επιλογή φωτογραφικης???

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
maruli

επιλογή φωτογραφικης???

Δημοσίευση από maruli » 26 Μάιος 2010 02:03

γειααα

γενικά μ αρέσει πολύ η φωτογραφία αλλά δεν έχω αρκετά χρήματα να επενδύσω σε μια καλή dslr.
θέλω μια όσο καλή γίνεται μηχανή που να έχει και manual ρυθμίσεις.
πέρα από τις απλές φωτογραφίες με φίλους θέλω να βγάζω καλά τοπία αλλά και λεπτομέρειες όπως λουλούδια και έντομα.
το πορτοφόλι μου σηκώνει το πολύ έως 200 ευρά
καμιά πρόταση??????
pleaseee
:cry:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

επιλογή φωτογραφικης???

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Ιουν 2010 13:22

Πολύ καλή σου μέρα και καλό μήνα :D :D
Όπως επίσης ζητώ συγγνώμη για την αργοπορημένη ανταπόκριση... :oops: :oops:
Κάποτε, την εποχή που οι 'μουράτοι' ζωγράφοι τρωγόντουσαν αν το λάδι, το κερί, το παστέλ, -ή ό,τι άλλο- ήταν το κορυφαίο υλικό ζωγραφικής, διάβασα σ'ένα βιβλίο ζωγραφικής: "Κορυφαίο υλικό ζωγραφικής είναι αυτό με το οποίο μπορείς να ζωγραφίσεις :D !" (Από μελάνι για στυλό διαρκείας, μέχρι αίμα, και κάρβουνο).
Έτσι... Για να φωτογραφίσεις όλα αυτά που γράφεις, δεν χρειάζεσαι κάποια ιδιαίτερη φωτογραφική μηχανή. Έμπνευση να υπάρχει, κι όλα τα άλλα είναι πολύ λίγο απαραίτητα ~ περιττά :wink:
Όταν άρχισα να φωτογραφίζω, αυτό που έκανα ήταν 'Βιασμός της Τέχνης' 'κατ'εξακολούθηση και κατά συρροή'... Μέχρι που κάποια μέρα ήρθε η έμπνευση!! Με μια κοινή-κοινότατη αυτόματη μηχανή έβγαιναν παπαδοπαίδια :hammer:
Κατόπιν είχα μια 'μεταχειρισμένη' Ρώσικη (επί Σοβιέτ ακόμα). Εκεί να δεις βάρος το σώμα της μηχανής :D μασίφ σίδερο! Είχε όμως -όπως λες- κάποιους manual ελέγχους απόστασης, ταχύτητας, και διαφράγματος.
Σε κάποιο λοιπόν φιλικό σπίτι, στο Πόρτο Γερμενό (εξοχή-Αττική), τη στήνω σ'ένα τραπέζι με στήριγμα κάτι πέτρες. Την έβαλα (απόσταση-άπειρο) να σημαδεύει τον Πολικό Αστέρα (νύχτα-βέβαια ~9:00), άνοιξα το διάφραγμα στο φουλ, και την ταχύτητα στο άπειρο (ανοιχτό μέχρι νεωτέρας). Την άφησα κάποιο διωράκι, εκεί ανοιχτή, και μετά πήγα και την έκλεισα.
Το αποτέλεσμα ήταν μια φωτογραφία που δεν εμφανιζόταν στο αυτόματο μηχάνημα, ενώ υπήρχε στο αρνητικό. Μόλις όμως εμφανίστηκε manually κι είδαν οι 'ειδικοί' περί τίνος επρόκειτο, ψιλοχάζεψαν.... Φαινόταν η σκιά ενός βουνού στο βάθος, ενώ στον ουρανό διαγράφονταν φωτεινά τόξα 30μοιρών (Η κίνηση των άστρων επί αυτό το δίωρο που 'έπαιρνε' η μηχανή) γύρω από τον Πολικό.
Γι'αυτό θα σου συστήσω πολύ ψάξιμο, ακόμα και για/σε μηχανές που είναι για τα πανηγύρια.
Όσον καιρό κρατήσουν, αρκεί να κάνουν τη δουλειά σου. Από κει και πέρα και καμμιά πατέντα, (μεγεθυντικός φακός για γραμματόσημα) μπορεί να σου διευρύνει τους ορίζοντες, χωρίς κάτι παλαβά ποσά που ακούγονται για μηχανές, φακούς και αξεσουάρ :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

επιλογή φωτογραφικης???

Δημοσίευση από deninho » 01 Ιουν 2010 17:39

κοίτα σε canon g10/11 ή σε canon powershot. Κοίτα στο skroutz ή σε κάποιο άλλο σάιτ που σου δίνει τιμές από πολλά μαγαζιά, δες ποιες σου κάνουν [χαρακτηριστικά, τιμή κλπ], και πήγαινε σε ένα μαγαζί σε στυλ MediaMarkt/FNAC/Πλαίσιο, και δοκίμασέ τες.
Αν μπορείς να έχεις και μια SD Card ώστε να τραβήξεις φωτογραφίες και να τις ελέγξεις στο σπίτι σου, ίβεν μπέτερ.

Γενικά, προτιμότερο είναι να αποφύγεις πολλά μεγαπίξελ [10-12 το πολύ], και τα πολύ μεγάλα εστιακά εύρη. Στην πρώτη περίπτωση αποφεύγεις τον πολύ ψηφιακό θόρυβο, στη δεύτερη περίπτωση αποφεύγεις τις πολύ έντονες παραμορφώσεις στο ευρυγώνιο, αλλά και τις έντονες χρωματικές εκτροπές

Το dpreview θα είναι ένα πολύ σημαντικό εργαλείο στα χέρια σου. Επίσης, αν πας για Canon [που για τέτοια θα πήγαινα εγώ], καλό θα ήταν να κοιτάξεις και τις 2 πρώτες κατηγορίες αυτού του φωτογραφικού φόρουμ.

Τέλος, και 2 προτάσεις από εμένα, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα ψαγμένος: Canon SX120 IS, Canon SX 200 IS [η δεύτερη ξεφεύγει, αλλά τέλος πάντων :P]

deletakis48

επιλογή φωτογραφικης???

Δημοσίευση από deletakis48 » 13 Ιούλ 2010 16:02

Φίλε μου εγω σου προτείνω να πάρεις μια καλή αλα και φτηνή καμερούλα Canon οποιο μοντέλο διαλέξεις ειναι κάλο, μετά θες ενα photoshop και εισαι OK..... :hammer:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

επιλογή φωτογραφικης???

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2010 00:21

κάτι σοβαρό έχουμε να πούμε ή τρολάρουμε για να περνά η ώρα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης