π.χ το πακέτο σου λέει monthly traffic 10GB limit αν μέσα σε ένα μήνα ο server σερβίρει δεδομένα στους χρήστες της σελίδας σου ίση ή μεγαλύτερη από 10GB τότε ο λογαριασμός σου γίνεται suspended.

Αν είναι unmetered τότε προφανώς δεν έχει κάποιο όριο ορισμένο για μηνιαία κίνηση.
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 26 Μάιος 2010 16:59

Και πως μπορώ να υπολογίσω στο περίπου έστω πόσους ταυτόχρονους επισκέπτες μπορεί να αντέξει η ιστοσελίδα μου με το συγγεκριμένο πακέτο φιλοξενίας;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 26 Μάιος 2010 17:28

Παράδειγμα:
Aν έχεις μέσο όρο χρηστών 8000 άτομα τον μήνα και ο καθένας χρησιμοποιήσει 70ΜΒ*, τότε το μηνιαίο bandwidth σου είναι 560.000 ΜΒ, λίγο πάνω από μισό GB δηλαδή.

*Συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, εικόνες, κώδικας, flashάκια, μπιμπλίκια, downloads, κλπ.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 26 Μάιος 2010 17:38

Δεν έχει σχέση με το πόσους ταυτόχρονους, αλλά κυρίως με το πόσο όγκο δεδομένων στέλνει η σελίδα σου στον κάθε χρήστη ξεχωριστά.
Αν για να δει ο χρήστης τη σελίδα σου, πρέπει να κατεβάσει 1GB δεδομένων, τότε δεν θα μπορεί να εμφανιστεί σε περισσότερους από 10 χρήστες.

Αν μπουν και οι 10 την 1η μέρα, τότε θα καταναλώσουν τα 10GB που έχεις διαθέσιμα (για το μήνα) από την 1η κι όλας μέρα. Αν κάποιος 11ος πάει την επόμενη (έστω και μόνος του) να δει τη σελίδα σου, δεν θα μπορεί γιατί δεν έχεις bandwidth (τα έφαγες και τα 10GB από τους 10 χρήστες της προηγούμενης ημέρας - 1GB ο καθένας).

Αν μπαίνει μόνο ένας χρήστης κάθε μέρα, τότε σε 10 ημέρες θα έχει καταναλωθεί το bandwidth (θεωρώντας ότι η σελίδα σου στέλνει 1GB). Την 11η δεν θα μπορεί κανένας να τη δει.

Αν δεν δίνεις videos στη σελίδα σου για να στέλνεις τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων, μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως κάνε έναν (πολύ απλοϊκό) υπολογισμό: 10GB / (πόσο όγκο πιάνει η κάθε σελίδα σου Χ 30 ημέρες) για να δεις περίπου πόσους χρήστες μπορείς κατά μέσο όρο να εξηπηρετείς την ημέρα, έχοντας σταθερή επισκεψιμότητα, ώστε να μην ξεμείνεις.

vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 26 Μάιος 2010 19:05

Φίλε μου σε ευχαριστώ για το αναλυτικό σου παράδειγμα εγώ όμως χρησιμοποιώ αυτό το πακέτο της justhost
http://www.justhost.com/web-hosting
που υποτίθεται πως προσφέρει απεριόριστο Bandwidth, εγώ πως θα ξέρω εγώ πόσους επισκέπτες αντέχει η σελίδα μου?

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 26 Μάιος 2010 21:23

Πάλι τα ίδια. Απεριόριστους!!! Εκτός και αν πλακώσει όλος ο κόσμος στην δική σου σελίδα επειδή εκδίδεις ρωσιδάκια Live For Free και πέσει ο server που σε φιλοξενεί :D
Easy CMS
------------

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 26 Μάιος 2010 23:28

vcore έγραψε:Εκτός και αν πλακώσει όλος ο κόσμος στην δική σου σελίδα επειδή εκδίδεις ρωσιδάκια Live For Free και πέσει ο server που σε φιλοξενεί :D
"kai h korh pou exei ton kahmo, thn thallasa agnanteuei" :lol:

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 27 Μάιος 2010 00:03

:lol: :lol: :lol:
Easy CMS
------------

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης